Uroczystość Najświętszej Trójcy. Jeden w Trzech Osobach

2024/05/25
stained glass 4182341 1280
Image by Dorothée QUENNESSON from Pixabay

Bóg jest jeden. Radykalnie jeden, ale w trzech Osobach. Prawda wiary, która jest nieskończoną tajemnicą Boga żywego i prawdziwego. Wszystko od Niego czerpie swoje istnienie. On jest źródłem i celem wszystkiego. W Chrystusie Bóg objawia się w pełni człowiekowi i daje nam przestrzeń swojego Bóstwa. Jezus posyła uczniów, aby udzielali chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Bóg się udziela człowiekowi i wspiera go podczas ziemskiej wędrówki.

Tajemnica Trójcy Świętej fascynuje i zatrważa swoją głębią i wielkością, a implikacje, które ze sobą niesie, są bardzo istotne dla naszego życia. Okazuje się bowiem, że radykalnie jeden Bóg jest wspólnotą Osób. Życie wewnętrzne Trójcy Świętej to nieustanne udzielanie się miłości w relacjach pomiędzy Osobami Boskimi. Konsekwencje tego faktu są dla nas o tyle ważne, że Bóg nie zamyka się sam dla siebie, chociaż oczywiście mógłby. On się daje człowiekowi, którego stworzył i zbawił.

W Jezusie stajemy się uczestnikami życia Trójcy Świętej. Natura ludzka Jezusa złączona w nierozerwalnej unii z naturą Boską wszczepia się w Trójcę Świętą, kiedy Chrystus po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu zasiada po prawicy Boga Ojca. Te teologiczne rozważania i ustalenia są bardzo wzniosłe i tajemnicze, ale w rzeczywistości wystarczy przylgnąć do nich sercem, a nie tylko rozumem i sprawa staje się dużo prostsza.

Moje miejsce, mój cel, moje powołanie i życie wieczne jest w Bogu. To wniosek i źródło ogromnego pocieszenia, w którym umacnia nas Duch Święty. Podobnie jak Bóg, nie możemy zamykać się w sobie i dostąpić zbawienia bez innych ludzi. Bóg zbawia nas we wspólnocie. Dlatego możemy doświadczać radości wspólnego dążenia, wzajemnych relacji i odkrywania na nowo, każdego dnia faktu, że jesteśmy dziećmi Boga.

Widać to chociażby w ustanowionych przez Jezusa sakramentach. Nikt nie może ich udzielić sobie samemu. Potrzebujemy drugiej osoby, aby przystąpić do każdego sakramentu. Potrzebujemy siebie nawzajem, aby budować jedność i wzrastać we wzajemnych relacjach na wzór Trójcy Świętej – jednego Boga we wspólnocie Osób Boskich.

 

/ab

stepien

Ks. Piotr Stępień COr

Kapłan z Kongregacji Św. Filipa Neri w Tomaszowie Mazowieckim. Od 1998r. związany ze środowiskiem Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Z wykształcenia dogmatyk, z zamiłowania duszpasterz młodzieży.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Trójca Święta #niedziela #komentarz do Ewangelii #komentarz #Ewangelia #Biblia #Słowo Boże
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej