Wydarzenia Civitas Christiana 10.2006

2013/01/12

OPOLE

III Ogólnopolski Sejmik Odrzański pod hasłem „Rzeka Odra czynnikiem rozwoju regionalnego” przygotował Oddział Opolski „Civitas Christiana”. Patronat honorowy nad organizacją Sejmiku objął. abp Alfons Nossol ordynariusz opolski. Współorganizatorami byli: Urząd Marszałkowski w Opolu, Wojewoda Opolski oraz BOT Elektrownia Opole S.A. Patronat medialny sprawowały: Telewizja Polska TVP 3, Nowa Trybuna Opolska i Radio Opole.

Zebranych powitali: mgr inż. Tadeusz Witos członek Zarządu i dyrektor techniczny Elektrowni Opole i Tadeusz Staszczak przewodniczący Oddziału Opolskiego. Z wystąpień oficjalnych gości na uwagę zasługuje głos Ireneusza Dąbrowskiego wicewojewody opolskiego, dotyczący znaczenia Odry dla regionu i jego rozwoju. Uregulowanie Odry, wprowadzenie możliwości żeglugi śródlądowej, przywrócenie rzeki do funkcji tworzenia produktu narodowego brutto – to główne w tej chwili zadania. Potrzebne są również działania promocyjne, których mogą się podjąć organizacje obywatelskie. Karol Irmler wiceprzewodniczący Zarządu Głównego „Civitas Christiana” przedstawił inicjatywy podejmowane przez Stowarzyszenie. Pierwszy Sejmik Odrzański odbył się we Wrocławiu w 2002 r. pod hasłem „Praca jako czynnik twórczy w zagospodarowaniu Odry”, Podczas drugiego, mającego miejsce w Dychowie (Zielonogórskie), podjęto temat: „Gospodarcze wykorzystanie Odry i jej otoczenia w perspektywie Unii Europejskiej”. Podobnie w 2005 r. Oddział Dolnośląski „Civitas Christiana” zorganizował konferencję pod hasłem „Zrównoważony rozwój a zagospodarowanie dorzecza Odry”. Inwestowanie w rzekę Odrę i przylegające tereny może przywrócić im wiele pełnionych kiedyś funkcji, nadając im znaczenie nie tylko gospodarcze, społeczne, ekologiczne, ale także kulturowe. Odra od wieków leżała na terenach pogranicza, stąd też jej szczególna rola jako zwornika wielu narodów tworzących dzisiaj zjednoczoną Europę.

W trakcie sejmiku wysłuchano wystąpień: prof. dr. hab. inż. Andrzeja Drabińskiego z Akademii Rolniczej we Wrocławiu nt. „Nowe wyzwania gospodarki wodnej”; prof. dr. hab. Janusza Zaleskiego z Politechniki Wrocławskiej nt. „Program Odra 2006 – stan realizacji i przyszłość”; mgr. inż. Stefana Bartosiewicza z Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu nt. „Ochrona przeciwpowodziowa – zadania priorytetowe – Zbiornik Racibórz i Wrocławski Węzeł wodny”; dr. inż. Jana Wintera dyrektora Biura ds. Usuwania Klęsk Żywiołowych MSWiA w Warszawie nt. „Żegluga śródlądowa”; mgr. inż. Stanisława Staniszewskiego z Zakładu Usług i Robót Wodnych w Opolu nt. „Konieczność modernizacji ochrony od powodzi poniżej Opola”; inż. Edwarda Cybulki wicemarszałka województwa opolskiego nt. „Strategia rozwoju województwa opolskiego w powiązaniu z pasmem Odry”; mgr. inż. Jana Purta wicedyrektora Opolskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Łosiowie nt. „Program wykorzystania wierzby do celów energetycznych”; Dietera Josefa Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic, nt. „Zagospodarowanie Odry zgodnie z programem 2002 na przykładzie Gminy Zdzieszowice” oraz Czesława Karczmara z C.K „Ziemianin” z Zielonej Góry nt. „Sytuacja obecna i perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energetycznych w Polsce i na świecie”.


Prezydium Sejmiku: (od lewej) Bogdan Tomaszek wojewoda opolski, Karol Irmler wiceprzewodniczący ZG, Tadeusz Staszczak przewodniczący Oddziału Opolskiego
Fot. Józef Pixa

W dyskusji zabrali głos: Zdzisław Fleszer wójt Gminy Kamieniec Ząbkowicki, Leonard Pluta były członek Komisji Odra z Opola, Mariusz Przybylski z Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu, Jan Pyś dyr. Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Lech Poprawski były prezes Zarządu Woj. Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Artur Skowronek z Rejonowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Waldemar Kampa wójt Gminy Turawa, Andrzej Finalski burmistrz Krosna Odrzańskiego i Zbigniew Deniusz prezes Zarządu Związku Polskich Armatorów Śródlądowych.

Podsumowania obrad dokonał Bogdan Tomaszek wojewoda opolski. Zaapelował do parlamentarzystów z terenów Nadodrza, by w Sejmie utworzyli lobby na rzecz wykorzystania rzeki Odry.

JÓZEF PIXA
MYCZKOWCE

Tradycją Oddziału „Civitas Christiana” w Rzeszowie stały się spotkania integracyjno- formacyjne w Ośrodku Wypoczynkowo- Rehabilitacyjnym „Caritas” diecezji rzeszowskiej w Myczkowcach. Na terenie Ośrodka jest niewielki kościółek – Sanktuarium NMP Królowej i Matki Pięknej Miłości. Wierzymy, że nie odejdziemy stąd bez Jej matczynej pomocy.

Po drodze odwiedzamy podsanocką wieś Strachocina, Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Tutaj po modlitwie przy jego relikwiach, wysłuchaliśmy prelekcji Wiesławy Jędrzejczyk „Święty Andrzej patronem Polski”. Informacji o osobie i kulcie Świętego Męczennika udzielił ks. Józef Niźnik kustosz Sanktuarium. Przez wiele lat miały tu miejsce dziwne zjawiska. Ks. Józef przeżył to w latach 1983-1987. Ukazywała mu się tajemnicza zjawa. Skojarzył ją z postacią św. Andrzeja Boboli, który domagał się kultu w miejscu swego urodzenia i chrztu. W 1988 r. do świątyni sprowadzono relikwie świętego i umieszczono je w wybudowanym ku jego czci ołtarzu. Od 1992 r., kiedy na Bobolówce (wzgórze, gdzie stał dwór Bobolów) wzniesiono kaplicę, stała się ona miejscem szczególnego kultu i pielgrzymek z całej Polski.

W ośrodku „Caritas” jest mini ZOO zorganizowane z myślą o dzieciach, które przebywają tu na wypoczynku. Do ich dyspozycji są również konie, prowadzona jest hipoterapia. Grupom osób niepełnosprawnych służy dobrze wyposażony pawilon i gabinety zabiegowe. Na ukończeniu jest kort tenisowy z trybunami i boisko do siatkówki. Dzień kończy Msza św. Ks. prałat Stanisław Potera asystent kościelny Oddziału przygotował cykl kazań nawiązujących do encykliki Benedykta XVI „Deus caritas est”. W kawiarence św. Franciszka zbieraliśmy się na spotkaniach formacyjnych. Pierwszą prelekcję „Rozumienie godności człowieka na przestrzeni dziejów” wygłosił Krzysztof Dziduch.

Drugiego dnia odwiedzamy klasztor sióstr nazaretanek w Komańczy, miejsce internowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tutaj, w pokoju na pierwszym piętrze, przy lampie naftowej, powstały Wielka Nowenna i Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. W klasztornej kaplicy modliliśmy się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego, wysłuchaliśmy informacji Dariusza Miziołeka o klasztorze i jego Gościu. Młodzież odczytała tekst Ślubów Jasnogórskich.

Wieczorem w kawiarence dyskutujemy na temat „Godność osoby ludzkiej podstawą zdrowego funkcjonowania rodziny”. Późnym wieczorem odbywa się posiedzenie Zarządu Oddziału Miejskiego w Rzeszowie. Po zmroku gromadzimy się przy ognisku na spotkaniu integracyjnym. Nad nami rozgwieżdżone bieszczadzkie niebo. Nasz śpiew, zaduma, niekończące się rozmowy, śmiech … Trudno się rozstać, szczególnie młodzieży.

Spotkanie kończymy następnego dnia Mszą św. Dziękujemy Panu za łaski, ślemy prośby do myczkowieckiej NMP Królowej i Matki Pięknej Miłości. Ostatni akcent turystyczny to wspaniałe serpentyny w Górach Słonnych. Panorama wzgórz z tarasu widokowego pozostawia niezapomniane wrażenie.

WIESŁAWA JĘDRZEJCZYK
SIERADZ

W Sieradzu odbywały się jubileuszowe X Dni Kultury Chrześcijańskiej. Myślą przewodnią był cytat z wiersza ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”. W parafii Wszystkich Świętych odbył się wieczór poezji ks. Twardowskiego przygotowany przez sieradzkich gimnazjalistów pod kierownictwem Sylwii Dęgi z Młodzieżowego Domu Kultury, a także ubogacony wspomnieniami proboszcza ks. Mariana Bronikowskiego.

Poezja była ważnym elementem tegorocznego programu, bo oprócz wymienionej inicjatywy odbył się konkurs poetycki oraz wieczór autorski Władysława Potakowskiego, członka Stowarzyszenia. Sala Teatru Miejskiego zapełniła się niemal w całości. Wieczór ten był niejako uwieńczeniem twórczości poety, który doczekał się wydania tomiku poezji. Odbył się także konkurs plastyczny, przegląd piosenki dla dzieci, koncert pieśni patriotycznej, prezentacja kopii Całunu Turyńskiego, przedstawienie teatralne grupy „Impuls” z Łodzi oparte na „Dzienniczku” św. Faustyny oraz projekcja filmu pt. „Jan Paweł II”.

Dni Kultury rozpoczęły się w parafii Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie wystąpił chór akademicki „Schola Cantorum Calisiensis” pod batutą Andrzeja Ryłki z udziałem Kazimierza Madziały – organy i Lechosława Nowaka – trąbka. Na zakończenie natomiast w sieradzkiej Farze zabrzmiała muzyka gospel – wystąpił chór „John Henry�s Cool Band” z Kutna. Ksiądz prałat Mirosław Miłek podczas Mszy św. inauguracyjnej mówił, że bez kultury nie ma wiary, gdyż ta przyobleka się w kulturę. Pogratulował też i podziękował wszystkim organizatorom, wśród których były: „Civitas Christiana”, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejski Dom Kultury, Towarzystwo „Fidelitas Cordi”, parafie i inne instytucje.

PAWEŁ KOWALCZYK
LUBLIN

Piękna pogoda i wolny czas skłoniły członków Akademii Społecznej (koła naukowego socjologów KUL) oraz przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie do zorganizowania niezapomnianej wyprawy. Na czele z liderem Akademii, o. prof. Leonem Dyczewskim, wyruszyliśmy na spływ kajakowy, by odkrywać uroki Mazur. Błękit nieba, urokliwe zaułki skryte w zakamarkach lasów i jezior, egzotyczne ptactwo i dzika zwierzyna skłaniały, aby otworzyć się na Tego, który jest ich Stwórcą. Przyświecał nam jeszcze jeden cel: pogłębić relacje we wspólnocie, którą od dawna tworzymy.

Wyruszyliśmy do Ostrołęki, gdzie nasi przyjaciele – Bogdan i Irena – wspaniale nas ugościli. Następnego dnia rano załadowaliśmy bagaże na kajaki i ruszyliśmy. Początki okazały się niezbyt łatwe, szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz podjęli trud wielogodzinnego wiosłowania. Jednak dzięki wzajemnej trosce o siebie szybko dochodzili do wprawy. Warto wspomnieć, że obowiązywała zasada – nie ma stałych par w kajaku. Tak więc wszyscy mogli lepiej się poznać.

Każdy dzień rozpoczynał się wspólnym śniadaniem. Nasze toboły składaliśmy do dużej przyczepy samochodowej, a najpotrzebniejsze rzeczy braliśmy ze sobą. Najpierw płynęliśmy bardzo wąskimi i płytkimi strugami, potem trasa wiodła przez jeziora. W drodze był także czas na odpoczynek, na kąpiel, opalanie się. Niezapomniane okazały się momenty, kiedy zatrzymywaliśmy się na środku akwenu, zwierając szyki na wspólnej modlitwie i śpiewie pieśni. Wtedy bodaj najmocniej odczuwało się rodzącą się między nami jedność. Po powrocie na ląd w scenerii pola kempingowego uczestniczyliśmy we Mszy św. Po wspólnej modlitwie, zmęczeni i wygłodniali, ale niezwykle szczęśliwi i nieustannie roześmiani, zasiadaliśmy do wspólnego posiłku. Wieczorem ognisko w gronie przyjaciół, kiełbaski, rozmowy, śpiewy i tańce, „boże szaleństwo” przy gitarach i akordeonie, prawie do białego rana.

I tak mijały dni pełne wrażeń. Ostatni spędziliśmy zwiedzając Łomżę, Drozdowo, Tykocin, a także stację mechaniki pojazdów w Zambrowie.

Powróciliśmy do naszych domów i obowiązków z przekonaniem, iż udało się umocnić wspólnotę, którą tworzymy oraz nadać jej ciepły i rodzinny charakter.

JOANNA IZBICKA
***

Pod hasłem „Z Prymasem Tysiąclecia w nowe tysiąclecie” Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie zorganizował trzydniowy rajd rowerowy. Trasa wiodła wzdłuż Bugu, przez malownicze tereny szlaku nadbużańskiego. Rajd rozpoczął się w Woli Uhruskiej, gdzie grupa 17. uczestników dojechała autokarem z Lublina. Metą był Kodeń. Patronat nad naszym przedsięwzięciem objął Edward Wojtas marszałek województwa lubelskiego, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio eR, Katolickie Radio Podlasie oraz firma Rojax. W pierwszym dniu towarzyszyła nam również ekipa TVP 3, która w programie „Ławeczka” umieściła relację z naszej eskapady. Przed wyruszeniem uczestnicy zapoznali się z regulaminem rajdu, każdy otrzymał pamiątkowy znaczek, mapę z trasą oraz czapeczkę z logo Stowarzyszenia.


Uczestnicy rajdu rowerowego na trasie

Poruszaliśmy się piaszczystymi, leśnymi drogami. Piasek po „ośki” nie ułatwiał drogi jednej z naszych uczestniczek, podróżującej rowerem szosowym. Niektórzy sądzili, że była to forma pokuty. Przez lasy Sobiborskiego Parku Krajobrazowego z pięknymi widokami, m.in. na jeziora Płotycze, Brudno i Brudzieniec, docieramy do Ośrodka Wypoczynkowego w Okunincach. W promieniach zachodzącego słońca, przy ognisku nad jeziorem Białym gościmy Iwonę Czarcińską, dyrektor Instytutu Prymasowskiego z Warszawy. Jako świadek życia księdza Prymasa, przedstawiła nam mało znane fakty dotyczące jego osoby. Opowiedziała o swoim pierwszym spotkaniu z Prymasem w czasach, gdy była studentką, o jego cyklicznych spotkaniach ze studentami, pysznych pączkach w czasie tych spotkań oraz pomocy finansowej, jakiej udzielał studentom. Zapamiętała go jako łagodnego człowieka o wielkim sercu. Atmosfera sprzyjała zadumie. Kończyliśmy śpiewem przy dźwiękach gitary.

Następnego dnia nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku. Dalej trasa wiodła do miejscowości Liszna, położonej blisko przejścia granicznego w Sławatyczach. Po drodze mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego we Włodawie. Kolejnym przystankiem była, malowniczo położona, nadgraniczna wieś Różanka. Przy wieczornym ognisku niespodzianką dla uczestników był konkurs wiedzy o Prymasie. A do rąk zwycięzców trafiły nagrody w postaci firmowych koszulek, ufundowanych przez marszałka województwa oraz książek poświęconych nauczaniu Prymasa, ufundowanych przez nasze Stowarzyszenie. Trzeciego dnia, przed wyruszeniem w drogę, uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele w Sławatyczach. W Jabłecznej zwiedziliśmy teren prawosławnego zespołu klasztornego. Rajd zakończył się w Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej, którego historię poznaliśmy dzięki naszej przewodniczce po Kodniu Monice Sułek.

Wspomnienia oraz wzruszające świadectwa pozwoliły nam jeszcze lepiej poznać życie sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Pokazał swoim życiem i czynami, jak służyć Bogu i Ojczyźnie. Wspólnie spędzone dni umocniły nas duchowo, dały nam możliwość stworzenia prawdziwej wspólnoty, a piękno krajobrazu pozostawiło w nas pragnienie wyruszenia w kolejną eskapadę szlakiem nadbużańskim.

MARCIN SUŁEK
OLSZTYN

W 20. rocznicę śmierci doktora Władysława Gębika (1900-1986) w Sali Kopernikowskiej olsztyńskiego zamku odbyła się promocja książki Jana Chłosty „Warmiak z Podhala”, poświęcona temu zasłużonemu etnografowi, pisarzowi i nauczycielowi. Bogato ilustrowana książka została wydana przez oficynę „Wers”. Patronat nad uroczystością objęli: abp Edmund Piszcz metropolita warmiński i prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski.

Władysław Gębik był organizatorem i dyrektorem otwartego w 1937 roku Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie, po 1945 roku organizował polskie szkolnictwo średnie na Warmii i Mazurach, tworzył wiele stowarzyszeń kulturalnych w regionie, przyczynił się do utworzenia olsztyńskiego środowiska literackiego. Napisał wiele książek, był związany przez wiele lat z naszym Stowarzyszeniem, inicjował działania o charakterze regionalnym, współpracował z Instytutem Wydawniczym Pax. Wieczorem, we współkatedrze św. Jakuba, abp Edmund Piszcz odprawił Mszę św. w intencji zmarłego.

T.
KĘTRZYN

Pierwszej encyklice Benedykta XVI „Deus caritas est” poświęcone było spotkanie zorganizowane przez Oddział „Civitas Christiana” w Kętrzynie. Z dokumentem papieskim zapoznał słuchaczy Andrzej Taborski. Kolejne ze spotkań w kętrzyńskim Oddziale „Civitas Christiana” prowadziła Zenobia Alejun nt. „Jana Pawła II przejście do Domu Ojca jako traktat o godności człowieka”. Spotkanie wpisane było w VIII Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny przebiegające pod hasłem „Rodzina w obliczu cierpienia”.

Na kolejnym spotkaniu Zbigniew Połoniewicz podjął temat „Polska tradycja maryjna”. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać całe bogactwo świąt, modlitw, pieśni, nabożeństw, sanktuariów maryjnych, obrzędów oraz rocznic nawiązujących do pobożności maryjnej. Kętrzyński Oddział „Civitas Christiana” jest także organizatorem cyklu warsztatów rodzinnych, który prowadzą Krystyna Dolewska i Ewa Kozak. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy poznają polskie i katolickie zwyczaje związane z poszczególnymi okresami roku kalendarzowego i liturgicznego. Przygotowywane podczas zajęć różnego rodzaju przedmioty (pisanki, karty świąteczne, wyklejanki i rozmaite dekoracje) służą następnie jako wystrój sali podczas odbywanych tu spotkań.

T.
OSTRÓDA

Tegoroczne, II Miejskie Dni Rodziny w ramach VIII Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny przejdą do historii Ostródy jako cykl spotkań, konferencji i imprez bogatych w treści. „Civitas Christiana” pozostało wiodącą organizacją pozarządową przy organizacji przedsięwzięcia. Wspólnie z innymi organizacjami opracowaliśmy wniosek – ofertę na dotację w celu realizacji zadania publicznego z zakresu: „Organizacja imprez o charakterze rodzinnym – Miejskie Dni Rodziny”. Został skierowany do Gminy Miejskiej Ostróda i poddany ocenie. Uzyskał największą ilość punktów Komisji Ofertowej. Dzięki otrzymanej kwocie pieniężnej można było zrealizować wszystkie zaplanowane imprezy.

„Civitas Christiana” zorganizowało w sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku konferencję inaugurującą Dni Rodziny przebiegające pod hasłem: „Rodzina w obliczu cierpienia”. Kazimierz Wosiek dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawił sytuację demograficzną miasta, cierpienie rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej, a korzystających z pomocy społecznej. Wskazał na zjawisko trwałego bezrobocia i osamotnienia. Z kolei dr Szymon Grzelak z Fundacji „Homo Homini” im. Karola de Foucauld wygłosił wykład nt. „Profilaktyka ukierunkowana na wstrzemięźliwość seksualną i wierność jako skuteczny sposób zapobiegania cierpieniu”. Przedstawił wyniki badań nad zagadnieniami miłości i seksualności. Mówił o sposobach zapobiegania cierpieniu w rodzinie, o znaczeniu wstrzemięźliwości i wierności w wychowywaniu młodego pokolenia, o perspektywach założenia trwałego związku, opóźnianiu inicjacji seksualnej i zagrożeniach wynikających z uzależnienia od seksu. Wskazywał, że pełna rodzina chroni przed wszelkiego rodzaju patologiami.

Tomasz Sztachelski doktorant Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w wypowiedzi pt. „Samotność dziecka w rodzinie jako źródło cierpienia” przedstawił zagadnienie samotności w rodzinie. Może jej doświadczyć dziecko, ale i osoba starsza. Rodzina jest naszym „pierwszym światem”, miejscem doświadczania i powstawania pierwszych relacji i więzi, do których odwołujemy się przez całe późniejsze życie, a innych relacji poniekąd nie rozumiemy. Samotność może pojawić się w każdej rodzinie, niezależnie od statusu społecznego, kondycji moralnej czy materialnej. Ktoś doświadcza cierpienia niezauważalnego – we wnętrznego, duchowego, wszędzie tam, gdzie zabraknie rodzinnego ciepła, bliskich kontaktów opartych na wzajemnym zaufaniu, właściwych relacji. Dziecko, młody człowiek stara się za wszelką cenę próżnię tę wypełnić i wtedy pojawiają się kłopoty wychowawcze. Na koniec Grzegorz Wróbel, radny Rady Miejskiej w Ostródzie, dokonał prezentacji instytucji i organizacji pozarządowych wspierających rodziny w opiece nad osobami cierpiącymi.

ZBIGNIEW POŁONIEWICZ SZCZYTNO

Z okazji setnej rocznicy ukazania się pierwszego numeru czasopisma „Mazur” Starosta Szczycieński, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Miejski Dom Kultury w Szczytnie zorganizowali sesję, podczas której referaty wygłosili: prof. dr hab. Janusz Jasiński (Związki Michała Kajki ze Szczytnem) i dr Jan Chłosta (Z dziejów „Mazura”). W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu, m.in. starosta Andrzej Kijewski , burmistrz Szczytna Paweł Bielinowicz, grupa młodzieży szkół średnich oraz członkowie „Civitas Christiana”.

P.S. EŁK

W ramach VIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny Oddział „Civitas Christiana” i Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku przygotowali spotkania z Marią Krystyną Andrzejewską z Ostródy, edukatorką, autorką scenariuszy na potrzeby pedagogiki, projektów i autorskich programów wychowawczych, związaną z ruchem młodzieżowym i wolontariatem. Nauczycielom i rodzicom przedstawiła propozycję współpracy pod hasłem: „Rodzina – wychowawca, wzajemne oddziaływanie i wspieranie w aspekcie przeżywania cierpienia”. Prelegentka podzieliła się swymi wieloletnimi doświadczeniami w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Po południu Maria Krystyna Andrzejewska spotkała się z członkami i sympatykami zrzeszonymi w Oddziale „Civitas Christiana”. Temat prelekcji wiązał się z tegorocznym hasłem VIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny: „Rodzina w obliczu cierpienia”. Prelegentce towarzyszyła Milena Szafran, studentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która przygotowała oprawę muzyczno- recytatorską.

Dni Rodziny w Ełku obfitowały w inne wydarzenia kulturalne. Zorganizowano powiatowy konkurs plastyczny i literacki pod hasłem: „Portret rodziny”. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce w siedzibie Oddziału „Civitas Christiana”. Ciekawą inicjatywą był również VIII Powiatowy Turniej Tańca pod hasłem: „Tańczyć każdy może”. Uczestników eliminacji gościła Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II, natomiast na koncert finałowy zaprosiło Ełckie Centrum Kultury. Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Organizację obchodów Miejskich Dni Rodziny dofinansował Urząd Miejski w Ełku. Nad sprawną realizacją programu czuwali: Anna Wolska ze Szkoły Podstawowej nr 9 i Kazimierz Szrajber przewodniczący Oddziału Miejskiego „Civitas Christiana”.

ZBIGNIEW POŁONIEWICZ NOWY SĄCZ


Uczestnicy finału Konkursu Historycznego „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności”
Fot. Anna Totoń

W siedzibie „Civitas Christiana” odbył się finał VI Konkursu Historycznego „Ziemia Sądecka – od przeszłości do współczesności”. Patronat nad tą rywalizacją sprawował poseł Edward Ciągło (LPR). Organizatorami byli: Oddział „Civitas Christiana”, PTH, Związek Sądeczan, Szkoła Podstawowa nr 21, Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2. W finale brało udział po 6 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, i na tych trzech poziomach wyłoniono najlepszych. Odpowiedzi uczniów oceniało jury: Anna Totoń i Bogdan Potoniec (szkoły podstawowe), Marek Michalik i Robert Ślusarek (gimnazja), Antoni Szczepanek i Józef Słowik (szkoły ponadgimnazjalne). Konkursowi towarzyszył pokaz walki rycerskiej w wykonaniu członków Stowarzyszenia „Kasztelania Sądecka”.

M.K ***

Oddział nowosądecki „Civitas Christiana” wydał podwójny numer 54/55 „Almanachu Sądeckiego”, kwartalnika dofinansowanego przez Urząd Miasta Nowego Sącza i Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

Tak jak zawsze, w piśmie przeważają teksty historyczne, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują: „Święta Kinga Arpadówna – mniszka klariańska” – Piotra Stefaniaka, „Zapomniana rezydencja Jana Wiernka z Łososiny. Próba rekonstrukcji siedemnastowiecznego dworu z Witowic Dolnych” – Roberta A. Ślusarka, „Architektura użyteczności publicznej Nowego Sącza w latach 1894 – 1914” – Edyty Ross-Pazdyk, „Sądeccy gimnazjaliści z generalskim wężykiem” – Jerzego Gizy, „Armia Czerwona na Sądecczyźnie 1945-1946” – Macieja Korkucia.

Z pozostałych materiałów, często o charakterze biografistycznym, należy wspomnieć jeszcze o wywiadzie Anny Totoń z Kazimierzem Jońcem – więźniem Buchenwaldu oraz wspomnieniach Romana Hasslingera o rodzinach sądeckich niemieckiego pochodzenia, zasłużonych dla miejscowej społeczności.

L.M. POMORSKIE

Konferencjami o Prymasie Tysiąclecia i Mszą św. Ośrodek Formacji Katolicko-Społecznej uczcił pamięć Stefana kardynała Wyszyńskiego w 25. rocznicę jego śmierci. W uroczystościach, które odbyły w Kościerzynie i Chojnicach udział wzięli członkowie oddziałów miejskich, lokalni liderzy środowisk katolickich oraz liczni wierni.

W Chojnicach uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która odbyła się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie uczestnicy wysłuchali konferencji „Dziedzictwo nauczania Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Prymasa Wyszyńskiego”. Pierwszym prelegentem był Marian Romaniuk z Warszawy, autor monumentalnej książki pt. „Życie, twórczość i posługa Prymasa Tysiąclecia”. Niezwykle cennym elementem wykładu zatytułowanego „Umiłowanie Ojczyzny w życiu i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia” była część poświęcona młodości Stefana Wyszyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego osobistej formacji patriotycznej. Drugi referat: „Godność pracy w nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego” wygłosił Henryk Kiwiński z Gdyni.

Podobny przebieg miały uroczystości w Kościerzynie. Tu konferencja została zorganizowana w domu parafii pw. Trójcy Świętej.

B.Ś WOLSZTYN

Oddział „Civitas Christiana”, od dłuższego czasu wiele uwagi poświęca sprawom martyrologii miejscowego duchowieństwa w okresie II wojny światowej. Szczególne zainteresowanie tą problematyką datuje się od momentu, gdy Jan Paweł II w czerwcu 1999 roku wyniósł do godności błogosławionych czterech kapłanów Archidiecezji Poznańskiej, a wśród nich ks. Józefa Kuta, proboszcza jednej z podwolsztyńskich parafii, zamęczonego w Dachau w 1942 roku.

Kontynuując zainteresowanie martyrologią księży, pragniemy pokazać sylwetki wszystkich kapłanów, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni. Tych zaś było na terenie ówczesnego powiatu wolsztyńskiego jeszcze dwunastu. To księża: Gustaw Bombicki i Władysław Majchrzycki z Wolsztyna, ks. Paweł Białas z Ruchocic, ks. Roman Dadaczyński – major WP., kapelan i wielki społecznik z Rakoniewic,ks. Edward Gramlewicz z Siedlca, ks. Franciszek Harwaczyński z Kębłowa, ks. Wojciech Perski z Rostarzewa, ks. Robert Marcinowski z Kaszczoru, ks. Władysław Stepczyński z Przemętu, ks. Józef Tyma z Tuchorzy, ks. Stanisław Władysław Zielazek z Chobienic oraz ojciec Józef Cal OMI – wykładowca seminarium oblackiego w pobliskiej Obrze. Jak wielu polskich kapłanów ginęli oni najczęściej w obozach koncentracyjnych Dachau i Mathausen – Gusen , ale także w więzieniach, spośród których najstraszniejszym był chyba osławiony poznański Fort VII. Byli rozstrzeliwani, zagryzani przez esesmańskie psy. Ginęli, bo to właśnie oni byli przedmiotem szczególnej nienawiści ze strony hitlerowskiego nazizmu, któremu głos Kościoła najbardziej przeszkadzał w budowaniu życia opartego na fałszywej, pozbawionej wymiaru nadprzyrodzonego i przesyconej nienawiścią wizji człowieka. Ponieśli śmierć męczeńską tylko dlatego, że mieli inną aniżeli ich prześladowcy wizję człowieka i świata.


Ksiądz kan. Leon Stępniak otwiera wystawę
Fot. Archiwum

We wrześniu zorganizowana została wystawa przygotowana przez „Civitas Christiana” razem z miejscową Biblioteką Publiczną zatytułowana „Tragiczny bilans”. W odniesieniu do byłego powiatu wolsztyńskiego był to istotnie bilans tragiczny. Zginęli tu niemal wszyscy księża proboszczowie i administratorzy apostolscy, trzech wikariuszy i ksiądz zakonny. Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał ks. kan. Leon Stępniak, jeden z ówczesnych wikariuszy, który przeżył obóz koncentracyjny. Dziś ma już 94 lata. Wykład na temat martyrologii duchowieństwa w Archidiecezji Poznańskiej, przedstawił ks. dr hab. Leszek Wilczyński z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Stan osobowy duchowieństwa w Archidiecezji Poznańskiej w momencie wybuchu wojny wynosił 339 proboszczów i administratorów parafii, 173 wikariuszy i 48 prefektów, nie licząc kapelanów wojskowych, wychowawców seminarium duchownego i profesorów Uniwersytetu Poznańskiego oraz księży emerytów. Spośród nich zginęło 224 księży.

Kiedy dziś ludziom wierzącym udziela się czasem zniechęceniei zobojętnienie wobec podważania wartości moralnych i deprecjonowania ich obrońców, w tamtych męczennikach widzimy przykłady wierności Bożemu prawu, w czasach o wiele trudniejszych, aniżeli obecne. Warto, a nawet należy wskazać na nich, jako na przewodników i orędowników przed Bogiem, w których On okazał moc swojej łaski. Temu właśnie służyć miała wystawa oraz część konferencyjno – wspomnieniowa, temu służyć będą inicjatywy naszego Oddziału do których zachęca nas przyszłoroczne hasło programowe naszego Stowarzyszenia: Godność człowieka i narodu u podstaw współczesnego patriotyzmu polskiego.

WŁODZIMIERZ J. CHRZANOWSKI GRYFICE

Obecność ufundowanej z inicjatywy śp. Stanisława Taperka i ks. proboszcza Zygmunta Nogi kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przyczynia się do pogłębienia kultu maryjnego w Gryficach i okolicy. Świadczą o tym m. in. liczne wota oraz cześć, jaką odbiera od wiernych. Minęła szósta rocznica powrotu Czarnej Madonny do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, po 68. latach zniszczenia obrazu przez niemieckich barbarzyńców.

O kolejnych rocznicach intronizacji Obrazu nie zapominają członkowie „Civitas Christiana” i parafianie. W intencji fundatorów i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem licznej rzeszy wiernych, fundatorów, burmistrza Gryfic Andrzeja Szczygła wraz z małżonką, Krzysztofa Puca przewodniczącego Oddziału Zachodniopomorskiego „Civitas Christiana”, w asyście pocztów sztandarowych Związku Sybiraków, NSZZ „Solidarność”, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów RP. Pod przewodnictwem ks. dziekana Jerzego Sosny, koncelebrowali ją ks. proboszcz Zygmunt Noga, ks. Jan Uzdowski i ks. Marek Siedlecki. Homilię wygłosił o. Witold, dominikanin z Łodzi.

We wstępie do Mszy św. Ksiądz Dziekan przypomniał, że robotnicy polscy, pracujący na tych terenach w latach dwudziestolecia międzywojennego, przyczynili się do budowy kościoła NSPJ oraz ufundowali pierwszy obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Trzeba nadmienić, że parafia głęboko przygotowała się na przeżycie tego dnia, gdyż rocznica została poprzedzona 9. dniową nowenną do Matki Bożej Częstochowskiej.

Uroczystość rozpoczęła recytacja wierszy przez uczennicę szkoły podstawowej i Alicję Czerwińską, a przedstawiciel zespołu muzycznego przy parafii Piotr Stolarczyk przeczytał ułożoną przez siebie modlitwę, po czym wszyscy troje złożyli róże na ołtarzu.

Podczas Mszy św. i po zakończonym nabożeństwie pieśni maryjne śpiewała Monika Grajewska, piosenkarka znana z anteny Radia Maryja i Telewizji „TRWAM”.

Tradycyjnie, po Mszy św. była okazja do refleksji przy wspólnym posiłku. Danuta Małkowska przewodnicząca Oddziału Stowarzyszenia w Gryficach nawiązała do znaczenia obecności Matki Bożej w historii ochrzczonego narodu. Obecny na spotkaniu burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł podarował Stowarzyszeniu obraz Jezusa Miłosiernego, który po poświęceniu został umieszczony w sali spotkań Oddziału Stowarzyszenia w domu parafialnym.

EDMUND GLAZA BIAŁYSTOK

„Sacrum i profanum we współczesnej sztuce” – to wykład senatora dr. Jana Szafrańca wygłoszony w ramach Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w Białymstoku. Przedstawiony został problem związany z eskalacją prasowych i „artystycznych” profanacji religijnych, jakie miały miejsce w ostatnim czasie.

„Zwolennicy prowokacyjnej sztuki zwykli na każdy akt krytyki szermować pojęciem wolności, która ich zdaniem usprawiedliwia wszelką działalność artystyczną. Każde próby ograniczania „artystycznego” rozpasania zwykli interpretować w kategoriach cenzury, zaś oponentów obrzucać niewybrednymi inwektywami” – podkreślał senator J. Szafraniec. Nasz gość apelował do wszystkich chrześcijan w naszej Ojczyźnie o solidarne podjęcie akcji społecznej dezaprobaty i bojkotu wobec swawoli słowa, czy swawoli „artystycznej ekspresji” będącej zaplanowanym bluźnierstwem. Przywołano myśl Alexa de Touguille: „Do tryumfu zła wystarczy, żeby porządni ludzie nic nie robili”.

Podczas ożywionej dyskusji poruszono sprawę kontrowersyjnego teatru „Wierszalin” działającego w Supraślu k. Białegostoku, któremu Sejmik Województwa Podlaskiego nadał statut sceny samorządowej. Teatr ten wyraźnie w swoich sztukach promuje wartości wrogie chrześcijaństwu.

B. WENCŁAW BYTOM

Prawie 350 książek (głównie z literatury pięknej) trafiło do polskich bibliotek w Drohobyczu i Borysławiu. Przekazali je tamtejszej Polonii, przebywający na Ukrainie przedstawiciele bytomskiego Oddziału „Civitas Christiana”

Dzieła polskich klasyków podarowali zarówno członkowie, jak również osoby „niezrzeszone”. Kilkanaście tomów przekazał Kresowianom sekretarz bytomskiego Oddziału Jan Jaśniak. Kolejne kilkanaście tomów pochodziło z biblioteki nieżyjącego działacza Franciszka Kachla. Cztery komplety „lektur wszech czasów” przekazała redakcja „Dziennika Zachodniego”. Bytomianie zapowiedzieli kontynuację akcji. Na Kresach zapotrzebowanie na dobrą, polską książkę jest ogromne.

PK

pieśń „Nie lękajcie się!” oraz wołanie: „Zostań z nami!” i „Podejdź do nas!”.

Kazimierz Jaworski(1940-2006)

„Myśląc globalnie, działać lokalnie” – to hasło, które ś.p. Kazimierz użył w jednej ze swoich kampanii wyborczych. Trudno dokonać syntezy życia kogoś tak znanego i zasłużonego dla Stowarzyszenia, posługując się wyłącznie hasłowym zawołaniem, jednak patrząc już z pewnego dystansu na spełnione życie doczesne naszego Kolegi, widzę, że oddaje wiele z istoty jego postawy wobec problemów z którymi się zmagał. Urodził się na Kujawach, lecz całe dorosłe życie związał z Toruniem. Tu kończył studia na Wydziale Historii UMK i po krótkim epizodzie pracy nauczycielskiej, ponad czterdzieści lat pracy poświęcił organizacji, z którą czuł się związany na dobre i na złe. Śmierć zastała go na emeryturze, pełnego planów i pomysłów na kolejne lata. Specyfika naszej formacji kazała mu patrzeć szerzej na problemy i potrzeby regionu i kraju, nie ograniczając się do miejsca zamieszkania. Poprzez doświadczenia zdobyte w Radzie Miejskiej Torunia, poprzez przewodniczenie ostatniej kadencji Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Toruniu, dotarł do ławy sejmowej, gdzie zasiadał jako poseł X kadencji Sejmu RP.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” to, poza rodziną, całe jego życie. To autentycznie nienormowany czas pracy. Nigdy nie ograniczał go do norm etatowych, lecz zawsze poświęcał tyle, ile wymagała tego sytuacja. Jako wieloletni szef Oddziału Wojewódzkiego, nie ograniczał się do sprawnego i pokornego administrowania Oddziałem. Wychodził z założenia, że na „godziwe cele” pieniądze muszą się zawsze znaleźć. Dotyczyło to tak kwestii pracowniczych, jak i działalności merytorycznej. Dla swych przełożonych nie był spolegliwym podwładnym. Nie mogąc zaprzeczyć słuszności jego stanowiska, można było jedynie przyznawać mu rację. Pod charakterystyczną ironią i dowcipem, w którym nie miał sobie równych, krył poważny stosunek do spraw ważnych. Ta specyfika jego charakteru sprawiła, że nie sposób było wyobrazić sobie braku Kazika wśród ogólnopolskich gremiów, poczynając od Prezydium Zarządu Głównego, gdzie spędził kilka kadencji, a kończąc na przewodniczeniu Zarządowi Oddziału Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, na którym to stanowisku pożegnaliśmy go na zawsze.

Fenomen Kazika to umiejętność integracji różnych środowisk, członków i sympatyków naszej organizacji. Mówiąc o planach poważnie traktował wyzwanie, że najważniejszą funkcją w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” jest bycie jego członkiem. Odchodząc niespodziewanie, zaskoczył nas boleśnie. Pozostanie w naszej pamięci jako autentyczny działacz społeczny i dobry kolega.

J.B.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej