Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/01/21

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

15 marca w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się kolejne „Spotkanie z Biblią”. Ksiądz dr Wojciech Michniewicz przedstawił temat „Symbolika chromatyczna w Apokalipsie św. Jana” Wykładowca przybliżył słuchaczom symbolikę kolorów w Apokalipsie W naszych spotkaniach oprócz członków i sympatyków uczestniczą także katecheci. Osobom zainteresowanym pogłębianiem Pisma Świętego ksiądz Michniewicz polecił miesięcznik „Biblia krok po kroku”. Więcej informacji na temat pisma można znaleźć na stronie www.list.media.pl

B.W.

Boćki

26 marca w Publicznym Gimnazjum w Boćkach odbyło się już ostatnie spotkanie z młodzieżą z cyklu „Rodzina i autorytety podstawą chrześcijańskiego wychowania” w ramach projektu realizowanego przez miejscowy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tematyka zajęć dotyczyła zagadnień związanych z małżeństwem, rodziną oraz rolą ojca i matki w rodzinie.

Młodzi ludzie zastanawiali się nad tym, jaką żoną i matką, mężem i ojcem chcieliby być w przyszłości, jak osiągnąć szczęście w małżeństwie. Najczęściej wybierane przez nich cechy to: odpowiedzialność, troskliwość, opiekuńczość, oddanie dla rodziny, uczciwość. Macierzyństwo i ojcostwo w oczach młodych ludzi to znak dojrzałości, która oznacza autentyczną troskę o dobro, gotowość świadczenia tego dobra, zdolność do wysiłku, opieki i wzięcia odpowiedzialności za drugiego człowieka. W trakcie zajęć uczniowie odkrywali też wartości potrzebne do budowania szczęśliwego domu rodzinnego.

Zaangażowanie młodzieży, otwarte stawianie problemów i żywe reakcje mogą świadczyć o tym, że poruszane zagadnienia są dla niej ważne Przeprowadzony cykl spotkań skłonił młodych ludzi do refleksji nad miłością, małżeństwem i rodziną. Pwinien im również pomóc omijać niebezpieczeństwa i przyczynić się do podejmowania właściwych wyborów.

Barbara Jocz

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice

Oddział Stowarzyszenia wraz z Gimnazjum im. Jana Pawła II i Ruchem Światło-Życie upamiętniły piątą rocznicę śmierci Jana Pawła II. okolicznościową wystawą „A przecież niecały umieram” oraz sesję zorganizowaną i prowadzoną przez przewodniczącą oddziału Marię Beger. Referaty przedstawili Henryk Kiwiński i dyr. Radia Plus Adam Hlebowicz Uczestnicy mieli również okazję wysłuchać w wykonaniu Zbigniewa Jankowskiego fragmentów „Tryptyku rzymskiego” w języku polskim i kaszubskim Więcej na stronie internetowej www.pomorski.civitaschristiana.pl/chojnice

* * *

Oddział Okręgowy włączył się w organizację II Tygodnia Biblijnego W niedzielę inaugurującą Tydzień w porozumieniu z proboszczami rozdawano wydrukowane paski z cytatami z Księgi Mądrości. Syracha oraz Przysłów. Odbyły się również warsztaty biblijne, prowadzone przez ks. Piotra Libiszewskiego, a przewodniczący oddziałów i zespołów formacyjno-zadaniowych otrzymali przygotowane przez Dzieło Biblijne komplety materiałów dotyczące prowadzenia kręgów biblijnych, literaturę oraz płytę DVD z filmem o powstaniu Biblii. Materiały będą przydatne do prowadzenia pracy w zespołach w ciągu roku. Uzupełnieniem Tygodnia były finały diecezjalne Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego. w gdańskim Nowym Ratuszu i Kościerzynie w domu katechetycznym parafii Królowej Rodzin Więcej na stronie www.pomorski.civitaschristiana.pl/osrodek_m

Gdańsk

W kwietniu w Galerii Mariackiej otwarta została czwarta wystawa z cyklu „Oda do ”. Jest to cykl poświęcony twórczości plastycznej dzieci i młodzieży, każdego roku mający inny temat Odbyła się już „Oda do młodości”, w dwóch odsłonach, afirmująca młodzieńczą radość tworzenia, „Oda do wolności” w rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, a tegoroczna wystawa zatytułowana jest „Oda do muzyki”. „Oda do muzyki” nawiązuje i wpisuje wystawę w obchody dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Tytuł celowo został sformułowany w otwarty sposób, by dać dzieciom szansę swobodnej interpretacji tematu.

Projekt, który nazywa się „Oda do…”, zyskał uznanie władz miasta Gdańska Patronat honorowy nad wystawą objęła Wiceprezydent Miasta Gdańska, Ewa Kamińska, a Wydział Edukacji. Urzędu Miasta w osobie pani Reginy Białousów wsparł finansowo przedsięwzięcie, sponsorując wydanie katalogu towarzyszącego wystawie Więcej na stronie www.pomorski.civitaschristiana.pl/osrodek_m

M W

* * *

W Galerii Mariackiej odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane wspólnie z gdańskim Oddziałem IPN. Tym razem dr Daniel Wicenty przedstawił rolę środowiska naukowego socjologów w pracach SB. Spotkanie ukazało, jak praca socjologów w tajnym zespole badawczym, szczególnie na wybrzeżu po wydarzeniach grudniowych, pomagała w działaniach przeciwko polskiemu społeczeństwu. Więcej na stronie internetowej:

www.pomorski.civitaschristiana.pl/gdańsk

W J

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Słupsk

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz kolejny zorganizowało na początku marca warsztaty dla kobiet „Radość z bycia kobietą”. Pomysł warsztatów zrodził się z obserwacji w Katolickiej Poradni Rodzinnej, gdzie spotykamy się często z kobietami zmęczonymi, sfrustrowanymi, którym brakuje poczucia własnej wartości, a niejednokrotnie z zatraceniem tożsamości. Ubiegłoroczna edycja spotkała się z miłym przyjęciem i to zachęciło nas do organizacji takich spotkań raz w roku w związku z Dniem Kobiet. Warsztaty przygotowała i prowadziła Aneta Matyjaszek, doradca życia rodzinnego i trener. Wśród wielu omawianych zagadnień szczególnym zainteresowaniem cieszył się temat dotyczący różnic między kobietą a mężczyzną oraz zarządzanie czasem w zabieganym, codziennym życiu kobiety.

Warsztaty potwierdziły, że współczesna kobieta w natłoku informacyjnym czuje się zagubiona i poszukuje prawdy o naturze i specyfice kobiecości.

Marcowe spotkanie zaowocowało utworzeniem grupy wsparcia i rozwoju, która będzie spotykała się raz w miesiącu Poprzez organizację spotkań i wsparcie chcemy, żeby kobiety poczuły się sobą nie tylko jeden dzień w roku.

M. Myrcha

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

7 kwietnia w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „ Civitas Christiana” odbyło się spotkanie wielkanocne „Święcone” W spotkaniu uczestniczyli zarówno członkowie stowarzyszenia, jak i licznie zgromadzeni goście. Nie zabrakło burmistrza Bochni i sekretarza powiatu

Spotkanie uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, które zaprezentowały program artystyczny „Wiosna” pod kierunkiem mgr Moniki Biernat

Spotkanie poprzedził konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną Przyznano trzy nagrody: I miejsce zajął Hubert Kicia, II miejsce – Katarzyna Olipra, III miejsce – Julia Mocia Pracę oceniało jury w składzie: Dorota Maliszczak- Palej – przewodnicząca jury, Lucyna MadejskaŚlipko – członek stowarzyszenia oraz Halina Mucha – prezes stowarzyszenia.

Spotkanie zakończył uroczysty poczęstunek składających się z wielkanocnych specjałów, które poświęcił ks. Marek Gał – opiekun „Civitas Christiana”.

W spotkaniu uczestniczył prezes małopolskiego oddziału „Civitas Christiana” Stanisław Pazucha.

Oddział Okręgowy w Lublinie

Lublin

Rozstrzygnięty został konkurs historyczno- literacki „Zbrodnia bez kary”, zorganizowany przez Lubelskiego Kuratora Oświaty, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Lublin, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie, NBP Oddział w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej Lublin dla upamiętnienia 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. 29 marca odbyło się posiedzenie komisji konkursowej Spośród 107 nadesłanych prac wyłoniono 3 nagrody główne i 14 wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych. Laureaci gimnazjów: Witold Olech – Gimnazjum nr 18 w Lublinie, Kinga Niezgoda – Gimnazjum nr 15 w Lublinie, Julita Zwolińska – Gimnazjum nr 1 w Świdniku Laureaci szkół ponadgimnazjalnych: Agata Marzycka – LO w Komarówce Podlaskiej, Monika Świderska – I LO w Łukowie, Agnieszka Kaniewska – III LO w Zamościu.

A S

* * *

Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we współpracy z Kołem Naukowym Teologów KUL zorganizował 25 marca, w ramach obchodów Dnia Świętości Życia, spotkanie pro life. Przypomniany został film „Niemy krzyk”. Do dyskusji została zaproszona dr Dorota Kornas-Biela, psycholog, wykładowca Instytutu Pedagogiki KUL Mówiła o wartości, jaką jest życie ludzkie, odwołując się przy tym do nauczania Jana Pawła II: o kwestii godności i nienaruszalności życia ludzkiego.

A S

* * *

W Niedzielę Palmową w dniu obchodzonego także Światowego Dnia Młodzieży Zespół Młodych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wziął udział w Papieskim Marszu dla Życia Marsz rozpoczął się przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu KUL. Po poświęceniu palm uczestnicy marszu wyruszyli trasą wiodącą przez centrum miasta do Archikatedry Lubelskiej. Na prośbę organizatorów oprócz palm zabraliśmy ze sobą tablicę z hasłami wyrażającymi poparcie dla świętości życia W trakcie marszu rozdaliśmy około 2 tysięcy ulotek oraz płyt DVD otrzymanych od Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Spotkanie zakończyła Msza św , którą odprawił abp. Józef Życiński.

M S

Biała Podlaska

22 marca w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie zatytułowane „Krzyż – wymiar historyczny i teologiczny” Prowadzący Michał Krzosek zaprezentował rozwój i występowanie znaku krzyża na przestrzeni wieków – zanim jeszcze narodziło się chrześcijaństwo, poprzez ewangeliczne nakazy Chrystusa, Jego śmierć i zaadaptowanie na początku wieków po współczesność. Punktem rozważań była także obecna sytuacja „zdejmowania krzyży” ze ścian w miejscach publicznych.

Z. R.

Zamość

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało spotkanie z doktorantem Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego Bogdanem Mardoflem, który wygłosił referat „Fryderyk Chopin i Tytus Woyciechowski”.

Tytus Woyciechowski (1808–1879) był działaczem gospodarczym, społecznym i politycznym, przyjacielem Fryderyka Chopina . To właśnie u niego w lipcu 1830 r. w Poturzynie gościł wielki kompozytor Woyciechowski był twórcą pierwszej cukrowni na Lubelszczyźnie.

W 1873 roku ofiarował popiersie Fryderyka Chopina dla Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego Chopin dedykował mu wcześniej dwa utwory muzyczne Bogdan Mardofel przygotowuje pracę doktorską z historii cukrownictwa Lubelszczyzny.

Jest redaktorem naczelnym „Gazety Cukrowniczej”, jednego z najstarszych czasopism naukowo-technicznych, pisma wychodzącego od 1893 roku.

Łukasz Kot

* * *

W oddziale zamojskim katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z Krzysztofem Wojciechowskim „Jak ocalić Kresy?” Podczas wykładu była mowa o znaczeniu Kresów dla kultury, państwowości polskiej; o tym, co dzisiaj zostało z Kresów w Polsce i na Wschodzie; jak postrzegają je Polacy i ich wschodni sąsiedzi; o Polakach na Wschodzie i ich roli w ocaleniu Kresów W ramach spotkania oprócz wykładu zostały zaprezentowane wydawnictwa kresowe (albumy, przewodniki, książki, mapy), współczesne oraz reprinty wydawnictw dawnych (wydania polskie, ukraińskie i białoruskie), oraz prezentacja fotografii przyrody i zabytków kultury na Kresach Spotkanie odbyło się 22 marca w siedzibie Stowarzyszenia.

Krzysztof Wojciechowski jest absolwentem KUL-u i pracownikiem tej uczelni, przyrodnikiem, bioregionalistą, społecznikiem, miłośnikiem Kresów, publicystą Prowadzi warsztaty bioregionalne, z zakresu edukacji ekologicznej i ochrony przyrody. Współpracuje z organizacjami przyrodniczymi z Białorusi i Ukrainy Koordynuje i wspiera społeczne projekty przyrodniczej współpracy międzynarodowej na Polesiu Zachodnim, w dolinie Bugu i na Roztoczu.

Łukasz Kot

Oddział Okręgowy w Opolu

Głuchołazy

W sobotę 27 marca odbył się Wielkopostny. Dzień Skupienia członków i sympatyków stowarzyszenia. Na miejsce rekolekcji został wybrany ośrodek Caritas diecezji opolskiej w Głuchołazach. Konferencje i rozważania inspirowane były tematem roku kapłańskiego „Wierność Chrystusa Wierność kapłana”.

Grupy przybyłe z oddziałów (Prudnicki, Kluczbork, Byczyna, Wołczyn, Strzelce Opolskie, Namysłów) przywitał przewodniczący Rady Okręgu Tadeusz Staszczak. Tegorocznym rekolekcjonistą był asystent kościelny Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Opolu ksiądz dr Leonard Makiola W ramach konferencji wyświetlono film o powołaniu do kapłaństwa zrealizowany przez Archidiecezję Krakowską Część modlitewna spotkania rozpoczęła się wspólną Drogą Krzyżową, po której podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu można było skorzystać z sakramentu pokuty. Zwieńczeniem rekolekcji była Msza św odprawiona w intencji Stowarzyszenia „Civitas Christiana” O oprawę muzyczną zadbał zespół Cantate Deo z Prudnika.

Piotrówka

26 marca w Piotrówce odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia Młodych. Organizatorami byli Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Piotrówce oraz Zespół Młodych z Katolickiego Stowarzyszenia „ Civitas Christiana”. W programie znalazły się nabożeństwo słowno-muzyczne przygotowane przez miejscową młodzież pod kierownictwem s Franciszki Wanat OSF, Msza św w intencji młodzieży oraz Droga Krzyżowa wokół Kościoła w Piotrówce (prowadzona przez młodzież z parafii) Za tę inicjatywę z zespołu młodych odpowiedzialni byli Daniel Bialik i Łukasz Moryń

Daniel Bialik

Strzelce Opolskie

Każdego roku w marcu oddział Stowarzyszenia w Strzelcach Opolskich jedno ze spotkań w gronie członków i sympatyków poświęca postaci wybitnej kobiety W tym roku zebrani mogli zapoznać się z życiem, działalnością i twórczością służebnicy Bożej Janiny Woynarowskiej. To postać niezwykła i ujmująca całym swoim życiem i poświęceniem dla drugiego człowieka. Całym swoim życiem dawała świadectwo, jak dążyć do świętości W żywej łączności z Bogiem i w poczuciu przynależności do Niego złożyła swoim życiem świadectwo prawdzie, że należy czynić dobro. Sekret jej duchowości tkwił w zaakceptowaniu samotności po to, aby móc się ofiarniej poświęcić innym. Kandydatka na patronkę rodzin adopcyjnych i zastępczych Jako kilkuletnie dziecko została adoptowana i wychowana przez kochających rodziców.

Alina Kostęska

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Szczecinek

W styczniu Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinku i Referat Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej z okazji Dnia Świętości Życia ogłosiły po raz trzeci, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, konkurs plastyczny na plakat „Cud Życia” Konkurs miał na celu propagowanie idei duchowej adopcji dziecka poczętego i świętości życia ludzkiego, kształtowanie postaw prorodzinnych, zachęcanie do obserwacji życia i refleksji nad jego wyjątkowością oraz propagowanie twórczości plastycznej. Na konkurs nadesłano 102 prace z 10 szkół (z 6 podstawowych i 4 gimnazjalnych) dekanatu szczecineckiego Jury w składzie: Janina Nowalińska, Ewa Błach, Marzena Moskwa, oceniło prace w trzech kategoriach wiekowych: pierwsza kategoria to klasy od „0” do III (61 prac), druga kategoria to klasy od IV do VI (27 prac) i trzecia kategoria to klasy gimnazjalne (14 prac) Nagrodzono i wyróżniono 24 prace.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu wraz z wręczeniem dyplomów i nagród odbyło się po Mszy św. 25 marca w kościele pw. NNMP w Szczecinku. Wręczenia dyplomów i nagród, które było szczególnie dla najmłodszych nagrodzonych bardzo dużym przeżyciem, dokonał ks. proboszcz Piotr Jesionowski w obecności Jury i przewodniczącej szczecineckiego oddziału „Civitas Christiana” Krystyny Czajka-Opanowicz. Nagrody otrzymali: w pierwszej kategorii I miejsce zajęła Agata Wysocka (SP Wilcze Laski, kl „0”), II miejsce – Barbara Bilińska (SP Turowo, kl I) oraz ex equo Damian Biesiada (SP nr 6 w Szczecinku, kl II), III miejsce – Weronika Pawłowska (SP Turowo, kl II) i ex quo Izabela Trzaskowska (SP Wilcze Laski, kl III) W drugiej kategorii I miejsce – Daria Adamczewska (SP Spore, kl IV), II miejsce – Aleksandra Szabla (SP nr 4 w Szczecinku, kl V), III miejsce – Weronika Polińska (SP nr 4 w Szczecinku, kl VI), III miejsce – Piotr Tomczak (SP nr 4 w Szczecinku, kl V) W trzeciej kategorii I miejsce – Remigiusz Robak, (Gimn nr 1 w Szczecinku, kl III), II miejsce – Michalina Ziemińska (Gimn nr 1 w Szczecinku, kl III), III miejsce – Mateusz Kowalewski ( Gimn nr 3 w Szczecinku, kl III)

Andrzej Perz

ŚP ZDZISŁAW MASŁOWSKI (1931 – 2010)

Niezłomny człowiek, zasłużony redaktor. Urodził się w 1931 roku w patriotycznej rodzinie na Pomorzu. Był absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracę zawodową rozpoczął w prasie wydawanej przez Stowarzyszenie PAX w 1955 roku Z redakcjami pism wydawanych przez środowisko PAX, a następnie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” był związany przez cały okres pracy zawodowej ponad 50 lat. Praca zawodowa, zgodnie z etosem wyniesionym z rodzinnego domu była dla śp. Zdzisława bodaj najważniejszym sposobem spełnienia życiowej misji Pracował na ważnych stanowiskach niemal we wszystkich redakcjach pism środowiska PAX i „Civitas Christiana”. Był zasłużonym redaktorem „Kierunków”, „WTK”, „Zorzy”, „Inspiracji” i ostatnio „Naszego Głosu”. Jego szczególnym zainteresowaniem i pasją była tematyka historyczna i patriotyczna. Jako pierwszy w polskiej prasie oficjalnej opublikował w „Zorzy” listę katyńską. Chlubił się tym, iż Mu się to udało w trudnych czasach PRL pod koniec lat 80 Za zasługi zawodowe w dziennikarstwie był odznaczony orderem Polonia Restituta Przejął po swoich rodzicach wartości moralne i patriotyczne i pielęgnował je w swojej rodzinie. Zaszczepiał swoim dzieciom i wnukom. Ojciec śp. Zdzisława Roman był uczestnikiem wojny 1939 roku. Brał udział w bitwie nad Bzurą. Bronił polskości na włączonym do III Rzeszy Pomorzu, objętym bezwzględną akcją germanizacyjną Śp. Zdzisław zachował nieuległość wobec jakichkolwiek nacisków zewnętrznych zarówno w pracy redakcyjnej, jak też życiu społecznym i obywatelskim. Jego niewątpliwą zasługą jest odkrycie w redagowanych czasopismach wielu białych plam historycznych. Sprawy polskie były dla śp. Zdzisława zawsze, nawet w okresie ciężkiej choroby, przedmiotem działań, myśli i troski Jego warszawski dom odznaczał się duchem chrześcijańskim i patriotycznym, życzliwością wobec przyjaciół i sąsiadów. Wprowadzał w życie narodowe i religijne swe dzieci, a potem wnuki Godnie i dzielnie znosił swą ciężką chorobę do ostatnich chwil życia Zmarł opatrzony Sakramentami Świętymi.

Cześć Jego pamięci!


Artykuł ukazał się w numerze 05/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej