Home / Z życia "Civitas Christiana" / Wrocław: Mały świat naszych pradziadów – kolejne spotkanie z twórczością Zofii Kossak

Wrocław: Mały świat naszych pradziadów – kolejne spotkanie z twórczością Zofii Kossak

Dnia 19 listopada w ramach Poniedziałków na Kuźniczej odbyło się spotkanie zatytułowane „Mały świat naszych pradziadów – Zofia Kossak i jej „Rok Polski”, które poprowadziła dr Anna Sutowicz. 

Książka „Rok Polski” powstała w brytyjskiej Kornwalii, gdy Zofia Kossak przebywała już blisko dziesięć lat na emigracji. Pisarka za rzekomą współpracę z Bierutem była uznawana za persona non grata w polskim towarzystwie na uchodźstwie, dlatego tym bardziej książka była nostalgicznym manifestem w tęsknocie za Ojczyzną. Z drugiej strony powstała ona gdy surowe czasy stalinowskie (lata 1953-1954) wprowadzały laicki i przeciwny tradycji polskiej terror w jej Ojczyźnie. To odżegnywanie i wyśmiewanie tradycji i polskości tym bardziej podkreślało drugie sedno i sens tego tworu literackiego określanego także jako poetycki kalendarz naszych pradziadów.

Podróż po kolejnych miesiącach opisywanych przez Zofię Kossak była manifestem zawartych tradycji, wierzeń i zabobonów jakie wyznawali nasi przodkowie, ale przede wszystkim uznaniem naszych przodków przed siłą i potęgą przyrody. Spotkanie zwieńczone zostało kontemplacją nad przyrodą i krytyką ludzkiej pychy wobec jej sił.

Łukasz Burzyński

/md