Klasztor na Jasnej Górze, źródło: wikipedia.org.

Wirtualny spacer po Jasnej Górze

Ojcowie paulini, gospodarze sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie, zachęcają do wirtualnego spaceru w technologii 3D po najsłynniejszym polskim klasztorze.

Poznaj historyczne sanktuarium w przestrzeni multimedialnej. Wirtualna Jasna Góra zachęca, by zajrzeć do miejsc zwykle niedostępnych dla pielgrzymów. Warto obejrzeć wnętrza biblioteki jasnogórskiej czy paulińskiego refektarza. Nowoczesna prezentacja umożliwia podejrzenie detali, o których nie dowiemy się podczas tradycyjnych wycieczek. Architektura i malarstwo, pozostające cennym skarbem jasnogórskiego sanktuarium, są teraz do naszej, internetowej, dyspozycji na: wirutalnyspacer/JasnaGoraPL.html.

Jak mówi jasnogórski przeor, o. Marian Waligóra – „To szansa dla tych, którzy znają Jasną Górę do lepszego poznania, ale i dla tych, którzy tego miejsca wcale nie znają”. I dodaje, że, wirtualna obecność, zwłaszcza wśród młodych, jest konieczna, bo dla nich „internet to jak przyjaciel, z którym się nie rozstają”.

Wśród walorów wirtualnego spaceru jasnogórski przeor wylicza również perspektywę, z jakiej zabytki są pokazane. „To bardzo świeży, nowatorski sposób. Zdjęcia ukazują tak wiele i tak różne szczegóły, że zdumiewa to nawet nas, mieszkańców klasztoru” – przyznał.

Na zwiedzających przy pomocy nowych technologii czekają opisy klasztornych zakątków nie tylko w różnych językach, ale i w wersji audio.

Wirtualny spacer w 3D powstał z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów pt. „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”.

mak

Zobacz także w e-civitas:

Polak twórcą aparatu fotograficznego dla osób niewidomych

Piotr Cybulski stworzył pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla osób niewidomych. Co prawda na razie …