Home / Z archiwum / Wielcy prymasi przeszli w gnieźnieńskim Orszaku Trzech Króli
Organizatorzy szacują, że w gnieźnieńskim korowodzie Orszaku Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. mogło uczestniczyć ok. 6 tys. mieszkańców miasta i powiatu. / Fot. screen YouTube

Wielcy prymasi przeszli w gnieźnieńskim Orszaku Trzech Króli

W barwnym korowodzie ulicami Gniezna przeszedł 6 stycznia Orszak Trzech Króli. W roku 2018 swym przesłaniem wydarzenie nawiązywało m.in. do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a także do 600-lecia prymasostwa. Młodzież wcieliła się role prymasów; kard. Edmunda Dalbora, kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego, by wspólnie z mędrcami ze Wschodu złożyć pokłon św. Rodzinie.

– Bóg jest dla wszystkich. „Bóg nie prowadzi selekcji. Nie wybiera sobie jednych, może tylko tych lepszych czy doskonalszych, a drugimi gardzi. Bóg jest naprawdę dla wszystkich – mówił podczas uroczystości Objawienia Pańskiego w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. W homilii prymas nawiązał do hasła tegorocznego Orszaku: „Bóg jest dla wszystkich”, przypominając jednocześnie o istocie i przesłaniu obchodzonej 6 stycznia uroczystości Objawienia Pańskiego.

Gnieźnieński Orszak rozpoczął się o godz. 13.00 i zgromadził około 6000 tys. osób, które wspólnie z Kacprem, Melchiorem oraz Baltazarem kolędowali i oddali pokłonu Dzieciątku Jezus.

W roku 2018 swym przesłaniem wydarzenie nawiązywało m.in. do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a także do 600-lecia prymasostwa. Młodzież wcieliła się role prymasów; kard. Edmunda Dalbora, kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego, by wspólnie z mędrcami ze Wschodu złożyć pokłon św. Rodzinie.

Orszak zatrzymał się na gnieźnieńskim rynku, gdzie wystąpił Teatr Pantomimy ,,Dar” z Bydgoszczy. Następnie słowo do zgromadzonych skierował prymas Polski abp Wojciech Polak, mówiąc do uczestników: „Popatrzmy na siebie, jeden stoi obok drugiego. Myślę, że Orszak Trzech Króli jest także po to, by dostrzec, że nie uciekamy od siebie, że wspólnie pragniemy iść pokłonić się Jezusowi. Mamy przed sobą pewnych przewodników – to betlejemska gwiazda, która nas prowadzi i trzej Mędrcy, którzy pierwsi drogę do Jezusa przeszli, a za nimi idziemy my wszyscy. Życzę wam i sobie również, byśmy w tej drodze nie ustali, byśmy nie byli tymi, którzy uciekają w różne strony, także jeden od drugiego, byśmy chcieli być razem i razem do Jezusa podążać. Jako biskup tego miasta i tej diecezji o to się modlę”.

Życzenia noworoczne do mieszkańców skierowali prezydent Miasta Gniezna i starosta Powiatu Gnieźnieńskiego. Po wspólnym śpiewie kolęd królowie z księdzem prymasem, włodarzami miasta i wszystkimi zgromadzonymi przeszli pod katedrę gnieźnieńską, gdzie oddali pokłon św. Rodzinie.

Orszak Trzech Króli w Gnieźnie jest inicjatywą lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, lokalne wspólnoty – zwykli ludzie tworzą to barwne przedsięwzięcie. W przygotowanie tegorocznego Orszaku włączyło się wiele osób i instytucji, dzięki którym to dzieło z roku na rok gromadzi tysiące mieszkańców miasta. Koordynatorem wydarzenia był Oddział Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Gnieźnie.

Galeria zdjęć: gniezno24.com

Ewelina Goździewicz
mk