Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

2013/01/20

Oddział Okręgowy w Białymstoku

Augustów


Augustów-przemawia przewodniczący OM Mieczysław Sobolewski.

31 stycznia w ramach promocji kultury regionu i rozwoju tradycji lokalnych, augustowski Oddział Stowarzyszenia zorganizował spotkanie poświęcone najnowszej książce o dziejach naszego miasta. Autorami obszernej publikacji „Augustów: monografia historyczna” są historycy J. Szlaszyński i A. Makowski. Pierwszy z autorów omówił dzieje miasta od jego powstania za czasów panowania króla Zygmunta II Augusta aż do okresu II Rzeczypospolitej. Z kolei p. A. Makowski opisał bogatą historię miasta i okolic począwszy od II wojny światowej. Prelekcja przywoływała wiele nieznanych (nawet dla rdzennych mieszkańców) faktów z życia Augustowa, W czasie spotkania nie zabrakło również pytań i dyskusji dotyczących bieżącego funkcjonowania miasta i okolic. Nie było to przypadkowe, zważywszy, iż jeden z prelegentów pełni jednocześnie funkcję wicestarosty powiatu augustowskiego. Podczas spotkania dominowała życzliwa i przyjazna atmosfera, którą w dużej mierze tworzyło wspólne śpiewanie kolęd. W wieczorze wzięło udział około 40 osób, w tym dyrektor Oddziału Okręgowego i członek Rady Głównej Stowarzyszenia Romuald Gumienniak oraz dziekan dekanatu augustowskiego ks. prałat J. Wróblewski wraz z ks. kanonikiem W. Kalinowskim.

R. G. O. B

Siemiatycze

27 stycznia w staropolskiej atmosferze bożonarodzeniowej radości i tradycji dwóch katolickiego i prawosławnego, charakterystycznych dla kształtowania kultury duchowej wschodniego Podlasia, odbyło się uroczyste spotkanie kolędowe zorganizowane w Miejskim Oddziale Stowarzyszenia. Koncert kolęd i pastorałek polskich i białoruskich wykonali członkowie Stowarzyszenia – kol. M. Komorowski oraz przewodniczący Rady Oddziału KS”CCH” kol. Z. Sielewonowski, znani z występów folklorystycznych w regionie, w kraju i zagranicą. Wiele z wykonanych przez nich utworów są już w naszym regionie prawie niespotykane. Tym bardziej serce się raduje, że jest jeszcze ktoś, kto po te skarby kultury sięga i stara się je ocalić od zapomnienia. W kolędowym i ekumenicznym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia.

R. G. O. B


Z. Sielewonowski i M. Skomorowski śpiewają kresowe kolędy

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Chojnice

23 lutego odbyło się walne zebranie członków oddziału Stowarzyszenia. Poprzedziła je Msza św. odprawioną przez kapelana oddziału ks. prałata Henryka Cyżana. W swoim kazaniu ks. Prałat podkreślił dwie sfery w działalności Stowarzyszenia: wewnętrzny- budowania „człowieka chrystusowego”, wspólnoty opartej na wskazaniach płynących z Biblii oraz aspekt zewnętrzny – oparty o rozwinięcie nazwy Stowarzyszenia. Podczas obrad powrócono do problemu poprzednich władz Oddziału, które nie podporządkowały się decyzjom Zarządu Stowarzyszenia w Warszawie i nie chciały opuścić dzierżawionego lokalu. Zaprezentowana została korespondencja i uzasadnienia podejmowanych decyzji. Po długiej dyskusji przystąpiono do wyboru nowych władz Oddziału. Przewodniczącą Rady wybrana została kol. Maria Beger a członkami Rady kol. Edgar Domachowski- wiceprzewodniczący, Dominik Nartowski – sekretarz oraz członkowie: Teresa Domachowska i Grzegorz Wirkus.

W dyskusji nad programem działalności postanowiono kontynuować konkurs rzeźby sakralnej w innej zmienionej formie – wspólnie z Galerią Mariacką w Gdańsku. Zaproponowano również nowe formy pracy szczególnie te odnoszące się do młodzieży, podkreślając otwarcie się na inne organizacje katolickie takie jak Ruch Światło-Życie (w tym jego gałąź Kościół Domowy dla rodzin), Akcję Katolicką, Rodzinę Radia Maryja i inne.

WJ

Gdańsk

W Oddziale Okręgowym odbyła się inaugurująca tegoroczną pracę Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej dwudniowa sesja. Miała ona miejsce na terenie parafii p.w. św. Stanisława Kostki, której proboszczem jest długoletni asystent kościelny Oddziału Okręgowego, ks. dr Mirosław Paracki.

Otwarcia nowego roku Ośrodka dokonał bp Ryszard Kasyna, który odprawił z tej okazji Mszę Świętą. Ks. biskup, nawiązując do treści Ewangelii, wskazał na misję świeckich w Kościele. Odnosząc się do roli i zadań członków Ośrodka Formacji Katolicko Społecznej podkreślił znaczenie formacji, nabywania wiedzy i umiejętności w podejmowaniu przez świeckich różnych działań, służących dobru wspólnemu.

Pierwszy z referatów „Między kreacjonizmem a darwinizmem. Jak połączyć wiarę z rozumem?” wygłosił ks. dr Andrzej Dańczak. Przedstawił on darwinowska teorię ewolucjonizmu i jej stosunek do religii oraz naukę Kościoła na temat teorii ewolucji, opartą na encyklice Piusa XII „Humani Genesis” z 1950 roku oraz myśli Jana Pawła II. Dlaobydwu papieży kwestia zbawienia ludzkiego leży poza zasięgiem nauk przyrodniczych, jako kompetentnych na płaszczyźnie naukowej w odniesieniu do teorii ewolucji.


Podczas sesji OFKS wykład wygłosił ks. dr A. Dańczak

W drugim dniu konferencji zostały przedstawione zagadnienia stosunku papieża Piusa XII do sytuacji Żydów podczas II Wojny Światowej. Dr Piotr Szczudłowski zapoznał słuchaczy z różnorakimi działaniami podejmowanymi przez papieża czasów wojny i duchowieństwo katolickie w celu ratowania ludności żydowskiej we Włoszech oraz okupowanej Europie.

Red. Jerzy Marlewski zaprezentował z kolei problem odpowiedzialność świeckich za Kościół i Naród w świetle Katolickiej Nauki Społecznej. Mówca podkreślił naszą odpowiedzialność za Kościół, Naród i za rzeczywistość w której żyjemy i funkcjonujemy. Do tej odpowiedzialności, do podejmowania konkretnych działań jesteśmy, jako chrześcijanie, powołani. Przyszłość należy od naszej moralności, od postaw, od świadectwa własnego życia. Ponadto zaprezentowane zostały publikacje przybliżające podejmowane zagadnienie. Uzupełnieniem Sesji OFKS były, przekazane uczestnikom spotkań, kolejne numery Zeszytów Formacyjnych.

JOL, WJ

* * *

W Galerii Mariackiej można oglądać wystawę fotografii Karoliny Aszyk zatytułowaną„Ossuaria”. Karolinę gościliśmy w Galerii po raz drugi. Pierwszą wystawę o tym samym tytule artystka zaprezentowała w 2005 roku. Najnowsze prace artystki zostały uproszczone oraz oczyszczone z dosłownych sensów i znaczeń. Jednocześnie Karolina wzbogaciła warstwę formalną prac, dokonując ingerencji w samo tworzywo fotografii – w kliszę fotograficzną. Jej prace stały się bardziej wieloznaczne. Jak zwykle bohaterem prac artystki jest światło mierzące się z ciemnością. Karolina przyzwyczaiła widzów, że w swojej twórczości eksploruje temat paschy, przejścia z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Ponieważ autorka chce podkreślić prawdę, iż fotografia karmi się rzeczywistością, na wszystkich pracach artystki widzimy jej twarz lub twarz jej męża, również fotografika – Zbyszka Treppy.

W dzisiejszych czasach postawa Karoliny Aszyk ogromnie imponuje swoją pryncypialnością i niezłomnym poszukiwaniem własnej drogi w sztuce, biegnącej pod prąd modom panującym w środowisku. Twórczyni nie krępuje się podkreślać, iż jest osobą wierzącą. Z wiary czerpie inspiracje dla swoje twórczości.

MW

Kartuzy i Wejherowo

W Oddziałach Miejskich odbyło się spotkanie z ks. dr Leszkiem Jażdżewskim, poświecone przeżywaniu okresu Wielkiego Postu i jego. Duszpasterz zapoznał uczestników spotkania, ze zwyczajami i przeżywaniem Wielkiego Postu na Kaszubach na przełomie XIX i XX wieku. W czasie wykładu została również zaprezentowana publikacja „Droga Krzyżowa ze Sługą Bożym Konstantynem Dominikiem” stanowiąca zbiór tekstów ks. bpa Konstantyna Dominika, duszpasterza Diecezji Chełmińskiej, zmarłego w opinii świętości w 1942 roku.

JOL

Oddział Okręgowy w Katowicach

Bielsko-Biała

19 stycznia w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się spotkanie z cyklu „Klasycy polskiej myśli filozoficznej”. Tym razem gościem spotkania był dr Marek Rembierz z Uniwersytetu Śląskiego, dzięki któremu uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z sylwetką i dorobkiem myśli filozoficznej o. Józefa Marii Bocheńskiego – dominikanina, wybitnego logika, filozofa i sowietologa.

S. C.

Katowice

27 stycznia kierownik Galerii Historii Miasta Jastrzębia Zdroju Marcin Boratyn poprowadził wykład zatytułowany „Henryk Sławik – zapomniany śląski Prometeusz”. Autor przypomniał w nim postać pochodzącego ze Śląska działacza społecznego, który przebywając na Węgrzech podczas II wojny światowej czynnie zaangażował się w niesienie pomocy żydowskim dzieciom. Według różnych szacunków, dzięki ofiarnej postawie Ślązaka udało się uratować życie od 5 do 15 tys. żydowskich dzieci. Gość spotkania przybliżył postać „bohatera trzech narodów” – polskiego, węgierskiego i żydowskiego. Prelegent wskazał na konieczność upowszechnienia w Polsce i na świecie należytej wiedzy o emigracyjnej działalności Henryka Sławika.

M. Sz.

* * *

11 lutego w sali konferencyjnej Oddziału KS”CCH” zorganizowano wieczór promocyjny opublikowanych niedawno przez IW PAX „Pamiętników” arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, wyniesionego w ubiegłym roku na ołtarze. Gościem spotkania była postulatorka w procesie kanonizacyjnym hierarchy, s. Antonietta Teresa Frącek CSFFM. Wieczór był okazją do przypomnienia postaci XIX-wiecznego kapłana i patrioty oraz skłonił uczestników do pogłębionej refleksji nad posługą Świętego Arcybiskupa.

M. Sz.

Oddział Okręgowy w Krakowie

Bochnia

2 lutego w Oratorium św. Kingi Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz wierni z parafii w Brzeźnicy pod kierunkiem Teresy Waśko wystawili jasełka. Oratorium św. Kingi to już trzecie z kolei miejsce wystawienia jasełek, wcześniej zostały one zaprezentowane w Brzeźnicy oraz w Łazach. Przewodnicząca bocheńskiego oddziału Stowarzyszenia Halina Mucha poinformowała, że pieniądze zebrane od widzów w ramach wolnych datków w wysokości ponad 300 PLN, zostaną w całości przekazane do parafialnego oddziału Caritas przy parafii św. Mikołaja w Bochni na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.


Na przedstawienie jasełek w Oratorium św. Kingi przybyli liczni widzowie

Aleksander Rzepecki

* * *

Czym różni się współczesna rodzina od dawniejszych wzorców? Jakie funkcje spełnia dzisiaj? Jak postrzega ideę małżeństwa młodzież z Hiszpanii, Korei, Niemiec czy z Polski? Czy grozi nam masowe „singielstwo”? 18 lutego, na te i inne pytania starał się odpowiedzieć podczas swojego wykładu w miejskiej siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Jacek Stróżyński, członek Rady Głównej KS”CCH” i jednocześnie dyrektor Oddziału Okręgowego naszej organizacji w Szczecinie. „W Polsce modnymi terminami stały się kryzys ekonomiczny i kryzys rodziny. Wbrew temu, co się mówi, nie jest jednak aż tak źle. Choć zmiany są dość znaczne” – podkreślał.

Kor

Kraków

W oddziale Stowarzyszenia odbyło się spotkanie z Januszem Pasieką, członkiem Arcybractwa Najświętszego Sakramentu działającego przy kościele Bożego Ciała na Kazimierzu. Prelegent przybliżył licznie przybyłym na spotkanie członkom Stowarzyszenia i zainteresowanym tematyką gości, historię i rozwój najstarszego w Krakowie arcybractwa.

Przypomniał, że pierwsze bractwa w kościele powstawały juz w IV w. a ich zadaniem była opieka nad chorymi, ubogimi i sierotami. W Krakowie już w XIII w. istniało bractwo przy kościele św. Marka. Za oficjalną datę powstania Arcybractwa Najświętszego Sakramentu przyjmuje się rok 1437. Wtedy to papież Klemens VI specjalną bullą nadał mu odpusty za spełnianie niektórych czynności religijnych. Głównym celem bractwa miało być szerzenie kultu Najświętszego Sakramentu. Bracia mają brać udział w procesjach kościelnych, uroczystych Mszach św. towarzyszyć kapłanowi do chorego, troszczyć się o paramenty kościelne. Zlecono im także pieczę nad biednymi i chorymi w parafii. Arcybractwo ponownie ożyło w XVII w. dzięki połączeniu z bliźniaczym bractwem działającym przy kościele św. Wawrzyńca w Rzymie. Odtąd, podobnie jak Arcybractwo rzymskie nosi tytuł „Bractwo Pięciu Ran Pana Jezusa i Adoracji Najświętszego Sakramentu”. Od tego też momentu notuje się niebywały jego rozkwit, a w jego szeregi wstępują przedstawiciele wszystkich stanów. W 1682 roku do bractwa wraz z małżonką i synami wstąpił król Jan III Sobieski. Opiekunem i orędownikiem arcybractwa był apostoł Eucharystii bł. Stanisław Kazimierczyk (1433-1489), beatyfikowany przez Jana Pawła II w 1993 r. Obecnie papież Benedykt XVI zatwierdził już jego kanonizację. Ten świątobliwy kapłan zasłynął wiarą, ogromną wiedzą i skromnym, pełnym pokory i miłości bliźniego życiem. Kraków, a zwłaszcza zakon kanoników regularnych laterańskich, parafia Bożego Ciała i samo Arcybractwo – podkreślał Janusz Pasieka – starannie przygotowują się do kanonizacji swojego patrona. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani wydanymi z tej okazji przez parafię Bożego Ciała folderami, widokówkami i obrazkami przekazanymi przez proboszcza parafii ks. Piotra Walczaka CRL. Przywilejem Arcybractwa jest doroczne prowadzenie krakowskiej procesji z Wawelu na Skałkę. Uświetniają swą obecnością również słynny odpust Podwyższenia Krzyża Świętego w Opactwie Ojców Cystersów w Mogile. Ich strój w swej kolorystyce przypomina szaty kardynalskie. Podczas jednej z takich uroczystości w Mogile, Kardynał Karol Wojtyła zobaczywszy Arcybractwo powiedział: „Myślałem, że w Krakowie jest tylko jeden Kardynał, ale okazują się , że jest Nas więcej „. Od tej pory nazywają ich „Kardynałkami”.

TAJ,fot. aut.

Oddział Okręgowy w Lublinie

Biała Podlaska, Rejowiec, Włodawa

W ramach realizacji projektu „Spotkania z kulturą” Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” zorganizowało prelekcje poświęcone opublikowanej niedawno antologii polskiej poezji patriotycznej „Jak ojczyźnie służyć” w której znalazły się utwory pisarzy Lubelszczyzny. Spotkania prowadził Bolesław Sprawka, który opracował cały zbiór. Książka stanowi esencję tego, co w polskiej poezji patriotycznej jest najcenniejsze. Autor sięgnął do twórczości pisarzy, którzy na przestrzeni minionego stulecia w jakikolwiek sposób byli lub są związani z Lubelszczyzną. O kryterium umieszczenia danego autora w antologii decydowało nie tylko miejsce urodzenia i zamieszkiwania, ale także czasowe pobieranie nauki lub miejsce wykonywania pracy twórczej.

Inspiracją dla stworzenia zbioru były również różnorodne jubileusze i rocznice, które przypadały w minionym roku: 200 rocznica urodzin Juliusza Słowackiego, 70 rocznica wybuchu II wojny światowej oraz 65 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwszą część antologii otwiera poezja Karola Wojtyły, który z Lublinem związany był przez 24 lata, pojawiają się także wiersze Zenona Przesmyckiego, Bolesława Leśmiana i Józefa Czechowicza.

Spotkania z poezją patriotyczną Lubelszczyzny były próbą pokazania, iż tożsamość narodowa wciąż pozostaje jednym z najistotniejszych tematów dla twórców i odbiorców polskiej kultury.

Agnieszka Skałecka

Lublin

Marcin Sułek p.o. dyrektora Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie został wyróżniony medalem „Pro Memoriał”, za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Medal ten przyznawany jest przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wręczenie medalu miało miejsce podczas uroczystości jubileuszu Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Lublin w Trybunale Koronnym.

Agnieszka Skałecka

Zamość

14 stycznia członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana wraz ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w wykładzie Łukasza Kota przypominającym postać międzywojennego premiera rządu RP Leopolda Skulskiego i jego związków z Zamościem. Spotkanie odbyło się w siedzibie Muzeum Barwy i Oręża Arsenał. Referat uzupełniła prezentacja multimedialną oraz reportaż radiowy p.t. „Stryj Leopold”.

Łukasz Kot

* * *

Katolickie Stowarzyszenie ,,Civitas Christiana” już po raz trzeci zorganizowało konkurs wiedzy o Zamościu p.t. „Znam swoje miasto”. Dla uczestników konkursu – którym mógł zostać każdy – przygotowano 10 pytań. Z pośród osób, które przesłały do 31 stycznia 2010 r. prawidłowe odpowiedzi rozlosowane zostały nagrody.

Losowanie nagród odbyło się 4 lutego 2010 r. na antenie Katolickiego Radia Zamość w programie „Skarby Zamojszczyzny. Podróże dalekie i bliskie” w obecności gospodarzy audycji a zarazem jurorów: Lesława Flagi, Jacka Podkościelnego i Łukasza Kota.

Zwycięzcami konkursu zostali: Wiesław Turek, Agata Brykner, Jan Cieplechowicz, Bogusława Lankamer i Stanisław Smutniak. Losujący postanowili ponadto przyznać nagrodę specjalna dla Mirosława Ferensa z Zamościa za artystyczną oprawę karty z odpowiedziami.

Wylosowane osoby otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane m.in. przez Wydział Promocji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Zamość popularyzujące historie, kulturę i tradycję Zamościa.

Konkurs został zorganizowany przez Miejski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” przy współpracy z Katolickim Radiem Zamość, Zamojskim Towarzystwem Turystyki Górskiej i Ludowym Towarzystwem Naukowo- Kulturalnym oddział w Zamościu. Całość objął swoim patronatem prezydent Zamościa Marcina Zamoyski.

Łukasz Kot

* * *

Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w styczniu br. powołano Komitet Upamiętniający Postać Leopolda Skulskiego. W jego skład weszli m. in.: prezydent Zamościa Marcin Zamoyski, prof. Jan Jachymek (Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne/Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Zamościu) i Łukasz Kot przewodniczący KS”CCH”” w Zamościu (zarazem przewodniczący Komitetu). Inicjatywą Komitetu jest ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej Leopoldowi Skulskiemu jedynemu premierowi rządu Rzeczpospolitej Polskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego pochodzącemu z Zamościa.

18 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie członków Komitetu podczas którego omówiono projekt tablicy. W lutym dokumenty zostaną przekazane do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pomników Walk i Męczeństwa w Lublinie w celu zatwierdzenia treści tablicy.

Łukasz Kot

Oddział Okręgowy w Olsztynie

Bartoszyce

Zespół formacyjno-zadaniowy „Civitas Christiana” w Bartoszycach wraz z Biblioteką Miejską zorganizował spotkanie z autorami książki „Piórkiem i skalpelem. Aforyzmy z ilustracjami”. Spotkanie odbyło się w czytelni Biblioteki Miejskiej w Bartoszycach. Mimo szalejącej na dworze zawiei, frekwencja była zaskakująco duża. Dopisały także miejscowe media, zainteresowane spotkaniem. Prezentowane przez Tomasza Nakielskiego i Andrzeja Taborskiego aforyzmy (zarówno pisane, jak rysunkowe, prezentowane na ekranie) dotykały najbardziej aktualnych tematów oraz uświadamiały uczestnikom spotkania paradoksy współczesności i zachęcały do krytycznego spojrzenia na siebie i świat.

(z)

Elbląg

W Oddziale „Civitas Christiana” zorganizowane zostało spotkanie na temat ostatniej encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI „Caritas in veritate” Treść papieskiego dokumentu zaprezentował Paweł Nieczuja-Ostrowski.

(o)

Ełk

12 lutego w siedzibie „Civitas Christiana” odbył się wieczór poetycki poświęcony twórczości nieżyjących już poetów ełckich – Ireny Misztal i Jerzego Cichowicza. Życiorysy twórców przedstawił. Kazimierz Szrajber. Uczestniczki wieczoru, Barbara Choromańska, Helena Chabska i Janina Szrajber prezentowały wybrane wiersze artystów, nawiązujące do krajobrazu Ełku i okolic. Na zakończenie odczytano jeszcze dwa wiersze zmarłego w 1940 roku poety ludowego Michała Kajki, który do dziś jest symbolem polskiego trwania na Mazurach. Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Regionalizm polski”.

(sz)

Iława

9 lutego Oddział Miejski zorganizował spotkanie poświęcone najnowszej encyklice Benedykta XVI „Caritas in veritate”. Jej treść przybliżył słuchaczom Andrzej Taborski z Olsztyna. Zwrócił uwagę, że jest to encyklika bardzo aktualna, gdyż dotyka problemów, z jakimi dziś boryka świat. Dziwna jest więc postawa mediów i innych ośrodków opiniotwórczych, które ją przemilczają. Podkreślił też rolę katolików świeckich, którzy powinni ją popularyzować i wprowadzać bogactwo jej treści w życie społeczne, gospodarcze, kulturalne i polityczne.

(z)

Kętrzyn

W ramach obchodów Roku Chopinowskiego 4 lutego odbyło się spotkanie z Czesławą Stępień nt. „Fryderyk Chopin – mistrz partytury i fortepianu”. Prelegentka nawiązała do sytuacji politycznej w Europie w latach, w których żył Chopin. Był to czas bardzo trudny dla narodu polskiego. Następnie zaprezentowała życie i bogatą spuściznę twórczą naszego największego kompozytora oraz jej wpływ na kondycję moralną i patriotyczną Polaków, a także przypomniała niezwykłą popularność jego muzyki na całym świecie – także dziś, co było i jest wspaniałą promocją polskości. Okolicznościowe plakaty wykonane przez Zofię Lipską stanowiły ilustrację prezentowanego referatu. Tłem spotkania była muzyka Mistrza Fryderyka. Najmłodsza uczestniczka spotkania, Karolina Kowszuk, odczytała wiersz Norwida „Fortepian Chopina”, a przewodnicząca Oddziału, Zenobia Alejun, wręczyła wszystkim uczestnikom okolicznościowy zeszyt „Fryderyk Chopin w poezji.

(t)

* * *

18 lutego miało miejsce spotkanie poświęcone encyklice Benedykta XVI „Caritas in veritate”. Najważniejsze wątki dokumentu omówiła Beata Jasieniecka z Olsztyna. Zwróciła uwagę na jej aktualność i zachęciła do głębszego jej studiowania i popularyzowania. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowy zeszyt formacyjny, w którym ks. prałat Jan Rosłan, asystent kościelny Oddziału Okręgowego w Olsztynie ukazał treść encykliki w aspekcie zaangażowania ruchów i stowarzyszeń katolickich w życie Kościoła i świata. Wykład uzupełniła ożywiona dyskusja.

(t)


Beata Jasieniecka zaprezentowała najnowszą encyklikę Benedykta XVI

Nidzica

Oddział Miejski zorganizował 23 lutego spotkanie z Beatą Jasieniecką z Olsztyna, która przybliżyła słuchaczom treść najnowszej encykliki Benedykta XVI „Caritas in veritate”. Podkreśliła te fragmenty dokumentu papieskiego, w których Papież opisuje rzeczywiste przyczyny współczesnego kryzysu finansowego i ekonomicznego, a więc odejście polityki i gospodarki od zasad etycznych i moralnych.

(k)

Ostróda

Tegoroczny VI Ostródzki Galowy Koncert Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Dzieciątku” w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przebiegał w duchu kolędowania górali spod polskich Tatr. Wystąpił Regionalny Zespół „Mały Giewont” z Zakopanego-Olczy pod kierownictwem Katarzyny Stachoń i Franciszka Kowalczyka. Wśród kolęd i pastorałek górale zaprezentowali fragmenty szopki betlejemskiej. Zespół funkcjonuje przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem-Olczy, prowadzonym przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy. Opiekunem zespołu jest ks. Jan Szwaikowski CM.


W Ostródzie wystąpił regionalny zespół „Mały Giewont” z Zakopanego z koncertem kolęd

Zanim jednak zaśpiewano Dzieciątku po góralsku, tradycyjnie koncert otworzył Zamkowy Chór Kameralny w Ostródzie pod kierunkiem Andrzeja Kowalskiego. W swoim bogatym repertuarze chór posiada nowe opracowania kolęd i pastorałek. Koncert prowadziła Maria Krystyna Andrzejewska. I jak to już stało się zwyczajem – finałową kolędę koncertu wspólnie zaśpiewali jego wykonawcy. Tym razem była to góralska kolęda p.t. „Maluśki, Maluśki”. Słowa kolędy organizatorzy zamieścili na zaproszeniach.

Patronat nad koncertem objął Starosta Ostródzki. Współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie, Parafia p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Centrum Kultury w Ostródzie. Organizatorzy zgodnie zabiegają, aby każdego roku zapraszać nowych wykonawców, nadawać koncertom indywidualny charakter i niepowtarzalną atmosferę. Pomysł na przyszłoroczny koncert pojawił się już tuż po zakończeniu góralskiego kolędowania. Tak więc – już teraz zapraszamy na przyszłoroczny Ostródzki Galowy Koncert Kolęd i Pastorałek.

Zbigniew Połoniewicz

* * *

18 lutego KS”CCH” zorganizowało spotkanie z Tomaszem Nakielskim, który przybliżył zagadnienia związane z funkcjonowaniem Katolickiej Nauki Społecznej. Jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest przygotowanie katolików świeckich do obecności w życiu publicznym, powinniśmy ustawicznie zgłębiać i aktualizować swoją wiedzę w zakresie katolickiej nauki społecznej. I temu właśnie służyło spotkanie. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowy zeszyt formacyjny.

(zp)

Oddział Okręgowy w Opolu

Kluczbork i Prudnik

W XVIII Światowy Dzień Chorego członkowie Stowarzyszenia zorganizowali Konferencję „Radzenie sobie z trudnościami pielęgnacji i opieki nad chorym w domu”. Wykłady spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej. W Kluczborku, dr Antoni Bobiński mówił o potrzebach człowieka chorego i roli jego bliskich w procesie zdrowienia, oraz udzielał fachowych porad dotyczących pielęgnacji chorej i starszej osoby w domu. W Prudniku, dr Celestyn Kalisz spotkał się z pacjentami z Domu Opieki św. Jana Bożego i ich najbliższymi. Oprócz wykładu tematycznego spotkanie było okazją do wspólnej modlitwy i śpiewu.

Obchody Światowego Dnia Chorego (11 lutego) to dzień modlitewny za chorych i cierpiących na ciele i duszy. Zorganizowane spotkania miały za zadanie wskazać niezastąpioną rolę rodziny w opiece nad chorym, oraz uczyć szacunku do życia własnego i innych.

Anna Piotrowska

Opole

W siedzibie oddziału odbyły się kolejne zajęcia Okręgowego Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej. Rozpoczął je ks. dr Sławomir Pawiński prelekcją na temat: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Kolejna prelekcja Anny Chyry „Rodzina jako środowisko wychowania społecznego” wywołała żywą dyskusję wśród uczestników Ośrodka. Pokazuje to, że tematyka rodziny i wychowania jest zawsze aktualna i spotkania poruszające ten problem są niezmiernie potrzebne. Na koniec przysłowiowej „oliwy do ognia” dodał ks. dr hab. Marek Lis ze swoimi warsztatami na temat obrazu kobiety we współczesnych mediach wobec wizji chrześcijańskiej. W ich trakcie okazało się, jak skutecznie twórcy reklam manipulują obrazem kobiety w reklamie sprowadzając ją do roli przedmiotu gotowego zaspokoić każde pragnienie mężczyzny.

Daniel Bialik

* * *

Wspólny projekt Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu i Stowarzyszenia Przyjaciół Misji Franciszkańskich wraz z Ośrodkiem Misyjnym w Górze Św. Anny „Pomóżmy dzieciom Afryki” dobiegł końca. Jego realizacja składała się z dwóch etapów. Pierwszy to cykl spotkań misjonarza o. Krystiana Pieczki OFM z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich rezultatem jest zobowiązanie uczniów i ich opiekunów do finansowej pomocy edukacyjnej małym mieszkańcom Czarnego Lądu, aż do czasu ukończenia edukacji wybranego dziecka. W programie szkolnej adopcji edukacyjnej wyróżnia się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 z Opola, która przyjęła na siebie obowiązek finansowania edukacji dwóch uczniów – chłopca Rogera i dziewczynki Inousy z Burkino Faso. Dzieci już nawiązały korespondencję z polskimi rówieśnikami.


O. Krystian Pieczka OFM z uczniami szkół podstawowych

W drugim etapie projektu przeprowadzono konkurs plastyczny „Piękno i różnorodność życia chrześcijan w Afryce. Pomóżmy dzieciom Afryki”. Komisja przyznała dwie nagrody pierwsze: Annie Lemborskiej z Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Opolu i Aleksandrze Gałan z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Opolu. Drugie miejsca zajęli Stanisław Pala PSP nr 21 w Opolu i Kajetan Ewertowski z PSP w Byczynie oraz Katarzyna Blacha z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Opolu. Miejsca trzecie przyznano Michalinie Poprzeczny z PSP nr 21 w Opolu, Karolinie Kapica z PSP w Byczynie i Katarzynie Łakomskiej z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Opolu. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w siedzibie Oddziału Okręgowego w Opolu, przy udziale misjonarza O. Krystiana Pieczki OFM i przewodniczącego „Civitas Christiana” w Opolu Tadeusza Staszczaka. Wśród otrzymanych upominków największym powodzeniem cieszył się wydrukowany kalendarz na 2010 rok z kolorowymi pracami uczniów.

Alina Kostęska

Piotrówka

W styczniową niedzielę w sali LZS odbyło się tradycyjne spotkanie kolędowe zorganizowane przez miejscowy zespół Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, amatorski zespół teatralny „Faska” oraz świetlicę wiejską. Licznie przybyli na nie, nie tylko mieszkańcy wsi, ale i goście z sąsiednich miejscowości. Swoją obecnością zaszczycili je także przedstawiciele Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu- Tadeusz Staszczak i Alina Kostęska, Urzędu Gminy w Jemielnicy-Piotr Pyka, Weronika Bimer oraz przewodniczący Rady Gminy Antoni Drzyzga oraz proboszcz miejscowej parafii ks. Alojzy Piechota.

Spotkanie było okazją do podsumowania konkursu na najpiękniejsza rodzinna szopkę bożonarodzeniową, wspólnego śpiewu kolęd i przedstawienia jasełkowego.

Ogłaszając konkurs , organizatorzy chcieli stworzyć okazję do prawdziwie religijnego przygotowania się do świat Bożego Narodzenia, wzmocnienia więzi rodzinnych oraz pielęgnowania tradycji, dziś coraz częściej zastępowanej bezdusznymi, masowymi podróbkami. Przygotowane szopki zostały wykonane w całości przez członków rodzin i nie było w nich żadnych elementów gotowych kupionych w sklepie. Dzięki temu powstały niepowtarzalne dzieła z różnorodnych materiałów. Jak przyznają uczestnicy, najwięcej pracy włożyli w przygotowanie figurek. Uśmiechnięte twarze i misterne skrzydełka aniołków, maleńkie postacie kaczek, owieczek wykonane małymi i większymi rękami z papieru, masy solnej , plasteliny, to długie godziny wspólnych rozmów, rodzinnych wspomnień, żartów z dala od komputerowych gier i niekończących się telewizyjnych seriali. To wzajemne wspieranie się chwilach zniechęcenia, trening cierpliwości i ogromna radość ze wspólnego kolędowania.

W konkursie nie było przegranych. Wszystkie uczestniczące w nim rodziny otrzymały upominki ufundowane przez Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Opolu oraz Urząd Gminy w Jemielnicy.

Wystawa szopek uzupełniała scenografię jasełek przygotowanych pod kierunkiem Emilii Szpiech przez grupę młodzieży i dorosłych. Widzowie mogli także współtworzyć z występującymi opowieść o wydarzeniach sprzed tysięcy lat, śpiewając razem z aktorami kolędy. Niezwykle ciepło przyjęli również występ Nigeryjczyka Johna Rolanda Emski (piłkarza grającego w LZS Piotrówka), który z dala od ojczyzny i bliskich swoim języku zaśpiewał pieśń o narodzeniu Jezusa, a jego melodyjny, płynący z głębi serca głos poruszył wszystkich i został nagrodzony gromkimi brawami.

Spotkanie było wyjątkowo udane. Ciepłą, rodzinną atmosferę udało się stworzyć dzięki zaangażowaniu wielu parafian ofiarujących swój czas i zdolności dla innych oraz wsparciu księdza proboszcza Alojzego Piechoty. Pękająca w szwach sala , liczny udział dzieci i młodzieży to dowód na to, że można doskonale łączyć przeżycia religijne z potrzebą zabawy i rozrywki. To doskonała okazja do integracji parafii, pokazania ,że wspólnota rodzi wiele dobra, to wreszcie wspaniały przykład dla młodych poszukujących swojej drogi w niełatwym świecie.

Anna Piotrowska

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

Cykl konferencji ,,Deum sequere ” to nowy projekt Oddziału Miejskiego kierowany do młodych. Comiesięczne konferencje, wykłady, dyskusje połączone z audiowizualnymi prezentacjami to główny sposób realizacji tego zadania.

Młodzież często staje przed wyborem, który zaowocuje na dalsze lata życia. Można wybrać „życie na luzie”, wolność, albo życie w bliskości z Bogiem-, które często wymaga wielu wyrzeczeń. Jak żyć, aby nie zmarnować młodości? Jak bez reszty zaufać Bogu? Jak znaleźć czas dla rodziny rodzeństwa prawdziwych przyjaciół ? Jak odnaleźć te najważniejsze w życiu wartości, gdy żyje się w epoce rozwoju techniki, która często przysłania młodym ,prawdziwy sens życia. Dziś tylko od młodzieży zależy mentalność tego świata, jak mawiał Jan Paweł II. Spotkania te są także okazją do wzajemnego poznania się, dzielenia się wątpliwościami, oraz przemyśleniami. Są także szansa na zwiększenie posiadanej wiedzy nie tylko w tematach ważnych dla Kościoła, ale i dla Narodu. Tematami sesji będą m. in. zaangażowanie w życie społeczne, problemy związane z emigracją zarobkową, przyczyny i konsekwencje totalitaryzmów, kwestie rozwoju zawodowego, kryzys wychowania, problem zażywania narkotyków czy też prezentacja postaci dawnych i dzisiejszych świętych.

Tematem pierwszej konferencji, która odbyła się 9 lutego była postać Świętego Proboszcza z Ars – Jana Marii Vianneya, bezkompromisowego kapłana i głosiciela Ewangelii. „Święty bezpośrednio z konfesjonału na udawał się na ambonę” – pisał świadek tych wydarzeń o. Alfred Monnin SJ. ,,Nie uznawał żadnej innej mądrości za prawdziwą ani za pożyteczną. Nauczył się wszystkiego nie w kurzu bibliotek ani z ust mędrców, zasiadając w szkolnych ławach, lecz na modlitwie, na kolanach u stóp swego Mistrza (…) przed tabernakulum, gdzie spędzał dnie i noce, zanim tłumy odarły go z wolności dysponowania swoim czasem – to tam wszystkiego się nauczył” („Zapiski z Ars, s. 26-27).

Ewelina Goździewicz

* * *

Przez dwa pierwsze tygodnie lutego Obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, którego koronacja nastąpi w przyszłym roku, nawiedzał rodziny zaangażowane w działalność Ruchu Szensztackiego w Gnieźnie, blisko współpracującego z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”. Pod koniec peregrynacji, obraz wystawiono w siedzibie gnieźnieńskiego oddziału Stowarzyszenia. Członkowie Ruchu Szensztackiego, KS”CCH” z Gniezna i Trzemeszna oraz Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin uczestniczyli w nabożeństwie apostolskim do św. Wincentego Pallottiego. Na specjalnie przygotowanym Ołtarzu Słowa umieszczono cudowny Obraz, korony koronacyjne oraz relikwie św. Wincentego. Modlitewne spotkanie prowadzili Henryk Misiorek (Ruch Szensztacki), Eugeniusz Rosiński i Edward Frąckowiak (oddziały Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Trzemesznie i Gnieźnie) oraz moderator Gnieźnieńskich Wieczerników Rodzin. Na zakończenie, zebrani oddali cześć relikwiom św. Wincentego, prekursorowi apostolatu świeckich.

Ewelina Goździewicz

Wolsztyn

21 stycznia, w 105 rocznicę urodzin błogosławionego ks. Józefa Kuta, w wolsztyńskiej Farze miało miejsce upamiętnienie tej rocznicy. Odprawiona została Msza święta koncelebrowana, w czasie której modlono się o właściwy, lokalny wymiar jego kultu.

Błogosławiony ksiądz Józef Kut – proboszcz parafii w Gościeszynie niedaleko Wolsztyna, był jednym z czterech kapłanów Archidiecezji Poznańskiej spośród 108 męczenników II wojny światowej, którzy zostali beatyfikowani w czerwcu 1999 roku przez Jana Pawła II.

Jednakże głównym bohaterem wolsztyńskiego spotkania była Natalia Tałasiewicz – poznańska nauczycielka i poetka. Cechowała ją zwyczajna świętość, kształtowana przez lata. Inteligentna i utalentowana, elegantka i estetka, porywcza i nieustępliwa w walce o swoje racje, zaradna i rodzinna. Mimo kłopotów zdrowotnych, żyła intensywnie. Uczyła, wychowywała, grała na skrzypcach, śpiewała, lubiła żarty, górskie wycieczki; wygłaszała prelekcje i wykłady. Nieszczęśliwie zakochana w pewnym młodym komuniście, zrezygnowała z tej miłości w imię wyższych racji. „Miejski singel” – powiedzielibyśmy o niej dzisiaj. Za działalność konspiracyjną została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym Ravensbruck. Nadano jej obozowy numer 75188. Zamęczona została prawdopodobnie w Wielki Piątek 1945 roku, w wieku 39 lat. Błogosławiona Poznanianka jest patronką Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wychowawców „Warsztaty w Drodze”.

Postać błogosławionej i humanistyczne przesłanie jej życia przedstawił ks. dr Grzegorz Chojnacki. Wykład stał się kanwą interesującej dyskusji na temat drogi do świętości ludzi świeckich i zasługującego wymiaru naszej zwykłej codzienności. Podkreślano też, że pomimo Soboru Watykańskiego istnieje wyraźna dysproporcja pomiędzy liczbą świeckich a przedstawicielami życia konsekrowanego, których Kościół wynosi na ołtarze.

wjch

* * *

W ostatni piątek stycznia miały miejsce wybory nowych władz Oddziału Miejskiego Stowarzyszenia (wcześniej, podobne wybory odbyły się w innych Oddziałach Okręgu Wielkopolskiego – w Sierakowie, Rychwale, Gnieźnie i Gostyniu).

Oddział wolsztyński przeprowadził w minionej kadencji wiele ciekawych działań, które wyraźnie wpisały się w lokalną rzeczywistość społeczną. Najważniejsze to te, związane z promocją postaci i nauczania Jana Pawła II – Honorowego Obywatela Ziemi Wolsztyńskiej, w ramach długofalowego projektu p.t. „Jan Paweł II – nasz Patron”; oraz inicjatywy innego projektu, zatytułowanego :„Martyrologia duchowieństwa wielkopolskiego ze szczególnym uwzględnieniem byłego powiatu wolsztyńskiego”.

Oddział inicjował także wiele działań, będących poza głównymi projektami, które związane były z rożnymi okolicznościami, najczęściej rocznicowymi – 13 grudnia, Dzień Solidarności i Wolności czy też 25 – lecie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Wszystkie te działania, były przejawem i przykładem dobrej współpracy z samorządami obu szczebli, parafiami, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty oraz lokalnymi placówkami upowszechniania kultury.

Tego samego dnia przedstawiciele wszystkich tych instytucji, a także sympatycy naszego środowiska uczestniczyli w Noworocznym Spotkaniu Przyjaciół. Wziął w nim również udział Wiceprzewodniczący Rady Głównej KS”CCH” Karol Irmler z małżonką Grażyną.

wjch

Zaborówiec

Od 19 do 21 lutego w Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjnym odbyła się wyjazdowa Sesja Ośrodka Formacji Katolicko – Społecznej Oddziału Okręgowego KS”CCH”. Zainaugurowała ona tegoroczną pracę formacyjną w Oddziale. Już tradycyjnie, odbyła się ona razem z wielkopostnymi rekolekcjami dla całej organizacji wielkopolskiej. Msze święte z homiliami, Droga Krzyżowa, Godzinki, nabożeństwo pokutne – to tylko niektóre z całego bogactwa ćwiczeń duchowych podczas tych dni. Dopełniały one konferencje o. dra Kazimierza Lijki – oblata Maryi Niepokalanej, wykładowcy seminarium duchownego w nieodległej Obrze. Tematyka wykładów dotyczyła problematyki posoborowej eklezjologii, a konkretnie współczesnej liturgii jako nośnika kultury; udziału w liturgii ludzi świeckich, ich roli w sprawowaniu kultu Bożego oraz roli kobiet. Liturgia – jak podkreślił rekolekcjonista, jest prawdziwym nośnikiem kultury, nie tylko przez swe godne podziwu teksty, muzykę czy gesty. Ale także przez to, że tych, którzy w niej uczestniczą, wyrywa jakby z izolacji, aby ich zgromadzić we wspólnocie wiernych.

wjch

Oddział Okręgowy w Szczecinie

Nowogard

10 lutego do parafii p.w. św. Rafała Kalinowskiego przybył Peregrynujący Różaniec Jasnogórski. Z parafią tą jest związany nowogardzki oddział Stowarzyszenia. Różaniec wprowadziła do świątyni przewodnicząca Rady Oddziału Barbara Gontarska wraz z dyrektorem Oddziału Okręgowego Jackiem Stróżyńskim oraz członkinią Rady Teresą Pciun. Modlitwę poprowadziła Zofia Czerniakowska, członkini KS”CCH”. Po odmówieniu różańca odprawiona została uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. Tomasza Tylutkiego. Oprawę liturgiczną Eucharystii przygotowali kol. Andrzej Leszczyński (czytania) oraz Bogumiła Kapka (Modlitwa Wiernych). W uroczystości uczestniczyło wielu członków Stowarzyszenia oraz grono sympatyków.

Po Mszy św. uczestniczący w ceremonii mogli ucałować Różaniec. Następnie odbyło się spotkanie z dyrektorem Jackiem Stróżyńskim, który opowiedział historię Różańca i drogę jego peregrynacji.

Andrzej Leszczyński

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Legnica

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Biblioteka im. Jana Pawła II przy Wyższym Seminarium Duchownym oraz Krąg Przyjaciół św. Hildegardy po raz drugi zorganizowały sesję popularnonaukową „Śladami św. Hildegardy z Bingen”.

Krótką modlitwą oraz przypomnieniem postaci św. Tomasza z Akwinu (w którego liturgicznie wspomnienie przypadło spotkanie) rozpoczął sesję dyrektor seminaryjnej biblioteki, ks. dr Bogusław Drożdż. W spotkaniu uczestniczyli m. in. Sekretarz Rady Głównej KS”CH” Henryk Koch, dyrektor Oddziału Piotr Sutowicz, członkowie Kręgu Przyjaciół św. Hildegardy i KS”CCH” z Legnicy, Kamiennej Góry, Wrocławia oraz duchowni, siostry zakonne i alumni diecezjalnego seminarium.

Pierwszy wykładowca, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu przedstawił temat „Charyzmaty w życiu św. Hildegardy z Bingen.” Charyzmat (dar łaski) to działania Ducha Świętego wobec poszczególnych wiernych. Przedstawiając życiorys świętej oraz spisane w jej dziele „Scivias” mistyczne wizje, prelegent omówił najbardziej charakterystyczne charyzmaty chrześcijańskie. Dar prorokowania (zapowiadanie przyszłych wydarzeń) należy tak interpretować, aby utrzymać ład we wspólnocie Kościoła. Krytyka jego widzialnych struktur, przy zachowaniu miłości Urzędu Nauczycielskiego Kościoła, nie może powodować odrzucenia. W czasie czterech podróży kaznodziejskich po Niemczech święta nawoływała do modlitwy, szczególnie śpiewem, przestrzegała przed grzeszeniem, uzdrawiała i egzorcyzmowała. Dostawała setki listów od zwykłych wiernych, ale także władców i biskupów, proszących o radę w sprawach religijnych i zdrowotnych. Świadczy to, wbrew mitom, o pozycji kobiet w średniowiecznym Kościele.

Alfreda Walkowska z Kręgu Przyjaciół św. Hildegardy przypomniała naukę niemieckiej świętej o zasadach utrzymania zdrowia. Cztery filary medycyny Hildegardy to: dieta, zabiegi, leki oraz posty. Św. Hildegarda szczególną wagę przykładała do stosowania ziół, upuszczania krwi, postów oraz konieczności spożywania wysokojakościowych produktów, m.in. wypieków z orkiszu (odmiany pszenicy). To sam człowiek, swoim stylem życia odpowiada za zdrowie oraz harmonię ciała i duszy.

Pod koniec spotkania, kol. Henryk Koch dokonał krótkiego omówienia książki „Chleb i wino. Jak jadać zdrowo z Biblią”, wydaną przez IW PAX której egzemplarze przekazał jako dar dla biblioteki seminaryjnej oraz Kręgu Przyjaciół św. Hildegardy.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku w legnickim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. bp Marek Mendyk poświęcił obraz z wizerunkiem świętej benedyktynki. Być może jest to pierwszy impuls do powstania w tej świątyni sanktuarium poświęconym św. Hildegardzie z Bingen.

Andrzej Tomaszewski

Wrocław

Przedstawiciele dolnośląskiej „Civitas Christiana” wzięli udział w uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa najbliższemu współpracownikowi Benedykta XVI, kardynałowi Tarcisio Bertone. Wyróżnienie zostało wręczone w czasie uroczystego posiedzenia Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, które poprzedziła Msza św. we wrocławskiej katedrze. Przebywający w nadodrzańskim grodzie kardynał Bertone został również przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej, w uznaniu wybitnych zasług na rzecz Kościoła w Polsce.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej wygłosił wykład zatytułowany „Demokracja a Kościół”, w którym podkreślił, iż „wszyscy powinni stać się czynnymi działaczami życia chrześcijańskiego”. Gospodarze tej niecodziennej uroczystości, ks. Arcybiskup Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, Wielki Kanclerz uczelni oraz Ks. prof. Waldemar Irek, Rektor uczelni, w uznaniu zasług znakomitego Gościa z Watykanu, zgodnie napisali w okolicznościowym tekście – „wierzymy, że w ten sposób wszyscy pragniemy wyrazić nasz szacunek wobec Następcy Świętego Piotra oraz podziw dla myśli i zaangażowania dzisiejszego Laureata”.

Henryk Koch

Artykuł ukazał się w numerze 03/2010.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej