Ks. Bolesław Domański odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

2024/06/5
DSC 7520
Fot. Izabela Adamczyk

Na wniosek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”  oraz dzięki staraniom lokalnego środowiska Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej przyznał Krzyż Wielki Odrodzenia Polski śp. ks. Bolesławowi Domańskiemu. Uroczystość przekazania orderu odbyła się 4 czerwca 2024 r. w Zakrzewie, gdzie ks. Domański był proboszczem i gdzie znajduje się jego grób.

Order Prezydent Duda nadał: „w uznaniu wybitnych zasług w działalności duszpasterskiej, publicznej i społecznej na rzecz utrwalania pamięci i tożsamości Polaków pod zaborami,
za niezłomną postawę w krzewieniu ideałów patriotycznych i niepodległościowych”.

Księdzu Bolesław Domański był duchownym katolickim, doktorem filozofii, prezesem Związku Polaków w Niemczech w latach 30–tych XX wieku, przywódcą duchowym i politycznym polskiej mniejszości narodowej w Republice Weimarskiej i III Rzeszy, a tak że proboszczem parafii w Złotowie i Zakrzewie.

Nie walczył z bronią w ręku. Był księdzem. Walczył modlitwą, walczył swoim talentem organizatorskim, swoimi głębokimi przekonaniami, wartościami, które w nim były, swoim talentem kaznodziejskim, rozmawiając, przemawiając i organizując polskie życie w Prusach. Pod tym względem był postacią absolutnie wybitną – powiedział Andrzej Duda.

Jesienią Order zostanie przekazany do Domu Polskiego w Zakrzewie, który budował ks. Domański.

W uroczystości wzięła udział reprezentacja Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”: Mateusz Gawroński i Mateusz Zbróg – członkowie zarządu, Jacek Stróżyński i Stanisław Pawełek – przedstawiciele oddziałów lokalnych Stowarzyszenia, Piotr Sutowicz – zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz inni członkowie Stowarzyszenia.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 1981 roku przyznaje Nagrodę im. ks. Bolesława Domańskiego. Dotychczas odbyło się 38 edycji tego wyróżnienia.

 

/ab

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej