Szacunek i wdzięczność dla wychowawcy pokoleń

2013/01/16

Pod koniec 2006 r. wybitny filozoftomista, dydaktyk, poeta, prof. dr hab. Mieczysław Gogacz ukończył 80 lat. Z tej okazji Katedra Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej UKSW, zorganizowała w Warszawie sesję naukową dedykowaną jubilatowi pt. „Tomizm polski od encykliki Aeterni patris do Soboru Watykańskiego II (1879-1962)”.


Od lewej: prof. Mieczysław Gogacz, bp Wiesław Mering, prof. Tadeusz Klimski

Mieczysław Gogacz urodził się w Nadrożu k. Rypina, gdzie spędził lata szkolne. Ukończył studia filozoficzne na Wydziale Filozofii KUL, gdzie później pracował jako asystent i adiunkt. W 1982 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego kierując katedrą historii filozofii na ATK w Warszawie. Jest członkiem wielu prestiżowych, międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń. Wykaz publikacji autorstwa Profesora obejmuje około 350 pozycji z historii filozofii średniowiecznej, ontologii i antropologii filozoficznej. Osobną dziedziną pracy Profesora są teksty religijne publikowane w Wydawnictwie Sióstr Loretanek i w „Michalineum” oraz głoszenie rekolekcji. Uroczystość odbywającą się w wielkiej auli uniwersytetu poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. dr. Wiesława Meringa, ordynariusza włocławskiego. Homilię wygłosił ks. dr Tomasz Stępień. Sympozjum otworzył prof. Tadeusz Klimski prorektor UKSW, student a następnie współpracownik Jubilata. Kreśląc jego sylwetkę, wskazał znaczenie odbytych za granicą studiów na Sorbonie i w Toronto, znajomość kultur 25 krajów, przyjaźń z Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem II, który przyjmował Profesora w Watykanie i prowadził z nim korespondencję.

Profesor Mieczysław Gogacz wykształcił 88 magistrów, 24 doktorów, 9 profesorów. Jednym z nich jest prof. dr hab. Artur Andrzejuk kierownik Katedry Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej, który przygotował i prowadził całą uroczystość. Bp dr Wiesław Mering, pierwszy doktorant profesora Gogacza, mówił o swoim ukochanym nauczycielu jako osobie, dla której zjednoczenie się z Bogiem było najważniejsze w życiu, o nauczycielu z powołania, ujawniającym siebie także poza pracą, w dyskusji, na spacerze, zawsze oddanym i mającym czas, dającym z siebie wszystko, co potrzebne dla rozwoju młodego studenta. Profesor Gogacz ma opinię wzoru osobowego, mistrza wiedzy i postępowania wobec młodych ludzi.

W auli UKSW nad stołem prezydialnym umieszczony był telebim, przywołujący różne ważne momenty z życia Jubilata, m. in. zdjęcia z Janem Pawłem II w Castel Gandolfo, na Placu św. Piotra, w Klubie Studenckim Politechniki Warszawskiej „Riviera Remont”. Na adres sympozjum naukowego napłynęły liczne listy intencyjne, gratulacje, a wśród nich: od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i marszałka Sejmu Marka Jurka, wyrażające szacunek, wdzięczność za długoletnie kształtowanie kultury chrześcijańskiej, upominanie się o życie nienarodzonych, za duchową elegancję w życiu społecznym i narodowym; od duchowieństwa, kardynałów: Stanisława Dziwisza, Zenona Grocholewskiego, biskupów: Mariana Jaworskiego, Stanisława Nowaka. Były też pisma od rektora UKSW, Fundacji „Veritas” z Londynu i wiele innych. Studenckie Koło Naukowe Filozofii przyznało Profesorowi tytuł „Honorowego Kuratora po wsze czasy”, natomiast studenci studiów niestacjonarnych obraz Michała Archanioła z dedykacją „Ukochanemu Profesorowi od aniołów”. Biskup W. Mering wręczył Profesorowi specjalne numery „Studia Philosophiae Christianae” oraz „Episteme”.

Mieczysław Gogacz utrzymuje żywe związki ze swoimi krajanami. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Rypina. W serdecznej atmosferze grupa rypinian: prof. Mirosław Krajewski poseł na Sejm RP, delegacja Zarządu Miejskiego „Civitas Christiana”, Anna Górna przyjaciółka rodziny Gogaczów, psycholog Maria Rogowska- Domańska absolwentka ATK, złożyli życzenia i kwiaty oraz wręczyli wydawnictwa o regionie. Warto przypomnieć, że Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uczciło Profesora Nagrodą im. Włodzimierza Pietrzaka, a środowisko członków „Civitas Christiana” w Rypinie Nagrodą im. ks. Czesława Lissowskiego.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa dorobku Mieczysława Gogacza i kiermasz książek. „Sprawca” tego niezwykłego spotkania ludzi kilku pokoleń, różnych środowisk zawodowych, długo wpisywał dedykacje, ciesząc wszystkich dobrą kondycją, życzliwym uśmiechem i słowem.

Zenobia Rogowska

Artykuł ukazał się w numerze 3/2007.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej