Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 05/2009

2013/01/19

Olsztyn

23 marca w Olsztynie odbyło się spotkanie z Tomaszem Nakielskim poświęcone problematyce tegorocznego hasła, wokół którego prowadzona jest w Kościele praca duszpasterska. Mówca przedstawił cztery obszary, na których może się przejawiać odpowiedzialność katolików za życie (godność człowieka, ekonomia, polityka i kultura). Dyskusja skupiała się głównie na problemach związanych z obroną życia poczętego, z nasilającymi się w świecie tendencjami do legalizacji eutanazji, na zagadnieniach in vitro i całej sferze życia małżeńskiego i rodzinnego. Poruszano też problem, podjęcia działania na szeroką skalę, by zmienić mentalność ludzką – zwłaszcza ludzi odpowiedzialnych za politykę i kulturę, w tym za media.

Ostróda

23 marca oddział w Ostródzie zorganizował spotkanie formacyjne z ks. prałatem Romanem Wiśniowieckim, poświęcone problematyce Wielkiego Postu i miejsca, jakie ten okres roku liturgicznego powinien zajmować w życiu chrześcijanina.

Szczytno

Spotkanie z Piotrem Stanny z Olsztyna, poświęcone polskim i niemieckim umocnieniom obronnym w czasie II wojny światowej, zorganizowane przez oddział w Szczytnie, wprowadziło miejscową organizację w obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mówca podzielił się swoją wiedzą na temat historii powstania tych obiektów, ich wykorzystania w latach 1939–1945 oraz przedstawił ich stan na dzisiaj, posiłkując się przygotowaną przez siebie dokumentacją fotograficzną. Stan tych obiektów jest bardzo często tragiczny, z roku na rok ulegają całkowitemu zniszczeniu i dewastacji.

Oddział Okręgowy w Opolu

Opole

„Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii” (1Kor 9,16). To zawołanie z Listu św. Pawła stało się motywem przewodnim marcowych zajęć Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej „Civitas Christiana” w Opolu. Dzięki uprzejmości ojców franciszkanów z prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Katowice Panewniki) zajęcia odbyły się w sali Colloquium Biblicum opolskiego klasztoru. Ksiądz Marek Trzeciak, długoletni misjonarz w Peru (Andy Peruwiańskie, 3000 m n.p.m.), opowiedział o specyfice trudności pracy na misjach, na których pracował 11 lat.

Ksiądz dr Sławomir Pawiński (homileta, UO) w kolejnej prelekcji wskazał na postać św. Pawła, który uczy nas, aby jeszcze bardziej otwierać się na Słowo Boże, by być płomieniem dla serc innych. Dwie prelekcje unaoczniły słuchaczom fakt bycia „narzędziem” w rękach Boga, którym powinien być każdy chrześcijanin, niezależnie od stanu, w którym żyje.

Trzecia prelekcja o. Mirona Góreckiego (OFM) połączona ze zwiedzaniem kompleksu klasztornego stała się okazją do poznania długiej i burzliwej historii rodu Piastów Opolskich i związanej z nią historii Kościoła Franciszkanów w Opolu.

Marcin Jędorowicz

***

Kolejny raz główne sanktuarium Opolszczyzny, któremu patronuje Babcia Pana Jezusa – Góra Świętej Anny – stało się miejscem rekolekcji wielkopostnych członków opolskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uczestniczyło stu dwudziestu pięciu uczestników ze wszystkich oddziałów terenowych Opolszczyzny Rozważania prowadził o. Krzysztof Janas OFM Conv. z GłogówkaPierwsza konferencja koncentrowała się na osobie św. Pawła – patrona tego roku i 2. Listu do Tymoteusza. Druga konferencja poświęcona była lectio divina, jednej z najstarszych praktyk Kościoła powszechnego, sięgającej czasów Ojców Kościoła, a polegającej na rozważaniu i modleniu się słowami Pisma Świętego.

Następnie w bazylice św. Anny, została odprawiona Droga Krzyżowa, a podczas adoracji Najświętszego Sakramentu była okazja do spowiedzi.


Ojciec Krzysztof Janas OFMConv. z Głogówka prowadził prelekcję na temat listów św. Pawła

Na koniec dnia skupienia odbyła się Msza św. sprawowana przez księdza rekolekcjonistę w koncelebrze ks. Stefana Suwary z Prudnika w intencji żywych i zmarłych członków rejonu Opola Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W homilii znalazła się przypowieść o synu marnotrawnym i miłosiernym ojcu. Nabożeństwa i Mszę św. ubogacił swoim śpiewem zespół Cantate Deo z Prudnika.

J. Pixa

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

W odpowiedzi na apel Jana Pawła II dotyczący godności życia człowieka Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gnieźnie zorganizowało Dzień Świętości Życia, wspólnie z Duszpasterstwem Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W oddziale stowarzyszenia przy ul. Bednarski Rynek zebrali się młodzi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, członkowie i sympatycy stowarzyszenia.

– Dużo mówi się ostatnio o życiu ludzkim, jednak nie zawsze zgodnie z nauką Kościoła. Musimy promować i organizować inicjatywy, które ratują i chronią życie od poczęcia do naturalnej śmierci. Potrzebna jest wspólna mobilizacja sumień – mówi ła Teresa Niewiadomska, gość spotkania, pracownik Kurii Metropolitarnej w Gnieźnie. Celem przedsięwzięcia było wzbudzenie u młodzieży wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia oraz przybliżenie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.

E. Goździewicz

Wolsztyn

W marcu odbyło się podsumowanie powiatowych obchodów 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Miało ono miejsce w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Obok prezentacji dokonań poszczególnych gmin wchodzących w skład powiatu, Wolsztyna, Siedlca i Przemętu, wysłuchano także referatu na temat udziału duchowieństwa katolickiego w działaniach przygotowawczych i przebiegu powstania, głównie na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego. Pomysłodawcą tematu był tutejszy oddział Stowarzyszenia. On też zajął się „wyszukaniem” odpowiedniej prelegentki, Była nią doktorantka ks. prof. Bogdana Poniżego z UAM-u, mgr Mariola Głuszczak.

Spotkanie to wpisało się w realizowany przez oddział długofalowy projekt dotyczący martyrologii duchowieństwa wielkopolskiego w okresie II wojny światowej. Należy wspomnieć, iż to właśnie kapłani zaangażowani bardziej lub mniej w sprawy powstania wielkopolskiego, później, po wybuchu wojny, w pierwszej kolejności stawali się ofiarami faszyzmu.

Jednym z takich był niewątpliwie ks. Alfons Graszyński – proboszcz z Gościeszyna w powiecie wolsztyńskim. Ten kapłan uosabiał męstwo i odwagę. Po wkroczeniu Niemców we wrześniu 1939 roku został aresztowany. Był więziony w Kościanie, a następnie w Lubiniu. Zmarł w 1943 roku.

Wjch

* * *

„Nie zmarnujmy tego Daru” – pod takim hasłem przebiegało wspomnienie czwartej rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Ziemi Wolsztyńskiej. Z tej okazji odbyła się projekcja filmów dokumentalnych w sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury. Przedstawiały one pontyfikat Jana Pawła II. W pokazie tym wzięła udział młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna.

Następnie odbyło się otwarte spotkanie z ks. dr. Andrzejem Dragują, teologiem i publicystą katolickim, który mówił na temat religijnego i społecznego znaczenia papieskiego „odchodzenia”, z perspektywy minionych czterech lat.

Wieczorna Msza św. w wolsztyńskiej farze oraz wieczór refleksyjno-modlitewny, zatytułowany „Gdy odszedł Papież Polak”, z modlitwą o beatyfikację Jana Pawła II o godzinie 21.37, zakończyły rocznicowe obchody, których organizatorem był tutejszy Oddział Stowarzyszenia, przy udziale parafii, Urzędu Miejskiego i Domu Kultury.

Wjch

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Białogard

W czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II w białogardzkiej Izbie Tradycji Regionalnej została otwarta wystawa malarstwa Janiny Nowalińskiej „Liczę na Ciebie, Ojcze”. Wystawa jest poświęcona naszemu Papieżowi. Składają się na nią 22 obrazy w formie portretowej. Każdy portret bezpośrednio lub pośrednio nawiązuje do Ojca Świętego, jego pielgrzymek lub nauczania. Inspiracją dla autorki była poezja Karola Wojtyły. Pod każdą pracą malarka umieściła fragment wiersza, który ją zainspirował do powstania pracy.

Wystawa w Białogardzie jest drugą publiczną prezentacją prac Janiny Nowalińskiej. Autorka, młoda mieszkanka Szczecinka, swoje pasje artystyczne rozwijała na studiach muzycznych, warsztatach i kursach plastycznych oraz w szkole baletowej.

Otwarcia wystawy dokonał dyrektor Dariusz Florek. Wśród przybyłych na tę uroczystość byli ks. infułat Antoni Kloska, który wygłosił słowo o Janie Pawle II połączone własnymi wspomnieniami ze spotkań z Papieżem oraz ks. proboszcz Eugeniusz Kaczor. Nad całością pieczę miały Anna Świecka i Krystyna Czajka-Opanowicz z ramienia „Civitas Christiana” oraz Barbara Suwała i Aneta Baranowska z Izby Tradycji Regionalnej.

Krystyna Czajka-Opanowicz

Szczecinek

Na miejsce diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wyznaczono Szczecinek. 25 marca w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny odbyła się Msza św. koncelebrowana przez biskupa Edwarda Dajczaka. Modlono się za nienarodzone dzieci, ludzi dotkniętych cierpieniem fizycznym i przytłoczonych problemami życia. Złożono ślubowanie związane z duchową adopcją dziecka poczętego.

Tego dnia wręczono nagrody i wyróżnienia dzieciom i młodzieży, laureatom konkursu plastycznego „Cud Życia”, do którego zostali zaproszeni uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu dekanatu. Konkurs ten został przygotowany wspólnie z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Biskupiej w Koszalinie i oddziału „Civitas Christiana” w Szczecinku. Celem konkursu było propagowanie idei duchowej adopcji dziecka poczętego i świętości życia ludzkiego, kształtowanie postaw prorodzinnych, zachęcanie do obserwacji życia i budzenia refleksji nad jego wartością, a także propagowanie twórczości plastycznej.


Biskup Edward Dajczak wręcza nagrodę za II miejsce Martynie Rejowskiej z kl. VI SP Wilcze Laski, w tle ks. dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Andrzej Wachowicz
Fot. Julia Markowska

Z prac konkursowych została przygotowana wystawa, która była w kościele przez następnych kilka dni.

Jury w składzie: Janina Nowalińska, Ewa Błach i Marzena Moskwa nagrodziło 20 uczestników konkursu w trzech kategoriach wiekowych. Lista laureatów:

I kategoria, kl. 0–III: I miejsce – Jakub Wasilczyszyn, SP Wilcze Laski, kl. „O”, II miejsce – Maciej Jabłoński, SP Turowo, kl. III, III miejsce – Klaudia Czapnik, SP nr 6 Szczecinek, kl. III, III miejsce – Maja Pietniczka, SP nr 6 Szczecinek, kl. III. Wyróżnienia: Gabriela Zalejasz, SP Wilcze Laski, kl. I, Martyna Redosz, SP Turowo, kl. II, Weronika Pawłowska, SP Turow, kl. I, Aleksandra Kozioł, SP nr 6 w Szczecinku, Magdalena Wesołowska, SP nr 6 w Szczecinku

II Kategoria, kl. IV–VI: I miejsce – Klaudia Bałasz, Świetlica Sióstr Niepokalanek, kl. V, II miejsce – Martyna Rejowska, SP Wilcze Laski, kl. VI, III miejsce – Angelika Skrzydlińska, SP Parsęcko, kl. V, Wyróżnienia: Magdalena Kałużna, SP nr 6 Szczecinek, kl. VI, Anna Bolechowska, Świetlica Sióstr Niepokalanek, kl. VI, Ewa Wilchowska, SP Parsęcko, kl. V, Anna Szałwińska, SP Wilcze Laski, kl. VI

III Kategoria, kl. Gimnazjalne: I miejsce – Anna Duńska, Gimnazjum nr 1 Szczecinek, kl. III, II miejsce – Monika Urbanek, Świetlica „Magdalenka”, kl. III, III miejsce – Kinga Jendraszczyk, Gimnazjum nr 1 Szczecinek, kl. II, Kamila Staroszczyk, Gimnazjum Turowo, kl. II.

Nad całością tego wyjątkowego wydarzenia czuwali: ks. dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Andrzej Wachowicz, proboszcz parafii NMP Piotr Jesionowski oraz z ramienia „Civitas Christiana” Krystyna Czajka-Opanowicz i Bożena Czynszak.

Krystyna Czajka-Opanowicz

Artykuł ukazał się w numerze 05/2009.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej