Home / Wiara Wspólnota Kościół / Św. Maksymilian Kolbe zostanie patronem ziemi oświęcimskiej
Drewniana rzeźba św. Maksymiliana Kolbe w WIślicy, fot. Jakub Hałun / źródło: wikipedia.org

Św. Maksymilian Kolbe zostanie patronem ziemi oświęcimskiej

14 sierpnia podczas uroczystości upamiętniającej 77. rocznicę śmierci męczennika, zostanie ogłoszony dekret ustanawiający św. Maksymiliana Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej.

Inicjatorem pomysłu jest o. Piotr Cuber, gwardianin franciszkańskiego klasztoru w Hermężach. Środowiska zabiegające o patronat najpierw uzyskały zgodę starostwa, później sprawą zajął się zarząd powiatu. Episkopat Polski zaakceptował inicjatywę i projekt wysłano do Watykanu. Tam prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah podpisał dekret.

Uroczystościom, które odbędą się 14 sierpnia przewodniczył będzie abp Marek Jędraszewski. Na program składają się: nabożeństwo Transitus w Centrum św. Maksymiliana, które w Harmężach prowadzą franciszkanie; wyruszenie w drogę dwóch pielgrzymek z oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana oraz z Centrum św. Maksymiliana, które wspólnie wejdą do Muzeum Auschwitz, by złożyć tam kwiaty i pomodlić się; Msza św., która zostanie odprawiona w byłym obozie zagłady.

/wj