Wszechstronna pomoc rodzinie

2013/01/15

Tegoroczne hasło programowe „Civitas Christiana” stawiające godność człowieka w centrum zaangażowania formacyjnego, doskonale koresponduje z realizacją wieloletniego zadania, jakim jest w naszym środowisku funkcjonowanie poradni rodzinnej. Kiedy w 1995 roku w Krośnie odbywał się I Kongres Rodziny Archidiecezji Przemyskiej, pracowałem w lokalnym Komitecie Organizacyjnym Kongresu przy parafii oo. kapucynów w Krośnie, reprezentując „Civitas Christiana”. Na jednym z ostatnich posiedzeń Komitetu zgłosiłem wniosek, aby jednym z owoców Kongresu Rodziny było powołanie poradni rodzinnej w siedzibie naszego Stowarzyszenia oraz Komisji ds. Rodziny w samorządzie miejskim. Komitet lokalny pod przewodnictwem o. Radosława Solona, przyjął z aprobatą mój wniosek. Wspomniane inicjatywy zostały zrealizowane. W 1995 roku z grupą przyjaciół i znajomych zorganizowałem i powołałem do życia Poradnię Rodzinną, która rozpoczęła działalność w 1996 roku. Przez pierwszy rok działalności specjaliści pracowali w niej bez wynagrodzenia. Dopiero po nawiązaniu współpracy w Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, udało się pozyskać środki finansowe na działalność poradni. Byłem wówczas wiceprzewodniczącym Komisji ds. Rodziny Rady Miasta Krosna. (Była to jedna z pierwszych komisji ds. rodziny w samorządzie na terenie Polski). Do zadań podstawowych tej komisji udało się wprowadzić zapis o wspieraniu działalności poradnictwa rodzinnego.


Spotkanie młodzieży z psychologiem mgr Elżbietą Ziębą

W pierwszych latach działalności poradni, w sensie merytorycznym, wzorowano się na poradniach przedmałżeńskich działających wówczas przy parafiach na terenie miasta. Z czasem doszliśmy do wniosku, że rodziny borykające się z wieloma problemami potrzebują wielostronnej pomocy. W wyniku naszych przemyśleń i doświadczeń oraz rozpoznania oczekiwań rodzin potrzebujących specjalistycznej pomocy, ukształtował się model placówki, który funkcjonuje do dziś. Pracuje tu psycholog ds. młodzieży, pedagog szkolny, psycholog terapii rodzinnej i prawnik rodzinny. Poradnia zatrudnia na podstawie umowy-zlecenia czterech specjaliWszechstronna pomoc rodzinie Krzysztof Sterkowiecstów, którzy dwa razy w tygodniu udzielają porad zainteresowanym osobom i ich rodzinom. We wtorki w godz. 16.00–18.00 porad udzielają: pedagog do spraw młodzieży z psychologiem ds. młodzieży. W środy w godz.16.00–18.00 porad udzielają psycholog ds. terapii rodzinnej i prawnik rodzinny. Z uwagi na zakres świadczonych usług poradni, jej otwarty charakter, godziny pracy oraz lokalizację, cieszy się ona dużym powodzeniem. Ulotki na temat pracy poradni, zakresu i charakteru świadczonych usług, znajdują się w szkołach i przedszkolach na terenie miasta. Przez okres dziesięciu lat działalności większość porad, przeprowadzonych spotkań terapeutycznych, było skierowane do osób z rodzin bezpośrednio zagrożonych alkoholizmem. Główne zadanie poradni to specjalistyczna pomoc w sytuacjach kryzysowych w rodzinie oraz rozwiązywanie problemów generowanych przez alkoholizujących się ojców, mężów, czy dorastającą młodzież. Agresja w stosunku do dzieci i młodzieży, ucieczka od świadczeń alimentacyjnych, pozwy o alimenty (lub ich podwyższenie), uregulowania prawne rodzin niepełnych, to stała problematyka spotkań i tematyka porad w Poradni Rodzinnej. Wzrasta liczba młodzieży zgłaszającej się do poradni. Zgłaszają się młodzi ludzie załamani psychiczne, przeżywający problemy natury egzystencjalnej, okresu dojrzewania, którzy wchodzą na drogę uzależniania od alkoholu. Wspomnieć należy również te drastyczne przypadki, z którymi musieli się „zmierzyć” w tym okresie specjaliści z naszej poradni. Były to m.in.: próby samobójcze wśród nastolatek (uczennice gimnazjum), gwałty i wykorzystywanie seksualne dziewczyn pod wpływem alkoholu, demoralizacja małych dzieci pod wpływem alkoholu, alkoholizujący się uczniowie gimnazjum, ucieczki z domu (najmłodszy był uczeniem 3-klasy szkoły podstawowej!).

Wszystkie osoby korzystające z poradni mają zapewnioną pełną anonimowość. Świadczone porady specjalistów są bezpłatne i łatwo dostępne, gdyż nie trzeba się rejestrować i czekać tygodniami na rozmowę. Po prostu wchodzi się do poradni z ulicy i jest się przyjmowanym (gdy jest taka potrzeba, przez parę specjalistów). Młodzież może prowadzić jednocześnie rozmowę z psychologiem i pedagogiem szkolnym, a rodzina może skorzystać z pomocy psychologa ds. terapii rodzinnej lub prawnika rodzinnego. Średnio w skali roku z usług poradni korzysta około 180 osób i rodzin. Przyjmując średnią wieloletnią przez 10 lat działalności poradni z jej pomocy skorzystało 1600 osób.

Krzysztof Sterkowiec

Artykuł ukazał się w numerze 04/2006.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej