Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/01/19

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Augustów

12 grudnia, w przeddzień 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, z inicjatywy Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Augustowie, parafii pw. św. Jana Chrzciciela oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku odbyło się spotkanie poświęcone temu tragicznemu wydarzeniu. Spotkanie poprzedziła uroczysta Msza Święta. Marcin Zwolski z IPN przedstawił wykład poświęcony wprowadzeniu stanu wojennego ze szczególnym uwzględnieniem Augustowa. Historyk przypomniał o okolicznościach utworzenia struktur NSZZ „Solidarność” w naszym regionie oraz okresie jej legalnej działalności w latach 1980–1981. W tym czasie, w ówczesnym województwie suwalskim, do związku należało ponad 60 tys. osób. Oddział Zarządu Regionu w Augustowie skupiał ponad 6 tys. członków, z tego około tysiąc w największym przedsiębiorstwie miasta – Augustowskich Zakładach Obuwia. Przewodniczącym Oddziału w Augustowie był Edward Olszewski, a jego zastępcami Andrzej Nietupski i Tadeusz Netter. Najważniejszymi inicjatywami okresu pierwszej „Solidarności” były reaktywacja Augustowskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego i walka o powstanie sanatorium. W dalszej części wykładu Zwolski mówił o przygotowaniach do wprowadzenia stanu wojennego i samej operacji w województwie. W trakcie stanu wojennego internowano tu 93 osoby. Słuchacze dowiedzieli się też o działaniach władzy i pokojowym oporze podziemnej „Solidarności”, m.in. o kolportażu ulotek i prasy. W mieście działała tzw. Augustowska Grupa Oporu zorganizowana i dowodzona przez Juliana Grochowskiego. Jej członkowie zostali ujęci przez SB i skazani w procesie politycznym. Grochowski otrzymał karę 4,5 roku pozbawienia wolności, co było najwyższym wyrokiem za działalność opozycyjną w regionie. Wystąpienie ukazało także rolę i pomoc kościoła w Augustowie w czasie trwania stanu wojennego. Mówca przypomniał, że pierwszego poświęcenia sztandaru augustowskiej „Solidarności” dokonał w 1980 roku ks. Antoni Kochański.

Dyskusja po prelekcji koncentrowała się wokół skutków wprowadzenia stanu wojennego, obecnych dokumentów oraz oceny przywódców stanu wojennego.

Mieczysław Sobolewski

Białystok

Przez cały październik, pod hasłem „Mój Kościół” odbywały się XXVII Dni Kultury Chrześcijańskiej pod honorowym patronatem abpa Edwarda Ozorowskiego – Metropolity Białostockiego.

Głównym organizatorem Dni był Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku. Stowarzyszenie za każdym razem jest zapraszane do współpracy. Zazwyczaj odpowiadamy za przeprowadzenie konkretnej inicjatywy. Podczas tegorocznych obchodów Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował dwa koncerty Marcina Stycznia „Pieśń o Bogu ukrytym”, podczas których wykonawca wraz z towarzyszącym mu zespołem zaprezentował interpretacje utworów poetyckich Karola Wojtyły.

Marcin Styczeń jest pieśniarzem, kompozytorem, autorem tekstów i dziennikarzem. Ogólnopolskiej publiczności znany jest z Telewizji Polskiej, gdzie w katolickim programie „Między ziemią a niebem” prowadzi serwis informacyjny oraz internetowy czat z widzami.


Podczas Dni Kultury Chrześcijanskiej wystąpił Marcin Styczeń z koncertem „Pieśń o Bogu ukrytym”

Płyta z pieśniami na podstawie tekstów Karola Wojtyły ukazała się w 2006 roku. Marcin Styczeń współpracuje również ze znanym poetą Ernestem Bryllem. W mijającym roku ukazał się jego kolejny album zatytułowany „Bryllowanie”, oparty na tekstach Ernesta Brylla.

Koncert w Kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku dostarczył wielu duchowych wrażeń i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem audytorium.

Zespół Marcina Stycznia został też zaproszony do Dobrzyniewa Kościelnego. Dzięki staraniom wójtowi tej gminy, Zenonowi Szypcio, koncert odbył się w miejscowym kościele pw. Zwiastowania N.M.P.


Ks. Stanisław Strzelecki otrzymał kosz z wiktuałami, mającymi mu przypominać dom rodzinny

Kolejny raz doświadczyliśmy życzliwości i gościnności ze strony ks. Andrzeja Horacego, proboszcza dobrzyniewskiej parafii, oraz wójta Zenona Szypcio. Dziękujemy im za dotychczasową współpracę i otwartość na kulturę związaną z uniwersalnymi wartościami wypływającymi z Ewangelii.

* * *

3 grudnia w Książnicy Podlaskiej odbyła się promocja książki ks. infułata Stanisława Strzeleckiego „Mój rok 1944. Wspomnienia dwunastolatka”. Spotkanie prowadziła prof. dr hab. Teresa Zaniewska – kierownik Katedry Edukacji i Kultury SGGW w Warszawie.

Ksiądz infułat obdarował nas kolejną książką zawierającą opis bogatych doświadczeń z dzieciństwa. Jest to niezwykłe świadectwo dwunastolatka, którego chłopięce lata przypadły na okres barbarzyństwa sowieckiego i niemieckiego. Pytany przez czytelników, w jaki sposób udało mu się zachować w pamięci tyle szczegółów i wydarzeń, w których uczestniczył, autor powiedział: „Może dlatego, że byłem ciekaw ludzi, którzy coś nowego wnosili w nasze życie. Może i dlatego, że nadal szukałem podświadomie ucieczki od swoich lęków”.

Miejscowość Sławno, z której pochodzi ks. Strzelecki, położona na pograniczu Białostocczyzny i Grodzieńszczyzny, stała się świadkiem zmagań dwóch XX-wiecznych totalitaryzmów.

Podczas spotkania autor przywoływał wiele interesujących obrazów z życia swojego rodzinnego domu, w którym nie brakowało smutku płynącego z sierocej doli, lęku i cierpienia z powodu utraty kochanych osób. Mimo to ks. Strzelecki nie narzekał, przeciwnie – podkreślał, że Opatrzność stawiała na Jego drodze ludzi, którzy otaczali Go miłością, wychowywali w duchu prawdziwych wartości.

Na zakończenie wieczoru prof. Teresa Zaniewska wręczyła Księdzu Infułatowi kosz z chlebem razowym, grzybami, białym serem i innymi wiktuałami, które miały mu przypominać rodzinny dom. Nie zabrakło symbolicznego „ducha puszczy”, o którym wspomina ks. Strzelecki.

Warto dodać, że dochód ze sprzedaży książki autor przeznaczył na pokrycie kosztów trzech witraży w białostockiej Bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP

Organizatorem spotkania było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Białymstoku i Książnica Podlaska.

Bogusława Wencław

Boćki

W Publicznym Gimnazjum w Boćkach przeprowadzono pierwsze zajęcia z cyklu „Latarnie do portu szczęścia” w ramach projektu realizowanego przez miejscowy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Tematem spotkania z młodzieżą była komunikacja interpersonalna, czyli międzyosobowe porozumiewanie się, umiejętność, która umożliwia ludziom wchodzenie w głębokie relacje, ułatwia przedstawianie swoich potrzeb, odczuć, oczekiwań, pomaga też poznać drugą osobę. Zajęcia prowadzono w formie warsztatowej. Po krótkiej prezentacji zapoznano uczniów z pochodzeniem słowa communico, które w tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza „połączyć, uczynić wspólnym”. Prawdziwa, dobra komunikacja między ludźmi powinna więc łączyć, tworzyć wspólnotę. Dlaczego jednak często nasze spotkania dzielą, prowadzą do sporów, konfliktów, czasami kłótni? Młodzież aktywnie włączała się w dyskusję i poszukiwała odpowiedzi na to pytanie. W celu lepszego zrozumienia, czym powinna charakteryzować się dobra komunikacja, przeprowadzono ćwiczenie dotyczące biernego i aktywnego słuchania. Uczniowie w parach prowadzili „szkoleniowe rozmowy”, najpierw jedna osoba kierowała komunikaty na wskazany temat, a zadaniem drugiej osoby było niesłuchanie. Następnie dla porównania obie osoby tak samo angażowały się w rozmowę. Uczestnicy, odwołując się do własnego doświadczenia, zastanawiali się nad tym, jakie są cechy dobrej komunikacji.


Młodzież gimnazjalna z Bociek podczast warsztatów komunikacji interpersonalnej

W wyniku burzy mózgów ustalili, iż satysfakcjonująca rozmowa zakłada wzajemną wymianę, otwartość, uważne słuchanie, adekwatną mowę ciała, zrozumienie, trafne odczytanie intencji nadawcy, dopytywanie się oraz jasne wyrażanie siebie, swoich uczuć i oczekiwań. Dobra komunikacja nie jest łatwa, jest sztuką, której trzeba się uczyć, aby nie ranić siebie i innych, by dobrze się wzajemnie rozumieć, aby tworzyć trwałe związki i prawdziwe wspólnoty. Prowadzący podzielili się swoim doświadczeniem oraz spostrzeżeniami i refleksją dotyczącą efektywnego porozumiewania się w różnych sytuacjach: w koleżeństwie, przyjaźni, małżeństwie i rodzinie. Zajęcia podsumowało hasło-wypowiedź Matki Teresy z Kalkuty, które może stanowić dla młodych ludzi wskazówkę na całe ich życie: „Niech każdy, kogo spotkasz, odejdzie od ciebie lepszy i szczęśliwszy”. Wydaje się, że spotkanie było satysfakcjonujące dla obu stron, potwierdziło potrzebę i sens uwrażliwiania oraz ukierunkowywania młodych ludzi na wartości warunkujące szczęśliwe życie rodzinne.

Barbara Jocz

Siemiatycze

14 grudnia w Siemiatyckim Ośrodku Kultury z inicjatywy Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie poświęcone 28. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Współorganizatorem tej inicjatywy był Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Białymstoku.

Marcin Markiewicz z IPN w swojej prelekcji poświęconej temu wydarzeniu podkreślił, że już w czasie fali strajków w sierpniu 1980 roku władze rozważały możliwość wprowadzenia stanu wojennego w celu powstrzymania niepokojów społecznych. Ostatecznie zrezygnowano z tego posunięcia, idąc na kompromis w postaci porozumień sierpniowych. Władze PRL potraktowały te ustępstwa jako manewr mający załagodzić napiętą sytuację w kraju.

Oficjalnym powodem wprowadzenia stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju oraz zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego. Rzeczywistymi powodami były obawy reżimu komunistycznego przed utratą władzy związane z utratą kontroli nad niezależnym ruchem związkowym oraz walki różnych frakcji w PZPR, które nie mogły się porozumieć co do zakresu reform ustrojowo-gospodarczych w PRL. Za najważniejszy argument uznano – jak dziś wiemy – nierealną groźbę interwencji zbrojnej ze strony pozostałych państw Układu Warszawskiego.

13 grudnia 1981 roku o północy władze rozpoczęły aresztowania działaczy opozycyjnych w całym kraju. Działacze „Solidarności” zostali zaskoczeni, bowiem w całym kraju aresztowano ok. 90% osób przewidzianych do internowania. W Białostockiem tej nocy internowano 43 osoby. Jednym z pierwszych zatrzymanych był Wojciech Łowiec, związkowiec z Białostockich Zakładów Graficznych. Kilku czołowych działaczy białostockiej „Solidarności” nie udało się zatrzymać, m.in. Stanisława Marczuka, Krzysztofa Burka, Jerzego Rybnika, Romana Wilka.

Dyskusja koncentrowała się wokół zagadnień związanych z celowością wprowadzenia stanu wojennego i jego późniejszymi skutkami. Uczestnicy spotkania przypominali, że do dziś sprawcy stanu wojennego nie ponieśli żadnej odpowiedzialności.

Zenon Sielewonowski

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Członkowie Ośrodka Formacyjnego, Oddziałów Miejskich i Rady Okręgu spotkali się w Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trąbkach Wielkich na Rekolekcjach Adwentowych. Kustosz Sanktuarium ks. prałat Edward Szymański przedstawił uczestnikom historię i kult sanktuarium. Obejrzano też film o peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Polsce w czasach komunizmu.

Trudny temat „Nowy człowiek – Nowa kultura – Nowa wspólnota” w bardzo przystępny sposób, w trzech konferencjach przybliżył ks. Adam Kroll – były moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie. Po konferencjach uczestnicy w „Namiocie Spotkania” – osobistym spotkaniu z Panem w Jego Słowie – mieli możliwość zastanowienia się, refleksji i rozważań nad wybranymi fragmentami Pisma Świętego dotyczącymi tematyki Rekolekcji.

Pracowite dni rozpoczynały się odśpiewaniem Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, a kończyły wspólnym Apelem Jasnogórskim.

A.Sz.

* * *

Przed Świętami Bożego Narodzenia w Galerii Mariackiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Iwony Flisikowskiej „Shalom – Salam – Pokój w oczach dziecka”. Wystawa jest „małą cegiełką” wspierającą budowę niezwykłego w swoim charakterze sierocińca powstającego w Betlejem. Budowy podjęły się polskie siostry elżbietanki, które od lat prowadzą sierociniec dla dzieci „Home of Peace – Dom Pokoju”, znajdujący się na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Sierociniec w Betlejem ma być darem narodu polskiego i Polaków z całego świata. Na otwarciu wystawy byli obecni: Przewodniczący Niezależnej Gminy Żydowskiej w Gdańsku Jakub Szadej, imam gdańskiej wspólnoty muzułmanów oraz dyrektor franciszkańskiego Domu pojednania im. św. Maksymiliana Kolbe.


Wernisaż wystawy fotografii Iwony Flisikowskiej w Galerii Mariackiej

Iwona Flisikowska jest z wykształcenia polonistką i filmoznawcą, a z zamiłowania – autorką tekstów piosenek m.in. do muzyki Macieja Sikały, Leszka Możdżera i Sławomira Jaskółke. Jest także dziennikarką muzycznym, związaną z Magazynem Muzycznym „Ruah” i „Jazz Forum”. Jej życiowe pasje to podróże do niezwykłych miejsc, z których pisze reportaże i przygotowuje wystawy fotograficzne związane z pomocą dzieciom. Miejsce, do którego wraca, to Jerozolima.

W pierwotnej wersji wystawa nosiła tytuł „Dzieci z Betlejem”. Bet-lehem (hebr.) oznacza Dom Chleba, więc dzielmy się chlebem i miłością z dziećmi, które tęsknią za rodzinnym ciepłem i domem pełnym miłości. Jeżeli ktoś pragnąłby dołożyć cegiełkę na budowę Sierocińca w Betlejem, aby pomóc dzieciom, podajemy konto: Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek: BZ WBK S.A. 44 1090 1854 0000 0001 0751 0361 z dopiskiem: Sierociniec „Dom Pokoju” na Górze Oliwnej.

* * *

W Gdańsku odbyła się sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej. Jako pierwszy głos zabrał red. Zbigniew Borowik, który przedstawił temat „Czy rzeczywiście żyjemy . w epoce postpolityki?”. Mgr Elżbieta Grot, kustosz Muzeum Stutthof, w związku z nadchodzącą rocznicą męczeńskiej śmierci gdańskich kapłanów, przybliżyła postacie: bł. Mariana Góreckiego, bł. Bronisława Komorowskiego, bł. Franciszka Rogaczewskiego. Redaktor Henryk Kiwiński wygłosił referat „Nauka Kościoła katolickiego a odpowiedzialność świeckich”.

* * *

W listopadzie odbyło się spotkanie Klubu Dwumiesięcznika „Społeczeństwo”. Temat „U źródeł autentycznego rozwoju – perspektywa Caritatis in veritate Benedykta XVI” przedstawił red. Zbigniew Borowik, redaktor naczelny „Społeczeństwa”. Ponadto nowych członków klubu red. Borowik zapoznał z historią powstania tego periodyku.

* * *

W tym samym miesiącu miała miejsce sesja popularnonaukowa, przybliżająca postać króla Jana III Sobieskiego. Temat „Zasługi Jana III Sobieskiego dla Gdańska” przedstawił dr Andrzej Januszajtis, natomiast historię związków wybitnego monarchy z Pomorzem przybliżył mgr Czesław Skonka, prezes Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego”. Uzupełnieniem sesji będą artykuły dotyczące postaci Jana III Sobieskiego zamieszczone w kolejnym numerze „Tek Gdańskich” – periodyku wydawanego przez Oddział Okręgowy w Gdańsku, dotyczące dziejów Pomorza i Gdańska.

Lębork

Zakończyła się XXIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Mieczysława Stryjewskiego, organizowanego przez Gminę Miasta Lębork oraz m.in. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Na konkurs nadesłano 305 zestawów prac poetyckich, prozatorskich, reportażowych oraz eseistycznych. Jury w składzie: prof. Kazimierz Nowosielski – przewodniczący, Stanisław Janke, Daniel Odija, Roman Pryl, Wojciech Wencel przyznało następujące nagrody:

JOL

Grand Prix Marszałka Województwa Pomorskiego: Marii Rytelewskiej za cykl wierszy zatytułowany „Dziobak, czyli notatki o umieraniu”;

I nagrodę w kategorii poezji (nagroda Burmistrza Miasta Lęborka): Wojciechowi Roszkowskiemu za wiersze „Rozpoznawanie zapachów”, „Bóg na migi”, „Świst wysysanych świerszczy” oraz „Między niebem a niebem”;

II miejsce w kategorii poezji (nagroda Przewodniczącej Rady Miejskiej w Lęborku): Edycie Wysockiej za utwory „Prababka Marianna i rytuały”, „Babcia Marta rozbiera choinkę”, „Dziadek Augustyn”, „Podwórko 1950”;

III miejsce w kategorii poezji: Ewelinie Kuśce za wiersze „(+++) Nasyp kolejowy”, „Idzie na deszcz”;

I miejsce w kategorii prozy (nagroda Starosty Powiatu Lęborskiego): Bartoszowi Jastrzębskiemu za utwór „Podróż” (esej);

II miejsce w kategorii prozy: Marcie Wielgoszewskiej za utwór „Łęczyn”;

III miejsce w kategorii prozy (nagroda Przewodniczącego Rady Powiatu Lęborskiego): Cezaremu Dobiegowi za utwór „Prezydent”;

Nagroda im. Józefa Makowskiego ufundowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gdańsku została przyznana Łucji Gocek za wiersze „Ból”, „Pod prąd”, „Na plaży”, „Wiano”;

Nagrodę Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego otrzymała Elżbieta Bugajna za wiersz „Szëkóm”;

Nagrodę Oddziału Miejskiego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Lęborku otrzymał Bolesław Bork za utwór „Lesné okrëszënë”;

Nagrodę Burmistrza Miasta Lęborka otrzymał Tadeusz Buraczewski za wiersz „Tarcza Nipkowa”;

Nagrodę dla młodego twórcy lęborskiego przyznano Karolinie Wiercigroch za prozę „Proces myślowy Tomasza L.”.

Lęborski konkurs odgrywa ważną rolę w odkrywaniu młodych literackich talentów w Polsce i ciągle cieszy się niesłabnącą popularnością.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Nowa Huta

18 grudnia w świetlicy Gimnazjum nr 46 w Nowej Hucie Zespół Samorządowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie we współpracy z Zespołem Doradców Metodycznych Urzędu Miasta Krakowa zorganizował spotkanie z cyklu „Krakowskie spotkania samorządowe – poznajemy dzielnice Krakowa”. Wykład dotyczył historii i współczesności Nowej Huty. Spotkanie prowadziła Wioletta Michałek z zespołu Doradców oraz Stanisław Rachwał, przewodniczący z Zespołu Samorządowego. W minisympozjum wzięli udział członkowie zespołu, nauczyciele, młodzież, mieszkańcy Nowej Huty oraz przedstawiciele nowohuckich dzielnic. Przybyłych powitała Dorota Petlic, przypominając zebranym, że spotkanie odbywa się w historycznym miejscu, bowiem w kwietniu 1960 roku, w miejscu, gdzie miał stanąć pierwszy kościół w Nowej Hucie (w planach komunistów „wzorcowego miasta ludzi pracy”), rozegrała się bitwa mieszkańców z milicją o nowohucki krzyż. Na miejscu tamtego krzyża, obok szkoły i nowego kościoła, jesienią 2007 roku postawiono Pomnik Krzyża Nowohuckiego.

K.N.

Długoletni proboszcz, budowniczy kościoła i klasztoru cystersów na osiedlu Szklane Domy oraz proboszcz powstałej tu parafii MB Częstochowskiej o. Niward Karsznia Cist ukazał problematykę rodziny nowohuckiej w świetle swoich doświadczeń duszpasterskich. Podkreślił jej wielkie znaczenie dla jakości narodu i życia społecznego.

Prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, mówiąc o głębokim kryzysie obecnej polityki, wytłumaczył, na czym polegało klasyczne rozumienie polityki u starożytnych. Podkreślił między innymi, że każdy, kto chce wejść na agorę, musi mieć solidną wiedzę i odpowiedzialność. Podmiotem polityki jest obywatel. Polityka nie może być niczyją własnością. Tymczasem dzisiaj staje się ona żerem „właścicieli” mediów i różnej maści lobbystów. Nawiązując do działalności samorządowej, prof. Nowak zwrócił uwagę na rozwój polityki w Polsce oraz wpływ nauczania Jana Pawła II na zryw do służby publicznej, jaki nastąpił za czasów pierwszej „Solidarności”. Według prelegenta, załamanie nadziei tego zrywu spowodował stan wojenny. Do wypowiedzi prof. Nowaka nawiązywali w swoich wystąpieniach przewodniczący i członkowie zarządów pięciu dzielnic Nowej Huty. Przypominali oni, jak ważne jest nauczenie młodego pokolenia odpowiedzialności za swoją „mała ojczyznę”.

TJ

Oddział Okręgowy w Łodzi

Sieradz

22–28 listopada w Sieradzu odbyły się XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej. W programie, obok licznych nabożeństw, znalazły się atrakcyjne wydarzenia kulturalne; koncerty, projekcje filmowe i warsztaty plastyczne o charakterze religijnym. Zapowiedzią tegorocznych obchodów był koncert hip-hopowców z formacji Full Power Spirit, w towarzystwie Olgi Szomańskiej-Radwan (znanej m.in. z przeboju „Niech mówią, że to nie jest miłość„ z oratorium „Tu Es Petrus” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka). Grupa wystąpiła 14 listopada 2009 roku w sieradzkiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Artyści wykonali między innymi swój znakomity utwór „Nieśmiertelni”, promujący film „Popiełuszko. Wolność jest w nas”.

Dni Kultury Chrześcijańskiej zostały zainaugurowane uroczystą Mszą św. w święto Chrystusa Króla Wszechświata (22 listopada), która została odprawiona w parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Liturgia została wzbogacona oprawą muzyczną parafialnego zespołu Solideo.

Młodzież i dorosłych zgromadził koncert Katolickiego Zespołu Ewangelizacyjnego Testimonium, który gościł w Sieradzu 24 listopada 2009 roku. Utwory pochodzące z najnowszej płyty „Obrońca„. Zespół powstał w 2000 roku, zainspirowany adhortacją apostolską Jana Pawła II Christifideles laici. Artyści przyznają, że Testimonium to dla nich nie tylko zespół muzyczny, ale cały styl życia, mobilizujący do osobistej przemiany w świetle Ewangelii. To swoista „reklama wartości”.

„Dzielmy się miłością” to hasło warsztatów plastycznych dla dzieci, które odbyły się . 26 listopada. Młodzi wykonywali swoje prace pod okiem plastyka, Tomasza Klimczyka. Rysunki wykonane podczas warsztatów zostały ocenione przez zaproszonego specjalistę.

W przedostatnim dniu obchodów odbył się bezpłatny pokaz filmu „Złodziej w sutannie” w reżyserii Pawła Woldana. Udział w projekcji był niecodzienną okazją do spotkania z twórcą tego filmu. Licznie zgromadzeni wierni z parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej ze wzruszeniem i z podziwem przyjęli zarówno spektakl, jak i samego autora scenariusza.

Paweł Woldan opowiedział historię powstania filmu i jego zainteresowania osobą ks. Józefa Wójcika. Mówił o niewątpliwej odwadze tego kapłana, jego bezpośredniości i radości życia. Reżyser wspomniał też o pracy na planie filmu, m.in. z Arturem Żmijewskim, Tomaszem Kotem czy Marią Peszek. Reżyser zapowiedział też kolejne swoje dzieło, poświęcone tym razem Prymasowi Tysiąclecia, które będzie można obejrzeć już wkrótce na antenie TVP.

XIII edycja sieradzkich Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończyła się Mszą św. w parafii pw. Wszystkich Świętych. Uroczystą liturgię celebrował proboszcz ks. prał. dr Marian Bronikowski. Bezpośrednio po nabożeństwie wierni wysłuchali koncertu, na który złożyły się utwory takich twórców, jak Piotr Czajkowski, J.S. Bach, Gounod, Donizetti, Schubert czy Maklakiewicz. Twórczość wybitnych muzyków przedstawiło troje artystów: Edyta Czarnecka-Woźniak, sopran (Filharmonia Łódzka), Daniel Woźniak, tenor (Filharmonia Narodowa w Warszawie), przy akompaniamencie organowym Macieja Dybowskiego, baryton (Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Łodzi). Publiczność wysłuchała znakomitych dzieł m.in. „Ave Maria”, „Cantio Polonica”, „Turion” i na koniec „Panis Angelicus”. Kolejne wystąpienia były poprzedzone krótkimi wprowadzeniami przybliżającymi słuchaczom sylwetki twórców.

Celem sieradzkich Dni Kultury Chrześcijańskiej jest promowanie twórczości powstającej z inspiracji ewangelicznej oraz integracja lokalnej społeczności wokół wartości dobra, prawdy i piękna, stojących ponad wszelkimi różnicami. Organizatorem imprezy było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, przy udziale parafii sieradzkich i wsparciu finansowym Urzędu Miasta Sieradza.

Marcin Kluczyński

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Bartoszyce

Spotkanie pt. „Czytamy Papieża”, zostało zorganizowane w klubie osiedlowym i wpisywało się w obchody IX Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Wolności”. Członkowie zespołu zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty tekstów papieskich oraz wierszy i wypowiedzi na temat Jana Pawła II.


Spotkanie „Czytamy Papieża”

* * *

Miejscowy zespół formacyjno-zadaniowy zorganizował ostatnio spotkanie, poświęcone polskim i niemieckim umocnieniom obronnym 1939 roku, w ramach obchodów 70 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Temat przedstawił Piotr Stanny z Olsztyna.

Biskupiec Reszelski 25 listopada w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu odbyły się zajęcia warsztatowe z uczennicami klas I-III na temat: „Rodzina jest wartością. Wpływ rodziny na kształtowanie zachowań i postaw”. Celem zajęć było kształtowanie pozytywnej postawy wobec rodziny, uświadomienie młodzieży, że ich przygotowanie do życia w przyszłych, własnych rodzinach już trwa, bo żyjąc w aktualnych rodzinach, czy obserwując rodziny znajomych i przyjaciół człowiek kształtuje sobie obraz swojego wymarzonego życia.


Uczestniczki warsztatów poświęconych rodzinie z I Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu Reszelkim

Podczas spotkania młodzież odpowiadała także na pytania: Czy rodzina jest mi potrzebna, aby w życiu osiągnąć szczęście?; Jak powinna wyglądać dobra, szczęśliwa rodzina?

Zajęcia przygotowały Agnieszka i Ewa Żurawskie z zespołu formacyjno-zadaniowego „Civitas Christiana” w Biskupcu.

t

Elbląg

19 listopada w Oddziale w Elblągu odbyła się sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, podczas której wykład poświęcony współczesnym zagrożeniom kulturowo-cywilizacyjnym w kontekście integracji i globalizacji wygłosił ks. dr Jacek Zieliński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wykład zakończyła ożywiona dyskusja. Wśród uczestników sesji byli także: ks. dr Stanisław Guła – asystent kościelny Oddziału oraz ks. dr Stefan Ewertowski – redaktor naczelny „Studiów Elbląskich”.

o

Ełk

19 listopada w siedzibie KS„Civitas Christiana” miało miejsce spotkanie poświęcone historii Jaćwingów. O pochodzeniu, zasięgu terytorialnym, podbojach, grodziskach i cmentarzyskach tego ludu mówił historyk Tadeusz Mańczuk – kierownik Archiwum Państwowego w Ełku. Z kolei o wierzeniach i zwyczajach Jaćwingów mówił ks. prof. Wojciech Guzewicz, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Zdaniem ks. profesora przyczyną wyginięcia Jaćwingów był brak wytworzenia struktur państwowych oraz nie przyjęcie przez nich chrześcijaństwa. Prelegenci uzupełnili swoje wypowiedzi, odpowiadając na pytania uczestników spotkania. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Regionalizm polski”. K.

Sz

Kętrzyn

Oddział „Civitas Christiana” wraz z Tygodnikiem Powiatowym „Życie Kętrzyna” zorganizował konkurs z okazji Dnia Papieskiego„Jan Paweł II – Papież Wolności”. Czytelnicy tego popularnego tygodnika mieli możliwość odpowiedzi na ogłoszonych na jego łamach 10 pytań dotyczących nauczania Jana Pawła II oraz ważnych wydarzeń z Jego udziałem w regionie Warmii i Mazur. Uroczystość wręczenia nagród sześciu laureatom odbyła się w siedzibie Oddziału „Civitas Christiana” 3 grudnia. Wprowadzenia do uroczystości dokonała przewodnicząca Rady Oddziału Zenobia Alejun, następnie głos zabrali: red. Andrzej Tomczak – redaktor naczelny „Życia Kętrzyna” oraz Andrzej Taborski –przedstawiciel Rady Oddziału Okręgowego w Olsztynie. Zwrócono uwagę na ciążącą na nas powinność nieustannego przypominania i zgłębiania treści Wielkiego Pontyfikatu. Gratulowano laureatom wiedzy oraz podkreślano dobrą współpracę Oddziału „Civitas Christiana” i „Życia Kętrzyna” szczególnie w zakresie formacji katolickiej, patriotycznej oraz popularyzacji wiedzy o regionie. W ramach Dnia Papieskiego Oddział zorganizował też spotkanie, podczas którego młodzież gimnazjalna przedstawiła okolicznościowy montaż słowno-muzyczny.

at

* * *

3 grudnia odbył się w Oddziale „Civitas Christiana” autorski wieczór literacko-muzyczny Andrzeja Taborskiego. W atmosferze przeżywanego Adwentu uczestnicy mieli możliwość refleksji nad bogatym w treści ewangeliczne wołaniem Jana Chrzciciela: „Prostujcie drogę Panu…” Autor prezentowanych wierszy i pieśni szczególnie akcentował –w kontekście dziejących się przemian cywilizacyjno-kulturowych – obowiązek bronienia w sobie wartości chrześcijańskich i potrzebę odwagi w dzieleniu się nimi z laicyzującym się światem.

za

Nidzica

24 listopada miejscowy Oddział zorganizował spotkanie z ks. Andrzejem Midurą, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy, na temat: „Sens pielgrzymowania”.

Nowe Miasto Lubawskie

26 listopada Oddział Miejski zorganizował spotkanie z Tomaszem Nakielskim z Olsztyna na temat „Katolicy świeccy w służbie życiu”. Odbyło się ono w kontekście kończącego się roku duszpasterskiego ,którego hasło brzmiało: „Otoczmy troską życie”.

bj

* * *

Organizatorami Dni Kultury Chrześcijańskiej w Nowym Mieście Lubawskim byli: parafia św. Tomasza Apostoła, Oddział „Civitas Christiana”, Miejskie Centrum Kultury oraz Zespół Szkół im. C. K. Norwida. Na program złożyły się: występ nowomiejskiego chóru Cantamus i koncert organowy w wykonaniu Marcina Łęckiego z Torunia, w auli Zespołu Szkół im. C.K. Norwida wykład zatytułowany„Polscy poeci religijni od XV do XX wieku” wygłosił prof. Zbigniew Chojnowski z UWM w Olsztynie, a w Miejskim Centrum Kultury miały miejsce projekcje filmu „Teraz i zawsze”. Dni zakończyły się koncertem kwartetu smyczkowego Arte Con Brio z Bydgoszczy.

bj

Olsztyn

„Co oznacza Traktat z Lizbony?” – to temat spotkania z dr. Benonem Gazińskim z UWM, zorganizowanego 16 listopada przez Oddział „Civitas Christiana” w Olsztynie i Europejskie Centrum Doskonałości im. J. Moneta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Spotkanie ważne i niezmiernie aktualne, gdyż wpisujące się w kalendarz jednoczenia się Europy, zorganizowane niemal w przeddzień wejścia w życie traktatu. Mówcaprzedstawił pozytywy i negatywy tegoż dokumentu i jego znaczenie dla dziejących się procesów integracyjnych. W dyskusji zastanawiano się m.in. nad tym, jaki jest społeczny odzew na wciąż nowe inicjatywy i podpisywane dokumenty europejskie oraz ku czemu tak naprawdę Unia Europejska zmierza.

* * *

W Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II odbyło się 23 listopada spotkanie promocyjne książki Tomasz Nakielskiego i Andrzeja Taborskiego „Piórkiem i skalpelem. Aforyzmy z ilustracjami”. Rozpoczął je koncert skrzypcowy w wykonaniu trójki dzieci państwa Staruchów. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – autor wstępu do promowanego tomiku – dokonał krótkiej jego prezentacji, po czym obaj autorzy podzielili się swoimi refleksjami z pracy nad książką oraz przybliżyli (także w formie prezentacji multimedialnej) wybrane jej fragmenty. Zawartość tomiku stanowią aforyzmy i rysunki satyryczno-obyczajowe, ukazujące przemiany kulturowo-cywilizacyjne oraz oblicze współczesnego społeczeństwa. Są to ironiczne komentarze do wydarzeń i postaw w zakresie kultury, filozofii, mediów, wychowania, moralności, polityki, ekonomii. Spotkanie, którego organizatorami – oprócz Instytutu – byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Warmińska Inicjatywa Kulturalna (wydawca książki), prowadził dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej, ks. dr Stanisław Kozakiewicz. Warto dodać, że książka została wydana dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Miasta Olsztyn.


Tomasz Nakielski podczas prezentacji książki „Piórkiem i skalpelem. Aforyzmy z ilustracjami”

t

Ostróda

Oddział „Civitas Christiana” wraz z parafią p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP zorganizowali w dniach 13-14 listopada 2009 r. Dni Kultury Chrześcijańskiej. Na program dni złożyły się: wykład ks. dra Jacka Neumanna z Elbląga „W 30. rocznicę I wizyty Jana Pawła II do Ojczyzny – Papież Wolności”, spektakl „Dylematy” w wykonaniu grupy teatralnej „Przebudzeni” w reżyserii Teresy Kazimierczyk, prelekcja red. Zbigniewa Branacha z Torunia „Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki – początkiem końca reżimu” oraz spektakl „Babilon exit” w wykonaniu grupy teatralnej „Zmysł” w reżyserii Teresy Kazimierczyk.

t

* * *

25 listopada w czytelni na zamku w Ostródzie odbył się wieczór autorski Tomasza Nakielskiego i Andrzeja Taborskiego poświęcony prezentacji ich książki „Piórkiem i skalpelem. Aforyzmy z ilustracjami”, wydanej przez Warmińską Inicjatywę Kulturalną. Spotkanie rozpoczęła grupa „In-Q”, która zaprezentowała garść zawartych w książce aforyzmów, po czym obaj autorzy opowiedzieli o pracy nad powstaniem tomiku. Pytania uczestników spotkania i odpowiedzi obu autorów uzupełniły program wieczoru. Organizatorami spotkania byli: Oddział „Civitas Christiana”, Ostródzkie Centrum Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

zp

* * *

2 grudnia w Oddziale w Ostródzie gościł dr. Antoni Soduła, który przez szereg lat był nauczycielem szkół polskich na Łotwie, Ukrainie i w Kazachstanie. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać nie tylko jego pracę wśród tamtejszych Polaków, ale i warunki, w jakich żyją, a także ich nostalgię za Polską i działania władz polskich na rzecz Polonii. Swoją prelekcję zilustrował licznymi fotografiami.

zp

Szczytno

25 listopada w Oddziale w Szczytnie odbyło się spotkanie z dr. Antonim Sodułą, który przez szereg lat był nauczycielem szkół polskich na Łotwie, na Ukrainie i w Kazachstanie. Mówca dzielił się z uczestnikami spotkania bogatym doświadczeniem z trudnej pracy wśród mieszkających tam Polaków, mówił o warunkach życia, w jakich przyszło mu żyć i pracować, a swoją opowieść i lustrował licznymi fotografiami.

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Poznań

Adwentowym Dniem Skupienia zakończono roczny cykl formacyjny w Oddziale Okręgowym Stowarzyszenia w Poznaniu. Uczestnicy Ośrodka Formacji oraz inni członkowie powołanych w ostatnim czasie zespołów formacyjno- zadaniowych zgromadzili się jak co roku w kościele Wszystkich Świętych na Poznańskiej Grobli, aby poprzez osobistą modlitwę, sakrament pojednania oraz pełne uczestnictwo w Eucharystii, na nowo wzbudzić swój zapał do świętości, do której wszyscy jako wierzący jesteśmy powołani.

Mszę św. odprawił asystent kościelny Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia, a równocześnie proboszcz tej znanej z ciekawych form duszpasterskich poznańskiej parafii – ksiądz kanonik dr Janusz Grześkowiak. Jest on także duszpasterzem środowisk twórczych Poznania.

W skierowanej do uczestników homilii mówił o potrzebie integralnego rozwoju człowieka – cielesnego i duchowego – oraz potrzebie dobrego, otwartego serca. „Bo tak naprawdę – jak podkreślił – Bóg niczego innego od nas nie potrzebuje, tylko właśnie naszego dobrego serca, tego siedliska naszej miłości do Niego, mierzonej miłością do drugiego człowieka”.

Nawiązując do przypadającego na ten dzień czytania z Ewangelii, mówiącego o świętym Janie Chrzcicielu, którego ludzie pytali, co mają czynić, przytoczył słowa Chrystusa do świętej Katarzyny Sieneńskiej: „Ofiaruj mi swoje serce, a nie pytaj, co masz dla mnie czynić!”.

„To dobre i otwarte serce należy okazywać innym, dlatego zachęcam Was, abyście wychodzili do ludzi i to nie tylko w ramach Stowarzyszenia… Pokochajcie Chrystusa i trwajcie w tym zakochaniu, a to wszystko zmieni” – zaapelował na koniec, parafrazując słowa niegdysiejszego generała jezuitów, o. Pedra Aruppe.

W drugiej części tego adwentowego spotkania, już w siedzibie stowarzyszenia na Kramarskiej, uczestnicy wysłuchali wystąpienia red. Jerzego Marlewskiego na temat roli katolików świeckich w humanizacji kultury i cywilizacji europejskiej. Jest ona istotna w kontekście widocznej duchowo-religijnej anemii życia chrześcijańskiego i głębokiego zeświecczenia instytucji życia publicznego. A spełniać ją można nie tylko poprzez swój radykalizm wiary i nowy zapał do świętości, ale także poprzez walkę o słuszne prawo, model demokracji z moralnością i sprawiedliwością. „Dziś istnieje potrzeba uzdalniania się do humanizowania rzeczywistości poprzez ćwiczenie moralnej inteligencji i takiejże mądrości. Bo choć katolików świeckich jest dużo, przynajmniej w Polsce, to istnieje potrzeba katolików światłych. Bitwa o Prawdę i Mądrość to główny dziś front walki o humanizację. A dzieje się to głównie przez kulturę” – podkreślał J. Marlewski.

Alfred Wawrzyniak w swoim krótkim głosie w ramach dyskusji, wskazując na uniwersalizm wartości chrześcijańskich, przypomniał znaną prawdę, że to idea chrześcijańska legła u podstaw Unii Europejskiej. Potem dopiero górę wziął ideał liberalno-kapitalistyczny, tworząc struktury przymusu. Mówiąc o formacji katolicko-społecznej, podkreślił, że u jej podstaw jest duchowość, wypływająca z Ewangelii, a ściślej mówiąc, z nauki społecznej Kościoła, którą Kościół wysuwa z Ewangelii. W kontekście tej nauki powinna być opisywana otaczająca nas rzeczywistość.

wjch

Wolsztyn

W przeddzień zakończenia posługi prymasowskiej przez kardynała Józefa Glempa tamtejszy oddział wraz z parafią farną zorganizowały spotkanie poświęcone ocenie minionych dwudziestu ośmiu lat jego prymasostwa. Wbrew pozorom nie były to łatwe lata dla Polski i Kościoła w naszej ojczyźnie. Nie były one także łatwe i dla samego Prymasa, który musiał się zmierzyć z opinią niektórych środowisk, iż jest „nieudanym następcą dwóch wielkich swoich poprzedników, kardynałów – Hlonda i Wyszyńskiego”.

Wykład „Kardynał Józef Glemp – Prymas katolickiego realizmu” połączony z prezentacją multimedialną wygłosił Wiceprzewodniczący Rady Głównej KS „CCH”, Karol Irmler. Przedstawił on rys historyczny prymasostwa w Polsce z sylwetkami niektórych bardziej znanych prymasów na przestrzeni wieków; począwszy od Radzima Gaudentego, poprzez Jakuba Świnkę, Mikołaja Trąbę, Jana Łaskiego, Ignacego Krasickiego, Marcina Dunina, Mieczysława Ledóchowskiego, Edmunda Dalbora, Augusta Hlonda, Stefana Wyszyńskiego, kończąc na prymasie Józefie Glempie.

Właściwa ocena prymasostwa kardynała Glempa niewątpliwie wymaga dystansu czasowego. Jednak próbując już dziś dokonywać jakiegoś bilansu, trzeba wziąć pod uwagę to, iż posługę tę przyszło pełnić kardynałowi w specyficznych i pełnych wyzwań czasach dla Kościoła w Polsce w latach 80. Na ten okres przypadają jego relacje z „Solidarnością” i rzekomy konflikt z księdzem Jerzym Popiełuszką. A potem nastał 1989 rok. Uzyskana wtedy wolność niosła ze sobą rozluźnienie moralne, inwazję kultury masowej z całym jej moralnym relatywizmem oraz ataki środowisk liberalnej inteligencji na Kościół i tradycję narodową. Dla samego Kościoła była to wówczas sytuacja nie tylko nowa, ale wręcz szokująca.

Przed Prymasem Glempem, pełniącym też wówczas jeszcze funkcję Przewodniczącego Konferencji Episkopatu, stanęło zadanie przeprowadzenia Kościoła polskiego do liberalnej demokracji. Znaczącymi etapami na tej drodze była kwestia Radia Maryja i zajęcie przez hierarchię stanowiska w kwestii wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Irmler ocenił, iż odchodzącemu Prymasowi udało się przeprowadzić nasz Kościół przez ten burzliwy okres dzięki strategii klasycznego, katolickiego realizmu.

W prezentacji K. Irmlera nie zabrakło też wątków ilustrujących sympatyczne, a nawet ojcowskie relacje Prymasa Glempa z naszym stowarzyszeniem na przestrzeni lat jego prymasowskiej posługi.

W spotkaniu, oprócz członków stowarzyszenia, uczestniczyli przedstawiciele wolsztyńskiej „Solidarności” i lokalnego samorządu.

wjch

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Jelenia Góra

28 listopada odbyła się sesja naukowa pt. „Postawa człowieka i jej oddziaływanie na struktury społeczne szansą na zmiany „oblicza ziemi”. Organizatorem spotkania był Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Jeleniej Górze w osobie kol. Danuty Kowalenko. Temat konferencji stanowił realizację hasła roku 2009 przyjętego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”: Chrześcijanie wobec kulturowocywilizacyjnych wyzwań współczesności”

Pierwsza z prelegentów, Julita Zaprucka, wygłosiła referat . „Ucieczka od kształtowania osobowości wychowanka, która jest przyczyną kryzysu współczesnej kultury”. Najistotniejszą rolę w kształtowaniu osobowości pełni rodzina. Rodzina jest początkiem kontaktów międzyludzkich. Wychowanie człowieka nie może się obyć bez wartości chrześcijańskich. Młodzi ludzie generalnie przywiązują wagę do wartości chrześcijańskich, tradycji i wiary, ale jednocześnie nie potrafią obronić się przed kultem pieniądza i wszechobecną agresją. Młodzież żyje w zamkniętym świecie Internetu i telewizji ,które mają negatywny wpływ na rozwój struktur mózgowych a co za tym idzie na rozwój kultury. Celem kultury zaś powinna być zdrowa moralność, która uchroni go przed demoralizacją.

Andrzej Bira podjął temat „Współczesne formy kształtowania postaw młodzieży”. Mówca przypomniał, że cechą osobowości jest naśladownictwo i identyfikacja np.: dzieci, rodziców ,dziadków lub stylu życia. Formy kształtowania postaw młodzieży to stary system kar i nagród i nowy -dostrzeżenie talentów oraz wspieranie postaw pozytywnymi bodźcami. Szkodliwy jest dla wychowanka brak zainteresowania ze strony rodziców jego sukcesami czy kłopotami, ale również szkodliwa jest nadopiekuńczość i wyolbrzymione ambicje rodziców. W młodym człowieku należy wyrobić siłę do powiedzenia „nie”, aby odważnie prezentował swój punkt widzenia i styl bycia. To co w psychologii nazywa się „wewnętrzną potrzebą uzasadnienia”, w nauce Kościoła określane jest mianem sumienia. „Sumienie jest hamulcem moralnym powodującym, iż są granice których przekroczyć nie wolno – przypomniał A. Bira.

Ewa Pelzer

Legnica

11 grudnia w bibliotece seminaryjnej im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie pod hasłem „Chrześcijanie wobec kulturowo–cywilizacyjnych wyzwań współczesności” stanowiące podsumowanie roku pracy w ramach Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej.

Piotr Sutowicz, dyrektor Oddziału Okręgowego we Wrocławiu wygłosił referat „Chrześcijanie – rzeczywistość XXI wieku – wyzwania i zadania”, w którym w oparciu o encykliki Pawła VI, Jana Pawła II oraz Benedykta XVI zaprezentował problemy światowego rozwoju. Prelegent omówił najważniejsze w jego opinii zagrożenia XXI wieku. W sposób szczególny zajął się mitami związanymi z tzw. globalnym ociepleniem. Ważnym aspektem wykładu była kwestia globalizacji gospodarki i jej postępująca dehumanizacja. Wiąże się ona z istnieniem nie tylko anonimowego i międzynarodowego kapitału, ale też klasy zarządzającej, która działa bez żadnej społecznej kontroli i odpowiedzialności. Za encykliką „Caritas in veritate” P. Sutowicz podkreślił, iż bez wiary w Boga nie jest możliwa solidarność narodów, przezwyciężanie społecznych egoizmów.

Ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Legnickiej Kurii Biskupiej, wygłosił wykład „Współczesny chrześcijanin wobec środków masowego przekazu. Otwartość czy izolacja?” Za Janem Pawłem II można uznać, że współczesnym areopagiem jest „świat środków przekazu, który jednoczy ludzkość i czyni z niej, jak się to często określa, „światową wioskę”. Media same w sobie sprawiają wrażenie obojętnych względem wartości, ale poprzez swoje działania tworzą społeczeństwo informacyjne, często zmanipulowane. W tej sytuacji obowiązkiem chrześcijanina, nie jest izolacja, ale włączenie się w „globalną wioskę” celem niesienia ewangelicznego posłania, nie tylko informując lecz również wychowując.

Biblista ks. dr Sławomir Stasiak, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej w wykładzie p.t. „Godność kobiety w akcie stwórczym” przypomniał, że „Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na Obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyzną i niewiastą” (Rdz 1,27). Mężczyzna i kobieta mają taką samą godność.

A. T.

* * *

W 120 rocznicę urodzin wielkiej Polki i pisarki Zofii Kossak, na wniosek Towarzystwa im Z. Kossak w Legnicy oraz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Rada Miasta Legnicy podjęła uchwałę o „Roku Zofii Kossak”. W tym mieście po raz pierwszy uhonorowano dorobek tej pisarki już w 1961 roku. W Legnicy także, w 1986 roku jedna z miejscowych szkół podstawowych przyjęła imię pisarki.

Nad obchodami patronat objęli: J.E. bp Stefan Cichy, prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, przewodniczący KS. „Civitas Christiana”, Ziemowit Gawski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk Krystyna Wiercińska oraz prezes Towarzystwa Miłośników Legnicy „Pro Legnica” Antonina Trawnik. Współorganizatorami przedsięwzięć, obok naszego Stowarzyszenia i Towarzystwa im Z. Kossak byli również: Muzeum Miedzi, Legnicka Biblioteka Publiczna i Szkoła Podstawowa nr. 10 im. Z. Kossak.

„Rok Zofii Kossak” zaowocował wieloma wydarzeniami upowszechniającymi biografię i twórczość pisarki, szczególnie wśród młodzieży. W ramach tych działań wydano m.in. okolicznościowy kalendarzyk z wizerunkiem pisarki, kartkę okolicznościową z kalendarium życia i twórczości pisarki, plakat i ulotki informujące o wydarzeniach związanych z rokiem pisarki. Dla młodzieży ze szkół legnickich zorganizowano konkurs pod hasłem „Kto jest bierny wobec zła, ten przyzwala na nie”. Podstawą przedsięwzięcia były utwory Zofii Kossak. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych przeprowadzono konkurs internetowy dotyczący jej biografii a w szczególności utworu „Legnickie Pole”. Najmłodsi z kolei mogli wziąć udział w konkursie plastycznym.

Ukoronowaniem obchodów Roku Zofii Kossak była uroczysta sesja popularno–naukowa, która odbyła się 19 listopada w Muzeum Miedzi. Prelegenci wygłosili następnie szereg wykładów: . m. in. Stanisław Michałowski z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował referat p.t. „Czytać aby być mądrym, między życiem a twórczością literacką Zofii Kossak”. Merytoryczną część spotkania zamknął Andrzej Tomaszewski, przewodniczący Oddziału KS „Civitas Christiana” w Legnicy wystąpieniem „Silva Rerum o Zofii Kossak”

Zastanawiano się również jak w XXI wieku wykorzystać media elektroniczne w promowaniu postawy życiowej i przewodnich haseł twórczości pisarki, za ich inspiracje niewątpliwie trzeba uznać Ewangelię.

Andrzej Tomaszewski

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Tarnobrzeg

W ramach obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej 9–16 listopada 2009 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu odbył się cykl wykładów i warsztatów „Młodzież w nurcie kultury chrześcijańskiej”

Inicjatorem i organizatorem zajęć programowych był Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Tarnobrzegu we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, a także pozostałymi tarnobrzeskimi szkołami ponadgimnazjalnymi. Patronat medialny objął Tygodnik Katolicki „Niedziela” oraz Miejska Telewizja Tarnobrzeg.

Głównym celem projektu realizowanego przez tarnobrzeski Oddział „Civitas Christiana” było pogłębienie i upowszechnienie rozumienia, czym jest kultura w wymiarze chrześcijańskim oraz jakie jest jej znaczenie dla rozwoju młodego człowieka, gwarancji godności człowieka i rodziny. Należy zwracać szczególną uwagę na zagrożenia dla młodzieży, płynące z różnych środowisk osadzonych we współczesnym świecie manipulacji. Z uwagi na nieustanną ofensywę świata antywartości uzasadnione jest stałe promowanie, zwłaszcza wśród młodzieży, kultury chrześcijańskiej w nowoczesnej, atrakcyjnej formie. Do takiego uczestnictwa w kulturze chrześcijańskiej trzeba siebie i innych nieustannie przygotowywać.

Program zajęć obejmował przeprowadzenie ankiet, wykłady, warsztaty, dyskusje i projekcje filmów. Ankiety opracowała, przeprowadziła i poddała szerokiej analizie Elżbieta Owczarek. Wykład „Świat manipulacji” wygłosiła Grażyna Kurpias.

Do zagadnienia zagrożeń ze strony sekt odniósł się Artur Fratyn. Przybliżeniu tematyki innych zagrożeń dla współczesnej młodzieży, traktujących o obecności zła w świecie, podjął się diecezjalny egzorcysta ks. dr Jacek Beksiński.

Odbyły się również dwie projekcje filmów, dokumentalnego i fabularnego o egzorcyzmach. Koncepcję kultury chrześcijańskiej w nauczaniu Jana Pawła II przedstawiła dr Beata Wójtowicz. Tematykę dotyczącą zagadnień odnoszących się do systemu wartości oraz czystości słowa przygotowali odpowiednio Rafał Tracz oraz Elżbieta Trawińska. Barbara Cyganek w programie zajęć warsztatowych w nawiązaniu do prezentowanych wykładów realizowała temat „Młodzież w sporze o wizję człowieka XXI wieku”.

Najwłaściwszym podsumowaniem realizowanego cyklu Dni Kultury Chrześcijańskiej stała się modlitwa różańcowa powiązana z peregrynacją Jasnogórskiego Różańca, która odbyła się 15 listopada w Kaplicy Wieczystej Adoracji w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy pod przewodnictwem ks. prałata Michała Józefczyka. Przed modlitwą ideę Różańca, rolę i zadania stawiane przed stowarzyszeniem w dzisiejszej rzeczywistości przedstawił Przewodniczący Oddziału w Tarnobrzegu, Włodzimierz Trybuła.

W modlitwie, oprócz członków stowarzyszenia, brali udział przedstawiciele młodzieży uczestniczącej w projekcie oraz wierni parafii, którzy przyjęli zaproszenie i przybyli, aby modlić się ukochaną modlitwą Sługi Bożego Jana Pawła II.

Udział młodzieży w kulturze chrześcijańskiej, choć z wielu stron zagrożony, ma tendencje pozytywnego wzrostu. A szerzenie kultury chrześcijańskiej, nie tylko w środowiskach kościelnych, ale również wśród młodzieży szkolnej, staje się w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie i szerzącej się pseudowolności podstawowym wyzwaniem, kształtującym cel oraz kierunki działania młodego pokolenia.

Rafał Tracz

Oddział Okręgowy w Warszawie

Warszawa

Drugie spotkanie z cyklu Panel Debat Otwartych, poświęcone było dylematom współczesnej demokracji. Próbowano odpowiedzieć na następującą kwestię: Czy demokratyczne kompromisowe rozstrzygnięcia znamionują dojrzałość społeczną, odpowiedzialność, zwartość i siłę współczesnych społeczeństw, czy coś wręcz przeciwnego: ich rozkład, niemoc, degrengoladę moralną i stan upadku. Wykład pt. „Współczesna demokracja i kompromisy – stan niemocy czy siły?” wygłosiła prof. Ewy Podrez, kierownik Katedry Historii Etyki UKSW.

W gorącej dyskusji, chwilami będącej sporem, wiodącymi były kwestie wierności uznawanej hierarchii wartości, moralnego i racjonalnego uzasadnienia kompromisu oraz jego roli w relacjach władza – społeczeństwo. Niezbędność kompromisu w pluralistycznej demokracji nie jest oczywista w każdej sprawie i w nie każdej sytuacji. Pani Profesor zwracała uwagę na warunki godziwego kompromisu, podkreślając szczególnie, by do żadnego zjawiska społecznego nie podchodzić z uprzedzeniami, lecz z intencją uczciwości i szczerości, z poszanowaniem zasady sprawiedliwości i dobra wspólnego. Konieczny warunkiem zaistnienia kompromisu jest dobrowolność postaw stron biorących udział w sporze i ukierunkowanie na dobro nie tylko uczestników sporu, ale na szersze dobro wspólne – bez tego nie można mówić o dobrym kompromisie. Dziś pojmowanie kompromisu jest tak szerokie, że dewaluuje jego sens, bo skoro „wszystko staje się kompromisem, to kompromis staje się niczym”. Prof. Podrez akcentowała też rolę procedur, które mogą czynić z kompromisu pole nacisków, szantaży i innych, dalekich od demokracji działań.

Do poruszanych kwestii odniósł się ks. prof. Jan Krokos, podkreślając, że o ile dotyczą one moralności w życiu publicznym, to są prawdy, wartości i postawy niepodlegające kompromisom. Kompromis zaistnieć może tylko wówczas, gdy strony sporu są równosilne, dysponują porównywalnymi możliwościami argumentów i działań. Nie jest on celem, jest tylko środkiem, a założenie „zrobię wszystko, by dojść do kompromisu” to żaden kompromis; można mówić wtedy jedynie o ugodzie, czy o uległości słabszego partnera takiego porozumienia. Są wreszcie sprawy sporne, których rozwiązywanie zaliczyć należy do kwestii sprawiedliwości, a nie do procedury kompromisu.

J. Marlewski

 

 

Artykuł ukazał się w numerze 01/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej