„Wieczny tułacz” nagrodzony w Białymstoku

2013/12/18

Tych słów, pochodzących z debiutanckiego tomiku poezji ks. Tadeusza Goleckiego, a oddających w doskonały sposób jego niespokojną naturę, użył podczas homilii ks. prof. Dariusz Wojtecki, asystent kościelny „Civitas Christiana” w Białymstoku, w odniesieniu do tegorocznego laureata 19. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego.

30 listopada 2013 r. uroczystą Mszą św. w Starym Kościele przy Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku rozpoczęła się gala Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Była to już 19. odsłona tejże nagrody. Miejsce sprawowania Eucharystii i rozpoczęcia gali nie jest przypadkowe, to właśnie w tej świątyni po raz pierwszy zostały wykonane Pieśni nabożne autorstwa patrona nagrody.

Oficjalna część uroczystości odbywała się w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego. Punktualnie o godz. 17.00 zebranych gości powitał przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Romuald Gumienniak. W wypełnionej po brzegi czytelni Książnicy Podlaskiej znaleźli się m.in. przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski oraz członkowie kapituły nagrody z abp. prof. Edwardem Ozorowskim na czele. Po oficjalnym otwarciu prowadzenie gali przejęła kustosz nagrody Bogusława Wencław, która odczytała werdykt kapituły, przyznający tegoroczną nagrodę ks. Tadeuszowi Goleckiemu za przenikniętą wiarą i potwierdzaną życiem twórczość poetycką. Następnie głos zabrał przewodniczący kapituły abp. Edward Ozorowski, który wspominał przyjęcie do seminarium ks. Goleckiego, pierwsze lata jego kapłaństwa, odwiedziny na misjach w Brazylii, Włoszech i Szwajcarii.

Nagrodę uroczyście wręczył przewodniczący Stowarzyszenia Tomasz Nakielski. Każdy laureat nagrody otrzymuje wraz z pamiątkowym dyplomem medal poświęcony patronowi, Franciszkowi Karpińskiemu. Laudację na cześć laureata, zatytułowaną Z ducha i w duchu Franciszka Karpińskiego, wygłosił Waldemar Smaszcz. Zwrócił on uwagę na paradoks współczesnej poezji i poetów polegający nie na braku zainteresowania tą formą twórczości, lecz na tym, iż żyjemy w epoce pięciu wielkich poetów, z których cienia trudno jest wyjść nowym twórcom. Niezagospodarowaną sferą twórczości lirycznej są pieśni, szczególnie te religijne. Tegoroczny laureat szczególnie zaistniał w tej przestrzeni literackiej. Napisane przez niego pieśni są dziś wykonywane w wielu świątyniach na świecie, a jedna z nich stała się hymnem Kościoła katolickiego w Amazonii. Osobę laureata można porównać do ks. Jana Twardowskiego, któremu jako pierwszemu udało się pogodzić misję pasterza Bożej Owczarni i poety – faktycznego ojca polskich księży poetów. W tym samym duchu ks. Golecki łączy posługę duszpasterską oraz twórczość artystyczną. Osobisty charakter poezji ks. Goleckiego przybliża go z kolei do twórczości Franciszka Karpińskiego.

Ks. Tadeusz Golecki podzielił się świadectwem dotyczącym swoich inspiracji w twórczości poetyckiej, które zrodziły się podczas pracy misyjnej w Brazylii. Poeta urodził się w 1959 r. w Mońkach, ukończył Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku, a następnie pełnił posługę kapłańską w Zabłudowie, Białymstoku i Warszawie. W 1989 r. wyjechał do Brazylii, gdzie niósł Dobrą Nowinę mieszkańcom buszu w Amazonii. W latach 90. pracował w Toskanii we Włoszech, a od 2000 r. do chwili obecnej mieszka i pracuje w diecezji Chur w Konfederacji Helweckiej. Jest autorem wielu tomików poezji, a także tłumaczem na język polski, włoski i hiszpański licznych dzieł literackich zarówno swojego autorstwa, jak i innych twórców. Obecnie przygotowuje premierę libretta oratorium o bł. ks. Michale Sopoćce Oto wierny Sługa Mój, która odbędzie się w czerwcu 2014 r.

Organizatorzy gali – Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku – przygotowali na zakończenie ucztę muzyczną, a mianowicie wspaniały koncert fortepianowy i skrzypcowy w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. Oficjalną część uroczystości zamknęła wspólnie odśpiewana pieśń Franciszka Karpińskiego Wszystkie nasze dzienne sprawy.

 

Tomasz Rzymkowski

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej