Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/01/19

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Białystok

Członkowie i sympatycy z Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku spotkali się na tradycyjnym opłatku. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent stowarzyszenia, kleryk Łukasz Klimaszewski posługujący w parafii Matki Bożej Fatimskiej i Edyta Ostrowska przewodnicząca Rady Ruchów Katolickich Archidiecezji Białostockiej. Obecni też byli przedstawiciele KIK-u i Podlaskiego Stowarzyszenia Absolwentów KUL.

Wieczór uświetnił występ młodzieży licealnej i studenckiej pod kierunkiem Jerzego Binkowskiego. Zaprezentowany tekst, przeplatany utworami skrzypcowymi, zwracał szczególną uwagę na rolę kobiety w wypełnianiu jej powołania do macierzyństwa.


Spotkanie kolędowe w Białymstoku

Spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Bogdan Obrycki, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku, oraz gitary, na której grał Romuald Gumienniak – dyrektor okręgu. Nad przebiegiem spotkania czuwał Roman Majewski, przewodniczący Rady Oddziału.

* * *

W styczniu odbyło się kolejne spotkanie „Kręgu biblijnego”. Tym razem ks. dr Wojciech Michniewicz w oparciu o tekst Księgi Rodzaju, kontynuując problematykę z zeszłego miesiąca, analizował drugi opis stworzenia.

Bogusława Wencław

Boćki

W ramach projektu „Rodzina i autorytety podstawą wychowania”, realizowanego przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”’ w Boćkach, odbyło się już drugie spotkanie z młodzieżą Gimnazjum Publicznego. Omawiano problemy związane z dojrzewaniem do miłości i małżeństwa.


Młodzieżowe warsztaty o rodzinie w Boćkach

Na początku prowadzący zwrócili uwagę na znaczenie, jakie dla kierowania własnym rozwojem ma poznanie samego siebie, swoich słabych i mocnych stron. Wypracowanie właściwej, adekwatnej samooceny należy do zadań wczesnej młodości, wpływa na nasze samopoczucie, stosunek do innych ludzi oraz podejmowane wybory. Ważne, aby człowiek akceptował siebie i miał poczucie własnej wartości.

Przekazano uczniom informacje o okresie dorastania i stworzono im okazję do rozmowy na tematy, które ich niepokoją. Młodzież otwarcie dzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi obserwowanych w sobie zmian zarówno w sferze fizycznej, psychicznej, jak i w kontaktach z innymi ludźmi. Na podstawie ich wypowiedzi i doświadczeń prowadzący mogli omówić najważniejsze aspekty wieku dorastania.

Temat przyjaźni i miłości wzbudził najwięcej zainteresowania i emocji. Lektura fragmentów Małego Księcia, opis spotkania głównego bohatera z Lisem, stała się podstawą do pracy w grupach nad cechami przyjaźni i miłości oraz sposobami ich zawierania, jak również dyskusji o odpowiedzialności za powstające więzy z innymi ludźmi.

Barbara i Wojciech Jocz

Ciechanowiec


Spotkanie opłatkowe w Ciechanowcu

W święto Objawienia Pańskiego odbyło się spotkanie opłatkowe w Oddziale Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ciechanowcu. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością ks. Andrzej Kalinowski, nieformalny opiekun oddziału. Z Oddziału Okręgowego przybyli dyrektor Romuald Gumienniak i szef pionu organizacyjnego Roman Majewski. W atmosferze radosnego skupienia nad Słowem Bożym i refleksji nad Narodzeniem Pańskim wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem, wymieniając się serdecznymi życzeniami. Dalszą część spotkania wypełniło wspólne kolędowanie.

R.G.

Łomża

12 stycznia w siedzibie stowarzyszenia odbyło się spotkanie kolędowe członków i przyjaciół miejscowego oddziału stowarzyszenia. Na uroczystość przybył zaprzyjaźniony ze środowiskiem ks. bp Tadeusz Zawistowski, byli również przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich z Łomży. Po wspólnej modlitwie, łamaniu się opłatkiem ksiądz biskup podzielił się refleksjami na temat zagrożeń dla cywilizacji zachodniej ze strony islamu, zwracając uwagę na dezawuowanie dorobku kulturowego Kościoła przez decydentów państw Zachodu, którzy z tego nurtu cywilizacyjnego się wywodzą. Zauważył jednocześnie, że współczesne wojenne fronty, na przykład Afganistan czy Irak, są wynikiem zderzenia cywilizacji łacińskiej z islamską i nie należy patrzeć na nie wyłącznie w kontekście tworzenia i umacniania wpływów gospodarczych.

Niezwykle miłym akcentem spotkania było wręczenie Jego Ekscelencji przez Przewodniczącego Rady Oddziału Okręgowego w Białymstoku Edwarda Wróbla i dyrektora Oddziału Okręgowego Romualda Gumienniaka upominku z okazji 80. urodzin.

RoGu

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

Jak co roku członkowie gdańskiego Oddziału Okręgowego spotkali się w Galerii Mariackiej na wspólnym kolędowaniu i łamaniu się opłatkiem. Wśród zaproszonych gości był również abp Tadeusz Gocłowski, który podkreślił przy tej okazji wagę zadań podejmowanych przez stowarzyszenie, akcentując konieczność kształtowania i formowania chrześcijańskiego społeczeństwa.


Gościem spotkania opłatkowego był abp Tadeusz Gocłowski

Łamaniu się opłatkiem towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu zaprzyjaźnionej z gdańskim oddziałem Kapeli Mariackiej prowadzonej przez Joannę Orzeł.

W.J.

* * *

Podczas tegorocznego spotkania opłatkowego ruchów i stowarzyszeń katolickich, które odbyło się w sali reprezentacyjnej Dworu Artusa w Gdańsku, Maria Wójcik, przewodnicząca Oddziału KS „Civitas Christiana” w Pruszczu Gdańskim została uhonorowana wyróżnieniem Pro Ecclesia et Populo. Otrzymują je katolicy wyróżniający się zarówno w działalności na rzecz Kościoła, parafii, jak i społeczności lokalnej.


Nagrodę Pro Ecclesia et Populo wręczył Marii Wójcik abp. Sławoj Leszek Głódź

Maria Wójcik otrzymała je z rąk Metropolity Gdańskiego abpa Sławoja Leszka Głódzia za „…wielkie i bezinteresowne zaangażowanie w działalność Katolickiego Stowarzyszenia ťCivitas ChristianaŤ, jak również za pomoc materialną i psychologiczno-wychowawczą udzielaną rodzinom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych, kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych oraz aktywne uczestnictwo w budowie struktur NSZZ ťSolidarnośćŤ, szczególnie za pomoc działaczom ťSolidarnościŤ świadczoną w czasie stanu wojennego…”.

W.J.

* * *

W styczniu w Galerii Mariackiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wieczorów historycznych” współorganizowane przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Spotkania są adresowane do miłośników Gdańska i Pomorza zainteresowanych historią regionu. Tym razem gościem był Jan Daniluk, asystent prasowy Biura Edukacji Publicznej IPN Oddział Gdańsk, który wygłosił referat traktujący o akademickich korporacjach, działających w Trójmieście od 1904 roku. Przybliżył ich istotę, podał ważne daty z historii korporacji, opowiedział o klasyfikacji i insygniach, a także omówił etapy ich rozwoju. Uzupełnieniem wykładu była możliwość rozmowy z obecnymi na spotkaniu członkami dzisiejszych korporacji „Polonia„ i „Wisła„. Kolejne spotkanie w ramach „Wieczorów historycznych„ odbędzie się 18 lutego, na którym prof. Grzegorz Berendt przedstawi mało znane fakty powrotu Polski nad Bałtyk w 1920 roku.

Więcej na stronie oddziału: www.pomorski. civitaschristiana.pl

W.J.

Wejherowo

W Oddziale Okręgowym w Wejherowie zorganizowano kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań poświęconych historii miasta jego regionu. Bogusław Breza, wieloletni dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej przedstawił temat „Wejherowo . i jego mieszkańcy w okresie II wojny światowej”. Wiele uwagi poświecono również osobistym wspomnieniom niektórych członków, którzy przeżyli osobiście ten okres bolesny i tragiczny dla wejherowian.

* * *

Członkowie i sympatycy Oddziału Terenowego w Wejherowie spotkali się na kolejnym wykładzie i dyskusji z ks. dr. Leszkiem Jażdżewskim, asystentem kościelnym oddziału. Cykl spotkań „W trosce o pełnię wiary” poświęcony jest rachunkowi sumienia według Dekalogu.

(JOL)

Odział Okręgowy w Katowicach

Bielsko-Biała

W siedzibie oddziału w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie inauguracyjne Klubu Filozoficznego. Referat otwierający spotkanie, „Poglądy Stefana Świeżawskiego i ich wpływ na polskie chrześcijaństwo, wygłosił dr Marek Rembierz.

 

Stanisław Ciupka

Katowice

Oddział Okręgowy w Katowicach zorganizował konferencję pod hasłem „Kultura chrześcijańska wobec współczesnych zmagań o jej sens, kształt i miejsce”. Była ona poświęcona problemom kultury chrześcijańskiej we współczesnym świecie w ujęciu filozoficzno-teologicznym oraz etycznym. Pierwszy referat „Spotkanie kultury laickiej z chrześcijańską – autonomiczność państwa i Kościoła” przedstawił red. Tadeusz Żeleźnik. Drugim prelegentem był profesor ATH, dr hab. Wiesław Wójcik z referatem „Polski spór o kształt życia publicznego”.

Bartosz Filipiuk

* * *

Jak co roku, w siedzibie katowickiego oddziału „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie członków i sympatyków stowarzyszenia. Pierwszą część spotkania wypełniło wspólne czytanie i słuchanie wierszy i pieśni o charakterze patriotycznym. W drugiej natomiast części podjęty został przewodni temat katowickich spotkań „Górny Śląsk wczoraj, dziś, jutro”, w ramach którego Krzysztof Chwolik – redaktor naczelny „Głosu z Katowic”, lokalnego, oddziałowego wydawnictwa, omówił problematykę oświaty na Górnym Śląsku.

* * *

W grudniu ub.r. w katowickim oddziale okręgowym odbył się adwentowy dzień skupienia. Mszę św. odprawił wieloletni misjonarz w Afryce, ksiądz January Liberadzki.

Krzysztof Chwolik

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z okręgu kieleckiego po raz kolejny wzięli udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. W minionym roku przypadało dwudziestolecie Sanktuarium.

Celebracji odprawionej z tej okazji Mszy św. przewodniczył ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium. W wygłoszonej homilii ksiądz prałat przybliżył historię sanktuarium, wspominając przy tym ogólnopolskie rekolekcje Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, jakie przed kilkunastoma laty miały miejsce w Skarżysku-Kamiennej.

Po Mszy św. przedstawiciele poszczególnych oddziałów odmówili różaniec. Rozważano tajemnice Światła, a wybrane fragmenty Pisma św. czytał Leszek Steć, wiceprzewodniczący Rady Oddziału w Skarżysku-Kamiennej.

Łukasz Dzięcioł

Oddział Okręgowy w Lublinie

Zamość

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne w Zamościu zorganizowały promocję posesyjnego wydawnictwa „Zamojszczyzna w służbie Polsce. Ludzie – myśli – czyny”. W spotkaniu wziął udział prof. dr hab. Jan Jachymek

Książka ta stanowi szczegółową dokumentację konferencji, która odbyła się w Zamościu 16 maja 2009 roku. Zostały w niej zaprezentowane wybitne indywidualności wywodzące się z Zamojszczyzny. Autorzy nie ograniczyli się jednak jedynie do przypomnienia sylwetek ludzi, którzy już odeszli, ale starali się również przybliżyć postacie aktualnie działające dla dobra, kraju, kultury i nauki – wiele z resztą z tych osób zaszczyciło obecnością uczestników konferencji.

„Ambicją autorów było wniesienie i usystematyzowanie nie zawsze i powszechnie znanej sumy wiedzy o ludziach, którzy byli związani z Zamojszczyzną pochodzeniem bądź pracą” mówił prof. Jan Jachymek.

* * *

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Koło Przewodników Terenowych PTTK w Zamościu zorganizowały spotkanie z przewodniczącym oddziału zamojskiego Łukaszem Kotem na temat „Leopold Skulski – premier z Zamościa”.

Łukasz Kot

* * *

Łukasz Kot, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Zamościu, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Zamość Marcina Zamoyskiego „W podziękowaniu za aktywne uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta, wzbogacanie i promowanie jego dorobku oraz podejmowane inicjatywy na rzecz kreowania współczesnego oblicza kultury Zamościa”. Wręczenie nagrody odbyło się 12 grudnia podczas Podsumowania Roku Kulturalnego 2009 w 17. rocznicę wpisu Zamościa na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Włodawa

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną we Włodawie zorganizowało wernisaż prac plastyka, rysownika i grafika Henryka Grocholskiego.

Uroczystego otwarcia dokonał przyjaciel artysty, pomysłodawca, a zarazem kustosz wystawy ks. dr Krzysztof Stola. Na wstępie przybliżył on sylwetkę i twórczość Grocholskiego: „Jest to artysta, który stworzył wiele plakatów, grafik, a jego ulubioną formą wyrazu artystycznego są ekslibrisy, w których zamyka historie ludzi, ich pasji, zainteresowań, związków przyjacielskich”.

W ekslibrisach często przewija się motyw małżeństwa, wiele z nich poświęca rodzinie, a także grupom zawodowym: lekarzom, bibliotekarzom, osobom duchownym. Jak mówi kustosz wernisażu, ekslibrisy artysty charakteryzują się często finezyjnym poczuciem humoru i smaku.

W kolejnej części prezentacji wystawy ks. Stola omówił najistotniejsze zagadnienia związane z tworzeniem ekslibrisów m.in. techniki, jakimi posługuje się autor. Wystawa prac wrocławskiego artysty spotkała się z ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród członków KS „Civitas Christiana”, młodzieży gimnazjalnej i nauczycieli, jak i studentów wydziałów artystycznych oraz lokalnego środowiska artystycznego. Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2010 roku.


Wystwę exlibrisów we Włodawie zaprezentował kustosz ks. dr Krzysztof Stola

Agnieszka Skałecka

Lublin

W parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Szczęśliwa Rodzina”. Prelekcję „Rodzina święta wzorem świętości rodzin” wygłosiła prof. dr hab. Władysława Bryła, językoznawca, wykładowca KUL i UMCS. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Oaza, Stowarzyszenie Akademia Społeczna oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

W swoim wystąpieniu Pani Profesor przedstawiła najczęściej spotykane wizerunki Świętej Rodziny. Został również zorganizowany kiermasz książek o tematyce rodzinnej. Całkowity dochód z kiermaszu został przeznaczony na budowę ośrodka formacyjnego Stowarzyszenia Oaza.

Marcin Chlebica

* * *

W lubelskiej siedzibie „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie z dr. Marcinem Paluchem zatytułowane „Gen. Stanisław Sosabowski i Polska Samodzielna Brygada Spadochronowa”.

Głównym punktem programu była projekcja filmu Honor Generała w reżyserii Joanny Paciukiewicz opowiadający historię życia polskiego generała – służby w Polskich Siłach Zbrojnych, współpracy z wojskami alianckimi, operacji Market Garden, czasów powojennych oraz pośmiertnego odznaczenia przez rząd Holandii, gdzie mieszkał po zakończeniu II wojny światowej.

M.K.

* * *

Lubelski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował jubileusz twórczości literackiej i plastycznej Zbigniewa Strzałkowskiego połączony z promocją książki Przestrzeń niepodległa. Jubilat jest absolwentem i asystentem wydziału historii sztuki KUL. Niemniej jego twórczość obejmuje również poezję, prozę, eseje i plastykę – grafiki, rysunki, ekslibrisy

Spotkanie miało niezwykle podniosły i przyjacielski charakter. Zgromadziło przede wszystkim przyjaciół autora i osoby śledzące jego działalność artystyczną. Poza bogatą wystawą, na którą składały się grafiki, ekslibrisy, projekty znaczków dla poczty podziemnej, można było usłyszeć wiersze autora recytowane przez bliskich przyjaciół Zbigniewa Strzałkowskiego. Zaprezentowano utwory autora, do których specjalnie na tę okazję została ułożona muzyka.

M.K.

* * *

Lubelski oddział „Civitas Christiana” we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym Okręgu Środkowowschodniego oraz Towarzystwem Inicjatyw Społecznych „Etos” zorganizowały konferencję pod hasłem „Ekospołeczne nauczanie Kościoła katolickiego i stan środowiska w województwie lubelskim”.

Tłem spotkania była 30. rocznica ogłoszenia przez Jana Pawła II św. Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Jego charyzma i szczególne umiłowanie przyrody przedstawił ks. kan. Jan Hałasa archidiecezjalny referent ds. ochrony środowiska, a nauczanie Kościoła w kwestii ekologii i ochrony środowiska wygłosił ks. prof. dr hab. Janusz Mariański. Stan środowiska, zarówno poziomego zanieczyszczenia oraz miejsca, które cieszą się bardzo dobrym stanem, omówił dr inż. Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. O nowatorskim programie selektywnej zbiórki odpadów, który jako pierwszy wprowadzono w województwie lubelskim, a został on wskazany jako wzór dla innych gmin, mówił mgr inż. Jan Stani, a 35 lat działalności Roztoczańskiego Parku Narodowego podsumował mgr inż. Jan Smoła, wicedyrektor parku.

Zielony Robaczek

Parczew, Włodawa, Rejowiec

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” z oddziałami we Włodawie, w Parczewie i Rejowcu zorganizowało spotkania zatytułowane „Miejsce i rola mediów katolickich w Polsce”. Poprowadził je Tomasz Rzymkowski, prezes Klubu Myśli Społeczno- Politycznej „Vade Mecum” KUL i stażysta Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Omówił on podstawy prawne istnienia i funkcjonowania mediów we współczesnej Polsce, problematykę związaną z aktualną sytuacją mediów katolickich, dokonał także szczegółowej charakterystyki wybranych tytułów prasy, radia i telewizji katolickiej.

Podczas prezentacji została omówiona geneza polskich mediów katolickich, analiza porównawcza z innymi państwami europejskimi i aktualny stan oraz perspektywy rozwoju katolickich środków społecznego przekazu.

Agnieszka Skałecka

Oddział Okręgowy w Łodzi

Łódź

W auli łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się Międzynarodowe Sympozjum pod hasłem „Dialog jako konieczny model życia w dzisiejszym społeczeństwie pluralistycznym i w Kościele”.

Głównym organizatorem konferencji był łódzki Instytut Teologiczny (filia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) oraz miejscowy oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W sympozjum uczestniczyli m.in. studenci teologii z Instytutu Teologicznego, członkowie i sympatycy stowarzyszenia oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego.

Sympozjum zostało podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwszy dzień poświęcony był zagadnieniu dialogu w jego wymiarze społecznym. Referaty przedstawili: Frederic Poche z Uniwersytetu w Angers „Filozoficzne spojrzenie na praktykowanie dialogu”, Jean-Francois Tallio, zastępca mera w Nantes Saint Herblain, „Dialog w życiu społecznym”, ks. Wiesław Kamiński, duszpasterz głuchoniemych archidiecezji łódzkiej, „Dialog w ťświecie ciszyŤ” oraz Sławomir Józefiak, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” ? „Dialog jako fundament ładu społecznego”. Na zakończenie pierwszego dnia sympozjum swój referat „Człowiek istotą dialogiczną – moralny wymiar praktykowania dialogu” przedstawił rektor łódzkiego Instytutu Teologicznego, ks. dr Stanisław Skobel.

Przewodnim tematem drugiego dnia sympozjum było zagadnienie dialogu w jego ekumenicznym wymiarze. Mufti muzułmanów w Polsce, Nidal Abu Tabak, przybliżył możliwości i szanse dialogu między chrześcijaństwem a islamem. Z kolei o możliwościach dialogu luterańsko-katolickiego mówił ks. Michał Kulka, proboszcz parafii luterańskiej pw. św. Mateusza w Łodzi. Benedyktyn, o. Jan Bereza, jeden z najwybitniejszych polskich znawców tematyki buddyzmu, zaproponował temat o dialogu chrześcijańsko-buddyjskim z perspektywy monastycznej. Specyfikę dialogu greko- i rzymskokatolickiego przedstawił Calin Saplacan, grekokatolik z Uniwersytetu w Cluj- Napoca w Rumunii. Natomiast prof. Eugeniusz Sakowicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przybliżył, w oparciu o wytyczne Magisterium Kościoła Katolickiego, zasady prawidłowego dialogu chrześcijańskiego z wyznawcami innych religii. Jako ostatni swój referat wygłosił ks. dr Andrzej Perzyński. Poświęcił go aktualnemu zagadnieniu, jakim jest Kościół dialogu w świecie wolności. Sympozjum zakończyło się wspólną ekumeniczną modlitwą o pokój na świecie.

Agnieszka Graczyk

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Bartoszyce

Miejscowe środowisko „Civitas Christiana” wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku zorganizowało spotkanie z Andrzejem Taborskim „Wielcy wychowawcy narodu”. Prelegent w swoim wykładzie uwypuklił przede wszystkim wkład Kościoła, rodziny i szkoły w podnoszenie kondycji moralnej Polaków, wymienił szereg postaci zasłużonych w tej dziedzinie: świętych, kapłanów, pisarzy, poetów, malarzy, kompozytorów, założycieli różnych wspólnot i stowarzyszeń.

(TR)

Kętrzyn

7 stycznia oddział kętrzyński „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie opłatkowe. Słowo wstępne wygłosił Andrzej Taborski, który w imieniu władz stowarzyszenia złożył wszystkim gorące bożonarodzeniowe życzenia. Następnie ks. prałat dr Zygmunt Klimczuk poświęcił opłatki oraz skierował do zebranych okolicznościowe słowo, w którym nawiązał do najnowszej encykliki Benedykta XVI Caritas in veritate i w jej kontekście mówił o Bożym Narodzeniu jako o wielkim darze Bożej miłości do człowieka. Słowo do uczestników skierowała również przewodnicząca rady oddziału kętrzyńskiego, Zenobia Alejun. Spotkanie ubarwił występ ucznia klasy V SP, Michała Dolewskiego, który zaintonował kilka kolęd na flecie.

(t)

* * *


Spotkanie opłatkowe w Kętrzynie

21 stycznia w oddziale kętrzyńskim odbyło się spotkanie z Tomaszem Nakielskim i Andrzejem Taborskim, autorami książki Piórkiem i skalpelem. Aforyzmy w ilustracjami. Gości powitała przewodnicząca Zenobia Alejun. Tomasz Nakielski w krótkim wystąpieniu omówił aforyzmy jako gatunek literacki. Następnie piątka gimnazjalistów (Agata Cieślak, Aneta Kalinowska, Konrad Połeć, Konrad Połubiński, Tomasz Popielarz) przedstawiła, opracowany pod kierunkiem Urszuli Konieczka montaż aforyzmów Tomasza Nakielskiego. W dalszej części spotkania Andrzej Taborski przedstawił prezentację multimedialną części swoich aforyzmów rysunkowych.

Olsztyn

W olsztyńskiej siedzibie „Civitas Christiana” czynna jest wystawa prac dr. Antoniego Sudoły „Madonny Wschodu i Zachodu”. Prace te powstały w okresie, gdy Sudoła pracował w polskich szkołach na Ukrainie i w Kazachstanie.

(t)

* * *

19 grudnia 2009 roku w Olsztynie odbyło się kolejne posiedzenie Rady Oddziału Okręgowego „Civitas Christiana”. Posiedzenie poprzedziła sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej, podczas której ks. dr Michał Tunkiewicz, adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wygłosił referat „Czy katolikom świeckim grozi ťwypalenieŤ?”. Prelegent przedstawił miejsce i rolę laikatu w Kościele i świecie. Omówił bieżącą sytuację w kontekście zmian soborowych, podkreślając fakt malejącej w wielu krajach Europy liczby kapłanów, co rodzi konieczność większego angażowania się katolików świeckich w życie Kościoła. Podzielił się także refleksjami na temat laikatu w Polsce, w tym ruchów i stowarzyszeń katolickich.


Sesja Ośrodka Formacji Katolicko-Społecznej w Olsztynie. Referat wygłasza ks. dr Michał Tunkiewicz

* * *

14 stycznia w olsztyńskim oddziale „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie opłatkowe członków i przyjaciół stowarzyszenia. Rozpoczął je przewodniczący oddziału, Lech Sienkiewicz. Następnie ks. prałat Jan Rosłan skierował do uczestników okolicznościowe słowo, w którym oprócz życzeń przedstawił najważniejsze w nadchodzącym roku wydarzenia w Archidiecezji Warmińskiej. Po podzieleniu się opłatkiem śpiewano kolędy, a Rita Kostka zaprezentowała opowieść warmińską. Swoje refleksje przedstawili także Anna Andrusikiewicz, Barbara Marszałek, Maria Dramińska i Zygfryd Śmieszek.

(t)

Ostróda

17 stycznia, z inicjatywy ks. prałata Romana Wiśniowieckiego, dziekana dekanatu Ostróda Zachód oraz Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostródzie, został zorganizowany koncert kolędowy zespołów dziecięcych z Kaliningradu: „Pszczółka” i „Wieczorki” z Dziecięcej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Tatiany Kliemieszewej oraz „Brewis” z Pałacu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Jantar” pod kierunkiem Wiktorii Sierebrańskiej. Koncerty odbyły się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i pw. św. Marcina z Tours.

* * *

20 stycznia zostało zorganizowane spotkanie z Anną Wróbel. Członkini stowarzyszenia na przygotowanym wykładzie i prezentacji multimedialnej opowiedziała o swoich podróżach po Ekwadorze i Kolumbii.

Warto wspomnieć, że prezentacja multimedialna została przygotowana przy współpracy z Wojciechem Gudaczewskim, rzecznikiem prasowym Starosty Ostródzkiego. Przy organizacji spotkania pomógł również Mieczysław Jędral, przewodniczący Maksymiliańskiego Ruchu Abstynencko- Trzeźwościowego w Ostródzie.

Zbigniew Połoniewicz

* * *

Na zaproszenie Klubu Garnizonowego w Ostródzie z promocją książki Piórkiem i skalpelem. Aforyzmy z ilustracjami wystąpili Tomasz Nakielski i Andrzej Taborski.

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

14 stycznia w siedzibie gnieźnieńskiego oddziału KS „Civitas Christiana” odbyło się spotkanie opłatkowe „Wspólnoty Społeczności Chrześcijańskiej”, do której przynależą: Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin, Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego, Akcja Katolicka, Ruch Szensztacki, Odnowa w Duchu Świętym, III Franciszkański Zakon Świeckich, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Zjednoczenie Chrześcijańsko- Narodowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz KS „Civitas Christiana”.

Opiekę duszpasterską nad spotkaniem sprawował asystent kościelny wspólnoty, ks. kan. Jan Kasprowicz, oraz sprawująca posługę słowa s. Gaudencja SAC, która przywołała myśli św. Wincentego Pallottiego.

Edward Frąckowiak

* * *

4-6 stycznia Gnieźnieńskie Wieczerniki Rodzin, apostolskie ramię „Civitas Christiana“, już szósty raz zorganizowały Triduum Epifanijne. W obchodach Triduum uczestniczyli: bp Wojciech Polak – sufragan gnieźnieński, Kapituła Prymasowska oraz licznie zgromadzone duchowieństwo wraz z klerykami Prymasowskiego Seminarium Duchownego i siostrami pallotynkami z Domu Gnieźnieńskiego.

Tematem przewodnim tych dni były, jak zawsze, słowa św. Pawła: „A teraz pozostaje: Wiara, Nadzieja i Miłość, a z tych największa jest Miłość“

Tegoroczne kazania epifanijne wygłosił ks. płk Mariusz Stolarczyk, kapelan WP garnizonu lotniczego w Powidzu k. Gniezna.

Na zakończenie Triduum Epifanijnego przedstawiciele duchowieństwa i organizatorzy spotkali się z ks. bp. Wojciechem Polakiem. W kontekście przesłania epifanijnego omawiano aktualną sytuację Kościoła zarówno w kręgach polonijnych na świecie, jak i aktualnych polskich warunkach.

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Gryfice

17 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez KS „Civitas Christiana” w Gryficach. Spotkanie zostało poprzedzone Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, którą odprawił ks. proboszcz Ireneusz Pastryk. Podczas Mszy św. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 przedstawiły jasełka, a pani Alicja Czerwińska złożyła wszystkim zgromadzonym życzenia noworoczne w imieniu „Civitas Christiana”.

W spotkaniu opłatkowym uczestniczyli m.in. ks. proboszcz Ireneusz Pastryk, burmistrz gminy Andrzej Szczygieł, dyrektor stowarzyszenia Jacek Stróżyński, wieloletni przewodniczący Krzysztof Puc, dr Antoni Cieśliński, przedstawiciele „Solidarności” oraz młodzież z „Pustyni Miast” i członkowie „Civitas Christiana”.

Głos zabrali wiceprzewodnicząca Teresa Bzdurska oraz burmistrz Andrzej Szczygieł. Również dyrektor Jacek Stróżyński dołączył się do życzeń, przypominając o peregrynacji Różańca Jasnogórskiego po oddziałach „Civitas Christiana” w całej Polsce oraz mającej nastąpić w tym roku beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. Na koniec głos zabrał ks. proboszcz Ireneusz Pastryk, który życzył wszystkim prawdziwie głębokiej wiary.

Artykuł ukazał się w numerze 02/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej