Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/01/21

 

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Boćki

26 lutego w Publicznym Gimnazjum w Boćkach odbyło się już trzecie spotkanie z młodzieżą w ramach realizowanego projektu „Rodzina i autorytety podstawą wychowania”. Tematyka zajęć oscylowała wokół zagadnień miłości i seksualności. Podczas ćwiczeń warsztatowych młodzi ludzie trafnie odkrywali cechy, wartość i wymagania miłości. Dostrzegli, iż kochać to dawać dobro drugiemu, że prawdziwa miłość nigdy nie wyczerpuje się, trzeba ją pielęgnować, że nie jest tylko patrzeniem sobie w oczy, ale jest twórczą, jest postawą ukierunkowaną na wartość drugiej osoby. Wraz z wiekiem człowiek przechodzi przez kolejne jej etapy: bliskość, współodczuwanie i obdarzanie. Miłość dojrzała zawiera wszystkie te elementy i jest podstawą dobrego małżeństwa, rodzicielstwa i przyjaźni.

W trakcie zajęć poruszano też problematykę związaną z płciowością i seksualnością. Prowadzący zwrócili uwagę, iż tylko w aspekcie miłości można właściwie zrozumieć seksualność. Współżycie seksualne jest wyrazem miłości małżeńskiej i gotowości do rodzicielstwa. Wśród pytań, które młodzież kierowała do prowadzących wiele dotyczyło właśnie tych zagadnień. Omówiono problem wzajemnej odpowiedzialności za zachowania w kontaktach między dziewczyną a chłopakiem. Podkreślano, że każdy gest coś wyraża i powinien być adekwatny do osiągniętej przez człowieka dojrzałości i postawy wobec drugiej osoby.

Barbara i Wojciech Jocz

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

* * *

W Galerii Mariackiej można oglądać wystawę fotografii Karoliny Aszyk pod tytułem „Ossuaria”. Najnowsze prace artystki, wzbogacone zostały poprzez formalną ingerencję w samo tworzywo fotografii – w kliszę fotograficzną, nabierając tym samym na wieloznaczności. Jak zwykle motywem przewodnim prac jest światło mierzące się z ciemnością. Artystka przyzwyczaiła widzów, że w swojej twórczości eksploruje temat paschy, przejścia z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Ponieważ autorka chce podkreślić prawdę, iż fotografia karmi się rzeczywistością, na wszystkich pracach widzimy jej twarz lub twarz jej męża, również fotografa – Zbyszka Trepy imponuje pryncypialnością i niezłomnym poszukiwaniem własnej drogi w sztuce, pod prąd modom panującym w środowisku. Autorka nie krępuje się zaświadczać, że jest osobą wierzącą. Z wiary czerpie inspiracje dla swoje twórczości.

* * *

W marcu odbyła się w Gdańsku pierwsza z cyklu Debat Obywatelskich organizowana wspólnie z Gdańskim Komitetem Obywatelskim pod patronatem marszałka Sejmu VI kadencji Macieja Płażyńskiego.

Tematem przewodnim debaty były dylematy i problemy przestrzeni miejskiej. Wprowadzenia do dokonali wykładowcy Uniwersytetu Gdańskiego: prof. inż. arch. Piotr Lorens oraz dr inż. Lech Michalski.

* * *

W Galerii Mariackiej zorganizowany został kolejny wernisaż. Zgodnie z założeniami, że kultura to nie tylko ta „kwalifikowana”, ale również to, co tworzy każdy człowiek, otwarto wystawę młodych niepełnosprawnych artystów. Autorzy prac na co dzień tworzą w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Nowiny 7 na Oruni.

Prace niektórych autorów tak jak np. Stefana Szypulskiego brały udział w wielu wystawach zbiorowych w Gdańsku: w Galerii Prom Art, Za Murami, Muzeum Narodowym oraz w zbiorowej wystawie w Austrii. W 2008 roku prezentowane były na wystawach indywidualnych w Galerii Prom Art, oraz rok później w Druskiennikach na Litwie.

Większość z prezentowanych prac brało również udział w cyklicznych wystawach w Druskiennikach oraz prezentowane były na wystawie zbiorowej „Południowa granica” w gdańskim Nowym Ratuszu. Więcej na www.pomorski.civitaschristiana. pl/galeria

* * *

Czwartkowe Wieczory Historyczne współorganizowane z gdańskim oddziałem IPN-u poświęcone zostały tematom związanym z aktualnymi rocznicami: 90 rocznicą powrotu nad Bałtyk, pt. Zaślubiny Polski z morzem w 1920 roku – tło społeczne i historyczno-polityczne oraz 100 rocznicą urodzin Władysława Szendzielorza, pt. Za świętą sprawę. Żołnierze „Łupaszki” Władysława Szendzielorza w Gdańsku i na Pomorzu w roku 1946.

W przededniu państwowych uroczystości związanych z odzyskania przez Polskę dostępu do morza odbyła się również promocja książki red. Czesława Skonki nt. „Gdy wybrzeże Bałtyku powróciło do Polski”. Promocji książki i wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna.

Ten fragment naszej historii, to wielkie wydarzenie, które miało miejsce 10 lutego 1920 r. w Pucku należy stale przypominać.

* * *

W Oddziale Gdańskim odbywają się cyklicznie warsztaty z retoryki, prowadzone przez red. Marzenę Bakowską z „Radia Gdańsk” wieloletnią członkinię Stowarzyszenia.

Celem warsztatów jest nabycie umiejętności właściwego operowania słowem, udoskonalenie umiejętności prowadzenia spotkań, konferencji, debat, dyskusji itp.

Warsztaty głownie kierowane są do członków Zespołu Młodych, którzy aktywnie w nich uczestniczą poprzez zajęcia teoretyczne i praktyczne. Szerzej na www.pomorski.civitaschristiana.pl/ osrodek_m

M.W.

Kościerzyna

Po raz kolejny kościerzyński oddział Stowarzyszenia „Civitas Christiana” po raz kolejny został wyróżniony statuetką Angelus 2009 i tytułem Mecenasa kultury. Jest to już czwarte wyróżnienie dla oddziału kościerskiego, do którego walnie przysłużyła się aktywność kol. Mieczysława Bław

Pelplin

Członkowie Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej oraz członkowie Okręgu Pomorskiego Stowarzyszenia, uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych odprawionych w Collegium Marianum w Pelplinie. Rekolekcje przeprowadził Dyrektor Kollegium ks. kanonik Andrzej Szopiński diecezjalny asystent Akcji Katolickiej. Przewodniczący Oddziałów otrzymali poświęcone w czasie rekolekcji repliki różańca podarowanego Stowarzyszeniu na Jasnej Górze. Będą one przykazywane rodzinom członków w poszczególnych Oddziałach.

ata.

Wejherowo i Kartuzy

W Oddziałach w Wejherowie i Kartuzach odbyło się spotkanie z ks. dr Leszkiem Jażdżewskim, poświecone okresowi Wielkiego Postu i jego przeżywaniu. Ponadto duszpasterz, który jest historykiem, zapoznał uczestników spotkania ze zwyczajami i przeżywaniem Wielkiego Postu na Kaszubach, na przełomie XIX i XX w. Została również zaprezentowana publikacja „Droga Krzyżowa ze Sługą Bożym Konstantynem Dominikiem”. Jest to zbiór tekstów ks. bpa Konstantyna Dominika, duszpasterza Diecezji Chełmińskiej, zmarłego w opinii świętości w 1942 r.

(JOL)

* * *

W Oddziale Kartuskim w parafii p. w. Św. Kazimierza, po Mszy Św. w intencji Jana Pawła II, na specjalnie przygotowanym przez ks. proboszcza dr Ryszarda Różyckiego nabożeństwie, członkowie Stowarzyszenia wspólnie z parafianami modlili się na różańcu otrzymanym od Ojców Paulinów.

(JOL)

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Słupsk

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Słupsku po raz kolejny zorganizowało na początku marca warsztaty dla kobiet pt. „Radość z bycia kobietą”

Pomysł warsztatów zrodził się z doświadczeń, jakie wynieśliśmy podczas pracy w Katolickiej Poradni Rodzinnej. Spotykamy się tam bowiem często z kobietami zmęczonymi, sfrustrowanymi, z brakiem poczucia własnej wartości, a niejednokrotnie z zatraceniem tożsamości.

Ubiegłoroczna edycja spotkała się z miłym przyjęciem i to zachęciło nas do organizacji takich spotkań raz w roku w związku z Dniem Kobiet. Warsztaty przygotowała i prowadziła Pani Aneta Matyjaszek – doradca życia rodzinnego i trener.

Wśród wielu omawianych zagadnień szczególne zainteresowanie wzbudził temat dotyczący różnic między kobietą a mężczyzną oraz zarządzanie czasem w zabieganym, codziennym życiu kobiety.

Tegoroczne marcowe spotkanie zaowocowało utworzeniem grupy wsparcia i rozwoju, która będzie spotykała się raz w miesiącu. Mamy nadzieję, że z tych spotkań wyniknie wiele dobra dla samych uczestniczek, a co za tym idzie dla ich rodzin i otoczenia.

M. Myrcha

Oddział Okręgowy w Katowicach

Częstochowa

„Tylko te kobiety, które są blisko Chrystusa są naprawdę wyzwolone, przywrócone sobie i czują się umiłowane”, powiedział na Jasnej Górze bp Jan Wątroba. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Kobiet celebrował 7 marca Mszę św. podczas „Święta Kobiet u najpiękniejszej z Niewiast”. Eucharystia sprawowana była w „Kielichu Życia i Przemiany”, darze kobiet z racji 600- lecia istnienia Sanktuarium. Uroczystość zorganizował Oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W kazaniu bp Jan Wątroba zwrócił uwagę na powołanie i godność kobiety. Podziękował niewiastom, które realizują się jako matki, żony, siostry, córki, a także jako osoby konsekrowane. Modlił się o pełnię szacunku dla kobiet, nie tylko od święta, ale na co dzień.


Podczas konferencji poświęconej roli kobiet w Kościele katolickim

Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej odbyło się spotkanie, podczas którego zostały zaprezentowane sylwetki trzech niewiast, które mogą być wzorem dla współczesnych kobiet. O św. Joannie Molli, włoskiej lekarce, młodej matce, która by dać życie córce, poświęciła swoje, mówiła Krystyna Zając. Sylwin Bechcicki, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein w Lublińcu przedstawił z kolei postać nawróconej żydówki, filozofa, karmelitanki bosej, dziewicy i męczennicy oraz patronki Europy św. Edyty Stein. O bł. M. Celinie Borzęckiej, żonie, matce, wdowie, założycielce Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek mówiła s. Anna Helena Skalik, przełożona Zmartwychwstanek w Częstochowie. Prelegenci przekonując o zwyczajności tych niezwykłych kobiet, zachęcali by i współczesne niewiasty nie bały się być świętymi.

Konferencji towarzyszyło złożenie życzeń i kwiatów dla pań oraz pokazy multimedialne i relikwiarze św. Joanny oraz bł. Celiny Borzęckiej, które zgromadzeni mogli ucałować na zakończenie spotkania.

Izabela Tyras

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

Od wielu lat przy krakowskim oddziale „Civitas Christiana” działa mała galeria eksponująca dzieła artystów z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografii. Są to wystawy indywidualne lub zbiorowe artystów zarówno profesjonalnych jak i nieprofesjonalnych głównie w terenu Małopolski.

Obecny rok zainaugurowaliśmy wystawą zatytułowaną „Reminiscencje z podróży Śladami św. Pawła” autorstwa krakowskiego artysty Józefa Stachnika. Malarstwem zajmuje się już ponad 45 lat, uprawiając technikę olejną i akwarelę. Ze szczególną pasją i zamiłowaniem utrwala piękno rodzimego krajobrazu i architektury.

Wystawa prezentowana w krakowskim oddziale jest cyklem ponad 40 akwarel – efekt podróży śladami św. Pawła do Grecji, Bułgarii i Turcji.

* * *

W lutym, w galerii na Garbarskiej swoje obrazy zaprezentował Leszek Styszko, młody artysta z Tarnowa, który ostatnie lata spędził w Anglii. W Londynie pracował jako malarz pokojowy, żeby móc uprawiać sztukę. Dla wewnętrznej potrzeby uprawia sztukę: malarstwo, witraże, rzeźbę. Miał wystawę w Stanach Zjednoczonych. Teraz szuka możliwości zaprezentowania swoich prac tutaj. Z potrzeby jest malarzem w innym słowa znaczeniu, aby móc zarobić na życie. – Moje tworzenie nie jest realistycznym przedstawieniem świata, na próżno szukać tu pejzaży czy martwej natury, wszystko, co tu można znaleźć, oparte jest na symbolach, w których zawarte jest znaczenie wszechświata – mówi artysta.

* * *

Okres Wielkiego Postu stwarza okazję do zadumy nad śmiercią i zmartwychwstaniem Pańskim, z tej też okazji w naszej galerii zawisły obrazy sądeckiej grupy „Konary” pt. „Pasja w obrazach”. Klub „Konary” to grupa osób malujących i rzeźbiących w jesieni życia: Marian Pażucha, Wojciech Pażucha, Bogusław Repelewicz, Tadeusz Zengel i zaprzyjaźnione z Klubem: Marta Bielawska, Bożena Dudek-Olszewska, Bożena Dyszkiewicz, Anna Janik, Barbara Kościółek, Grażyna Kulig, Helena Zimowska. Klub ma siedzibę znalazł w zabytkowych podziemiach budynku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Nowym Sączu. Na wystawie możemy oglądać pełne ekspresji płaskorzeźby i obrazy ukazujące Ostatnia Wieczerzę, postać Chrystusa Frasobliwego, „Ecce Homo”, piety, Ukrzyżowanego, Stacje Drogi Krzyżowej…

taj


„Ecce Homo”, jeden z eksponatów wystawy

Oddział Okręgowy w Lublinie

Chełm

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oddział w Chełmie prowadzi bezpłatną grupową terapię dla osób mających problem z jąkaniem. Od kilku lat w ramach wolontariatu pomocą dla osób dotkniętych tym problemem zajmuje się pani Małgorzata Marciniak, specjalista logopeda. „Zajęciami korygującymi wadę wymowy w tym roku objęliśmy kilkanaście osób. Trwająca sześć miesięcy terapia jest skuteczna w 80 proc., pod warunkiem, że uczestnicy będą wykonywali zalecane ćwiczenia” mówi Tadeusz Boniecki przewodniczący chełmskiego oddziału „Civitas Christiana”.

Spotkania odbywają się w środy od godziny 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia. Chełmski oddział stowarzyszenia jest jedyną organizacją pozarządową na terenie województwa lubelskiego prowadzącą bezpłatnie terapię dla osób jąkających się.

Inną formą pomocy dla osób potrzebujących realizowaną w naszym oddziale jest bezpłatna terapia dla dyslektyków prowadzona również w ramach wolontariatu przez panią Wandę Pawluk, pedagog w ZSZ nr 4 w Chełmie.

Anna Kozłowska

* * *

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oddział w Chełmie od kilku lat prowadzi bezpłatne korepetycje dla dzieci i młodzieży z rodzin potrzebujących. Taka forma działalności doskonale sprawdziła się w chełmskich realiach, gdzie, co czwarta rodzina boryka się z problemem bezrobocia. W organizację zajęć włączyły się wszystkie chełmskie szkoły podstawowe i gimnazja. W korepetycje w ramach wolontariatu aktywnie angażuje się 10 nauczycieli oraz studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Tylko w tym roku szkolnym z takiej pomocy korzysta 50 uczniów mających problemy z językiem polskim, angielskim bądź też niemieckim, a także matematyką oraz chemią. Przez wszystkie lata w chełmskim oddziale Stowarzyszenia korepetycje pobierało w sumie pond 600 uczniów. Jak sami mówią chcą przychodzić, nie tylko dla poprawy ocen. Przyciąga ich również swojska, rodzinna atmosfera panująca w naszym Stowarzyszeniu.

Zajęcia podobnie jak w poprzednich latach, odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Uczestników oraz wolontariuszy stowarzyszenia zawsze chętnie przygarnia pod swój dach pani Bożena Kargol, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Chełmie. W mniejszej grupce uczniowie spotkają się również w siedzibie stowarzyszenia. Efekty naszej pracy z uczniami są widoczne już po zakończeniu roku szkolnego. Niemal wszyscy poprawiają swoje oceny i zdają do następnej klasy.

Anna Kozłowska

* * *

Chełmski oddział „Civitas Christiana” bardzo aktywnie działa w lokalnym w środowisku na rzecz rodziny. ”Dostrzegamy potrzeby rodziny, nie jesteśmy obojętni na sygnały i problemy, z jakimi borykają się mieszkańcy miasta. Próbujemy im zaradzić. Wyraźnym przykładem takiej otwartości i wyczulenia na ludzi chorych, jest utworzenie przy naszym oddziale dziecięco-młodzieżowej grupy wsparcia dla cukrzyków. Z prośbą o utworzenie takiej grupy zwróciła się do nas pani Maria Skibińska, matka chorego dziecka” mówi Tadeusz Boniecki przewodniczący oddziału

Jeśli lekarze zdiagnozowali w Twoim młodym organizmie cukrzycę i chciałbyś z kimś o tym porozmawiać, ale nie znasz takiej osoby, której mógłbyś zaufać i nawiązać znajomość, udział w naszej grupie jest Ci potrzebny. Tu wymienisz się informacjami na temat cukrzycy, otrzymasz wsparcie osób, dla których ta choroba nie jest już zagadką czy wrogiem, z którym należy walczyć.

Spotkania odbywają się w siedzibie chełmskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy ulicy Lubelskiej w pierwszy i ostatni piątek miesiąca o godzinie 16.00.

Anna Kozłowska

Lublin

18 marca 2010 roku w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” przy ul. Bema 1/5 w Lublinie odbyło się spotkanie z serii „Język ojczysty duszą narodu”. Swoją prelekcję nt. „Troska o język polski w czasach nam współczesnych na tle źródeł kultury ojczystej” wygłosił dr Zygmunt Kozak. Ukazał piękno dawnych dzieł literatury polskiej oraz współczesne trendy zachodzące w języku polskim. Zwrócił uwagę, na fakt, że w naszym języku występuje sporo zapożyczeń z obcych języków, najwięcej z języka greckiego, łacińskiego, ale także z języków współczesnych, Podkreślając przy tym, że nie jest to bynajmniej zubażanie języka, a raczej przyczyna jego rozwoju.

Marcin Chlebica

* * *

Dnia 23 lutego 2010 r. Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” został zaproszony do zwiedzania jednego z najstarszych zabytków w Lublinie Kościoła Powizytkowskiego. Historię tego jakże urokliwego miejsca przybliżył nam Rektor ks. Kan. Dariusz Bondyra. Jak powiedział kościół powstał w XV wieku jako wotum za wygranie Bitwy pod Grunwaldem. Cały zespół architektoniczny miał początkowo wiele elementów gotyku. W XVI i XVII poddano go przebudowie w duchu architektury renesansu.


Wnętrze zwiedzanego kościoła powizytkowskiego w Lublinie

Różne były losy tego obiektu na początku mieściły się tam dwa klasztory: jeden po stronie południowej świątyni dla sióstr, drugi – po północnej dla braci z Zakonu św. Brygidy. W późniejszych latach był to konwent elitarny. W katalogu sióstr są nazwiska: Sobieskich, Ossolińskich, Snopkowskich, Kochanowskich, Jastkowskich, Rzewuskich, Firlejów itp. Konwent męski brygidów uległ likwidacji w końcu XVI w. pod wpływem reformy trydenckiej. Konwent żeński zamknięty został w 1819 r. Wprawdzie brygidki pozostały, ale bez prawa przyjmowania nowicjuszek.

Od 1835 r. w klasztorze zamieszkały i przejęły administrację wizytki. Opuściły Lublin w 1882 r. po kasacie. Od tej pory kościołem opiekują się księża rektorzy.

W ostatnich miesiącach podjęte zostały prace renowacyjne świątyni, dzięki którym odkryto fragmenty fresków z 1470 roku. W dalszym ciągu badane są kolejne warstwy malarskie. Fragment, który udało się zlokalizować, to prawdopodobnie niewielka część wszystkich fresków.. Ksiądz Rektor Bondyra zaznaczył, że podziemia kryją także wiele tajemnic. Badania georadarowe pokazały, że pod posadzką znajdują się katakumby – być może będą one kiedyś dostępne dla zwiedzających.

Agnieszka Skałecka

* * *

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

2– marca w gnieźnieńskim oddziale odbyła się projekcja filmu Edvina Šnore pt: ,,The Soviet Story” (Sowiecka Opowieść). Jest to film dokumentalny nakręcony w 2008 r., opowiadający o sowieckim terrorze wewnętrznym i niemieckosowieckiej współpracy przed 1941 r. Film opisuje okres Wielkiego Głodu na Ukrainie, zbrodnię katyńską, współpracę Gestapo i NKWD (KGB), masowe deportacje w głąb ZSRR po zakończeniu II wojny światowej i medyczne eksperymenty na więźniach. Został on odłożony na półki w państwach Unii Europejskiej. Dokument opowiada nie tylko o przeszłości, ale także o tym, jak przemilczanie sowieckich przestępstw odbija się na teraźniejszej wizji historii w Europie

E.G

* * *

2-go marca w gnieźnieńskim oddziale Stowarzyszenia Civitas Christiana miała miejsce projekcja filmu Edvina Šnore pt: ,,The Soviet Story” (Sowiecka Opowieść). Jest to film dokumentalny nakręcony w 2008 r., opowiadający o sowieckim terrorze wewnętrznym jak również niemiecko-sowieckiej współpracy przed 1941 r. Film opisuje zbrodnie Wielkiego Głodu na Ukrainie, poprzez zbrodnię katyńską, współpracę Gestapo i NKWD (KGB), po masowe deportacje w głąb ZSRR po zakończeniu II wojny światowej i medyczne eksperymenty na więźniach. Film został odłożony na półki w państwach Unii Europejskiej. Dlaczego? – wyjaśnia treść filmu. Dokument opowiada nie tylko o przeszłości, ale także o tym, jak przemilczanie sowieckich przestępstw odbija się na teraźniejszej wizji historii w Europie.

E.G

Oddział Okręgowy w Szczecinie i Zielonej Górze

Szczecin

W Szczecińskim 8 lutego br. rozpoczął się wyjątkowy różaniec. Nasza wspólna modlitwa w postaci dziesiątki różańca zapoczątkowała tzw. Maraton Różańcowy. W piątek 12 lutego na „Nocnym spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II” modliliśmy się czterema tajemnicami różańca. Każdą tajemnicę poprzedzały czytane głośno intencje zbierane na kartkach już dwa tygodnie wcześniej, zaś przed ostatnią tajemnicą były one wypowiadane spontanicznie, prosto z serca.

„To spotkanie wniosło wiele do mojego życia, dzięki niemu mogłem przyznać się do własnych błędów przed moimi przyjaciółmi, a w szczególności przed Panem Bogiem” – powiedział Mateusz Olędzki, uczestnik maratonu.

– To było nowe przeżycie, usłyszałam swoje myśli i lepiej zrozumiałam siebie, a od strony duchowej poczułam umocnienie mojej wiary – wyznała Alicja Michna

– „Zobaczyłem, że moje wątpliwości w wierze się jakoś rozwiały. To jest trudno opowiedzieć” – tak określił swoje modlitewne doświadczenie Kamil Baracz

Całonocną modlitwę zwieńczyła poranna Msza św. odprawiona w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Karolina Mocio i Alicja Michna

* * *

Obecnie toczy się dramatyczna walka o życie, także tych nienarodzonych, którzy są najsłabsi i bezbronni. Skutecznym orężem w tej walce jest modlitwa, dlatego 25 dnia każdego miesiąca w kościele Ojców Pallotynów odbywają się Msze św. „dla Życia bez prądu”. „Dla życia” ponieważ w intencjach obrony każdego dziecka poczętego, a „bez prądu”, bo jedynym światłem w Kościele jest płomień świec w rękach wiernych. Obecnie toczy się dramatyczna walka o życie, także tych nienarodzonych, którzy są najsłabsi i bezbronni. Skutecznym orężem w tej walce jest modlitwa, dlatego 25 dnia każdego miesiąca w kościele Ojców Pallotynów odbywają się Msze św. „dla Życia bez prądu”. „Dla życia” ponieważ w intencjach obrony każdego dziecka poczętego, a „bez prądu”, bo jedynym światłem w Kościele jest płomień świec w rękach wiernych.

Podczas Mszy została również podjęta tzw. Margaretka, czyli dożywotna modlitwa za czterech kapłanów. Nasza młodzież wraz z przedstawicielami innych wspólnot i ruchów żywo włączyła się do tego dzieła.

Karolina Mocio i Alicja Michna

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Rypinie współtworzy chrześcijańską kulturę życia społecznego

Realizując jedno z zadań hasła programowego na 2010 rok „Człowiek twórcą i podmiotem kultury regionalnej, lokalnej” zorganizowano Benefis Bogdana Jana Balcerowicza – członka Zespołu Formacyjnego Bractwo Literackie, które od wielu lat przygotowuje i prezentuje programy słownomuzyczne w świątyniach Rypina.

Nasz Beneficjant to pedagog, animator kultury i dziennikarz z wykształcenia (UMK w Toruniu, Uniwersytet w Poznaniu) postrzegający sprawy, zjawiska, wydarzenia oraz ludzi naszego miasta i regionu. Twórca i redaktor naczelny gazet: Kronika Rypińska, Ziemia Rypińska, Gazeta Skrwileńska, aktualnie też związany z tygodnikiem Czas Rypina. Poeta, literat z zamiłowania, z dorobkiem wydanych tomików, arkuszy poetyckich w Toruniu i na Wybrzeżu: „Śladem słońca”, „Wzrastanie”, „Wydzieranie ze snów”. Laureat kilkunastu konkursów poetyckich, pamiętnikarskich i publicystycznych. Jego poezja tłumaczona była na język słowacki i ukraiński. Członek wielu stowarzyszeń twórczych, regionalnych oraz klubów literackich, m.in. Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Dobrz. Tow. Naukowego, Tow. Miłoś. Ziemi Rypińskiej. Honorowany tytułami: „Zasłużony działacz kultury”, „Za zasługi dla woj. włocławskiego” i nagrodą Redakcji „Faktów” w Bydgoszczy. Jest pomysłodawcą, współorganizatorem, reżyserem Rypińskich Wiosen Teatralnych, a także ciekawego, odnoszącego sukcesy teatru poezji „Stajnia Pegaza”.

Program wieczoru Beneficjantowi uświetnili Koleżanki i Koledzy z Bractwa Literackiego przygotowując program poetycki „Bo miłość jest poezją”, składający się z wierszy B J Balcerowicza.

Z uwagi na to, że ważną rolę w życiu naszego Poety odegrał Toruń (studia, nagroda podczas II Maja Poetyckiego w 1969 roku), zadbano o ważne „akcenty” związane z tym miastem. I tak ; gościem specjalnym był Jacek Beszczyński – reżyser „Spotkań Anielskich” w Toruniu, założyciel pierwszej polskiej szkoły na Łotwie, autor i wykonawca kolęd, pastorałek, ballad, które uświetniły to spotkanie.

Okolicznościowy tort, oryginalne prezenty – dowody sympatii, wdzięczności, życzliwości i pamięci za ubogacanie kultury regionalnej, ciekawą realizację swoich pasji, za nie pozostawianie nas obojętnymi w zapędzonym świecie, były uwięczeniem tego wydarzenia kulturalnego. Bo jak powiedział wybitny kapłan poeta Jan Twardowski „Gadulstwo jest zawsze brodzeniem po płytkiej, rozlanej wodzie a prawdziwy wiersz, podobnie jak modlitwa, to zatrzymanie się przy źródle”.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości byli między innymi wicestarosta rypiński Piotr Pawłowski, dyrektor MZD – Andrzej Szalkowski oraz rodzina i przyjaciele Beneficjenta zarówno z Rypina, jak również Brodnicy czy Torunia.

Artykuł ukazał się w numerze 04/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej