Radomsko: Wernisaż wystawy fotograficznej Tadeusza Olczyka ,,Lourdes, miasto nadziei”

2018/02/11
otwarcie-wystawy.jpg

,,Lourdes, miasto nadziei’’. Tak została zatytułowana wystawa fotograficzna Tadeusza Olczyka, przewodniczącego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Radomsku, uroczyście otwarta 9 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej. W skład wystawy wchodzą 32 zdjęcia przedstawiające zarówno pielgrzymów, ich opiekunów, obrzędy liturgiczne, jak i miejscową architekturę. Data wernisażu nie była przypadkowa. 11 lutego przypada 160. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. 11 lutego został także ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowym Dniem Chorego. 10 lutego w intencji chorych została zaś w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku odprawiona Msza św. Mówił o tym w trakcie otwarcia wystawy ks. kanonik Antoni Arkit, proboszcz kolegiaty.

Od lewej: Anna Kosendek, Tadeusz Olczyk, Małgorzata Kańska – Kipigroch, ks. Antoni Arkit

– Lourdes to szpital Boga – podkreśliła Anna Kosendek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku. – Ta wystawa pozwoli nam pomyśleć o tych wszystkich, którzy odbyli pielgrzymkę do Lourdes,  wyzdrowieli i przeżyli szczęśliwe chwile. Dzięki fotografiom Tadeusza poczujemy duchem, że jesteśmy w tym miejscu. Serdecznie gratuluję autorowi, że tak piękne zdjęcia przywiózł stamtąd.

Fotogramy zaprezentowane na wystawie zostały wykonane w czasie ostatniej pielgrzymki do Lourdes, w maju ubiegłego roku. Ale Tadeusz Olczyk z żoną Ireną pielgrzymował do Lourdes trzykrotnie. Dlaczego tam? Bo to miejsce wyjątkowe, miejsce osiemnastu objawień Matki Bożej. 11 lutego 1858 r. 14 -letniej Bernardetcie Soubirous w grocie Massabielle ukazała się Matka Boża. – Tam widać kościół doświadczony cierpieniem. Tam czuje się bliskość i wielkość żywego kościoła w postaci niezliczonej rzeszy pielgrzymów, którzy przybywają z całego świata i modlą się. Olbrzymia ich większość prosi Boga za wstawiennictwem Matki Najświętszej o uzdrowienie duchowe. Tam  widać  także ogrom cierpienia fizycznego – mówi autor wystawy. Chorzy przybywają do Groty Objawień Matki Bożej na wózkach inwalidzkich, albo nawet leżący. Są przy nich pielęgniarki, wolontariusze. Wszyscy pragną wody, która wytrysnęła ze źródła w miejscu, gdzie objawiła się Matka Boża. Stała się ona znakiem uzdrawiającej łaski bożej. – Duchowa przemiana ludzi w Lourdes sprawia, że wyzwalają się ze swoich  wieloletnich zniewoleń i grzechów. Wiara powoduje uzdrowienia.  W historii było ich bardzo wiele, uznawanych przez Kościół i medycynę – kilkadziesiąt. Ludzie przyjeżdżają do Lourdes z nadzieją, że wiara ich uzdrowi – dodaje Tadeusz Olczyk. Miasto położone w południowo – zachodniej Francji u podnóża Pirenejów rocznie odwiedza około 6 milionów pielgrzymów, w tym 80 tysięcy chorych.

Na wernisażu było kilkadziesiąt osób. Wystawę otworzyła Małgorzata Kańska – Kipigroch wiceprezydent Radomska, a z Działoszyna przyjechali przyjaciele autora z tamtejszego oddziału Civitas Christiana, z przewodniczącą Jadwigą Goral. Oprawę muzyczną zapewnił Arkadiusz Chybalski, który grał na akordeonie i pianinie francuskie piosenki a jego córka Ania – utwory Fryderyka Chopina. Porywająco.

Wystawę ,,Lourdes miasto nadziei’’ można oglądać w MBP w Radomsku do końca lutego.

tekst i zdjęcia: Anna Staniaszek

as

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej