28436515222-445f974327-z.jpg

Ceremonia otwarcia Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016

2016/7/26

Podczas dzisiejszej ceremonii otwarcia wzrok młodych pielgrzymów skupiony będzie na Janie Pawle II.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się dziś wieczorem od sztafety z Iskrą Miłosierdzia z Łagiewnik na Błonia. Trasa będzie obejmowała ważne dla Jana Pawła II miejsca w Krakowie, zarówno sprzed czasów pontyfikatu, jak i z okresu, kiedy był papieżem, m.in. kościół św. Floriana i katedrę wawelską.

Sztafetę rozpocznie siostra ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, ostatecznie zostanie ona wręczona kard. Stanisławowi Dziwiszowi, który o 17.30 będzie celebrował Mszę świętą. Ogień Miłosierdzia zapłonie na ołtarzu i będzie towarzyszyć pielgrzymom przez cały czas ŚDM. Na drodze śladami Jana Pawła II będą prezentowane archiwalia ukazujące papieża w miejscach, w których zatrzyma się sztafeta.

Wędrówka Iskry Bożego Miłosierdzia będzie pokazywana na telebimach rozmieszczonych na Błoniach wraz ze świadectwami doświadczenia miłosierdzia oraz wcielania nauki Jana Pawła II w życiu konkretnych osób. W tym czasie na scenach animatorzy i wodzireje ruchu Lednica 2000 będą animować taniec i śpiew.

Ponieważ hasłem pierwszego dnia będą słowa “Jan Paweł II jako inicjator ŚDM”, odtworzona zostanie historia pielgrzymki symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż i Ikona Salus Populi Romani będą wędrować po Błoniach pomiędzy sektorami, przekazywane przez grupy młodzieży z krajów, w których w chronologicznej kolejności odbyły się ŚDM.

Młodzi przejdą w procesji ubrani w koszulki z logo dotychczasowych 13 spotkań i wyróżnieni flagami narodowymi, rozpoczynając od Rzymu aż do Krakowa. (Rzym 1986, Buenos Aires 1987, Santiago de Compostela 1989, Częstochowa 1991, Denver 1993, Manila 1995, Paryż 1997, Rzym 2000, Toronto 2002, Kolonia 2005, Sydney 2008, Madryt 2011, Rio de Janeiro 2013).

Równolegle na ekranach zostaną wyświetlone krótkie relacje z poprzednich Światowych Dni Młodzieży. Wędrówce symboli będą towarzyszyć hymny poszczególnych spotkań w wykonaniu chóru i orkiestry ŚDM.

Msza święta będzie celebrowana z formularza o św. Janie Pawle II. Rozpocznie się o godz. 17.30 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Jej treścią będzie przede wszystkim modlitwa o błogosławieństwo i duchowe owoce spotkań.

(źródło: Archidiecezja Krakowska)

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Błonia #Iskra Miłosierdzia #kard. Stanisław Dziwisz #kraków #ŚDM 2016 #Św. Jan Paweł II
© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej