Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/07/2

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Wysokie Mazowieckie

3 kwietnia w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się spotkanie pielgrzymów rowerowych na Jasną Górę. Poprzedziła je Msza św. w intencji pątników. Spotkanie miało charakter formacyjny . i organizacyjny. Pielgrzymi dzielili się swoimi świadectwami i wymienili refleksjami dotyczącymi idei pielgrzymowania. Omówili kwestie techniczne, związane z przygotowaniem do kolejnej, czwartej pielgrzymki. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością goście z Wyszkowa i Siennicy.

R.G.

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Członkowie Oddziałów w Okręgu Pomorskim wspólnie z Ruchem Światło-Życie przeżywali Niedzielę Biblijną, pod patronatem Dzieła Biblijnegoakcję rozdawania cytatów biblijnych. Cytaty wybrane są głównie z Ksiąg Mądrości i mają na celu zaciekawienie odbiorców i zachęcenie do sięgnięcia po Biblię. Paski z cytatami losowane są przez wiernych wychodzących z kościołów po mszach. W 2010 roku rozdano ponad 15000 cytatów.

W.J.

* * *

W Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej

w Gdańsku Matemblewie odbyło się dwudniowe spotkanie Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Pierwszy dzień sesji poświęcony był środkom społecznego przekazu. Referat poświęcony tym zagadnieniom wygłosił prof. dr hab. Franciszek Makurat. Druga część sesji poświęcona była „Katechizmowi Płockiemu” i jego znaczeniu w katechizacji i pogłębianiu wiedzy religijnej dorosłych. „Katechizm Płocki” będzie tematem przewodnim, w wymiarze religijno – moralnym, w bieżącym roku formacji. Drugi dzień sesji ośrodka poświęcony był zagadnieniom związanym z historią Kościoła i pracą duszpasterską kapłanów, działających w okresie międzywojennym na Pomorzu.

(JOL)

* * *

W Galerii Mariackiej można było przez okres Wielkiego Postu oglądać wystawę prac Janiny Stefanowicz- Schmitd. Autorka jest emerytowanym profesorem tytularnym gdańskiej ASP. Jej prace są obecne w kościołach, parkach i muzeach Gdańska. Wystawa dotyczyła wspomnień z peregrynacji Autorki do Ziemi Świętej, zaprezentowano rysunki pastelami, powstałe na kopiach zdjęć współczesnego Izraela. Rysunki przedstawiają Chrystusa: Jego drogę krzyżową, cuda oraz wydarzenia z życia Matki Bożej. Temat każdej z prac inspirowany był nawiedzeniem przez Autorkę miejsca, gdzie dane wydarzenie miało miejsce. Artystka traktuje zdjęcia jako podkład, na który nanosi rysunek postaci, w ten sposób obie warstwy tworzą jednorodną, przenikającą się tkankę. Obraz jest taki, że np. Jezus dźwiga belkę krzyża za przejeżdżającym samochodem lub upada tuż obok Palestynki sprzedającej pamiątki. Wiele z pokazywanych prac tworzyło drogę krzyżową w Gniewie, stanowiąc przyczynek modlitewny dla uczestniczących w niej osób.


Janina Stefanowicz-Schmitd z kuratorką wystawy

M.W.

Rekolekcje wielkopostne członków Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej oraz Członków Oddziału Okręgowego w tym roku odbyły się w Stoczku Warmińskim, miejscu uwięzienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rekolekcje były kontynuacją zagadnienia wiodącego, jakim od ubiegłego roku jest droga do wspólnoty. Podjęto dwa tematy: „Jestem chrześcijaninem” oraz „Potrzeba chrześcijańskiej wspólnoty”. Prowadzący rekolekcje, ks. dr Grzegorz Deryngowski (marianin, wykładowca seminarium w Olsztynie i kustosz sanktuarium) odniósł się do tekstów „więziennych” Prymasa, szczególnie listu do Ojca.


O.Grzegorz Deryngowski MIC głosił katechezy rekolekcyjne

W.J.

Wejherowo

W ramach cyklu „Pamięć i tożsamość” odbyło się spotkanie poświęcone bł. Alicji Kotowskiej, zmartwychwstance, która ostatnie lata swojego życia poświęciła działalności wychowawczej, pełniąc obowiązki dyrektorki szkoły w Wejherowie. Życie i działalność siostry Alicji przedstawiła s. Władysława Halmann ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. S. Halmann, jeszcze jako osoba świecka, została m.in. odznaczona Krzyżem Orderu Polonia Restituta. Kiedy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, wyróżniała się skupieniem, przestrzeganiem klasztornego regulaminu i tolerowaniem zewnętrznych niedogodności. Wielkie wyciszenie i zapatrzenie w Chrystusa, którego uznawała za Miłość Najwyższą, towarzyszyło jej przez całe życie. W 1934 r. została dyrektorem Prywatnej Szkoły Powszechnej i Żeńskiego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Wejherowie, gdzie powierzono jej również kierowanie prywatnym przedszkolem i internatem dla dziewcząt. Za swą działalność wychowawczą i patriotyczną została w październiku 1939 r. aresztowana. Pomimo, iż miała możliwość ucieczki przed aresztowaniem, pozostała na miejscu wraz z innymi siostrami. Rozstrzelano ją w Piaśnicy 11 listopada 1939 roku . Po wojnie w zbiorowym grobie nr 7 znaleziono duży czarny różaniec, jaki nosiły przy pasku siostry zmartwychwstanki. Na tej podstawie domniemano, że właśnie w tym miejscu mogła zostać pochowana siostra Alicja. Lasy piaśnickie, zwane Katyniem Północy, są nieustannie nawiedzane przez pielgrzymów, którzy tam odprawiają nabożeństwa Drogi Krzyżowej i pielgrzymują do grobu s. Alicji Kotowskiej – wyniesionej na ołtarze przez Jana Pawła II w czerwcu 1999 r.

(JOL)

* * *

Członkowie i sympatycy „Civitas Christiana” po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu formacyjnym z asystentem ks. dr Leszkiem Jażdżewskim. Tegoroczny cykl spotkań „W trosce o pełnię wiary” poświęcony jest „Katechizmowi Płockiemu”. „ Katechizm Płocki” został zainicjowany przez ówczesnego biskupa płockiego, ks. bp prof. dr hab. Stanisława Wielgusa. Inicjatywa ta spotkała się z pełną aprobatą i uznaniem Benedykta XVI. Celem jej jest katechizacja dorosłych. Składa się z syntetycznych, przystępnych katechez, które czytane są w wielu kościołach przed niedzielnymi mszami. „Katechizm Płocki” dostępny jest w wersji książkowej w Płockim Instytucie Wydawniczym, a także w wersji elektronicznej na stronie Diecezji Płockiej: http://www.katechetyczny.diecezjaplocka. pl/761,l1.html.

(JOL)

* * *

W Domu Parafialnym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie poświęcone Janowi Pawłowi II. Została zaprezentowana wystawa fotograficzna „A przecież nie cały umieram”. Prezentacji zdjęć, głównie autorstwa śp. Ryszarda Rzepeckiego, towarzyszył wykład Joanny M. Olbert pt. „Jan Paweł II a Orędzie Fatimskie”. Po wykładzie został zaprezentowany film „13 dzień”, ukazujący historię objawień fatimskich, Opierając się na wspomnieniach Łucji Santos, głównie w scenerii czarno-białej w filmie ukazana jest autentyczna historia trójki pastuszków, którzy doznali sześciu Objawień Najświętszej Maryi Panny, w okresie od maja do października 1917 r.


Wystawa papieska w Wejherowie

(JOL)

Chojnice

W lokalu stowarzyszenia, którego użyczył ks. prałat Henryk Cyrzan, odbyło się spotkanie na temat tradycji spędzania świąt i kultury kaszubskiej. Przewodnicząca Rady Oddziału Maria Beger zaprosiła zespół Kaszebe, który wykonaniem kaszubskich piosenek i pieśni ilustrował kaszubską tradycję. Na spotkaniu obecny był również ks. prof. Edmund Chrzanowski, który uzupełnił temat refleksjami na temat obchodzenia Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w Ziemi Świętej.


Wystąpił zespół Kaszëbe z Chojnic

M.B.

Górka Klasztorna

W Niedzielę Palmową odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Misteria Męki Pańskiej odbywają się tu od 1984 roku. W postacie biorące udział w Misterium wcielają się okoliczni mieszkańcy, w postać Jezusa – kapłan ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Misterium Góreckie zostało włączone w struktury Europassion. Działające od 1982 roku Stowarzyszenie Europassion skupia w swoich szeregach ludzi zjednoczonych więzami duchowymi, odgrywających w 66 miastach całej Europy Misteria Męki Pańskiej.


Misterium w Górce Klasztornej

Maria Beger

Oddział Okręgowy w Katowicach

Bielsko-Biała

Przy bielskim oddziale „Civitas Christiana” rozpoczął działalność Społeczny Zespół Badań nad Rodziną i Wychowaniem. Pomysłodawcą i inicjatorem jest dr Marek Rembierz (Instytut Nauk o Edukacji, U Ś), który z dr hab. Wiesławem Wójcikiem (profesorem WSA w Bielsku-Białej) opracował założenia programowe zespołu. Do prac zespołu włączyli się: ks. dr Stanisław Cader prezes Beskidzkiego Instytutu Nauk o Człowieku, dr Stanisław Ciupka przewodniczący Oddziału „Civitas Christiana” w Bielsku-Białej, ks. prof. dr hab. Pavol Dancák kierownik Katedry Filozofii i Religioznawstwa, Greckokatolickiego Wydziału Teologicznego, Uniwersytetu w Preszowie, dr hab. Grzegorz Grzybek profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, mgr Bogdan Koperski doktorant, WSF-P Ignacjanum w Krakowie, mgr Krystian Misik doktorant, U Ś, Maria Misik (studentka, Uniwersytet Śląski), ks. doc. dr hab. Andrej Slodička (Greckokatolicki Wydział Teologiczny, Uniwersytet w Preszowie), dr Monika Slodičkowá (Greckokatolicki Wydział Teologiczny, Uniwersytet w Preszowie), Maciej Szepietowski dyrektor Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana” w Katowicach, dr Arkadiusz Wąsiński dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Studiów Międzynarodowych, WSA Bielsko-Biała, prof. zw. dr hab. Krzysztof Wieczorek (Instytut Filozofii, Uniwersytet Śląski). Zespół jest interdyscyplinarny; współtworzą go filozofowie, etycy, pedagodzy, prawnicy i teolodzy, których zainteresowania naukowe dotyczą również problematyki rodziny i wychowania. Jednym z głównych zadań zespołu jest praca nad zagadnieniami podstawowymi dla badań nad rodziną i wychowaniem .

K. Misik

Katowice

16 marca 2011r. w siedzibie Stowarzyszenia odbyła się prezentacja Raportu o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009 – 2010 „Prześladowani i zapomniani”. Wśród zaproszonych gości byli: ks. dr Waldemar Cisło – dyrektor polskiego biura organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” i dr Tomasz Korczyński – redaktor polskiej edycji Raportu, który przedstawił aktualny raport na lata 2009- 2010. Każdy z uczestników spotkania otrzymał informator, można było również zakupić omawiany Raport wydany w postaci książki. Spotkanie nie tylko poszerzyło wiedzę o losie chrześcijan na świecie, ale także uświadomiło nam odpowiedzialność za Kościół.

Krzysztof Chwolik

* * *

6 kwietnia odbyło się sympozjum pt. ,,Postawy suwerenności – wobec współczesnych zagrożeń państwa”. Jego organizatorami było ,,Civitas Christiana” i Fundacja ,,Servire Veritati” IEN. Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Mieczysław Ryba z KUL. W swym wystąpieniu ,,Polska a geopolityka” podkreślił, że dla naszej Ojczyzny nie tyle są niebezpieczne zagrożenia zewnętrzne lecz brak realnej oceny rzeczywistości.

Ks. dr Marian Szymonik z Częstochowy przedstawił wykład ,,Współczesny kryzys państwa”. Skupił się na takich zagadnieniach, jak: państwo a kryzys wartości duchowych, siła państwa a problemy globalizacji oraz siła państwa a siła demokracji. Piotr Sutowicz z Wrocławia w wykładzie ,,Polityczno- prawne dziedzictwo Okrągłego Stołu” ukazał drogę, jaką przebyliśmy od marksizmu do postmodernizmu w naszym polskim wymiarze. Uczestniczyli w sympozjum wicewojewoda śląski oraz radni miasta Katowice.

Krzysztof Chwolik

Tychy

20 marca w Kościele p.w. Świętej Rodziny odbyło się spotkanie poetycko-muzyczne pt. „W hołdzie Synowi narodu polskiego – Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Zorganizowany przez oddział tyski stowarzyszenia koncert odbył się dzięki wielkiej przychylności i otwartości ks. Antoniego Kraińskiego – proboszcza parafii pw. Św. Rodziny oraz głębokiemu zaangażowaniu i determinacji przewodniczącej Oddziału w Tychach, Aldony Mierzejewskiej. Inicjatywa ta, w której uczestniczyły setki mieszkańców miasta, łączyła formację i ewangelizację. Była kolejnym etapem naszego przygotowania i oczekiwania na beatyfikację Jana Pawła II. W programie znalazła się poezja, proza, fragmenty z przemówień Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wiersze Teresy Paryna i Barbary Rudkowskiej w interpretacji młodzieży z Gimnazjum nr 11 w Tychach. Oprawę muzyczną zapewnił solista Marian Kropornicki, który zaśpiewał „Stary Krzyż”, „Ave Maryja”, „Panie Przyjdź” przy akompaniamencie Marcina Goglera. Koncert uświetnił swym występem chór „Cantate Deo” z parafii p.w. Świętego Krzyża w Tychach- Czułowie pod batutą Michała Brożka, który wykonał m.in. „ Gaude Mater Polonia”.

Częstochowa

W dniach 22-24 marca odbyły się XIX Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne. Wybór Duchowej Stolicy Polski na dni skupienia nie był przypadkowy, bowiem tegoroczna refleksja związana była z postacią i nauczaniem kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam siebie nazywał Prymasem Jasnogórskim. W Domu Pamięci kard. Wyszyńskiego ponad 50 przedstawicieli stowarzyszenia odbywało ćwiczenia rekolekcyjne. Prowadzącym dni skupienia był ks. prof. dr Jerzy Lewandowski, asystent kościelny „Civitas Christiana” i wykładowca Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Specjalnymi gośćmi rekolekcji byli świadkowie życia i posługi Prymasa.

O bezgranicznej miłości do Boga, Maryi, ludzi i Polski oraz o relacjach między dwoma „mężami” Kościoła – kard. Wyszyńskim i Janie Pawle II przypomniała Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. O Słudze Bożym, który uczył wiary żywej i niezachwianej mówiła Stanisława Nowicka, także z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Z kolei o jasnogórskiej drodze Prymasa Wyszyńskiego i jego bezgranicznym zaufaniu Maryi – Królowej Polski mówił mariolog, o. dr Jan Pach, paulin. Wspólnotowe modlitwy odbywały się na Jasnej Górze. Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył o. Roman Majewski, przeor częstochowskiego klasztoru. Dni skupienia zakończył uroczystym błogosławieństwem ks. bp Jan Wątroba z Częstochowy. Niezwykłym duchowym przeżyciem był codzienny udział w wieczornej modlitwie Polaków – Apelu Jasnogórskim oraz modlitwa różańcowa prowadzona przez uczestników rekolekcji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Sporym wydarzeniem była wspólna modlitwa w częstochowskim kościele NMP Częstochowskiej, gdzie proboszczem jest ks. kan. Ryszard Umański, asystent „Civitas Christiana” w Częstochowie. Podczas uroczystej Mszy św., celebrowanej w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, poświęcony został ofiarowany przez stowarzyszenie obraz ks. Prymasa. Ziemowit Gawski, przewodniczący „Civitas Christiana” wyraził nadzieję, że kard. Stefan Wyszyński stanie się wkrótce szczególnym Patronem Stowarzyszenia, które od dawna odwołuje się do nauczania i posługi Prymasa Tysiąclecia.

Oddział Okręgowy w Koszalinie

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych był okazją do uczczenia pamięci tych, o których przez lata milczały podręczniki historii. Żołnierze Wyklęci stali się bohaterami Wieczornicy zorganizowanej przez koszaliński „Civitas Christiana”. Ziemia koszalińska była miejscem, gdzie po 1945 roku prężnie działały struktury tych, który nie uwierzyli nowej władzy. Podczas spotkania przypomniano m.in. działania 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzonej przez mjr Zygmunta Szendzielarza – „Łupaszkę” oraz oddziału dowodzonego przez ppor. Zdzisława Badochę – „Żelaznego”, który przeprowadził kilka spektakularnych akcji na terenie Koszalina i okolic. Wspominano również innych Wyklętych – m.in. Danutę Siedzikównę – „Inkę”, kpt. Stanisława Sojczyńskiego – „Warszyca”, mjr Józefa Kurasia – „Ognia”. Prezentacja biografii Żołnierzy Wyklętych była wzbogacona o liczne fotografie oraz materiały źródłowe dotyczące walki z podziemiem niepodległościowym. Wieczornica była wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, którzy ponieśli najwyższą ofiarę w obronie wolnej Ojczyzny.


Wieczornica ku czci Żołnierzy Wyklętych

Paweł Majewicz

Oddział Okręgowy w Krakowie

Kraków

W Krakowie członkowie stowarzyszenia zainteresowani sprawami samorządowymi i obywatelskimi, rozpoczęli w bieżącym roku cykl otwartych spotkań w ramach Krakowskich Spotkań Obywatelskich. W okresie pierwszego kwartału odbyły się dwa spotkania, na których poruszano problematykę: „Zdrowie, czy masz dostęp do lekarza?” i „Bezpieczeństwo – czy jesteś bezpieczny w Krakowie?”.


Podczas Krakowskiego Spotkania Obywatelskiego

Na spotkania zapraszani są pracownicy Urzędu Miasta Krakowa, szefowie Policji Miejskiej, Straży Miejskiej. Dla większego zainteresowania problematyką obywatelską, w tym ewentualnego pozyskiwania środków finansowych z Urzędu Miasta Krakowa, powstał Klub Edukacji Obywatelskiej, który skupia członków Stowarzyszenia, sympatyków i osoby zainteresowane problematyką obywatelską. Zespół Samorządowy nosi się z zamiarem powołania w Krakowie Biura Informacji i Porad Obywatelskich, na wzór prowadzonego Biura w Oddziale okręgowym w Łodzi. Często nasi członkowie i sympatycy stowarzyszenia są zawodowo przygotowani do prowadzenia porad prawnych, spraw rodzinnych, społecznych, czy postępowania administracyjnego.

Stanisław Rachwał

* * *

Zespół Samorządowy KSCCh zgodnie z założonym planem na początku kwietnia wyruszył na trasę pielgrzymkową. Organizacją tegorocznej pielgrzymki zajęli się Elżbieta i Janusz Kołaczowie. Głównym celem wyprawy był Sandomierz.

Droga z Krakowa do Sandomierza i dalej do Lublina to starodawny królewsko-kupiecki trakt, zwany też Szlakiem Jagiellońskim. W 1386 roku litewski książę Jagiełło wyruszył z Wilna podążając przez Lublin do Krakowa, aby uzyskać koronę Królestwa Polskiego. Dzięki temu Rzeczypospolitą Obojga Narodów na długi czas połączyła droga, którą przebył książę i którą przemierzały potem nie tylko królewskie orszaki, ale też dyplomaci i rycerze, duchowni i uczeni, artyści i urzędnicy. Obecnie Królewska Droga staje się prawdziwym pomostem pomiędzy historią a współczesnością. Szlak Jagielloński jest wpisany do projektu „Via Regia” – Wielkiej Drogi Kulturowej Rady Europy łączącej Santiago de Compostela i Brugię- Lublin- Wilno i Kijów oraz ze Szlakiem „Poselstw Papieży i Carów” (Rzym- Lublin- Moskwa). W siedemnastoosobowej grupie, idąc Królewskim Szlakiem, odwiedziliśmy po drodze historycznie najciekawsze miejsca, m.in. Bejsce, miejscowość o 1000-letniej tradycji, Wiślicę. Sandomierz rozłożony na siedmiu wzgórzach, „mały Rzym”, architektoniczna perła regionu. Wszystko tu jest najstarsze: kościoły, szkoła średnia w Polsce (Collegium Gostomianum), nawet szachy datowane na ok. XII wiek . Miejscem szczególnie ważnym był kościół dominikanów św. Jakuba. Do ciekawostek należy fakt, że w czternastowiecznej dzwonnicy znajduje się najstarszy w Polsce, po krakowskim „Nowaku”, dzwon z 1314 r. oraz większy z 1389 r. Naprzeciw kościoła niezwykły „zabytek” przyrodniczy – Wąwóz Królowej Jadwigi. W Zawichoście ugościły nas siostry Jadwiżanki .

Tadeusz A. Janusz

Bochnia

W siedzibie Rady Oddziału „Civitas Christiana”, mieszczącej się w świetlicy św. Józefa zaprezentowano wystawę pt.„Wiosna, Lato, Jesień”. Odbyła się też prelekcja dr Wiesławy Tlałki na temat „Czym nas zaskakuje, za co nagradza, a za co karci Nasza Matka Ziemia”.

* * *

W dniach od 26 marca do 2 kwietnia zorganizowano pielgrzymkę poświęconą Janowi Pawłowi II. Przed wyjazdem uczestnicy odmówili różaniec i otrzymali błogosławieństwo od ks. Marka Gała, duchowego opiekuna stowarzyszenia. Program obejmował odwiedzenie miejsc świętych: Padwa– Asyż–Rzym–Watykan–Monte Cassino–San Giovani Rotondo–San Marino. Głównym celem pielgrzymki było złożenie hołdu Wielkiemu Rodakowi. Rada Oddziału w Bochni wystąpiła z wnioskiem do Starostwa o nadanie tytułu Bene Meritus dla przewodniczącej „Civitas Christiana” Haliny Mucha, w uznaniu zasług dla działalności charytatywnej na terenie Miasta i powiatu bocheńskiego.


Pielgrzymi z Bochni na schodach klasztoru na Monte Cassino

Halina Mucha

Oddział Okręgowy w Lublinie

Włodawa, Rejowiec, Dęblin

„Civitas Christiana” zorganizowało spotkania, podczas których wyświetlano film pt. „Pójdź za mną. Testament Jana Pawła II” w reż. Wandy Zborowskiej – Różyckiej . Film przedstawia życie i działalność papieża Jana Pawła II. W jego przygotowaniu wykorzystano materiały archiwalne z pielgrzymowania po różnych zakątkach świata. Jego podejście i spojrzenie na człowieka pełne miłości, wyrozumiałości i wiary w to, że wszyscy bez względu na wiarę, kolor skóry czy status społeczny jesteśmy równi w oczach Boga. W produkcji wykorzystano materiały i zdjęcia z prywatnych zbiorów różnych osób, m. in. dr Wandy Półtawskiej, co także stanowi o wyjątkowości tego filmu.

Włodawa, Rejowiec, Dęblin, Zamość

W okresie Wielkiego Postu podjęto w oddziałach dyskusję na temat obecności krzyża w życiu chrześcijanina, w związku z tym we Włodawie, Rejowcu, Dęblinie i Zamościu zorganizowano prelekcję nt. „Krzyż w ujęciu historycznym i teologicznym”. Spotkanie poprowadził doktorant liturgiki KUL Michał Krzosek – mówił o kontekście historycznym i genezie krzyża, wyjaśnił, czego symbolem był krzyż w dawnych czasach i czym jest dzisiaj dla nas wierzących, wprowadził także zebranych w teologię krzyża.

Puławy

W ramach współpracy „Civitas Christiana” w Lublinie z parafią św. Rodziny w Puławach zorganizowano dwudniowe spotkania z młodzieżą. Poświęcono je rozważaniom nt istnienia dwóch światów – dobra i zła. Konferencję do młodzieży wygłosił egzorcysta archidiecezji lubelskiej, ks. Jan Pęzioł, który mówił o doświadczeniach obecności szatana w codziennej posłudze egzorcysty. Przestrzegał przed złudnym działaniem bioenergoterapii, jogi, reiki i magii. Największą naszą obroną, o czym wspomniał ks. Pęzioł, jest cudowny medalik, różaniec i modlitwa – wtedy zły duch nie ma przystępu do człowieka. Ks. Grzegorz Kosakowski ze zgromadzenia Świętego Michała Archanioła mówił o aniołach w życiu człowieka; zaznaczył, że każdy człowiek posiada swojego anielskiego opiekuna, dzięki którego opiece jesteśmy ratowani od nieszczęśliwych wypadków lub czujemy się bezpiecznie w różnych życiowych sytuacjach. Roman Zając, biblista, wygłosił prelekcję zatytułowaną „Szatan w Biblii”.

Lublin

28 marca 2011 roku na Nowej Auli KUL odbyła się projekcja filmu „Przyjaciółki” w reż. Wandy Różyckiej- Zborowskiej, opowiadającego o przyjaźni dwóch dziewcząt – Polki i Żydówki. Organizatorami tego wydarzenia były: „Civitas Christiana” Odział Lubelski, Katedra Systemów Politycznych XIX i XX wieku KUL, Akademicki Klub Myśli Społeczno- Politycznej „Vade Mecum” oraz Muzeum Lubelskie Oddział Martyrologii „Pod Zegarem”. Spotkanie poprowadził przewodniczący stowarzyszenia Marek Koryciński, który podkreślił, że spotkanie jest odpowiedzią na potrzebę dzisiejszych czasów, jaką jest stawanie w obronie prawdy. Prof. Mieczysław Ryba w krótkim przemówieniu poprzedzającym projekcję filmu, odnosząc się do debat wokół publikacji Tomasz Grossa, zwrócił uwagę na to, iż w obecnym czasie, kiedy dyskusje nad polską historią w dużej mierze przybrały niewłaściwego kształtu, bardzo ważne jest ukazywanie faktów historycznych i jasne nazywanie dobra i zła. Na takich faktach opiera się film „Przyjaciółki”. Powstał on na podstawie listów wywiezionej z rodzinnej miejscowości Słupcy Żydówki do swojej przyjaciółki Grażyny Harmacińskiej.

* * *

W Lublinie 1 marca obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem delegacji organizacji kombatanckich, w tym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, „Civitas Christiana”, a także lubelskich parlamentarzystów PiS, Wojewodę Lubelskiego, Prezydenta Miasta Lublin w asyście Straży Miejskiej. Obecni przeszli spod kościoła p.w. Św. Rodziny w kierunku pobliskich pomników usytuowanych przy rondach Zrzeszenia WiN oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Zebrani złożyli wieńce i zapalili znicze, składając tym samym hołd tym, którzy z bronią w ręku walczyli przeciwko sowietyzacji Polski.


Delegacja organizacji kombatanckich, lubelscy parlamentarzyści PiS, przedstawiciele władz samorządowych złożyli wieńce pod pomnikami Żołnierzy Wyklętych

Następnie odprawiona została Msza św., celebrowana przez partyzanta ks. Leona Pietronia, kapelanów Okręgu Lubelskiego ZŻ NSZ: ks. Ryszarda Juraka, Janusza Stępniaka oraz księdza z tutejszej parafii. W nabożeństwie w intencji Żołnierzy Powstania Antykomunistycznego wzięły udział liczne poczty sztandarowe ZŻ NSZ (Okręgu Lubelskiego i Koła Kraśnik), Zrzeszenia WiN, 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta, Straży Miejskiej i ok. 20 lubelskich szkół. Przejmującą, patriotyczną homilię wygłosił ks. kan. Janusz Stępniak, który zwrócił uwagę na rolę ludzi kultury w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków. W okresie rozbiorów w XIX w. to właśnie poeci, pisarze, malarze, artyści nie pozwalali by zagasł duch Narodu. Po Mszy św. w Domu Akcji Katolickiej odbyła się zorganizowana przez lubelski Klub Gazety Polskiej oraz ZŻ NSZ przedpremierowa projekcja filmu Jerzego Zalewskiego „Historia Roja”.

* * *

3 marca na KUL odbyła się prezentacja najnowszych wydawnictw IPN poświęconych obozowi narodowemu. Prelegentami byli: Naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie dr Krzysztof Kaczmarski, pracownicy BEP IPN dr Wojciech Jerzy Muszyński (Warszawa), Rafał Sierchuła (Poznań) oraz Paweł Tomasik z centrali Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN. Sesja odbyła się dzięki współpracy Katedry Systemów Politycznych XIX i XX w. Instytutu Historii KUL, Akademickiemu Klubowi Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Na spotkanie autorskie przybyło ok. 100 osób. Po prezentacji wywiązała się dyskusja. Szczególnie wartościowe spostrzeżenia zaprezentował Prezes Honorowy ZŻ NSZ dr Bohdan Szucki, który wskazał, iż kłamstwa i przeinaczenia wytworzone przez komunistyczna propagandę wciąż obowiązują. Niepodległościowe i narodowe formacje zbrojne z okresu II wojny światowej nie były żadnymi „organizacjami”, jak to prezentowała marksistowska historiografia, lecz Armią Polską w Kraju. (foto)

r.d.

* * *

W dniach 3-5 marca 2011 na KUL-u odbył się XLIII Tydzień Eklezjologiczny zorganizowany przez Koło Naukowe Teologów KUL. Myślą przewodnią były słowa św. Pawła skierowane do młodego Kościoła w Tesalonikach: „Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie” (1Tes 4,3a). Współorganizatorem sympozjum było „Civitas Christiana” i Koło Naukowe Studentów Muzykologii KUL. Tegorocznemu Tygodniowi Eklezjologicznemu towarzyszył „Festiwal Świętości”, który odbył się w lubelskich kościołach. Młodzi teolodzy podczas mszy sprawowanych w trakcie Festiwalu modlili się o uświęcenie własne oraz dobre owoce nadchodzącego sympozjum. Bł. Piotr Jerzy Frassati, św. Agnieszka i św. Maksymilian Kolbe to patroni parafii, w których Festiwal był realizowany. 3 marca młodzi teolodzy rozpoczęli zmagania z tematem: „Kościół Świętych, Błogosławionych i Męczenników”. Ks. abp Edward Nowak, wieloletni sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przybliżył działanie „fabryki świętych” podczas dwóch pontyfikatów, obecnego papieża Benedykta XVI i jego poprzednika Jana Pawła II. Słuchacze mogli usłyszeć od ks. dr Sławomira Odera, jak przebiega praca nad uznaniem świętości Papieża Polaka. Ks. dr Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary przybliżył sylwetki męczenników z okresu totalitaryzmów XX wieku w Polsce.

Drugi dzień przybliżył słuchaczom historie życia świętych, św. Maksymiliana Kolbe i bł. ks. Jerzego Popiełuszko. Były też osoby, których proces beatyfikacyjny się toczy: Rober Schuman – „jeden z ojców Unii Europejskiej” oraz ks. Paweł Kontny – kapłan ze Śląska, za wstawiennictwem którego wiele niepłodnych małżeństw otrzymało łaskę rodzicielstwa. Dzień zakończył się filmem zatytułowanym „Annaliese Michel” i dyskusją z ks. dr Andrzejem Trojanowskim, współtwórcą filmu.

Dyskusja panelowa: „A jego duch jest z nami… Żywy pomnik Jana Pawła II” zamknęła obrady XLIII Tygodnia Eklezjologicznego. Słuchacze mogli poznać papieża Polaka – jak żył na co dzień i jakim był człowiekiem – za sprawą świadków, którzy mieli szczęście go spotkać: Abp. Edwarda Nowaka i S. prof. dr. hab. Zofii J. Zdybickiej. Jego osoba była także inspiracją przy powstaniu Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”, którą reprezentował ks. Dariusz Kowalczyk z gronem stypendystów.

Grzegorz Kociuba

Biała Podlaska

31 marca odbyło się spotkanie z mgr Andrzejem Kościelniakiem zatytułowane „Teologia narodu według Prymasa Tysiąclecia”. Teologia narodu Prymasa dojrzewała w trudnych sytuacjach, w jakich przyszło mu żyć, działać i przewodzić Kościołowi polskiemu. Prymas Wyszyński uważał, że naród polski znalazł się w obliczu największych niebezpieczeństw. Widział groźbę zniszczenia Kościoła w Polsce, w odcięciu narodu od pnia tradycji i ojczystych dziejów, w degeneracji moralnej, w zabiciu duszy narodu, w groźbie samowyniszczenia narodu poprzez zabijanie nienarodzonych. Prymas Wyszyński był oryginalny w zakresie tworzenia idei narodu jako kategorii eklezjologicznej. Istnieje prawdziwy i żywy „Kościół nad Wisłą”, Kościół polski, nie tylko „Kościół w Polsce” – to Kościół partykularny, ale z woli Bożej, nie z ustanowienia ludzkiego. Według prymasa Wyszyńskiego Kościół nad nikim nie panuje, nikim nie rządzi, lecz stara się wyłącznie służyć, inspirować, być Bożym apelem. Prymas Wyszyński wiązał głęboko naród ze słowem. Język pomaga w ukonstytuowaniu się ducha narodu, wprowadza naród na wyższy poziom bytowania, określa jego życie, personalizuje go.

Beata Sęczyk

Oddział Okręgowy w Olsztynie

„Tylko pod krzyżem…” to tytuł cyklu spotkań, jakie od marca do początku maja odbyły się we wszystkich Oddziałach „Civitas Christiana” w Olsztynie oraz w kilku innych środowiskach współpracujących z naszym stowarzyszeniem. Okazją do zorganizowania tego cyklu był nie tylko okres Wielkiego Postu i Świąt Paschalnych, ale także nasilające się obecnie ataki na krzyż i jego miejsce w przestrzeni publicznej. Beata Jasieniecka i Andrzej Taborski zaprezentowali dzieje kultu krzyża, pokazali i omówili wybrane arcydzieła światowego malarstwa, rzeźby, muzyki, poezji, przedstawili niektóre sanktuaria Świętego Krzyża, liczne Kalwarie, zwrócili uwagę na specyfikę polskiego krajobrazu (cmentarze, krzyże przydrożne), przypomnieli nabożeństwa związane z krzyżem, misteria pasyjne, a także zwyczaje, wśród których nie brak odniesienia do rzeczywistości krzyża. (t)

* * *

We wszystkich Oddziałach „Civitas Christiana” na terenie Oddziału Okręgowego w Olsztynie, a także w parafiach, szkołach i innych środowiskach odbyły się spotkania ze Zbigniewem Połoniewiczem, których celem było przygotowanie członków i sympatyków stowarzyszenia do uroczystości beatyfikacyjnych Papieża Polaka. Mówca ,posługując się specjalnie na tę okoliczność przygotowaną prezentacją multimedialną, przedstawił temat „Jan Paweł II – droga do świętości”. (t)

„Przesłanie Jana Pawła II do laikatu” to temat kilku spotkań z Tomaszem Nakielskim, jakie Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” zorganizował w związku z przygotowaniami do uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II oraz 20. rocznicy jego pobytu w Olsztynie. (t)

Gietrzwałd

W dniach 2-3 kwietnia odbyły się Warmińsko- Mazurskie Dni Skupienia w sanktuarium maryjnym w Gietrzwałdzie. Przedstawiciele wszystkich oddziałów z terenu województwa warmińsko- mazurskiego wysłuchali nauk rekolekcyjnych, wygłoszonych przez ks. dr Marka Proszka z Głotowa, uczestniczyli w okolicznościowym Misterium Krzyża, wysłuchali wykładu siostry ze zgromadzenia Służek NMP na temat bł. Honorata Koźmińskiego, a w kolejną rocznicę Odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca uczestniczyli w bazylice gietrzwałdzkiej o godz. 21.37 w specjalnym programie modlitewno- słowno –muzycznym.

Oddział Okręgowy w Opolu

IV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Piotrówce Zespół Formacyjno – Zadaniowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” razem ze Świetlicą Wiejską oraz Parafią Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zorganizował w dniach 1-3 kwietnia IV Dni Kultury Chrześcijańskiej. Odbyły się one pod hasłem Jan Paweł II – „Pamięć i Tożsamość”. W ramach Dni ogłoszony został konkurs literacko – plastyczny „Jan Paweł II – w naszych sercach i umysłach”.

Członkowie „Civitas Christiana” rozpoczęli Dni Kultury Drogą Krzyżową ulicami Piotrówki. Na poszczególnych stacjach krzyż niosły grupy: przedszkolaków, seniorów, członków „Civitas Christiana” z Piotrówki, z przewodnicząca Bronisławą Latochą, pensjonariuszy z DPS- u w Zawadzkiem, Dzieci Maryi, Młodzieży Maryjnej, ministrantów, szafarzy i organistów, rodziców dzieci pierwszokomunijnych, mężczyzn, kobiet, sportowców i osób konsekrowanych.

Drugiego dnia odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Jana Pawła II, której oprawę zapewnił chór „COLNOVICA”, a homilię specjalnie na tę okazję wygłosił ks. dr Sławomir Pawiński, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.

Trzeciego dnia w budynku Świetlicy Wiejskiej odbył się kulminacyjny punkt Dni Kultury. Spotkanie rozpoczął opolski poeta Wiesław Malicki. Popołudnie uświetniły miejscowe zespoły: wokalnoinstrumentalny Mariusza Cierpicha oraz teatralny FASKA pod przewodnictwem Emilii Szpiech. Ich występy zostały zatytułowane „Śladami Twymi iść” oraz „Znak krzyża”. Następnie wręczono nagrody w Konkursie Literacko – Plastycznym „Jan Paweł II – w naszych sercach i umysłach”. Na konkurs wpłynęło 157 plac plastycznych, 26 wierszy i 7 zestawów pamiątek związanych z Ojcem Świętym. Spotkanie prowadziła przewodnicząca Zespołu Formacyjno- Zadaniowego Bronisława Latocha.

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Rychwał

Członkowie Stowarzyszenia Civitas Christiana w ziemi konińskiej zorganizowali charytatywne spotkanie biesiadne „Pomagam”, by wspomóc jedną z rodzin, która znalazła się w trudnej sytuacji. Zaproszenie przyjęli: gospodarze gminy Rychwał, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządowi, przedstawiciele „Civitas Christiana” z Poznania, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych, organizacji pozarządowych, biznesu itp. Sponsorzy ufundowali atrakcyjne nagrody, członkowie stowarzyszenia upiekli wyśmienite ciasta – serniki, drożdżowce, jabłeczniki…, ponadto kroili sałatki, przygotowali bogaty wybór dań rybnych i mięsnych. Niezwykłą atrakcję stanowił bufet potraw staropolskich, przygotowanych z produktów regionalnych, według tradycyjnych i im znanych tylko receptur.

Ciekawy program sprzyjał wesołej atmosferze. Była loteria fantowa oraz konkursy, popisy wokalne i taneczne.

Uczestnicy „Konkursu Wiedzy o KS Civitas Christiana oraz Gminie Rychwał” zaprezentowali bogatą wiedzę.

Leokadia Śniegowska

Oddział Okręgowy w Toruniu

Rypin

Oddział Terenowy w Rypinie zorganizował otwarte spotkanie zatytułowane „Zapłodnienie in vitro – za czy przeciw”. Wśród słuchaczy byli kapłani, katechetki, pracownicy służby zdrowia, delegacja stowarzyszenia z Włocławka z Cecylią Pejas. Spotkanie rozpoczęto modlitwą poprowadzoną przez ks. Prałata Tadeusza Zabornego, proboszcza Parafii Św. Trójcy w Rypinie. Następnie wykład wygłosiła członkini „Civitas Christiana” lek. med. Marianna Długosz z Włocławka, która ponad 20 lat związana jest z Poradnią Życia Rodzinnego w swoim mieście. Pracowała również na Oddziale Położniczo – Ginekologicznym w Toruniu, odbyła półtoraroczną praktykę zawodową w Stanach Zjednoczonych, która umożliwiła jej spenetrowanie naukowe zapłodnienia pozaustrojowego. Słuchacze poznali historię stosowania metody in vitro.

W Polsce w latach 70. metodę in – vitro rozpoczęła Klinika Akademii Medycznej w Białymstoku, która dominuje wśród 60. placówek w Polsce zajmujących się tym rodzajem „uzyskiwania” dziecka. Metoda pozaustrojowego zapłodnienia traktowana jest jako pomoc i leczenie bezpłodności, ale można mówić o niewiedzy, także w środowisku medycznym, na temat skutków po zabiegu, multiowulacji u kobiet, ciąży wielojajowej i późniejszych zmianach organizmu oraz słabym zdrowiu narodzonego dziecka. Dr Marianna Długosz i ksiądz Artur Bombiński wspomnieli o naproetchnologii, która polega na obserwacji organizmu kobiety, bez brutalnych ingerencji leczących bezpłodność, niestety nie promowanej przez środowiska lekarskie ze względu na braki zysków.

Zenobia Rogowska

Oddział Okręgowy w Warszawie

Ciechanów

6 kwietnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się debata „ Co to znaczy być Polakiem”, w której udział wzięli: rektor P.W.S.Z. w Ciechanowie prof. dr hab. A. Kolasa, prorektor dr Leszek Zygner , poseł na Sejm Aleksander Sopliński oraz ks. proboszcz Hubert Komorowski, diecezjalny duszpasterz harcerzy i harcerek. Konferencje prowadzili: kanclerz P.W.S.Z Piotr Wójcik oraz przewodnicząca „ Civitas Christiana” w Ciechanowie Maria Pszczółkowska. Poseł Sopliński stwierdził, że być Polakiem, to znaczy być kimś, cytował wypowiedzi sportowców, młodzieży , dzieci. Zwrócił uwagę na problem polskości na obczyźnie , wspominając św. Zygmunta Szczęsnego –Felińskiego i Zygmunta Krasińskiego. Rektor Leszek Zygner przedstawił młodzieży uwarunkowania historyczne polskości, ks. Hubert Komorowski –historię krzyży harcerskich oraz postać Jana Pawła II. Jan Paweł II wielokrotnie odwoływał się do polskości. Dr Zygner zwrócił uwagę młodzieży na znaczenie literatury i sztuki w kształtowaniu postaw patriotycznych.

9 kwietnia w C K w Ciechanowie odbyła się promocja książki Barbary Sitek pt. „Klamra boleści”. Jest to zbiór wierszy poświęcony osobom, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. W spotkaniu uczestniczyli członkowie „ Civitas Christiana”, przedstawiciele władz, organizacji pozarządowych oraz rodzin osób , które zginęły w tej katastrofie z powiatu ciechanowskiego i przasnyskiego. Rodzina Janiny Fetlińskiej oraz Pawła Krajewskiego. Profesor Kazimierz Brawn z Nowego Jorku w recenzji wierszy napisał : „Pani wiersze, zainspirowane wydarzeniem z dnia 10.04.2010r., mają wiele wartości. Są hołdem złożonym poległym na służbie”.

służbie”. Oddział

Okręgowy we Wrocławiu

Wrocław

15 kwietnia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się, zorganizowana przez Koło Naukowe Doktryn Politycznych i Prawnych oraz „Civitas Christiana”, konferencja pt. „Sytuacja mniejszości polskiej na Litwie – przeszłość i wyzwania przyszłości”. Dr Aleksander Srebrakowski wygłosił wykład: ,,Rys historyczny obecności Polaków na terenach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz ich zmieniającej się sytuacji”. Zaprezentował polskie pozostałości architektoniczne w Wilnie, przeanalizował mapę etniczną Litwy i przedstawił zmiany administracyjne, mające na celu zmarginalizowanie wpływu politycznego mniejszości polskiej na Litwie. Wspomniał o polskich projektach autonomii dla okręgu wileńskiego i trockiego, gdzie Polacy stanowili większość. Zwrócił uwagę, że Litwini zawsze doskonale wykorzystywali literę prawa na potrzeby lituanizowania Polaków. Podkreślił też, że litewska świadomość narodowa przez ostatnie 20 lat była budowana na antypolonizmie.

Tematem drugiego referatu były ,,Stosunki polsko- litewskie na tle polskiej polityki wschodniej”. Głównym założeniem wystąpienia dr hab. Tadeusza Marczaka była teza o szansach geopolitycznych na zbudowanie lokalnego mocarstwa, jakie Polska miała w ciągu swojej historii. Ostatnią taką szansą, wg prof. Marczaka jest upadek ZSRR.

Głos zabrał również gość z Litwy, przedstawiciel polskiej mniejszości w tym kraju, Jarosław Skuder, który zaprezentował działania Litwinów, ograniczające podstawowe wolności obywatelskie naszych rodaków.

Maciej Turowski

Legnica

„W zdrowym ciele zdrowy duch” to tytuł trzeciej sesji naukowej zorganizowanej przez bibliotekę im. Jana Pawła II w WSD, Krąg przyjaciół św. Hildegardy oraz „Civitas Christiana”.

Po odmówieniu litanii do św. Hildegardy, konferencję otworzył ks. dr hab. Bogusław Drożdż, asystent kościelny KS CCH. Obecni byli m.in.: przewodniczący R.O.O. we Wrocławiu mgr Henryk Koch, dyrektor Oddziału mgr Piotr Sutowicz, członkowie KS CCH z Legnicy i Kamiennej Góry, siostry zakonne, media.

Referaty wygłosili: biblista ks. dr Zbigniew Radziwołek („Zdrowie i choroba w piśmie świętym”, mgr Jarosław Sempryk, tłumacz dzieła wizjonersko-teologicznego „Poznaj drogi Pana”, mgr Alfreda Walkowska („Zdrowie darem Boga,w myśli św.Hildegardy”).

* * *

Z inicjatywy dyrektora Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii biskupiej, ks. dr Bogusława Wolańskiego, zainaugurował działalność Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, wspierany przez NSZZ Zagłębie Miedziowe i organizacje katolickie, m.in. KS CCH. W auli ojców franciszkanów odbyła się sesja naukowa, którą poprowadził ks. dr hab. Bogusław Drożdż, sekretarz generalny I Synodu Diecezji Legnickiej.

Ks. dr Marek Kluwak w referacie „Niedziela jest święta” przypomniał dekret cesarza Konstantyna o nakazie odpoczynku dla niektórych grup zawodowych w niedzielę, omówił znaczenie Dnia Pańskiego w kontekście Pisma św. i nauki Kościoła oraz zanalizował „Dies Domini” Jana Pawła II oraz adhortację Benedykta XVI

Sacramentum caritatis. Andrzej Tomaszewski, przewodniczący R.O.KS CCH, w drugim wykładzie „Refleksje o niedzieli w przeszłości i obecnie” umiejscowił Dzień Pański w kalendarzu cywilnym i kościelnym na przestrzeni wieków. Konferencję podsumował ks. biskup Stefan Cichy.

Andrzej Tomaszewski

Jelenia Góra

Wieloletnią tradycją jest organizowanie przez jeleniogórski Oddział Stowarzyszenia wieczorów literackich. 4 kwietnia w Jeleniej Górze, a 6 kwietnia w Kowarach odbyła się promocja szkicu powieściowego „Gwoździem po czasie” Krzysztofa Jurczyka. Autor, urodzony w 1967 roku, jest związany z Jelenią Górą od najmłodszych lat.

Jurczyk interesuje się historią, filozofią, religioznawstwem i literaturą. Debiutował w almanachu „A ja sobie wymarzę to szczęście”. Teraz oddał do rąk Czytelników swoją miniaturę prozą z wątkami autobiograficznymi, dopełnioną kilkoma utworami poetyckimi. Jej zawartość zachęca do rozważań, jak we współczesnym świecie może spełniać się los ludzi, którym odebrana została bez ich winy i udziału szansa na udział w tym wyścigu. Bohater szkicu powieściowego zostaje osierocony we wczesnym dzieciństwie przez ojca wraz z zaledwie kilkumiesięczną siostrzyczką. Potem rodzinę opuszcza dziadek, dotknięty udarem mózgu. Osamotniona kobieta zaczyna chorować, choroba dopada też bohatera, skazując go na śmierć cywilną, odbiera możliwość zdobycia zawodu, podjęcia studiów, znalezienia intratnej pracy. Autor stawia wiele pytań, ale odpowiedź na nie zostawia czytelnikowi. Gdyż wieki mijają, a wciąż sprawdzają się słowa Chrystusa: Ubogich zawsze mieć będziecie. Ubogich materialnie, ubogich duchem, spustoszonych psychicznie, nękanych chorobami i kalectwem. Ich obecność domaga się od chrześcijan, by posłuchali wezwania Zbawiciela: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili.

Danuta Kowalenko


© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej