Home / Wiara Wspólnota Kościół / Więcej kandydatów do kapłaństwa
Fot. Phil Roeder, źródło: flickr.com

Więcej kandydatów do kapłaństwa

622 nowych seminarzystów, to o 45 więcej, niż w roku ubiegłym. Takie dane przedstawiono podczas dorocznego spotkania rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych, które odbywało się od 3 do 5 września we Wrocławiu.

Do seminariów diecezjalnych zgłosiło się 0 38 kandydatów więcej (najwięcej zgłosiło się w Tarnowie i Wrocławiu). Chętny podjęcia życia zakonnego przybyło o 7 (najwięcej zgłosiło się do salezjanów i dominikanów).

Warto zauważyć, że dane nie są jeszcze pełne, gdyż w niektórych diecezjach nadal przyjmowane są zgłoszenia. Oprócz tego kilka zgromadzeń zakonnych nie podało informacji o liczbie kandydatów.

Część zainteresowanych w seminariach diecezjalnych została przyjęta na tzw. rok propedeutyczny, pozostali na pierwszy rok. Związane jest to z dostosowywaniem się do nowego Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis, czyli watykańskiego dokumentu zawierającego nowe zasady formacji seminaryjnej. Nie wszystkie polskie diecezje poczyniły już odpowiednie zmiany.

W konferencji nt. „Posłuszeństwo w formacji seminaryjnej i zakonnej” uczestniczyło 90 rektorów. Spotkali się m.in. z Prymasem Polski, abp Wojciechem Polakiem oraz metropolitą wrocławskim, abp Józefem Kupnym. Prelegentami byli: bp prof. Jacek Kiciński CFM, ks. prof. Waldemar Chrostowski, ks. dr Remigiusz Szauer oraz ks. dr Damian Stachowiak CR.

/wj