Wspomnienie bł. Edmunda Bojanowskiego

2018/08/7
640px-pomnik-edmunda-bojanowskiego-w-panewnikach-2.jpg

Edmund Wojciech Stanisław Bojanowski był działaczem społecznym, twórcą wiejskich ochronek, tłumaczem, a także świeckim, który założył rodzinę zakonną – Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny.

Pochodził z wsi Grabonóg, która leży w województwie wielkopolskim. Urodził się w roku 1814. Jego rodzice byli katolikami i patriotami. Kiedy był mały, ciężko zachorował. Dzięki modlitwom matki, w sanktuarium w Gostyniu, dostąpił łaski uzdrowienia. W 1832 roku Edmund rozpoczął studia na Uniwersytecie Wrocławskim, wtedy był jeszcze wolnym słuchaczem, gdyż musiał uzupełnić średnie wykształcenie. Formalnie status studenta otrzymał 3 lata później. Następnie kontynuował naukę w Berlinie, gdzie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, muzyki, psychologii, poezji i logiki, jednak jego największą pasją była literatura. Edmunt Bojanowski jest autorem tekstów o polskich zabytkach, a także tłumaczeń na język polski (m.in. Manfreda George’a Byrona). Niestety, poważna choroba uniemożliwiła mu dokończenie studiów filozoficznych, a także realizację marzeń o kapłaństwie.

W 1850 r. Edmund Bojanowski stworzył w Podrzeczu ochronkę. Dała ona początek Bractwu Ochroniarek, to z niego rozwinęło się Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W swojej rodzinnej miejscowości założył dom dla sierot. Zainicjował także powstanie aptek dla biednych, wypożyczalni książek oraz czytelni.

Dbał o wychowanie dziewcząt, które się do niego zgłaszały. Formował je, wychowywał religijnie, uczył rachunku sumienia, modlitwy, medytacji. W stworzeniu reguły zakonnej pomogli mu J. Koźmian, ks. H. Kajsiewicz i ks. P. Semenenka. W 1858 r. arcybiskup poznański, Leon Przyłuski, przyjął zgromadzenie pod opiekę Kościoła. Jego następca – abp Mieczysław Ledóchowski, w roku 1866, definitywnie zatwierdził statuty i konstytucje sióstr.

Edmund Bojanowski spełnił swoje marzenie o wstąpieniu do seminarium w 1869 r. Niestety, jego radość nie trwała długo. Z powodu powikłań po gruźlicy musiał je opuścić. Zmarł w 1871 r. W tamtym czasie Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny miało w Wielkim Księstwie Poznańskim 22 domy i liczyło 98 sióstr.

Jan Paweł II beatyfikował Edmunda Bojanowskiego w 1999 r.

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#bł. Edmund Bojanowski #działacz społeczny #ochronka #Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej