Warto przeczytać

2013/01/18

Warto przeczytać

Niewysłowiona dobroć

(IW PAX) to zbiór refleksji francuskiej dominikanki, Véronique Margron, wykładowczyni teologii moralnej i kierownika duchowego francuskich środowisk młodzieżowych. Autorka przybliża nam Pismo Święte jako żywe słowo, mające swoje odbicie w najgłębszych pokładach człowieczeństwa, a dzięki temu ukazując Pismo Święte jako księgę stale aktualną. Ukazuje nam jak poprzez Słowo Boże możemy czerpać ze źródła nadziei i miłości oraz wzrastać w wolności. Wolność chrześcijańska polega na odrzuceniu śmiercionośnego grzechu, tak aby móc w pełni realizować swoje człowieczeństwo w przestrzeni życia. Z powodu naszej niedoskonałości oddalamy się mniej lub bardziej od tego ideału. Jednak przymierze oparte na niezwykłej miłości Boga do ludzi przekracza nasze winy. Dlatego Chrystus jadał z celnikami i przynosił przebaczenie grzesznikom. Piękną podróż w kierunku moralnej miłości „każdy odbywa takim, jaki jest. O to właśnie idzie w moralności – osiągnąć to, co możliwe. Niemożliwym zajmie się Bóg” – pisze Veronique Margon. Warto polecić jej książkę wszystkim szukających nadziei i otuchy w zgiełku współczesności. Veronique Margron, Niewysłowiona dobroć, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 2008

ŁK

Wywiad i kontrwywiad AK

Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej zdążyło przyzwyczaić swoich czytelników do znakomitych publikacji z historii najnowszej. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki, która ukazała się kilka dni temu. Praca pod redakcją Władysława Bułhaka nosi tytuł Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej.

Do największych sukcesów wywiadu AK należały przede wszystkim wczesne rozpoznanie przygotowań niemieckich do uderzenia na Związek Radziecki a także pozyskanie kluczowych informacji na temat nowoczesnej broni, która mogła zmienić oblicze wojny, mowa oczywiście o bezzałogowych samolotach V1 i rakietach V2. O tym jak ważne zadania pełnili żołnierze wywiadu najcelniej opowiadał w śledztwie Kazimierz Leski ps. „Bradl” jeden z oficerów wywiadu AK przesłuchiwany przez bezpiekę w 1946 r.: „Wywiad aktywny uważałem za najwspanialszy sposób walki […], dający możność wykorzystania tak odwagi, przytomności, jak sprytu, inteligencji czy zdolności organizacyjnych z jednej strony, z drugiej zaś przynoszący bezwzględnie większe korzyści dla całokształtu wojny z Niemcami niż lokalna partyzantka”. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać.

Wywiad i kontrwywiad Armii Krajowej pod red. Władysława Bułhaka, Instytut Pamięci Narodo- wej, Warszawa 2008

Remigiusz Malinowski

Moje spotkania z Janem Pawłem II

Jest, składającym się z dwóch części, zbiorem poświęconym nauczaniu i wspomnieniom związanym z samą postacią Jana Pawła II. Pozycję dominikanina, wykładowcy teologii moralnej w Papieskim Instytucie św. Tomasza w Rzymie można śmiało potraktować jako podręczne kompendium wiedzy o najważniejszych zagadnieniach z dziedziny antropologii i moralności poruszanych w encyklikach, adhortacjach i listach apostolskich Jana Pawła II. Autor naświetla tak istotne elementy nauczania papieskiego jak wzajemne relacje pomiędzy moralnością a prawdą, chrześcijańska wizję pracy zawartą w encyklikach społecznych, stosunek pomiędzy prawem naturalnym a prawami stanowionymi przez demokracje liberalne, a także problematykę godności i powołania kobiety oraz praw rodziny. Książka pokazuje Jana Pawła II nie tylko jako wybitnego duszpasterza, ale również myśliciela i globalnego męża stanu, który nie pozostawał obojętnym wobec żadnych prądów społecznych i kulturowych czasów, w których wypełniał swoją misję na Stolicy Piotrowej.

O. Edward Kaczyński OP Moje spotkania z Janem Pawłem II, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 2008

Artykuł ukazał się w numerze 05/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej