Regionalista, krajoznawca i podróżnik

2013/08/7

            Tadeusz Żebrowski – z wykształcenia nauczyciel, rocznik 1934 – wychowywał się w wielodzietnej rodzinie chłopskiej we wsi Kruki pod Ostrołęką. Od wczesnego dzieciństwa musiał sam układać swoje życie. Przez wiele lat pracował w szkolnictwie podstawowym jako nauczyciel i dyrektor. Pełnił również liczne funkcje w nadzorze pedagogicznym, m.in. podinspektora szkolnego do spraw wychowania fizycznego i sportu, starszego wizytatora w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ostrołęce. W czasie pracy zawodowej zdobył pełne kwalifikacje pedagogiczne zakończone uzyskaniem stopnia magistra biologii i nauk o ziemi.

Tadeusz Żebrowski
Tadeusz Żebrowski

Tadeusz niezależnie od pełnionych funkcji, od dawna angażował się w działalność społeczną. Będąc młodym nauczycielem zorganizował Szkołę Podstawową w Wyszlu. Tu również – przed ponad 50. laty – włączył się jako ankieter, do prac Płockiego Towarzystwa Naukowego w zakresie  zbierania materiałów gwarowych i historycznych ze wsi Wyszel. Przez wiele lat był aktywnym członkiem Szkolnego Związku Sportowego, Ligi Ochrony Przyrody, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Młodzieży Wiejskiej, Związku Nauczycielstwa Polskiego, przewodnikiem turystyki krajowej, instruktorem pływania, łucznictwa i jazdy szybkiej na łyżwach, starszym ratownikiem wodnym Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jako opiekun bądź pilot była razem z młodzieżą w 26 krajach Europy oraz w Turcji i Maroku.

Po przejściu na emeryturę (1985 r.) jest nadal niezwykle aktywnym człowiekiem. Między innymi przed paru laty uczestniczył w powstaniu Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego i Związku Kurpiów. Wniósł też znaczący wkład w powstanie Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki i Rekreacji Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. I ciągle wyróżnia się dużą aktywnością. Poza tym pracuje jako wolontariusz w licznych organizacjach, jak np. w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszeniu Rozwoju Turystyki i Rekreacji. Już od kilku lat jest też członkiem Prezydium Krajowej Rady Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej. Do powyższego opisu godzi się dodać, że ostrołęcki nauczyciel – z zamiłowania regionalista, krajoznawca i podróżnik – lubi także sięgać po pióro. Opracował m.in. „Mały i duży pierścień kurpiowski”, „35 lat działalności Ostrołęckich Zakładów Celulozowo-Papierniczych” oraz współredagował kilka publikacji, jak np. „Ostrołęka i okolice”, „Kalendarz imprez regionalnych Kurpiowszczyzny”, „Wesele Kurpiowskie” (dwa wydania), „Szlakami Północnego Mazowsza”. Od wielu lat jest redaktorem „Wędrowca Nadnarwiańskiego”. Pisuje najczęściej o ekologii i historii terenów nadnarwiańskich. Współpracuje też z miesięcznikiem „Nasz Głos” (obecnie „Civitas Christiana”), wydawanym przez „Civitas Christiana”. Jest też od dawna aktywnym członkiem tego Stowarzyszenia. Prowadzi Sekcję Kulturalno-Oświatową.

Za swoje długoletnie dokonania został uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta”, Srebrnym Medalem „Za Ochronę  Pomników Walk i Męczeństwa”, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury, Medalem X-lecia Związku Kurpiów „Za zasługi dla regionu kurpiowskiego”.

Tadeusz – człowiek niezwykle pracowity i oddany społecznik od blisko 60. lat – wniósł duże zasługi w promocję Kurpiowszczyzny poprzez oprowadzanie wycieczek po rodzinnym regionie dla grup z całej Polski i z zagranicy oraz w promocję miasta Ostrołęki, szczególnie z grupami turystów z Włoch, Izraela i Węgier.

W tym roku będzie obchodził 50-lecie przewodnictwa turystycznego po Kurpiowszczyźnie, Mazowszu, Polsce i Europie. Z okazji tego pięknego Jubileuszu życzymy Ci Tadku jak najwięcej zdrowia, abyś mógł najdłużej realizować swoje twórcze pasje.

 

Stanisław Pajka/ (kw)

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#jubileusz #żebrowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej