O bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim w Ślesinie

2019/04/4
dr-zadura-slesin-129.jpg

25 marca w sali Wiejskiego Domu Kultury w Ślesinie odbyła się prelekcja pt. “Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski – cichy święty. Harcerz i kapłan za drutami niemieckich obozów koncentracyjnych”, którą wygłosił dr Robert Zadura, autor publikacji dotyczących życia błogosławionego kapłana.

Okazją do przeprowadzenia prelekcji była 20-ta rocznica ogłoszenia beatyfikacji ks. Frelichowskiego, przez św. Jana Pawła II, która odbyła się 7 czerwca 1999 r. oraz przypadająca również w tym roku 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej – tragicznego konfliktu, który dla popularnego “Wicka” był początkiem drogi ku świętości.

Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski wraz z rodziną (archiwum Roberta Zadury)

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży, w młodości był harcerzem Związku Harcerstwa Polskiegoi członkiem Sodaliacji Mariańskiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie pełnił posługę duszpasterską m.in. w Wejherowie i Toruniu. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Gestapo 11 września 1939 r. oraz ponownie  18 października 1939, gdy znalazł się wśród około 700 zatrzymanych osób, których osadzono w toruńskim Forcie VII. Następnie był więziony w obozach koncentracyjnych w Stutthofie oraz Sachsenhausen. W połowie grudnia 1940 wszystkich księży z Sachsenhausen wywieziono do obozu w Dachau, które stanowiło główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski. Pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię.

Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Władze obozowe nawet nie próbowały z nią walczyć; poprzestały na odizolowaniu zarażonych baraków, ogrodzeniu ich drutem kolczastym i postawieniu straży. Ks. S. W. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas udzielania tej dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S. W. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami (!) trumnie.

fot. Szymon Szczęsny

Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Opinię tę potwierdził prowadzony w latach 1964-1995 proces beatyfikacyjny, którego kulminacją było ogłoszenie beatyfikacji ks. Frelichowskiego 7 czerwca 1999 r. podczas nabożeństwa odprawionego na toruńskim lotnisku przez św. Jana Pawła II.

Wykład wzbogacony o prezentację multimedialną wygłosił dr Robert Zadura, historyk, absolwent UMK w Toruniu, były konsul RP w Monachium, którego praca badawcza objęła również innego wybitnego kapłana XX wieku – o. Józefa Innocentego Marii Bocheńskiego.

Wśród uczestników spotkania poprowadzonego przez przewodniczącą Zarządu Oddziału Małgorzatę Dybalską,  nie zabrakło przedstawicieli miejscowego samorządu – burmistrza Nakła nad Notecią Sławomira Napierałę reprezentował Tadeusz Pasieka – dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej. Swoją obecność zaznaczyli harcerze – Jolanta Maciejewska – Komendant nakielskiego hufca ZHP, harcmistrz Bernadeta Nikodem oraz delegaci z 3 drużyny harcerskiej im. Aleksandra Kamińskiego ze Strzelewa. Licznie stawili się również uczniowie Zespołu Szkół w Ślesinie, będący pod opieką katechetki Agnieszki Pluty, a także członkowie i sympatycy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Ślesinie, wśród których miejsce zajął przewodniczący Zarządu O/O w Toruniu – Piotr Hoffmann.

fot. Szymon Szczęsny

Szymon Szczęsny (fot.)

więcej informacji: www.civitaschristiana-torun.pl

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Agnieszka Pluta #Bernadeta Nikodem #bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski #Civitas Christiana Ślesin #dr Robert Zadura #harcerstwo #historia #II wojna światowa #Jolanta Maciejewska #Małgorzata Dybalska #o. Józef Bocheński #patriotyzm #Piotr Hoffmann #Ślesin #Sławomir Napierała #spotkanie #szymon szczęsny #Tadeusz Pasieka #wykład
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej