Mówiliśmy, że biznes może być drogą do świętości, że każda forma życia publicznego jest drogą do świętości – mówił na podsumowaniu I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej ks. Dariusz Wojtecki.
Drugi dzień Festiwalu był dniem merytorycznych podsumowań. Tego zadania podjęli się moderatorzy kolejnych trzech debata z poprzedniego dnia. Ks. dr hab. Stanisław Skobel, który poprowadził debatę ekspercką o istocie demokracji, ks. Dariusz Wojtecki moderator drugiej debaty eksperckiej dotyczącej kwestii powołania lidera biznesu oraz ks. dr hab Arkadiusz Wuwer, moderator panelu który skupił się na kierunkach rozwoju katolickiej nauki społecznej.
Podsumowując Festiwal ks. prof. Stanisław Skobel mówił – Zaczęło się od problemu demokracji, zastanawialiśmy się czy Kościół jest jedną ze stron konfliktu, uczestnicy mówili, że społeczeństwa: Polacy, Słowacy nie do końca rozumieją na czym polega demokracja. Kościół nie gloryfikuje demokracji jako ustroju politycznego, ale jest jak do tej pory najlepszym stworzonym systemem, w którym wszyscy partycypują i są sobie równi. Demokracja, to jest taki system o jaki trzeba zabiegać. Konieczny jest rozwój wiedzy, świadomości – to jest jedna z konkluzji wczorajszej debaty.
Ks. prof. S. Skobel w swoim wystąpieniu podkreślał, że społeczeństwo demokratyczne to dialog, jednym z zagrożeń demokracji jest właśnie brak dialogu, a społeczeństwo demokratyczne to społeczeństwo pluralistyczne i właśnie dlatego, żeby dało się cokolwiek uzgadniać potrzebny jest dialog.
Drugi z moderatorów ks. dr Dariusz Wojtecki wskazywał, że u źródeł wielu problemów leży rozdzielanie przez katolików życia zawodowego od wiary. Mówiliśmy, że biznes może być drogą do świętości, że każda forma życia publicznego jest drogą do świętości.
Ks. dr Dariusz Wojtecki kontynuując swoje podsumowanie wskazywał, że – Pojawiają się tutaj różne problemy; problem nasz tzn. kościoła hierarchicznego polega na tym, że nie mają od nas (przedsiębiorcy) wsparcia. Duchowieństwo oczekuje sponsorowania różnych działań zapominając, że przedsiębiorca potrzebuje wsparcia duchowego, to jest problem z którym zmagam się prowadząc formację przedsiębiorców.
W ostatnim podsumowaniu ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, trzeci z moderatorów skierował uwagę uczestników na słowa prof. J. Hrynkiewicz, która powiedziała, że najważniejszą kwestią współczesności jest ład społeczny i tzw. kwestia społeczna, kwestią społeczną naszych czasów jest kwestia antropologiczna, bo współczesny człowieka jest zdezorientowany, zagubiony. Niebezpiecznym momentem naszej cywilizacji jest utrata celu związana z utratą etosu. Możemy porównać nasze życie z mozaiką na podłodze, KNS to balon, z którego z góry możemy popatrzeć na całość mozaiki.
Albo zamkniemy się w enklawach, w których jest nam dobrze, abo rzeczywiście zaczniemy zmieniać świat. Kiedy dojdziemy do przekonania, że i tak, nie ogarniamy całości rzeczywistości to się wycofujemy a świat niech idzie na zatracenie. Drugim zagrożeniem jest takie zaangażowanie, w którym zapomnimy o przekazywaniu ewangelii, a skupimy się wyłącznie na antropologii.
Ostatni wniosek mój jest taki, że elity chrześcijańskie istnieją – ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer – ale jeśli ma to być festiwal musi się otworzyć, rozszerzyć na rodziny, na pracowników.
Uroczyście zamykając I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” Tomasz Nakielski powiedział – dziękuję wszystkim panelistom, moderatorom, dziękujemy przyjaciołom z Włoch, państwu którzy uczestniczyliście w Festiwalu dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w organizację Festiwalu.
/pgw