Home / Z życia "Civitas Christiana" / Zaśpiewali Panu

Zaśpiewali Panu

3 – 4 grudnia odbył się XXVII Festiwal Pieśni Religijnej “Cantate Domino” im. św. Jana Pawła II. W finale wzięło udział  26 solistów i zespołów w różnych kategoriach wiekowych. Organizatorami byli: Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Koszalinie, Wydział Duszpasterski Kurii Biskupiej w Koszalinie oraz Urząd Miasta.

Pierwszego dnia festiwalu została wręczona Nagroda prof. Ireny Maculewicz – Żejmo, której celem jest upamiętnienie twórczości i osoby profesor, a także promowanie oraz inspirowanie działalności animatorów życia muzycznego upowszechniających muzykę sakralną. Członkowie kapituły na czele z przewodniczącym ks. dr. Markiem Żejmo i honorowym przewodniczącym oraz laureatem tej nagrody prof. Andrzejem Cwojdzińskim przyznali nagrodę Marii i Wacławowi Dąbrowskim.

img_4863Małżeństwo spędziło ze sobą wspólnie 50 lat, nagrodę przyznano im za wielki wkład w budowę koszalińskiego środowiska muzycznego, propagowanie muzyki sakralnej oraz cierpliwą, systematyczną, fachową, pełną serca pracę z młodzieżą. Sukcesem Państwa Dąbrowskich jest ponad 40 uczniów, którzy rozwijają swoje pasje i zdolności, śpiewając i grając na deskach teatrów na całym świecie. Podczas uroczystości nagrodę odebrała Maria Dąbrowska.  Pan Wacław był z nami duchem…Podczas tego szczególnego dnia ku czci laureatów wystąpiła Gdyńska Orkiestra Barokowa SINFONIA NORDICA, zaś uroczystość poprowadził jeden z synów Państwa Dąbrowskich. Był to bardzo szczególny koncert dla ich rodziny i współpracowników. Bliscy wspominając Pana Wacława zgodnie twierdzili, iż był to człowiek z sercem na dłoni.

Drugiego dnia festiwalu wszyscy uczestnicy wyłonieni w eliminacjach rejonowych przybyli na finał pełni radości, nadziei i entuzjazmu. Jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia, podczas obrad niejednokrotnie dochodziło do prawdziwej burzy wśród jego członków. Udało się jednak dojść do porozumienia pod przewodnictwem prof. Moniki Zytke i przyznać zasłużone miejsca wykonawcom w następujących kategoriach:

  • w kategorii dziecięcej najlepszą solistką została Martyna Kamińska, najlepszym duetem Julia Woźniak i Jagoda Dudzińska “Promyczki”, zaś najwyższe miejsce na podium wśród zespołów zajęły “Słoneczka”
  • w kategorii młodzieżowej postanowiono przyznać ex aequo trzy pierwsze miejsca: Angelice Kozak za utwór “Pieśń o Bogu ukrytym
  • Ringo Todorović za utwór “966”
  • Oliwii Tymek za utwór “Wieża Modlitwy”
  • Młodzieżowy tercet “Kontrast” zdobył pierwsze miejsce z piosenką “ Bóg jest opoką mą”, zaś wśród zespołów przyznano je “Tonacji” ze Szczecinka.
img_4924
Pierwsze miejsce – Grand Prix Festiwalu – statuetkę Złoty Witraż w kategorii dorosłych solistów zdobyła Patrycja Baczyńska z Ustki.

Jednogłośnie w kategorii dorosłych solistów pierwsze miejsce, Grand Prix Festiwalu – statuetkę Złoty Witraż, zdobyła niewidoma wokalistka z Ustki Patrycja Baczyńska. Piętnaście lat temu to ona rozwinęła skrzydła na scenie festiwalu Cantate Domino i zaczęła swoją solową przygodę m. in. w telewizyjnym show “Must be the music”. Wokalistka jednak uważa, że to  muzyka religijna ma bardzo wielkie znaczenie w jej życiu i jest wdzięczna Bogu za dar, którym ją obdarzył. Wyróżnieni zostali również opiekunowie, którzy czuwali nad swoimi podopiecznymi każdego dnia.

Judyta Sobczyńska

as/mk