Wiara szukająca zrozumienia

2013/01/18

Ma to być szkoła liderów przygotowująca katolików świeckich do kompetentnego i odpowiedzialnego zaangażowania w zmienianie „rzeczywistości ziemskiej”. To praca nad formacją ludzi do budowania Królestwa Bożego na ziemi.

W inauguracyjnym spotkaniu ośrodka uczestniczyli ks. bp prof. Marek Jędraszewski, nowy asystent kościelny stowarzyszenia ks. prof. Jerzy Lewandowski oraz członkowie władz: przewodniczący Stowarzyszenia Ziemowit Gawski, prezes zarządu Sławomir Józefiak, wiceprzewodniczący Rady Głównej Marek Koryciński, odpowiedzialny za działanie ośrodka, Karol Irmler – wiceprzewodniczący Rady Głównej, a przede wszystkim ludzie, którzy mają zostać w swoich środowiskach liderami i animatorami naszego ruchu. Prowadzona w Ośrodku formacja obejmuje trzy aspekty: formację duchową, społeczną oraz patriotyczną. Formacja duchowa określa postawę chrześcijanina i nadaje kierunek jego życiu. Formacja społeczna jest zgłębianiem i wprowadzaniem w życie społecznego nauczania Kościoła w dziedzinach bardzo bliskich działalności stowarzyszenia tj. w obszarze rodziny, kultury, pracy i samorządu. Formacja patriotyczna nie jest niczym innym jak odkrywaniem człowieka wpisanego w dzieje pokoleń i miejsca, z którym jest on związany.

Zadania te będą realizowały zespoły liczące od 3 do 10 osób, kierowane przez animatorów zespołowych, których zadaniem jest wsparcie merytoryczne i formalne swoich podopiecznych. Ta licząca sobie kilka osób grupa ma największe możliwości przeniknięcia do swoich środowisk w celu wprowadzania przyjętego założenia o zmianie „rzeczywistości ziemskiej”. Zespół ma być przede wszystkim miejscem, w którym rodzi się potrzeba wspólnoty, integracji, ale przede wszystkim miejscem, w którym będzie można realizować wspólnie wyznawane wartości i ideały.

Ksiądz bp Marek Jędraszewski, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania, w wykładzie inauguracyjnym zdiagnozował stan, w jakim znajduje się współczesna kultura euroatlantycka. Swoją diagnozę oparł na trzech filarach: wierze – w co wierzymy, nadziei – czego oczekujemy, i miłości – jak należy postępować. W oparciu o m.in. słowa Benedykta XVI, wskazał, że źródłem chrześcijaństwa jest Jezus i grecki logos – zatem kultura i wiara, z której wyrosła współczesna Europa, to wiara, która ciągle chce siebie zrozumieć. Najbliżej tego niemalże idealnego stanu rzeczy znalazło się średniowiecze. Od tego momentu mamy do czynienia z ciągłą degradacją wartości i znaczeń, być może aż po nieuchronny kres cywilizacji euroatlantyckiej, która robi miejsce innej, być może islamskiej. Wykładowca stwierdził, że powrót do logosu jest warunkiem koniecznym do ratowania kultury euroatlantyckiej.


Wykład inauguracyjny wygłosił bp prof. Marek Jędraszewski

Nowy asystent kościelny stowarzyszenia, ks. Jerzy Lewandowski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w swoim wystąpieniu mówił o miejscu, które zajmują w Kościele i na świecie wierni świeccy i nieświeccy. Mówił o zadaniach, które stoją przed obiema grupami, bowiem pierwsza z nich, żyjąca na świecie, ma inne zadania niż ta, która co prawda służy wiernym, ale styka się ze światem poprzez innych, a nie bezpośrednio. Jednak obie grupy łączy wspólne powołanie do świętości, a zadania podejmowane przez nie mają właśnie do tego doprowadzić.

Marek Koryciński, podsumowując to spotkanie, podkreślał znaczenie doskonalenia się w powołaniu do świętości. A odnosząc się do działalności Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, podkreślał, że chodzi o to, by wykształcić laikat świadomy. Świadomy swojego powołania i swoich zadań.

Patrycja Guevara-Woźniak

Artykuł ukazał się w numerze 12/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej