Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” 11/2008

2013/01/18

Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

 

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

W Galerii Mariackiej odbyło się spotkanie poświęcone inicjatywie ufundowania ołtarza bursztynowego. Genezę i istotę przedsięwzięcia przedstawił red. Bogusław Olszonowicz, zwolennik umieszczenia Bursztynowego Tryptyku Ołtarzowego z monstrancją przy IV Stacji Drogi Krzyżowej (Jezus spotyka swoją Matkę) w Jerozolimie. Wykonawcą ołtarza jest gdański bursztynnik Mariusz Drapichowski, współpracujący z synem Kamilem i Anną Szymanowską.


Zdjęcie z wystawy pokonkursowej

Zaprezentowano film dokumentalny ukazujący realizację ołtarza i pobyt autora wraz z delegacją w Jerozolimie oraz spotkania z gospodarzem Czwartej Stacji, egzarchą Ormian katolików, mons. Raphaelem Minassianem.

Uczestnicy spotkania uznali inicjatywę za ważną i cenną. Postanowiono włączyć się w propagowanie dzieła przy udziale Okręgu Gdańskiego „Civitas Christiana”.

* * *

Galeria Mariacka zaprezentowała ostatnio dwie wystawy: „Wieńce dożynkowe” przygotowane z tegorocznych zbóż oraz plon IV Kociewskiego konkursu „Anioł malowany pędzlem, piórem i dłutem”, organizowanego pod patronatem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi, prezydenta Starogardu Gdańskiego (stolicy Kociewia) Edmunda Stachowicza i dyrektora „Caritas” Diecezji Pelplińskiej ks. Gerarda Jakubiaka.

Tegoroczna wystawa to także przegląd form i technik. Anioły o zróżnicowanej wielkości, od 20-centymetrowych niepowtarzalnych w swoim wyrazie figurek, do 3-metrowych figur, pięknie malowanych z motywami kociewskimi. Prezentowane na zabytkowych przedprożach przyciągały wzrok turystów, podobnie jak gołębi zwabionych zapachem zboża. Ogłoszenie wyników konkursu ogłoszono w Starogardzie Gdańskim tradycyjnie o godz. 12 wraz z uderzeniem dzwonu na Anioł Pański.

Kartuzy

Oddział kartuski z Muzeum Kaszubskim zorganizował konferencję poświęconą zasłużonym dla kultury kaszubskiej i polskości postaciom ziemi kartuskiej. Przypomniano ks. prałata Bernarda Łosińskiego, założyciela czytelni ludowych, kółek rolniczych, radnego Rady Gminnej, w 1939 roku aresztowanego i wywiezionego do obozu koncentracyjnego; Franciszka Tredera, założyciela i patrona Muzeum Kaszubskiego, jednego z ciekawszych muzeów regionalnych w kształcie autentycznego domu kaszubskiego; Franciszka Brzezińskiego, niezapomnianego gawędziarza oprowadzającego zwiedzających muzeum, propagatora kultury kaszubskiej i polskiej. Opowiadali o nich: Barbara Kąkol, Norbert Maczulis, Józef Klasa. Obecni byli ludzie, dla których kultura lokalna jest ważnym elementem ich życia i działalności. W konferencji uczestniczył przewodniczący Rady Powiatu Edmund Kwidzyński.

R.J.

Odział Okręgowy w Kielcach

Kielce

15 września br. odbyło się otwarcie i poświęcenie nowej siedziby Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Aktu poświęcenia lokalu położonego przy ul. Okrzei 18 dokonał ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. W słowie skierowanym do zebranych Ksiądz Biskup podkreślił znaczenie zaangażowania laikatu katolickiego. Ziemowit Gawski, przewodniczący stowarzyszenia, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie budowania „Civitas Christiana” na ziemi świętokrzyskiej, bogatej w historię i tradycję narodową. Ma to być budowanie na skale, którą jest nauka Jezusa Chrystusa.

W uroczystości uczestniczyli kanclerz Kurii Kieleckiej ks. Andrzej Kaszycki, kapelan Oddziału Okręgowego, oraz ks. Zygmunt Kostka, proboszcz parafii św. Krzyża w Kielcach, na terenie której położona jest nowa siedziba Oddziału Stowarzyszenia, a także wzięli udział obok przewodniczącego „Civitas Christiana” Ziemowita Gawskiego, prezes Zarządu Sławomir Józefiak i członkowie zarządu – Teresa Kazimierczuk i Jerzy Sołtys, główna księgowa Joanna Cieplucha, przewodniczący i dyrektorzy sąsiednich oddziałów okręgowych, członkowie „Civitas Christiana” z województwa świętokrzyskiego.


Biskup kielecki Kazimierz Ryczan odmawia modlitwę w czasie uroczystego poświęcenia nowego lokalu Stowarzyszenia

Uroczystość uświetnił występ zespołu młodych literatów pod kierunkiem Anny Błachuckiej, którzy wystawili monodram dotyczący tradycji ziemi świętokrzyskiej.

Tadeusz Kantor

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

W oddziale stowarzyszenia odbyła się promocja książki „Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958–2008” autorstwa prof. Gabriela Turowskiego i Tadeusza Janusza wydanej przez IW PAX. W promocji uczestniczył redaktor naczelny Instytutu Zbigniew Borowik.

Promocję poprzedziła Msza św. w intencji rychłego wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II w kaplicy MB Piaskowej – Pani Krakowa – w bazylice oo. Karmelitów na Piasku. Zebrani modlili się także za śp. doc. Jana Babeckiego, autora historycznych zdjęć, zrobionych podczas konsekracji biskupiej ks. Karola Wojtyły, które zostały umieszczone w albumie. Profesor Turowski opowiedział o swoim koledze ze „środowiska”, który był pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie i przez wiele lat cierpiał na przewlekłą chorobę popromienną. Przed śmiercią dotarł do niego album z jego zdjęciami sprzed 50 lat.

Tadeusz Janusz krótko przedstawił posługę biskupa Karola Wojtyły w latach 1958–1963, a zwłaszcza jego zaangażowanie w budowę kościoła w Nowej Hucie.

AK

Bochnia

Oddział stowarzyszenia kolejny raz organizował Dzień Papieski w parafii św. Mikołaja. Na program złożyły się część artystyczna w wykonaniu młodzieży z I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego, spotkanie z autorami książki „Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958–2008”, uroczysta Eucharystia w bazylice św. Mikołaja oraz procesyjne przejście pod pomnik Jana Pawła II, a także wspólna modlitwa o szybką beatyfikację Jana Pawła II.

Świętowanie rocznicy wyboru Jana Pawła II rozpoczęło się w Oratorium św. Kingi. Zgromadzoną młodzież, członków stowarzyszenia, proboszcza parafii ks. prałata dra Zdzisława Sadko, Jacka Pająka, starostę bocheńskiego, i wszystkich przybyłych gości powitali Halina Mucha, przewodnicząca oddziału, i ks. Krzysztof Czech. Zgromadzeni wysłuchali przemówień ks. proboszcza i starosty, którzy wspominali swoje przeżycia związane z wyborem Polaka na Piotrową Stolicę. Historię wyboru i pontyfikatu Jana Pawła II z perspektywy chórów anielskich przedstawiła młodzież z I LO w Bochni. Spektakl wspomagał szkolny chór i orkiestra oraz pokaz multimedialny. Młodzież przygotował do występu autor scenariusza i reżyser Marek Mucha, polonista I LO w Bochni. Wspierał go ks. Krzysztof Czech.

Bochni. Wspierał go ks. Krzysztof Czech. W drugiej części spotkania prof. Gabriel Turowski podzielił się z młodzieżą wspomnieniami ze spływów kajakowych i wycieczek górskich z „Wujkiem”, a Tadeusz Janusz przybliżył treść publikacji „Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958–2008”.

AK

Brzesko

W 30. rocznicę wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zorganizowano spotkanie z prof. Gabrielem Turowskim, przyjacielem Ojca Świętego i świadkiem jego życia. W Auli Chrystusa Króla przy parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła zebrało się ponad 200 uczniów brzeskich szkół średnich z wychowawcami i katechetami, także członkowie stowarzyszenia. Obecny był Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska, ks. prałat Zygmunt Bochenek, redaktor katolickiego tygodnika dla młodzieży „Wzrastanie”, oraz liczni mieszkańcy miasta.

Profesor Turowski przypomniał, że jego znajomość z „Wujkiem”, która potem przerodziła się w przyjaźń, rozpoczęła się w 1949 roku Jan Paweł II w rozmowach i listach tytułował go swoim „Przyjacielem”. Opowiedział o swoich odwiedzinach w Watykanie, udziale w papieskich podróżach, m.in. do Afryki, Japonii, Ameryki, rozwijaniu się przyjaźni w „środowisku”, wspólnocie młodych ludzi, studentów różnych uczelni. Stanowiło ono dla ks. Karola Wojtyły oparcie oraz zaplecze modlitewne i intelektualne. Ta grupa ludzi stanowiła – jak to określa prof. Turowski – „personalną” parafię, której był niemianowanym proboszczem, błogosławiąc ich małżeństwa, chrzcząc dzieci, odprowadzając na wieczny spoczynek rodziców. Wszystkich znał, wszystkimi się interesował, spędzał z nimi wakacje, odprawiał rekolekcje, poświęcał czas, gdy przychodzili do niego z prośbą o radę. Tak było w okresie krakowskim i podczas całego pontyfikatu Jana Pawła II. Po konsekracji biskupiej przedstawiciele „środowiska” udali się następnego dnia z nowo wyświęconym biskupem się na Jasną Górę. Tam po Mszy św., w kaplicy Cudownego Obrazu, podczas agapy powiedział jakże ważne dla „środowiska” słowa: „Wujek zawsze dla was będzie Wujkiem”. Przyjęcie sakry biskupiej – podkreślał prof. Turowski – było ważnym wydarzeniem w życiu Karola Wojtyły. Zadecydowało, że został kardynałem, a potem biskupem całego Kościoła.

AK

Oddział Okręgowy w Lublinie

Lublin

Odbyły się współorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” uroczystości upamiętniające 68. rocznicę egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego. Od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 roku gestapo rozstrzelało około 500 więźniów politycznych osadzonych na zamku.

* * *

27 września przedstawiciele stowarzyszenia wzięli udział w sobotniej audycji „Radio Młodych” na antenie Rozgłośni Archidiecezji Lubelskiej „Radia eR”.

Uczestniczący w programie, dyrektor oddziału okręgowego stowarzyszenia, Maciej Szepietowski, oraz Agnieszka Skałecka z Zespołu Młodych, zaprezentowali dotychczasowe działania i inicjatywy skierowane do młodzieży. Omówili także szczegółowo genezę, misje, program i zadania stowarzyszenia.

Wiele miejsca poświęcono inicjatywie rajdu rowerowego „Kardynał Hlond – człowiek wielkiej misji” oraz organizowanego po raz 13. Ogólnopolskiemu Konkursowi Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

* * *

9–12 października w Łucku na Wołyniu odbyło się IV Forum Teologów Europy Środkowowschodniej „Być człowiekiem – być prorokiem”. W obradach uczestniczyli teologowie katoliccy dwóch obrządków i prawosławni oraz historycy, lekarze i etycy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Czech, Słowacji, Rosji.

Forum zostało zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów w Lublinie, Instytut Badań Kościelnych w Łucku, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z Polski, Kurię Diecezji Łuckiej i Wołyński Uniwersytet Narodowy Łesi Ukrainki.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” reprezentował wiceprzewodniczący Rady Głównej, Marek Koryciński.

Zamość

Odbyło się spotkanie z ks. Leszkiem Kłosem, sprawującym od ośmiu lat posługę duszpasterską w parafii Mpanshya ST. Joseph Paris w Zambii.

* * *

19 września w siedzibie katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu otwarto wystawę ekslibrisów Henryka Grocholskiego zatytułowaną „Z potrzeby serca”. Uroczystego otwarcia dokonał ks. dr Krzysztof Stola, pomysłodawca i twórca dokumentacji, a zarazem kustosz wystawy i bliski przyjaciel autora.

W centrum artystycznych dokonań Grocholskiego znajdziemy człowieka. Dlatego też tytuł wystawy nie jest przypadkowy.

Wystawa została zorganizowana z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin wrocławskiego artysty oraz 55-lecia jego pracy zawodowej.

Łukasz Kot

Biała Podlaska

Otwarto nową siedzibę oddziału katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Uroczystość poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym bł. Honorata.

Nałęczów

W archidiecezjalnym domu rekolekcyjnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nałęczowie zostały zorganizowane dni skupienia dla członków stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Olsztyn

27–28 września w Pensjonacie Inco-Veritas „Gawra” w Wiknie k. Nidzicy odbyło się spotkanie integracyjno-formacyjne, w którym wzięli udział przedstawiciele wszystkich oddziałów „Civitas Christiana” z oddziału okręgowego w Olsztynie. Jednym z punktów programu było posiedzenie Rady Oddziału Okręgowego w poszerzonym składzie. Przewodniczący Rady Oddziału, Tomasz Nakielski, przedstawił szerszą informację dotyczącą zmian statutowych, których dokonało walne zebranie stowarzyszenia, następnie omówił przygotowane projekty na 2009 rok (Zintegrowany Projekt Wojewódzki i Projekty Formacyjne). Rada przyjęła przedstawione projekty. Przyjęto też oświadczenie popierające inicjatywę obywatelską na rzecz ustanowienia przez parlament Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne. Głównym punktem programu drugiego dnia było spotkanie autorskie z Tomaszem Kamińskim z Torunia, który dał koncert piosenki religijnej, dzieląc się swoimi refleksjami na temat kultury chrześcijańskiej, życia rodzinnego i zaangażowania ludzi świeckich w życie społeczne. (t) (fot. AT)

* * *

Setna rocznica urodzin Władysławy Knosały, działaczki polonijnej i nauczycielki szkół polskich na przedwojennej Warmii, stała się okazją do zorganizowania wieczornicy, podczas której dr Jan Chłosta przybliżył uczestnikom spotkania jej życie i działalność, natomiast aktorka teatru im. Stefana Jaracza, Anna Lipnicka-Karpińska odczytała fragmenty książek Władysławy. Uczestnicy obejrzeli także prezentację wybranych zdjęć dokumentujących różne etapy życia bohaterki spotkania oraz włączyli się w dyskusję własnymi wspomnieniami. Po wieczornicy w olsztyńskiej współkatedrze pw. św. Jakuba ks. bp Jacek Jezierski odprawił Mszę św. w intencji zmarłej. Warto dodać, że rozpoczęty został ostatnio proces beatyfikacyjny zamordowanego przez hitlerowców w obozie w ostatnich dniach wojny Ryszarda Knosały, męża pani Władysławy.(t)

* * *

W olsztyńskim oddziale została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona współczesnemu życiu Polaków w Kazachstanie. Autorem zdjęć (jedno z nich zamieszczamy) jest dr Antoni Soduła, nauczyciel języka polskiego w tamtejszych szkołach. (t)

* * *

22 września w olsztyńskiej siedzibie „Civitas Christiana” odbyła się promocja najnowszej książki prof. dra hab. Stanisława Achremczyka „Między Wisłą a Niemnem, Szkice historyczne”. Współorganizatorem spotkania było Europejskie Centrum Doskonałości im. Jeana Monneta przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, które współfinansowało książkę. Autor przedstawił wybrane wątki z dalszej i bliższej historii, którym poświęcił w książce poszczególne szkice. Jak sam powiedział, sam tytuł książki ma dla niego osobiste znaczenie, gdyż urodził się nad Niemnem, wykształcił nad Wisłą, a na stałe osiadł w Olsztynie. Przedstawił nieznane fakty z życia bpa Załuskiego, mówił o Wojciechu Kętrzyńskim i jego roli nie tylko w tworzeniu „Ossolineum” oraz o dialogu ze stroną ukraińską nad zachowaniem jego spuścizny i upamiętnieniu jego sylwetki na Ukrainie. Z najnowszej historii regionu omówił kulisy powstania Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz budowy największego w regionie zakładu pracy – fabryki opon samochodowych.

(t)

Ostróda

Oddział w Ostródzie był współorganizatorem sesji popularnonaukowej „Katyń… ocalić od zapomnienia” zorganizowanej w 69. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. W programie sesji wykład „Katyń – Golgota Wschodu” wygłosił prof. dr hab. Zbigniew Karpus dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Następnie Wojciech Gudaczewski, członek stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Olsztynie w odczycie „Ostródzkie ślady Katynia” przedstawił interesujący epizod mający miejsce na terenie ostródzkiej jednostki wojskowej – „Czerwonych Koszar” w 1945 roku. Zaprezentował również rodziny zamordowanych oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej zamieszkujące w Ostródzie i powiecie ostródzkim. Sesję zakończyła projekcja filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Sesję współorganizował powiat ostródzki oraz Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.

zp

* * *

We współpracy z Ostródzkim Towarzystwem Muzycznym im. Maksymiliana Kubackiego oddział stowarzyszenia zorganizował uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin patrona towarzystwa, a zarazem Społecznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Ostródzie. Odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku szkoły. W sali reprezentacyjnej ostródzkiego zamku przewodniczący oddziału, Zbigniew Połoniewicz, przedstawił rys biograficzny patrona pt. „Profesor Maksymilian Kubacki. Wspomnienia absolwenta”. W części artystyczno-koncertowej wystąpili uczniowie, absolwenci i nauczyciele Społecznej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Koncert przeplatany był recytacją wierszy Zbigniewa Połoniewicza „Z cyklu koncertów w zamkowych komnatach” w wykonaniu aktorów z Teatru Młodzieżowego „Zmysł” Moniki Kazimierczyk oraz wspomnieniami uczniów profesora Kubackiego.

Profesor Maksymilian Kubacki pochodził z Wielkopolski. W 1933 roku ukończył Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Poznaniu ze specjalizacją gry na skrzypcach. Oprócz pracy dydaktycznej pełnił funkcję dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego w Ostródzie w latach 1961–1976. Zmarł w 1984 roku. Został pochowany na ostródzkim cmentarzu komunalnym.

Zep

Ełk

14 października w oddziale „Civitas Christiana” członkowie stowarzyszenia obejrzeli spektakl poświęcony Janowi Pawłowi II. Scenariusz montażu słowno-muzycznego „Jan Paweł II – nauczyciel młodych” opracował Maciej Karpuk. Montaż zawierał nagrania wypowiedzi Jana Pawła II podczas pobytu w Polsce. Oprawę muzyczną przygotował Jakub Karpuk, a narrację – Sylwia Grabowska i Urszula Szczęsnowicz. Słowo wstępne wygłosiła Anna Wolska.

(w)

Nowe Miasto Lubawskie

Rocznica wybuchu II wojny światowej była okazją do zorganizowania przez oddział „Civitas Christiana” spotkania z Piotrem Stannym, który przedstawił działania wojenne z 1 września 1939 roku. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja umocnień polskich i wschodniopruskich.

(ak)

Klebark Wielki

Przedstawiciele oddziałów miejskich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego przybyli 21 czerwca do sanktuarium Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim koło Olsztyna. Spotkanie formacyjno- wspólnotowe rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię arcybiskup senior Edmund Piszcz. Po Mszy św. odbyła się adoracja relikwii Krzyża Świętego, którą prowadzili ks. Jerzy Laskowski i Zygmunt Marciniak, po czym poszli na plebanię na spotkanie z miejscowym proboszczem i kustoszem sanktuarium, a jednocześnie rektorem Kapelanatu Zakonu Kawalerów Maltańskich, ks. prałatem Henrykiem Błaszczyiem, który przedstawił dzieje sanktuarium. Następnie odbyło się poszerzone posiedzenie Rady Okręgu, podczas którego jej przewodniczący, Tomasz Nakielski, omówił przebieg walnego zebrania katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które odbyło się w Warszawie 31 maja br. oraz główne zmiany statutowe, jakie uchwalono. Drugą część dnia wypełniło spotkanie integracyjne przy kawie. Obecny był abp Edmund Piszcz.

(t)


Arcybiskup Piszcz w Klebarku

Kętrzyn

10 października w siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie w ramach Dni Papieskich. Zostało poświęcone „Tryptykowi Rzymskiemu”. W spotkaniu uczestniczył ks. prałat dr Zygmunt Klimczuk. Wprowadzenia do „Tryptyku” dokonał redaktor A. Taborski z Olsztyna. Okolicznościową wystawę „Jan Paweł II – wychowawca dzieci”, która towarzyszyła spotkaniu, przygotował czwartoklasista, Michał Dolewski. Z inicjatywy oddziału na łamach miejscowego tygodnika powiatowego „Życie Kętrzyna” zostały zamieszczone okolicznościowe teksty „Jan Paweł II – przyjaciel młodych”, a na wystawie pamiątek (m.in. książki, fotografie) zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej znalazły się liczne eksponaty będące własnością członków stowarzyszenia.

(al)

Nidzica

W ramach tegorocznych Dni Papieskich oddział „Civitas Christiana” w Nidzicy zorganizował 7 października spotkanie z redaktorem Zenonem Złakowskim na temat „Jan Paweł II – przyjaciel młodzieży”.

(BK)

Susz

Oddział „Civitas Christiana” wraz z miejscową parafią św. Rozalii zorganizował 14 października spotkanie w ramach tegorocznych Dni Papieskich. W spotkaniu oprócz członków „Civitas Christiana”, członków Klubu Emerytów i Rencistów, kilku nauczycieli, uczestniczyła także spora grupa młodzieży gimnazjalnej, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

(z)

Szczytno

Oddział „Civitas Christiana” w ramach Dni Papieskich w kaplicy pw. Matki Boskiej Ostrobramskiej przy parafii św. Brata Alberta zorganizował spotkanie, którego głównym punktem była Msza św. odprawiona przez ks. prałata Lecha Lachowicza. Po Mszy św. szczycieński oddział przyjął uroczyście Kopię Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, przekazanego stowarzyszeniu przez oo. paulinów. Okolicznościową oprawę muzyczną całej uroczystości przygotował i wykonał chór Mazury składający się w większości z członkiń szczycieńskiego oddziału „Civitas Christiana”.

(mk)

* * *

Oddział wraz ze starostwem powiatowym i Miejskim Domem Kultury zorganizował 28 maja w sali widowiskowej DK konferencję „Kultura a tożsamość narodowa”. Wystąpili: Zbigniew Borowik red. naczelny „Społeczeństwa” i IW PAX z Warszawy („Rola kultury w budowaniu tożsamości narodowej”) oraz prof. Zbigniew Chojnowski z UW-M („Literatura Warmii i Mazur”). Odbyła się też promocja antologii wierszy maryjnych „Paciorki z Warmii”. Wśród uczestników konferencji była duża grupa młodzieży.

(K)

Olsztyn

Na różne sposoby oddziały stowarzyszenia „Civitas Christiana” włączały się w organizację i przebieg X Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Jednym z nich było ogłoszenie konkursu literackiego „Rodzina szkołą cnót społecznych”. Wpłynęło prawie dwieście prac Rozdanie nagród odbyło się 17 października. Stowarzyszenie współorganizowało konkurs plastyczny i grafiki komputerowej „Razem znaczymy wiele”. Wraz z Forum Prorodzinnym przygotowało dwa numery „Biuletynu Rady ds. Rodzin”. Kętrzyński Oddział zorganizował uroczystość peregrynacji Kopii Obrazu Jasnogórskiego w rodzinach członków i sympatyków naszej organizacji. Susz współorganizował parafialny festyn. W Elblągu odbyło się spotkanie poświęcone emigracji zarobkowej oraz wernisaż wystawy prac plastycznych „Rodzina mecenasem sztuki”. W Nowym Mieście Lubawskim ks. prof. Jacek Zieliński mówił o zagrożeniach rodziny w dobie globalizmu. Tradycyjnie w województwie podczas tegorocznych Dni Rodziny, które przebiegały pod hasłem „Rodzina – integracja – społeczność lokalna”, odbyły się setki rozmaitych konferencji, spotkań, warsztatów, festynów, olimpiad sportowo- rekreacyjnych, konkursów, przedstawień i innych inicjatyw oraz wzięło w nich udział ponad 120 tys. osób. Podsumowanie Dni odbyło się Olsztynie w Sali Dębowej Hotelu Warmińskiego z udziałem ks. arcybiskupa metropolity warmińskiego Wojciecha Ziemby, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych, parafii, szkół. Wręczono nagrody w konkursach.

(t)

Elbląg

Oddział wspólnie z Wyższą Szkołą im. B. Jańskiego Oddział Zamiejscowy w Elblągu zorganizowali w dniach 18–19 października w ramach Projektu Młodzieżowego „TURNIEJ CASHFLOW”. Jest to inicjatywa mająca na celu uczenie młodych ludzi biznesu w oparciu o katolicką naukę społeczną i z uwzględnieniem zasad etyki. Wprowadzenia do turnieju dokonał Bartosz Boniecki, przedstawiając m.in. przyczyny światowego kryzysu gospodarczego. W ramach warsztatów tematycznych mówiono, jak wybierać wartościowe akcje na giełdzie, jakie podstawy strategii inwestycyjnych (mgr Andrzej Tchórz), jak napisać i zrealizować dobry biznesplan (dr inż. Zygmunt Mietlewski). Natomiast przewodniczący Rady Okręgu Olsztyńskiego „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski mówił o ekonomii społecznej według katolickiej nauki społecznej. Nagrody w turnieju wylosowali: Karolina Stanik, Zbigniew Szulc, Beata Aneta Nowak. Współsponsorami przedsięwzięcia były firmy: SARANTIS S.A. oraz Zakład Ogólnobudowlany Jerzy Michalak.

(o)

Oddział Okręgowy w Opolu

Opole

25 września na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbyła się kolejna edycja konferencji „Śląsk w zjednoczonej Europie”. Obrady prowadził Jacek Stróżyński z Zespołu Programowego „Civitas Christiana” w Warszawie. Seminarium zorganizowały: Oddział Okręgowy w Opolu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu i Gliwicach.

Pierwszy referat, zatytułowany „Świadomość małej ojczyzny wśród mieszkańców Opolszczyzny przybyłych na te tereny po roku 1945 ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej”, wygłosiła socjolog, dr hab. Maria Szmeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawiła charakterystykę kilku grup ludzi przesiedlonych na teren Śląska ze Wschodu. Jedni pochodzą z dużych miast, mieli świadomość swojej kultury i tę kulturę starają się podtrzymywać i propagować tu na Śląsku. Druga grupa to ci, którzy pochodzili ze wsi, często oddalonej od dużych miast. Objąwszy wysoko zorganizowane gospodarstwa na Śląsku, niechętnie wracają do tamtych czasów, ponieważ kojarzą im się z biedą. Dr Szmeja podkreśliła, że tak jak wśród Ślązaków nie ma jednolitej grupy, tak i wśród przesiedleńców wygląda to różnie. Świadomość małej ojczyzny wśród przybyszów ze Wschodu jest pojęciem względnym. Temu tematowi należałoby jeszcze poświęcić w przyszłości jeden z tematów konferencji.


Ogólny widok na salę obrad podczas konferencji

W drugiej prelekcji poeta i pisarz z Opola Jan Goczoł przedstawił postać Gustawa Morcinka jako pisarza śląskiej ziemi. Prelegent obszernie omówił warunki środowiskowe, w których żył i wychował się Gustaw Morcinek, a które tak wpłynęły na rodzaj jego pisarstwa.

W trzecim wystąpieniu redaktor Krzysztof Karwat, kierownik działu kultury miesięcznika „Śląsk” i nauczyciel akademicki z Katowic omówił wystawę „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”, która aktualnie prezentowana jest w Opolu. Redaktor Karwat zwrócił uwagę na związek opolskiej ekspozycji z aktualną sytuacją po wejściu Polski do strefy Schengen.

Józef Pixa

Strzelce Opolskie

Po raz drugi z inicjatywy członków katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny odbyła się Konferencja Strzeleckich organizacji pozarządowych „Poznajmy się”.

Konferencję poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Józefa Krawca – duszpasterza więziennictwa i ludzi bezdomnych, homilię z okazji 15-lecia działalności katolickiego stowarzyszenia „Civitas Christiana” wygłosił o. Krystian Pieczka OFM.

Wykłady „Animacja rozwoju wolontariatu w gminie” i „Organizacje pozarządowe jako partner dla samorządów” podczas konferencji wygłosili Dorota Piechowicz i Jan Ostrowski z Opolskiego Forum Organizacji Pozarządowych.

W drugiej części konferencji poszczególne organizacje dokonały prezentacji swojej działalności. Michał Panicz przedstawił cele i zadania Stowarzyszenia Przyjaciół Misji Franciszkańskich, a Młodzieżowy Klub Wolontariuszy „Ruch Czystych Serc” ze Strzelec Opolskich, prowadzony przez Iwonę Bogusz, zaprezentował swoją kilkuletnią działalność. Ogłoszono „Apel Wolontariusza – dlaczego działam na rzecz drugiego człowieka”.

W konferencji uczestniczyli i wypowiadali się burmistrz Strzelec Opolskich Maria Felisiak i burmistrz Leśnicy Andrzej Iwanowski.

Podpisano Porozumienie Strzeleckich Organizacji Pozarządowych o chęci przystąpienia do stałej współpracy partnerskiej. Porozumienie jest dobrowolną, społeczną umową na rzecz rozwoju środowiska lokalnego.

Alina Kostęska

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Poznań

Tegoroczne „Dni Papieskie” w Poznaniu 12–19 października połączone były z obchodami 30. rocznicy wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. W programie znalazły się celebracje liturgiczne biskupów poznańskich, nabożeństwa rocznicowe, spotkania modlitewne, „Verba Sacra”, koncerty, wykłady w znanych kościołach Poznania.

W ciekawy przebieg tych dni miał wkład oddział okręgowy stowarzyszenia. W kościele pw. Wszystkich Świętych 13 października wystąpił Stanisław Soyka z „Tryptykiem Rzymskim” Jana Pawła II. 19 października w tym samym kościele, który jest stowarzyszeniowym kościołem, a także kościołem poznańskich środowisk twórczych, wystąpili aktorzy kaliscy, przedstawiając spektakl „Dialogi” oparty na tekstach Karola Wojtyły.

* * *

W pierwszej dekadzie października, w nadmorskim Ośrodku Szkoleniowo-Rekolekcyjnym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w Trzęsaczu odbyła się jesienna Sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej Okręgu Wielkopolskiego. W sesji uczestniczyło około 50 osób reprezentujących wszystkie środowiska terenowe.

Podstawą dla intelektualnej refleksji, dyskusji, wymiany myśli był wykład księdza dr. Grzegorza Chojnackiego z Instytutu Teologicznego Edyty Stein w Zielonej Górze, który mówił o sile inspiracji chrześcijańskiej dla dzisiejszej polskiej kultury w oparciu o sylwetkę jednej ze 108 beatyfikowanych przez Jana Pawła II w czerwcu 1999 roku – poznańskiej nauczycielki Natalii Tułasiewicz. Ksiądz Chojnacki mówił o jej „zwyczajnej” świętości, kształtowanej przez lata. Inteligentna i utalentowana, elegantka i estetka, porywcza i nieustępliwa w walce o swoje racje, zaradna i rodzinna, bardzo wymagająca, świadoma ryzyka wybieranego dla Boga i ojczyzny. Nr 75188 w obozie Ravensbrück, gdzie poniosła męczeńską śmierć.

Obok wspomnianego wykładu i dyskusji było również spotkanie wieczorne „Nie lękajcie się – co oznaczają dziś dla nas te słowa Jana Pawła II”, oraz „Biała nadzieja” – wieczór poezji, piosenki i refleksji, poświęcony Janowi Pawłowi II w trzydziestą rocznicę wyboru na stolicę Piotrową”.

Wolsztyn

W ramach projektu zatytułowanego „Martyrologia duchowieństwa wielkopolskiego”, który jest realizowany już od trzech lat, odbyło się spotkanie poświęcone słynnemu poznańskiemu hierarsze arcybiskupowi Walentemu Dymkowi. Jego rządy metropolitalne przypadły głównie na trudny czas powojenny, kiedy umacniająca swoją władzę dyktatura komunistyczna rozpoczynała antykościelną ofensywę. Sylwetkę tego zasłużonego kapłana i arcybiskupa, jego perypetie ze służbą bezpieczeństwa PRL przybliżył dr Konrad Białecki z Poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wskazując na te walory osobowe arcypasterza, które świadczyły o jego wysokim poziomie etyczno-patriotycznym i nieprzejednanej postawie wobec obu systemów totalitarnych, w trakcie których przyszło mu żyć i działać.

* * *

Realizując kolejny projekt długofalowy, promujący postać Sługi Bożego Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Ziemi Wolsztyńskiej, tutejszy oddział stowarzyszenia, razem z Komisjami Oświaty i Kultury obu wolsztyńskich samorządów, zorganizował debatę o kulturze, zatytułowaną „Kulturotwórcza rola samorządu”. Nie zabrakło też ciekawego wywodu na temat parafii jako ośrodka kulturotwórczego oraz roli samorządu lokalnego dla budzenia społecznego ruchu kulturalnego. W spotkaniu wzięli udział ludzie kultury i lokalni samorządowcy.

Włodzimierz J. Chrzanowski

Gniezno

Tegoroczne Gnieźnieńskie XIV Dni Rodziny Miasta i Powiatu miały szczególny wymiar, ze względu na jubileuszowy rok trzydziestolecia wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, a także przypadającą w tym roku 45. rocznicę ogłoszenia Karty Praw Rodziny.

Miało to swoje odbicie nie tylko we wspólnym haśle tych dni z diecezjalnymi obchodami Dnia Papieskiego, pod hasłem „Jan Paweł II – wychowawca wychowawców”, ale także w udziale w programie dni kościelnych i kurialnych instytucji i wydziałów prorodzinnych.

Uwidoczniło się to w dwóch debatach prorodzinnych. 1 i 3 października, a także we wspólnotowym zgromadzeniu eucharystycznym na zakończenie Dni Rodziny 5 października w bazylice katedralnej pod przewodnictwem śp. Bogdana Wojtusia oraz kapłanów z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Gnieźnieńskie Dni Rodziny zostały zainicjowane w czerwcu i były prowadzone przez wakacje w ośrodkach wypoczynkowych. Działania te skupiały się wokół hasła „Ja i moja rodzina” kierowanym do dzieci. Powiatowe podsumowanie działań odbyło się 26 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, gdzie otwarto wystawę najlepszych prac plastycznych i wręczono nagrody. W tym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu. Zakończyła je prezentacja trzech zespołów artystycznych szkół w Gnieźnie i powiecie.

Wprowadzenie do debaty wygłosił JE ks. bp Bogdan Wojtuś, a referat odczytała dr Józefina Hrynkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Na zakończenie wystąpił młodzieżowy zespół artystyczny z Gniezna z programem poświęconym Janowi Pawłowi II.

W programie dni były festyny, konkursy, zabawy rodzinne. Dni zakończyła wspólnotowa Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył i głosił Słowo Boże bp Bogdan Wojtuś.

Edward Frąckowiak

Oddział Okręgowy w Warszawie

Warszawa

24 września w warszawskim Centrum Kultury „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z Joanną Najfeld i Tomaszem P. Terlikowskim, autorami książki „Agata. Anatomia manipulacji”, wydaną przez Wydawnictwo FRONDA i Wydawnictwo AA (Warszawa–Kraków 2008). Wieczór autorski, zorganizowany przez warszawski oddział okręgowy, pozwolił na jeszcze dokładniejsze prześledzenie głośnej medialnie sprawy „Agaty”, 14-letniej uczennicy z Lublina, którą zmuszono do przerwania ciąży, z powodu rzekomego gwałtu dokonanego przez jej kolegę.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się, co mogą i powinni uczynić katolicy, duchowni i świeccy, w sytuacjach takich, jak opisana w książce Najfeld i Terlikowskiego.

(JM)

Pułtusk

Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” stara się promować chrześcijański wymiar i pozytywne wzorce życia rodzinnego, umiłowanie tradycji i kultury regionalnej oraz podnosić na wyższy poziom kulturę życia społecznego w Pułtusku. Dzięki staraniom ks. Dariusza Multona z parafii św. Mateusza Apostoła, naszego opiekuna duchowego, mogliśmy gościć w naszym gronie ks. Grzegorz Mierzejewskiego polskiego misjonarza w Peru. Opowieść o działalności poświęconej upowszechnieniu chrześcijaństwa pośród indiańskiej wspólnoty narodowej była bogato ilustrowana zapisem na wideo.


Pułtusk – prelekcja „Opowieść o panujących w Meksyku tradycjach chrześcijańskich i narodowych” ks. Dariusz Multon ilustrował licznymi filmami

Na wrześniowym spotkaniu ks. Dariusz podzielił się doświadczeniami z pobytu w Meksyku. Prelekcję o poznanej tam kulturze materialnej oraz tradycjach chrześcijańskich i narodowych ilustrował filmami. Przedstawił obrzędy ludowe regionów Acapulco i Gwadelupy. Zadaniem spotkania było pokazanie obecności w życiu indywidualnym i społecznym kultury chrześcijańskiej, stworzenie możliwości dyskusji na ten temat, a także wyposażenie uczestników w wiedzę umożliwiającą im zrozumienie konfliktu postaw i wyznawanych przez ludzi wartości, który ma dziś charakter cywilizacyjny i kulturowy. Meksykanie wielkim szacunkiem darzą Jana Pawła II. Ciekawostką jest, że urządzono wielką zbiórkę kluczyków, które po przetopieniu posłużyły do odlania pomnika Papieża-Polaka.

Dzięki zapobiegliwości Kazimierza Wiesiołka, przewodniczącego oddziału, została zorganizowana pomoc dla dzieci, o czym pisała miejscowa prasa, a Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 3 im. T. Kościuszki złożyła pisemne podziękowanie. Członkowie „Civitas Christiana” starają się być obecni w życiu naszego miasta także poprzez udział w pracy innych organizacji, m.in. Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Parafialnych Zespołów Charytatywnych, Klubu Inteligencji Katolickiej. Organizuje się także pielgrzymki i wyprawy krajoznawcze, spotkania okazjonalne z okazji świąt kościelnych i narodowych, dni skupienia oraz modlitwy różańcowe. Również spotkania poświęcone takim tematom, jak: rola osób starszych w wychowaniu dzieci i młodzieży, historia i dokonania społeczności lokalnej.

Janina Halina Żbikowska

Ostrołęka

Kolejne spotkanie Studium Kultury Chrześcijańskiej i Nauki Społecznej Kościoła odbyło się w siedzibie „Civitas Christiana” w Ostrołęce. Ksiądz dr Dariusz Tułowiecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawił temat „Globalizacja – jej szanse i zagrożenia”. Według nauczania Jana Pawła II, globalizacja to proces społeczny, zależny od człowieka i można mówić o złych i dobrych jego skutkach. Człowiek może wnosić w procesy społeczne solidarność, miłosierdzie, wolność, ale też samowolę. Świat powinien stać się rodziną rodzin. Niestety, globalizacja niesie ze sobą wiele zagrożeń, takich jak: władza w rękach małych grup, struktury ogólnoświatowe ponad władzą danego kraju, nastawienie konsumpcyjne czy popkultura, która jest kulturą plebsu, a tak bardzo fascynuje większość młodego pokolenia.

Temat „Kultura w nauczaniu i posłudze Jana Pawła II” omówił Jerzy Marlewski, który w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na fakt, iż aby kultura szła ku dobremu i aby służyła człowiekowi, musi się w niej zakorzenić wiara. Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o wychowaniu przez kulturę, stanie się ona świadectwem człowieczeństwa. Aby jednak tak się stało, musimy uznać w człowieku zarówno wymiar ludzki, jak i boski, a następnie ze względu na człowieka ekonomię podporządkować kulturze. Dla ludzi kultury ważne powinno być budowanie siebie, ale także służba w budowaniu innych. Bądźmy więc ludźmi mądrymi i na równi miłosiernymi, bo tylko w ten sposób możemy dobrze służyć społeczności, ojczyźnie i światu.

M. Kusiak

* * *

Oddział zorganizował dla młodzieży szkół średnich kolejną edycję Konkursu Recytatorskiego Poezji Karola Wojtyły. W tym roku młodzież chętnie sięgała także do poetyckiego utworu Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”. Impreza jest wynikiem pracy stowarzyszeniowej ostrołęckiego „Civitas Christiana”, szczególnie Janiny Pieniążek i Marioli Kusiak.

Uczestnicząca w konkursie młodzież, jej wychowawcy i członkowie stowarzyszenia wysłuchali refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II, którymi podzielił się Marian Ćwik, przewodniczący Rady Okręgu w Warszawie. Decyzją jury w składzie: Wiesław Janusz Mikulski, ks. Robert Turyk SAC, Marian Ćwik i Jerzy Malewski, laureatami konkursu zostali: Joanna Wróblewska (I miejsce), Anna Suchecka (II miejsce), Bartosz Mikulak (II miejsce), Ewa Bożena Mielnicka (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali: Szymon Mikulak, Bogumiła Litwa, Mateusz Domian, Łukasz Kobrzyński.

Artykuł ukazał się w numerze 11/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej