„Wierzyć, działać i zwyciężać, jak Prymas Wyszyński” – nasze świadectwo podczas rekolekcji w Hrubieszowie

2022/02/15
IMG 1974 1
Źródło: Twitter

12 grudnia, trzy miesiące po beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, na zaproszenie Parafii pw. Mikołaja w Hrubieszowie, przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” uczestniczyli w pierwszym dniu rekolekcji adwentowych przywołując postać, nauczanie i osobiste doświadczenie o błogosławionym Prymasie Tysiąclecia.

Posiłkując się programem edukacyjno-formacyjnym „Wierzyć, działać i zwyciężać, jak Prymas Wyszyński” i refleksją zaangażowania w „Civitas Christiana” mówiliśmy o Prymasie jako osobistym przewodniku pomagającym odkryć własną drogę życiową. W wypowiedziach przewijał się motyw etosu służby. Przedstawiciele „Civitas Christiana” wskazywali, że Kardynał Stefan Wyszyński odwoływał się w swoim postępowaniu do szczególnego sposobu ,,służby”. Jego praca była służbą Narodowi i Kościołowi. Był On człowiekiem, który myślał w kategoriach perspektywicznych, strategicznych, dalekosiężnych. Świadectwem tego jest choćby zawierzenie Polski Maryi na 1000 lat. Był też człowiekiem, który wszystkich szanował w jednakowy sposób.

Maciej Szepietowski, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” podzielił się własnymi doświadczeniami związanymi z błogosławionym prymasem Stefanem Wyszyńskim, który jest także patronem Stowarzyszenia. Zgłębiałem Jego, jak mi się początkowo wydawało, niełatwe nauczanie, myśli. Z czasem okazało się, że jest mi tak bardzo bliski, że te myśli prymasa dotykają każdego z nas i naszych podstawowych problemów, dylematów, z którymi się na co dzień borykamy. To jest niewątpliwie ten wielki walor poznania Prymasa, że każde Jego słowo, czyn i codzienne świadectwo dociera do mnie. Staram się to wcielać w swoje życie. To buduje we mnie harmonię, ład i porządek. Pozwala mi każdego dnia dobrze funkcjonować w środowisku rodzinnym, w otoczeniu ludzi z którymi pracuję, w społeczności, w której żyję.

Z pobytu przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zadowolony był ks. dr Wiesław Oleszek, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Hrubieszowie. Było wspaniale. Przedstawiciele Stowarzyszenia zaskoczyli mnie bardzo pozytywnie. Na każdej Mszy św. były po dwie osoby (przesłanie przedstawiciela Civitas Christiana na początku i świadectwo p. Iwony Czarcińskiej na końcu Mszy św. – przyp red.). To fantastyczne, wspaniałe świadectwo posługi świeckich w Kościele. Obserwowałem wystąpienia i wiernych, którzy byli bardzo zasłuchani w przekazywane treści. Trafiały te słowa do serc i były niezwykle praktyczne. Wydaje mi się, że przyniosą naprawdę duże owoce. Głównym tematem i hasłem obecności Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w hrubieszowskiej parafii było: ,,Wierzyć, działać i zwyciężać, jak Prymas Wyszyński”. W ramach tej wizyty odbywały się także spotkania po każdej Mszy św. z p. Iwoną Czarcińską z Instytutu Prymasowskiego. Obecna była również p. Michalina Janowska, Dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Warszawy. Wszyscy chętni mogli zaopatrzyć się w publikacje Instytutu Wydawniczego PAX oraz czasopismo „Civitas Christiana” dotyczące postaci błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. W grudniowych, niedzielnych rekolekcjach adwentowych świadectwami z wiernymi parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie dzielili się przedstawiciele „Civitas Christiana” z Lublina, Warszawy, Rzeszowa i Zamościa.

Łukasz Kot

/ut

Lukasz Kot fot v2. Andrzej Szumowski

Łukasz Kot

Przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Lublinie

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Prymas #rekolekcje #kwartalnik Civitas Christiana
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej