Z działalności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Oddziały 12/2008

2013/01/18

Oddział Okręgowy w Gdańsku

Gdańsk

W ramach Ośrodka Młodych w Galerii Mariackiej w październiku odbył koncert, który rozpoczął nowy cykl spotkań wokalnych uczniów szkoły muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem prof. Lilliany Górskiej. Uczennice klasy śpiewu solowego wykonały utwory C. Debussego, G. Gershwina, A.L. Webbera. Piękne głosy i młody temperament wzbudziły podziw wśród publiczności.

* * *

Po raz kolejny w ramach programu tworzenia „Regionalnych Centrów Kultury Chrześcijańskiej” w Galerii Mariackiej odbył się wieczór z poezja śpiewaną zatytułowany „Jesienne liście”. Poetyckie spojrzenie na jesień w znanych i mniej znanych utworach pozwoliło na chwile zadumy nad słowem poetyckim. Organizatorką spotkania jest Basia Toton.

Kazimierz S.

Oddział Okręgowy w Kielcach

Kielce

12 listopada w nowej siedzibie Stowarzyszenia z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Bęczkowa spotkali się miłośnicy pieśni, poezji i gwary świętokrzyskiej dla uczczenia90. rocznicy odzyskania niepodległości. Ewa Siudajewska z Bęczkowa przeczytała „godkę” ze zbioru swojej matki. Wspomnieniami z czasów ostatniej wojny podzieliła się Ewa Kot. Tematami opowieści były pamięć o najbliższych, szacunek dla życia oraz pokora względem śmierci i losu. O wielkim umiłowaniu ojczyzny przez księdza Piotra Ściegiennego opowiedziała zebranym Maria Waldon. Jej pogadanka przypomniała zebranym krajobraz Kielecczyzny i Puszczy Jodłowej, dającej schronienie XIXwiecznym powstańcom i XX-wiecznym partyzantom. Poeci świętokrzyscy: Wiesław Kot, Daniela Kowalska, Zofia Soboń, Wojciech Kołodziej oraz Anna Błachucka zaprezentowali swoje wiersze. Pieśni patriotyczne śpiewał Chór z Morawicy pod kierunkiem Zofii Soboń i chór z Szewców pod kierunkiem Ewy Fudali.

Anna Błachucka

Oddział Okręgowy w Krakowie

Niegowić

Młodzież gimnazjum im. Księdza Karola Wojtyły w Niegowici oddała hołd swojemu patronowi. Uroczystość pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza, odbyła się z okazji 5. rocznicy nadania niegowickiemu gimnazjum patronai zakończenia rocznych obchodów 60. rocznicy przybycia ks. Wojtyły do Niegowici. Rocznicę obchodzono pod hasłem „Odkryj tajemnicę swojego powołania”.

Młodzież z nauczycielami, rodzicami i duszpasterzami przygotowała bogaty program artystyczny. W uroczystości wziął udział proboszcz ks. Paweł Sukiennik, ks. prałat Józef Gąsiorowski, kolega Ojca Świętego z lat gimnazjalnych, przedstawiciele samorządu, Stanisław Pażucha przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie wraz z współpracownikami, osoby, które pamiętają ks. Karola Wojtyłę jako wikariusza w Niegowici.

Uroczystość poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Karola Wojtyły. Szczególnym gościem obchodów rocznicowych był prof. Gabriel Turowski, przyjaciel Jana Pawła II. Odpowiadając na pytania młodzieży, prof. Turowski wspomniał o wielu nadzwyczajnych zjawiskach, które towarzyszyły zamachowi na papieża, takich jak zacięcie się pistoletu Agcy, co zdarza się raz na milion, szybki dojazd do polikliniki, mimo że zepsuł się klakson i syrena karetki, przygotowana sala i zespół operacyjny. Później, gdy Ojciec Święty ofiarował swoje życie i cierpienie za losy świata i ludzkości, takie nadzwyczajne zjawiska już nie następowały, co oznacza, że Pan Bóg przyjął Jego ofiarę. Profesor wspomniał także o latach, gdy „Wujek” wraz ze swoim środowiskiem wędrował po górach, wyjeżdżał na kajaki, uprawiał sporty zimowe, zachęcając młodzież do uprawiania sportu i czynnego wypoczynku. Koło teatralne, kontynuujące działalność rozpoczętą w Niegowici przez ks. Karola Wojtyłę, przygotowało i wystawiło spektakl w oparciu o teksty Jana Pawła II. Obchodom towarzyszyły także wystawy medali prof. Czesława Dzwigaja, pokonkursowa wystawa plastyczna i fotograficzna. Prof. Gabriel Turowski wręczył nagrody i dyplomy laureatom konkursów.

TAJ

Nowy Sącz

Na dwóch największych sądeckich cmentarzach we Wszystkich Świętych i Zaduszki prowadzono kwestę na renowację zabytkowych grobów. Akcja pod hasłem „Odnawiamy sądeckie nekropolie” została zorganizowana już ósmy raz. Na podkreślenie zasługuje rosnąca z roku na rok szczodrość sądeczan i zaangażowanie przedstawicieli organizacji biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Warto dodać, że w czasie kwesty najhojniejszym darczyńcom wręczane były m.in. egzemplarze książeki Pogłos znad Dunajca napisanej przez Gabrielę Danielewicz (wydanej w przez PTH i „Civitas Christiana”), i Jerzego Piechowicza pt. Batalia o świętą Małgorzatę, wydanej staraniem „Civitas Christiana”.Kwesta na ratowanie starych grobów to wspólna inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Związku Sądeczan, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, PTT, PTTK „Beskid”, Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz środowisk młodzieżowych.

Od początku odnowieniem zabytków sepulkralnych zajmuje się konserwator dzieł sztuki i artysta plastyk Józef Stanisław Stec z Nowego Sącza.

Leszek Migrała

11 listopada odbyło się czwarte Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie „Witaj, Jutrzenko Niepodległości”, które wpisało się w obchody 90-lecia odzyskania niepodległości i 90-lecia utworzenia 1. Pułku Strzelców Podhalańskich. Spotkanie zorganizowałyparafia oo. Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Okręgowe, przy wsparciu Drukarni FLEXERGIS, pod patronatem prezydenta Nowego Sącza, Ryszarda Nowaka. Śpiewniki przygotowane specjalnie na tę okazję z zestawem pieśni legionowych i poświęconych Sercu Pana Jezusa, wydrukowała drukarnia FLEXERGIS dzięki sponsorowi – firmie NOVITUS SA.

W chórku pod przewodem Tomasza Wolaka wystąpili o. Józef Birecki SI, proboszcz parafii, i Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, a zarazem sekretarz Oddziału „Civitas Christiana” oraz jego córka Alicja, Stanisław Pażucha z żoną i Leszek Migrała

W przerwach między kolejnymi częściami Leszek Zakrzewski przybliżał zebranym ciekawe fakty historyczne związane z konfederacją barską, pobytem legionistów i Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu, odzyskaniem niepodległości w październiku 1918 roku w Nowym Sączu, utworzeniem 1. PSP. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Grybel z biura Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Dąbrowa Tarnowska

5 października Jan Rzeźniewski, najstarszy mieszkaniec Gminy Dąbrowa Tarnowska, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, świętował setne urodziny.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. koncelebrowaną w intencji jubilata. Koncelebrze przewodniczył i wygłosił homilię ks. Kazimierz Ligęza pracujący na Florydzie (USA) – członek rodziny żony jubilata. Wraz z ks. Ligęzą Eucharystię sprawowali ks. Stanisław Cyran, obecny proboszcz dąbrowskiej parafii, i ks. prałat Józef Poręba, poprzedni proboszcz. Odczytano list gratulacyjny skierowany do jubilata przez ordynariusza tarnowskiego ks. biskupa Wiktora Skworca.

Serdeczne gratulacje oraz życzenia wielu łask Bożych i następnych szczęśliwych lat w otoczeniu wspaniałej rodziny (4 synów, 9 wnuków i 4 prawnuki), składali jubilatowi księża, gospodarze miasta i powiatu, burmistrz Stanisław Początek i starosta Wiesław Krajewski, przedstawiciele organizacji kombatanckich, instytucji kulturalnych i oświatowych, Edwarda Urbańczyka, przewodniczącego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Dąbrowie Tarnowskiej.

Przedstawiciele ZUS wręczyli jubilatowi decyzję o przyznaniu specjalnych świadczeń ZUS, przysługujących osobom po ukończeniu 100 lat życia. cieszący się doskonałą kondycją fizyczną, dzielił się wspomnieniami i doświadczeniami życiowymi.

Oddział Okręgowy w Lublinie

Zamość

W ramach odbywającego się od 10 do 16 października XIV Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowano wykład Marii Rzeźniak z Muzeum Zamojskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i przewodnika terenowego pt. „W cieniu furty klasztornej” o zakonach w Zamościu, wieczór poetycki pt. „Na ołtarzu pól” Franciszki Ogonowskiej, poetki ludowej orazotwarto wystawę fotograficzną „Dokąd podąża współczesny człowiek?”ks. Jacka Raka dyrektora katolickiego Radia Zamość, proboszcza parafii św. Stanisława w Żdanowie, wieloletniego ojca duchowego pieszej pielgrzymki zamojsko-lubaczowskiej na Jasną Górę pasjonującego się fotografią już od 30 lat.

Łukasz Kot

* * *

W 60. rocznicę śmierci prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda odbył się wykład profesora Mieczysława Wieliczko, który opowiedział o losach tego człowieka, począwszy od lat dziecinnych, aż po śmierć. Ukazał tło historyczne czasów, w których żył i działał kardynał, a były to niełatwe czasy zaborów, odzyskania niepodległości, II wojny światowej i okresu zniewolenia komunistycznego.

Łukasz Kot

Biała Podlaska

16 października środowisko „Civitas Christiana” w łączności z parafią bł. Honorata obchodziło święto. Uroczystość rozpoczęła uroczysta Msza św. i modlitwa różańcowa w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Następnie odbył się wykład dr. Zygmunta Kozaka, zatytułowany „Fenomen poezji Jana Pawła II”. Wykładowca jest autorem wielu cenionych opracowań i publikacji, a wśród nich wydanej kilka lat temu „Antologii poezji patriotycznej i refleksyjnej”. Dr Kozak omówił poetycki dorobek Jana Pawła II, kierując się przekonaniem, że chcąc poznać poetę, trzeba poznać jego świat. Ukazał świat wartości autora, jego umiłowanie Boga, rodziców, ludzi, ojczyzny, Kościoła. Najwięcej miejsca poświęcił Tryptykowi Rzymskiemu.

Robert Sęczyk

* * *

27 października dla upamiętnienia 60. rocznicy śmierci kard. Augusta Hlonda zorganizowano wykład o jego życiu i nauczaniu oraz projekcję filmu. Przewodniczący Rady Oddziału Stowarzyszenia w Białej Podlaskiej, Robert Sęczyk, przedstawił proroczy aspekt tego nauczania, zawarty zwłaszcza w testamencie, który odnosił się do zwycięstwa, jakie przyjdzie przez Maryję. Proroctwa Kardynała Hlonda mówią o przyszłości i ciążącym na nas obowiązku, którego spełnienie zależy od nas. Tę spuściznę i postawę zawierzenia Maryi zawarli w swoim życiu i nauczaniu jego następca prymas kardynał Stefan Wyszyński oraz papież Jan Paweł II.

Po wykładzie odmówiono różaniec, a w pobliskim kościele została odprawiona Msza św. W tym samym kościele zebrani mogli obejrzeć film dokumentalny o kard. Auguście Hlondzie w reżyserii Pawła Woldana, nagrodzonego m.in. na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Katolickich w Niepokalanowie.

Beata Sęczyk

Oddział Okręgowy w Opolu

Opole

IX Konferencja „Śląsk w Zjednoczonej Europie” zorganizowana przez Oddział Okręgowy w Opolu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu i Gliwicach została zainicjowana prelekcją dr hab. Marii Szmei z Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Świadomość małej ojczyzny wśród mieszkańców Opolszczyzny przybyłych na te tereny po 1945 roku ze wschodnich rubieży Rzeczpospolitej”. Dr. Szmeia przedstawiła grupy ludzi przesiedlonych na teren Śląska ze wschodu. Jedni to tacy, którzy pochodzili z dużych miast i mieli świadomość swojej kultury, dzięki czemu starali się podtrzymywać i propagować ją na Śląsku. Druga grupa to ci, którzy pochodzili ze wsi, często oddalonych od dużych miast. Oni objąwszy wysoko zorganizowane gospodarstwa na Śląsku, niechętnie wracają do czasów przed wysiedleniem, ponieważ kojarzą im się z biedą. Różna też była świadomość tradycji wschodniej. Niektórzy niechętnie na ten temat rozmawiają, nie pamiętają lub nie chcą pamiętać tamtych czasów.

W drugiej prelekcji poeta i pisarz z Opola Jan Goczoł przedstawił postać Gustawa Morcinka jako pisarza śląskiej ziemi. Omówił warunki środowiskowe, w których żył i wychował się Gustaw Morcinek, które wpłynęły na jego pisarstwo.

Red. Krzysztof Karwat, kierownik działu kultury miesięcznika „Śląsk” i nauczyciel akademicki z Katowic, omówił wystawę „Na granicy. Rzecz o czasach, ludziach i miejscach”, która aktualnie prezentowana jest w Opolu, oraz jej relacji do polskiej rzeczywistości po naszym wejściu do strefy Schengen.

Konferencja odbywała się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Uczestniczyła młodzież z klas maturalnych, przedstawiciele świata nauki, samorządowcy, nauczyciele, bibliotekarze i przedstawiciele kół Mniejszości Niemieckiej.

Józef Pixa

* * *

Kolejna pielgrzymka „cysterskim szlakiem” członków Oddziału w Opolu, poprowadziła do miejscowości Brzeźnica (dzisiejszy Jędrzejów). W 1140 roku zostali tu sprowadzeni cystersi z francuskiego opactwa Morimond w Burgundii. Wiele lat później, po swojej dymisji ze stolicy biskupiej w Krakowie do klasztoru cystersów w Jedrzejowie wstąpił Wincenty Kadłubek, autor „Kroniki polskiej”. Po beatyfikacji stał się patronem jędrzejowskiej parafii i tam też spoczywają jego szczątki. Jędrzejowski kościół słynie także z jednych z najciekawszych w Europie instrumentów organowych powstałych w latach 1745–1754 oraz pięknie odrestaurowanych barokowych stalli. W drodze powrotnej w Lelowie odwiedziliśmy grób (ohel), cadyka żydowskiego Dawida Bidermana pochodzącego z tej miejscowości,. W Lelowie nie ma dzisiaj ani jednego Żyda. Znajduje się tam synagoga, do której pielgrzymują chasydzi ze Stanów Zjednoczonych i Izraela w rocznicę śmierci cadyka. .

Na zakończenie pielgrzymki odwiedziliśmy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Patronki Rodzin w Żarkach-Leśniowie

Józef Pixa

Strzelce Opolskie

6 listopada członkowie i sympatycy Stowarzyszenia mieli obejrzeliprogram słowno-muzyczny „Promieniowanie świętości – wspomnienie o Ojcu Świętym Janie Pawle II”, prowadzonyprzez Marcina Jędorowicza.Wiersze Karola Wojtyły recytowała przez Marię Kanas, której towarzyszyło tło muzyczne Alana Silvestriego.

Świadectwo uczestnika spotkania, Jana Kozaka, było jednocześnie głosem wielu ludzi, dla których Jan Paweł II już dziś jest uważany za świętego.

Spotkanie w Strzelcach Opolskich pozwoliło zrozumieć, że promieniowanie świętości Ojca Świętego daje nam siłę do dalszych działań na rzecz krzewienia dzieł katolików świeckich, którzy pragną w młodych pokoleniach rozbudzać świadomość wielkiego oddania Jana Pawła II w służbie Bogu i bliźniemu.

Alina Kostęska

Oddział Okręgowy w Poznaniu

Gniezno

22 października otwarta została z okazji 240 rocznicy powstania województwa gnieźnieńskiego wystawa Jerzego Łubińskiego znanego w Gnieźnie kolekcjonera i historyka. Edward Frąckowiak, przewodniczący gnieźnieńskiego oddziału „Civitas Christiana”, wygłosił okolicznościową prelekcję.

Obecni byli zarówno mieszkańcy Gniezna, jak i historycy i działacze lokalnych organizacji gnieźnieńskich.

Oddział Okręgowy w Rzeszowie

Rzeszów

We wrześniu w Myczkowcach odbyło spotkanie formacyjno-integracyjne lokalnego Ośrodka Formacji Katolickiej zorganizowane przez rzeszowski oddział „Civitas Christiana”. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia z oddziałów w Rzeszowie, Kolbuszowej, Krośnie, Ustrzykach Dolnych i Lesku.

Zgodnie z hasłem programowym roku 2008 „Kultura wyrazem człowieczeństwa i tożsamości narodów” Myczkowce nabierają szczególnego symbolicznego znaczenia. Tu na terenie Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej powstało Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II. Jest to obszar tzw. kultury pogranicza i zetknięcia się kultury katolicko-łacińskiego Zachodu z bizantyjskim Wschodem.Tereny te od wieków zamieszkiwała ludność zróżnicowana pod względem religijnym i etnicznym: Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie. Świadectwem wiary tych ludów było wspaniałe drewniane budownictwo sakralne: kościoły i cerkwie, budowane według określonych reguł. Centrum Kultury Ekumenicznej im. Jana Pawła II jest miejscem, gdzie znalazły odwzorowanie style kulturowe i etnograficzne pogranicza. Na 10 wzgórzach ustawiono wśród miniaturowej zieleni 140 makiet najstarszych drewnianych kościołów, cerkwi prawosławnych i greckokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji i Ukrainy wykonanych w skali 1:25.

Na jednym ze spotkań formacyjnych dyrektor Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas w Myczkowcach, ks. Bogdan Janik opowiadał o historii powstania Centrum Kultury Ekumenicznej, trudnej i często bolesnej przeszłości nielicznych już obecnie mieszkających na tych terenach rdzennych mieszkańców. W spotkaniu uczestniczył twórca miniatur CKE, Janusz Kulig, którego zespół wykonał makiety, bazując na szczególnej dokumentacji fotograficznej wykonanej przez ks. Bogdana Janika. Niezwykłe wrażenia wywołało na nas nocne zwiedzanie wspaniale oświetlonego CKE, nad którym góruje pomnik patrona – Jana Pawła II.

Na program spotkań formacyjnych składały się codzienne Msze Święte, które odprawiał asystent kościelny „Civitas Christiana”, ks. Prałat Stanisław Potera. Wygłosił on dwie konferencje na temat dążenia świeckich do świętości. Biblistę z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, ks. Marek Dzik w czasie niedzielnej Eucharystii wygłosił homilię na temat dzieła misyjnego św. Pawła Apostoła a w ramach spotkań formacyjnych wykład o tym jak świadomie czytać Pismo Święte.

Przewodniczący Podkarpackiego Oddziału Jerzy Sołtys przekazał aktualne informacje dotyczące działalności naszej organizacji, iplanach Wojewódzkiego Ośrodka Formacji Katolicko- Społecznej. Wiesława Jędrzejczyk mówiła o kulturze chrześcijańskiej w świetle dokumentów Kościoła oraz nauczania Jana Pawła II.Wiesława Jędrzejczyk

Przemyśl

Z okazji 30. rocznicy działalności przemyskiej Galerii i 30. rocznicy wyboru na Stolicę Świętego Piotra kardynała Karola Wojtyły została otwarta wystawa rzeźby znanego artysty Bogusława Iwanowskiego z Tyrawy Wołoskiej pt „Życie Papieża Jana Pawła II”. Otwarcia wystawy i prezentacji dorobku artysty dokonała R. Dwernicka, wiceprzewodnicząca Rady Oddziału. Kolekcja wykonana w czarnym dębie, składająca się z 25 rzeźb, przedstawia Ojca Świętego od czasów dzieciństwa: „małego Karolka” na rękach matki, w otoczeniu rodziców, podczas Pierwszej Komunii Świętej, a także w momencie, gdy wstąpił do seminarium duchownego, kolejne prace związane są z okresem pontyfikatu, postać Jana Pawła II w momencie ogłoszenia wyników konklawe, kiedy obejmuje kardynała Stefana Wyszyńskiego, całuje ziemię ojczystą podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, rzeźby, na których Ojciec Święty przedstawiony jest z Matką Teresą, z duchownymi różnych wyznań, gdy obejmuje małe dzieci, które tak bardzo kocha. W kolekcji są też rzeźby o charakterze symbolicznym. Jedna z nich przedstawia wijącą się pod górę drogę, prowadzącą przez swastykę, sierp i młot, na szczycie której stoi papież.

„Czuję się dumny i zaszczycony, że mogłem Papieżowi poświęcić swą pracę i serce, z jakim każdego dnia, przez okrągły rok rzeźbiłem kolejne elementy tej kolekcji. Ma ona dla mnie ogromną wartość i do końca mego życia pozostanie przy mnie”.

Autor prac pierwszy raz zdecydował się udostępnić je poza terenem Galerii Plenerowej QUO VADIS w Tyrawie Wołoskiej.

Życie nie szczędziło Bogusławowi Iwanowskiemu bólu, cierpień, głodu i nędzy. Jego ojciec był więziony, 17-letni brat został stracony w 1947 roku przez UB za przynależność do AK. Przeżył gehennę kolektywizacji, obóz pracy w tajdze. Artysta ciągle szuka siebie i przeżywa świat swojego dzieciństwa, świat, który mocno wrył się w jego psychikę i w niepowtarzalny, niezwykle ekspresyjny sposób przejawia się w jego rzeźbach.

Jest laureatem międzynarodowych i krajowych nagród. Wystawiał swoje prace w Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech i we Francji. Jego prace znajdują się w wielu muzeach w Polsce i zagranicą oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce.

Najważniejsze prace artysty to cykl rzeźb plenerowych w Tyrawie Wołoskiej, rzeźby poświęconych papieżowi Janowi Pawłowi II – 25 figur, Józefowi Piłsudskiemu – 25 rzeźb, poczet królów i książąt polskich, herby królewskie z godłem Polski.

W 1978 roku na przełomie września i października przemyski oddział Stowarzyszenia uruchomił Galerię wystawienniczą. Uroczyste spotkanie z tej okazji otworzył Przewodniczący Rady Oddziału Jerzy Łobos, który witając zaproszonych gości, prezentujących na przestrzeni minionych lat w tej Galerii swoje prace, przypomniał słowa Sługi Bożego Jana Pawła II sprzed 29 lat wypowiedziane w Gnieźnie: „Kultura jest wyrazem człowieka, jest potwierdzeniem człowieczeństwa. Człowiek ją tworzy i człowiek przez nią tworzy siebie. Tworzy siebie wewnętrznym wysiłkiem ducha, myśli, woli, serca i równocześnie człowiek tworzy kulturę we wspólnocie z innymi. Kultura jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu. Ona wyodrębnia nas jako naród. Ona stanowi o nas przez cały ciąg dziejów”.

Jerzy Łobos nakreślił minione lata działalności Galerii. Działalność Galerii to przede wszystkim popularyzacja twórczości nieprofesjonalistów z terenu Przemyśla i okolic. Ale pojawiali się tu również profesjonaliści, profesorowie Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, Katowic. Prezentowana była tu sztuka i kultura Afryki. Należy wspomnieć o organizowanych wystawach pokonkursowych: „Sztuka religijna”, „Szopki Bożonarodzeniowe”, „Święta Rodzina wzorem rodziny”, „Przemyśl i okolice”, „Zwyczaje i obrzędy Świąt Wielkanocnych”.

Drugi dość prężny nurt działalności wystawienniczej Galerii to wystawy faktograficzne, przypominające ważne wydarzenia z życia Kościoła Powszechnego, Polski, Przemyśla. Zorganizowano cykl wystaw prezentujących pontyfikat Papieża Polaka. Wystawy o tematyce historycznej, głównie przy współpracy Leszka Włodka z Instytutu Kresów Wschodnich im. św. Bonifacego, poświęcone były początkom państwa polskiego, problematyka I i II wojny światowej, odzyskania Niepodległości, Monte Cassino, Oświęcimia, Katynia. Na pamiątkę spotkania wręczono obecnym artystom list z podziękowaniem za współpracę oraz okolicznościowy „Zeszyt” z tekstem listu Jana Pawła II do artystów. Wspominano również już nieżyjących artystów, którzy wystawiali w Galerii swoje prace: Stanisława Kosa, Erazma Tchórzewskiego, Leszka Sobala, Alicję Sulimirską.

Oddział Okręgowy w Warszawie

Płock

18 października w w siedzibie Pełnomocnika Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych odbyła się konferencja z cyklu „Społeczeństwo obywatelskie”, którą zorganizowała Wspólnota Samorządowa oraz Rada Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku.

Konferencja odbyła się w ramach XXIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Kultura wyraża kształt i wielkość człowieczeństwa”. Prelegentami byli biskup płocki Piotr Libera, dr Norbert Wójtowicz z Instytutu Pamięci Narodowej, ks. Krzysztof Ołdakowski SJ. W konferencji uczestniczyli: asystent kościelny „Civitas Christiana”, ks. kanonik dr B. Daniel Kwiatkowski, dyrektor Punktu Konsultacyjnego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Płocku, redaktor naczelny tygodnika „Niedziela” edycji płockiej, ks. Tomasz Opaliński, ks. Radosław Dąbrowski, sekretarz Ordynariusza Diecezji Płockiej.

* * *

8 listopada w Płocku odbyła się konferencja „Polskie drogi do niepodległości”, na której prelekcje wygłosili: Witold Żołądkiewicz, Adam Szafrański („Czym jest Opus Dei”), ks. prof. Michał Marian

Grzybowski („Odzyskanie Niepodległości w 1918 r. w Płocku i na Mazowszu”). Konferencję wierszami i grą na trąbce pieśni patriotycznych uświetnił Robert Machowski z międzyszkolnego zespołu „PIAST”, odbył się również pokaz kolekcji fotografii historycznej „Płock w okresie międzywojennym” Ryszarda Rzymkowskiego. Konferencję zorganizowali Helena Kowalska, przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Płocku, Krzysztof Pietrzak, przewodniczący Wspólnoty Samorządowej w Płocku, Ignacy Sobczak, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy „Mazowsze”.

Fot. 2 tam gdzie jestem ja H. K.

Jamno

Rozstrzygnięto kolejny konkurs „Najładniejszy Różaniec”, w którym wzięli udział dzieci i młodzież z Jamna i okolicznych wsi. Integralną częścią konkursu jest prowadzona w październiku modlitwa różańcowa, połączona z formacją biblijną dla dzieci i rodziców, której celem było wprowadzenie w teologiczne znaczenie fragmentów Pisma św. związanych z poszczególnymi tajemnicami oraz kształtowania umiejętności skupienia i chrześcijańskiego przeżywania modlitwy. Projekt realizowany przez Grażynę Czubak, przewodniczącą Oddziału „Civitas Christiana”, i wpisany w temat „Kształtowanie chrześcijańskiej kultury życia społecznego” ma na celu promowanie i kultywowanie w kolejnych pokoleniach tradycji powoli zanikających w społecznościach lokalnych. Gromadzenie się na modlitwie prowadzonej przez świeckich było kiedyś chrześcijańskim obyczajem i pierwszym znakiem życia społecznego.

W spotkaniu podsumowującym konkurs obok uczestników wzięli udział: ks. Roman Batorowski, katechetki U. Kazusek i M. Pawluk, Marian Ćwik, przewodniczący Oddziału Okręgowego, Helena Kowalska, przewodnicząca Oddziału w Płocku. Nagrodzono różańce Moniki Felczak, Kamila Walczaka, Darii Czubak (klasy 0–V); Martyny Marciniak, Eweliny Walczak, Sylwii Mamcarz, Lidki Dąbkowskiej (klasy VI–III gimnazjalna). Wyróżnienia otrzymali: Anna Wiącek, Weronika Wiącek, Jola Budnik, Edyta Ambroziak, Alicja Felczak, Izabela Domżałowicz, Piotr Wydra.

G.C.

Oddział Okręgowy we Wrocławiu

Legnica

16 października 2007 roku w dzień św. Jadwigi Śląskiej ks. bp Stefan Cichy zwołał I Synod Diecezji Legnickiej pod hasłem „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. W związku z tym Oddział Stowarzyszenia w Legnicy zorganizował poświęcone tej kwestii spotkanie, które poprowadził Andrzej Tomaszewski, członek synodalnej Komisji ds. Katolików Świeckich. Na wstępie omówił on pojęcie synodu, przypominając m.in. 460. kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi: „Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła partykularnego, którzy dla dobra całej wspólnoty diecezjalnej świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu”. przypomniał wagę jaką przywiązywał do synodów Jan Paweł II. Omówił dotychczasowy przebieg prac synodalnych, jego logo, strukturę, uczestników i funkcjonowanie na tle dokonań II Polskiego Synodu Plenarnego i 59. Synodu Archidiecezji Wrocławskiej.

A.T.

* * *

Z inicjatywy legnickiego oddziału odbyło się spotkanie poświęcone drodze pielgrzymkowej św. Jakuba. Józef Kustra z Wrocławia, w oparciu o Biblię, przedstawił postać apostoła, św. Jakuba Starszego, pierwszego biskupa Jerozolimy, umęczonego w 44 roku po Chrystusie, za panowania wnuka Heroda Wielkiego. Andrzej Tomaszewski omówił rozwój kultu i pielgrzymek do grobu św. Jakuba, po jego odnalezieniu przez pustelnika Pelagiusza w 813 roku i potwierdzeniu autentyczności przez biskupa Teodomira. Po rozkwicie w XIII wieku pielgrzymowanie do grobu apostoła osłabło. Sytuacja zmieniła się za sprawą Jana Pawła II, który dwukrotnie nawiedził sanktuarium – 9 września 1982 roku, kiedy proklamował tzw. Akt europejski, oraz 19 czerwca 1989 roku podczas IV Światowych Dni Młodzieży. Tam Papież zaapelował o reaktywacje szlaków pątniczych, które religijnie i kulturowo scalają nasz kontynent. Powstałe na Dolnym Śląsku w 2002 roku Bractwo św. Jakuba Apostoła podjęło trud odtworzenia drogi swego imiennika, z Jakubowa k. Głogowa, w którym znajduje się Kościół pod wezwaniem tego apostoła, mający swój początek w X wieku w Zgorzelcu. Oznakowany wysiłkiem bractwa, dolnośląski odcinek szlaku już zaprasza zarówno do przeżyć duchowych, jak i do poznawania bogatego dziedzictwa regionu.

A.T.

Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Zielona Góra

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jako temat tegorocznej edycji Salonu zaproponowały poszukiwanie śladów Boga i religii we współczesnej kulturze i w nauce. Prelegentami tegorocznej edycji byli nie tylko teologowie, ale także osoby, które w swoich dziedzinach naukowych stykają się z wymiarem religijnym.

Pierwszym salonowym gościem był historyk mediewista, prof. Reinhard Sprenger z uniwersytetu w Paderborn, jeden z najlepszych znawców średniowiecza w Europie. Żadna epoka kultury zachodniej, jak podkreślał niemiecki naukowiec, nie była tak zorientowana na Boga jak średniowiecze. Gotycka katedra, jak zauważył prof. Sprenger, wyraża to, co jest istotne dla człowieka i Boga w taki sposób, aby człowiek mógł to rozpoznać. Podkreślał, że Kościół traci dziś okazję, żeby zapoznać człowieka z dziełami sztuki sakralnej. „Przecież można podczas kazania wytłumaczyć ludziom przesłanie obrazu czy figury znajdującej się w kościele” – zachęcał na niemiecki naukowiec.

MC

* * *

W 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Szkole Podstawowej nr 11 w Zielonej Górze odbył się I Międzyszkolny Turniej Papieski. Wzięło w nim udział 12 szkół podstawowych z Zielonej Góry i okolic. Uczniowie konkurowali ze sobą w trzech kategoriach – biografii Jana Pawła II, poezji oraz sztuk plastycznych inspirowanych postacią Jana Pawła II.

W kategorii biograficznej I miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 z Zielonej Góry. Najlepszymi poetami okazali się: Iga Łaszcz z Zielonej Góry, Katarzyna Borkowska z Gubina oraz Kamil Gracz z Zielonej Góry. W kategorii najlepszych plastyków nagrody zdobyli: Alicja Zalewska z Drzonkowa, Kamil Mrówczyński z Zielonej Góry i Justyna Czarnecka z Zawady.

Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Asia ze Szkoły Podstawowej w Drzonkowie powiedziała: „Dla mnie Turniej Papieski był niesamowitym przeżyciem. Można było wykazać się swoją wiedzą oraz dowiedzieć się czegoś nowego o Janie Pawle II. Uważam, że turnieje tego typu powinny być organizowane częściej”.

Konkurs przy współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” przygotowała Małgorzata Blachowska. „Dzieci lubią uczyć się przez oddziaływanie na zmysły, dlatego w turnieju postawiliśmy na ich używanie. Nie chciałam, by pamięć o Janie Pawle II została sprowadzona do kolejnego apelu” – mówi organizatorka konkursu.

MB/MC

Artykuł ukazał się w numerze 12/2008.

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej