WIARA W CHRYSTUSA RODZI ODPOWIEDZIALNOŚĆ SPOŁECZNĄ

2013/07/5
Bogusława Wencław

Unia Europejska – tak, ale wyłącznie z prawem do samostanowienia

 


Uczestnicy dnia skupienia z biskupem Antonim Dydyczem

W pierwszą sobotę czerwca w Drohiczynie odbył się kolejny dzień skupienia liderów Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Nasz pobyt rozpoczęliśmy od spotkania z bp. Antonim Pacyfikiem Dydyczem, ordynariuszem Diecezji Drohiczyńskiej. Ks. bp podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi m.in. wychowania młodego pokolenia i roli patriotyzmu. W Pasterzu Diecezji Drohiczyńskiej podkreślał potrzebę podejmowania przez wspólnoty chrześcijańskie działań, które pozwalałyby zachować naszą tożsamość religijną i narodową. Ks. bp zaznaczył, że dziś istnieje konieczność jednoczenia się w dobrych czynach i przeciwdziałania niepokojącym zjawiskom społecznym.

Skierowane do nas słowa bp. Dydycza korespondowały z wystąpieniem ks. dr. Dariusza Wojteckiego, asystenta kościelnego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Przybliżył on nam dokument społeczny Episkopatu Polski „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Ks. Wojtecki był jednym z konsultorów przy powstaniu tego tekstu. Zwrócił on uwagę, że Pasterze Kościoła w Polsce skierowali ten dokument do wszystkich, którym leży na sercu dobro naszej ojczyzny. „Jest to dokument poruszający najpilniejsze problemy współczesnej Polski i owocem głębokiego przekonania, że wiara w Chrystusa rodzi odpowiedzialność społeczną” – zaznaczył ks. dr Wojtecki.

Dziś w wielu środowiskach, często opiniotwórczych, niewłaściwe postrzeganie społeczeństwa wywodzi się z przyjmowanego błędu antropologicznego, który uniemożliwia odpowiedź na pytanie „Kim jest człowiek?”. Istnieje natomiast ścisła zależność antropologiczna między pojmowaniem człowieka a organizacją społeczeństwa.

Ks. Wojnecki, koncentrując się na zasadniczych tematach dokumentu, czyli rodzinie, kulturze, patriotyzmie, polityce i mediach, zachęcał do bliższego zapoznania się z głównymi kwestiami podejmowanymi przez biskupów w trosce o człowieka i dobro wspólne.

Punktem centralnym dnia skupienia była Eucharystia sprawowana w kościele pofranciszkańskim przez ks. prałata dr. Stanisława Ulaczyka i ks. dr. Dariusza Wojteckiego. Modliliśmy się również w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, które mieści się w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru z przełomu XVII i XVIII w. Byliśmy poruszeni bogactwem zbiorów świadczących o burzliwej historii tej ziemi, Kościoła, Diecezji Drohiczyńskiej stanowiącej skrawek dawnej Diecezji Pińskiej.

Pierwsza sobota miesiąca jest dniem poświęconym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Marii Panny. To jednocześnie data kończąca nowennę różańcową podjętą przez oddziały stowarzyszenia w całej Polsce w intencji naszego stowarzyszenia oraz naszych rodzin. Z tej okazji uczestnicy dnia skupienia wspólną modlitwą, poprowadzoną przez Romualda Gumienniaka, przewodniczącego Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Białymstoku, otoczyli naszą organizację, nasze rodziny i ojczyznę.

Dzień skupienia zakończyło spotkanie w Wyższym Seminarium Duchownym. Był z nami kleryk, student I roku seminarium, który dwa lata temu reprezentował Diecezję Drohiczyńską w finale OKWB. Towarzyszył nam także ks. dr Zbigniew Rostkowski, kanclerz Kurii Drohiczyńskiej, od kilku lat przewodniczący jury OKWB etapu diecezjalnego w Drohiczynie, zawsze życzliwy naszemu stowarzyszeniu. Słowa wdzięczności kierujemy także pod adresem ks. prof. Tadeusza Syczewskiego, rektora WSD, za otwartość i serdeczność, z jaką się tu zawsze spotykamy.

Późnym popołudniem nawiedziliśmy kopiec poświęcony bł. Janowi Pawłowi II, który odwiedził Drohiczyn 10 czerwca 1999 r. podczas swojej siódmej pielgrzymki do ojczyzny.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej