Niezależnie od pielgrzymek ogólnopolskich oddziały okręgowe „Civitas Christiana” w swoich programach działalności mają własne drogi pątnicze. Sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Matki Bożej, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Modlimy się w Komańczy i Stoczku Klasztornym w intencji rychłej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia. Szukamy Boga i Go znajdujemy.
Od 24 lat Oddział Okręgowy w Poznaniu pielgrzymuje do Grobu św. Wojciecha w katedrze gnieźnieńskiej. Gniezno jest dla nas miejscem ważnym i szczególnym. Jest świadectwem naszych korzeni państwowych, narodowych i kościelnych, a zarazem wyznacznikiem naszej kultury i tożsamości narodowej. W ponadtysiącletniej historii naszego narodu Gniezno pięknie współtworzyło polską historię i kulturę.
Drugim ważnym miejscem naszego pielgrzymowania jest Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, do którego przybywamy od 22 lat. Nasze pielgrzymki odbywamy w duchu modlitwy i zatroskania o przyszłość rodziny i małżeństwa, które są najważniejszymi dla człowieka wspólnotami życia, miłości i solidarności. Na zakończenie każdej pielgrzymki modlimy się przez obrazem Świętej Rodziny, powierzając św. Józefowi nasze rodziny i Stowarzyszanie.
Miejscem najchętniej i najczęściej odwiedzanym przez naszych pielgrzymów jest oczywiście Jasna Góra, gdzie możemy stworzyć wraz z innymi pielgrzymami „Civitas Christiana” wspólnotę modlitwy (wieczorny różaniec, droga krzyżowa na wałach) i powierzyć swoje osobiste i stowarzyszeniowe sprawy Matce Bożej.
Księża warmińscy na rękawach swojej sutanny noszą trzy guziki. Wedle tradycji oznaczają one trzy sanktuaria Maryjne – w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym. Te szczególne sanktuaria ukochali także członkowie Oddziału Okręgowego w Olsztynie, pielgrzymując do nich. Członkowie Stowarzyszenia z Warmii, Mazur i Powiśla corocznie odbywają swoje rekolekcje wielkopostne w sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie, czyli w miejscu, gdzie Matka Boża objawiła się przed 140 laty. Przybywają do miejsca objawień Maryjnych, które zostały potwierdzone przez Kościół. Kolejnym miejscem pielgrzymowania jest Stoczek Klasztorny – sanktuarium Matki Pokoju. W tym miejscu był uwięziony Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, co wyjątkowo łączy „Civitas Christiana” ze Stoczkiem. Perła baroku – Święta Lipka przypomina o tym, że Matka Boża jednoczy chrześcijan niezależnie od wyznania. Również tam członkowie Oddziału Okręgowego przybywają, by pod matczynym płaszczem i w pięknie przyrody rozważać Słowo Boże.
Pielgrzymowanie jest wpisane w życie członków Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Białymstoku. Od lat modlitewnie nawiedzamy sanktuaria i miejsca otoczone kultem w naszym regionie w ramach Dni Skupienia Oddziału Okręgowego. Dotychczas udało nam się dotrzeć do Różanegostoku, Kopiska, Drohiczyna, Smolan, Studzienicznej, Drozdowa, Hodyszewa, Świętej Wody oraz wielu innych. W Uroczysty Jubileusz Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia nasze pielgrzymowanie zaprowadziło nas przed obraz Matki Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie a także w miejsca szczególnie związane z kultem Bożego Miłosierdzia poprzez życie i misję św. Siostry Faustyny, bł. ks. Michała Sopoćki oraz św. Jana Pawła II. Ponadto członkowie Oddziału w Boćkach rokrocznie składają pokłon Matce Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.
Oddział Okręgowy w Gdańsku niezależnie od pielgrzymek ogólnopolskich w swoich programach działalności ma jeszcze własne drogi pielgrzymkowe. Członkowie Oddziału w Lęborku co roku modlą się w sanktuarium w Gietrzwałdzie, jedynym w Polsce uznanym przez Kościół miejscu objawień Matki Bożej. Od 20 lat pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. W tym roku z racji jubileuszu również dołączą do pielgrzymki członkowie z innych oddziałów. Tradycyjnie co roku, na inaugurację działalności w kolejnym roku społecznym pielgrzymujemy naprzemiennie do Kalwarii: Wejherowskiej, Wieleckiej oraz sanktuarium w Piaśnicy, miejsca upamiętnionego martyrologią inteligencji pomorskiej, w tym bł. Alicji Kotowskiej. Ważnym miejscem pielgrzymowania w okresie Wielkiego Postu członków oddziałów w Czersku i Chojnicach jest sanktuarium w Górce Klasztornej, gdzie odbywają się znane w całej Polsce misteria.
Członkowie Oddziału Okręgowego w Opolu jubileusz 20-lecia nadania Stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej świętować będą w Prudniku-Lesie, w Sanktuarium św. Józefa, podczas XIX Spotkania Modlitewno-Formacyjnego poświęconego myśli i nauczaniu Stefana kard. Wyszyńskiego. W klasztorze O.O. Franciszkanów od 6 października 1954 r. do 27 października 1955 r. więziony był Prymas Tysiąclecia.
Tegoroczne spotkanie rozpocznie się 10 czerwca Mszą św. w intencji dziękczynnej za jubileusz 20-lecia. Następnie odbędzie się uroczyste zebranie Zarządu Oddziału Okręgowego w Opolu, a po nim prelekcja prof. dr hab. Anny Rynio z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.
Przewidziane jest zwiedzanie Głogówka i Mochowa. Pierwszy klasztor paulinów w Mochowie powstał w XIV w. z fundacji księcia Władysława Opolczyka. W 1655 r., w czasie potopu szwedzkiego w klasztorze mochowskim zdeponowano obraz jasnogórski. Dziś w tutejszym kościele pw. Trójcy Świętej i Matki Boskiej Częstochowskiej znajduje się jego kopia. Centralnym punktem obchodów stanie się uroczysta Msza św., odprawiona 11 czerwca o godz. 11.30 przez JE biskupa diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna w intencji rychłej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pielgrzymowanie środowiska Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Krakowie jest odpowiedzią na wydarzenia w Kościele powszechnym. W ub.r. członkowie Stowarzyszenia włączyli się w przeżywanie Roku Miłosierdzia, pielgrzymując do kościołów jubileuszowych, m.in. Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Bazyliki Najświętszej Marii Panny w Wadowicach czy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Liczna pielgrzymka naszych członków odwiedziła kościół św. Michała Archanioła w Łękawicy na Żywiecczyźnie, z której pochodził franciszkanin bł. o. Michał Tomaszek, męczennik z Pariacoto. Pielgrzymowaliśmy też do miejsc związanych ze św. Janem Pawłem II i prymasem Stefanem Wyszyńskim, m.in. Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II w Wadowicach i Stryszawy Siwcówki, miejsca wakacyjnych pobytów sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego w latach 1960–1967 (odwiedzana była często przez kard. Karola Wojtyłę) oraz Komańczy, miejsca internowania Prymasa.
Naszym pielgrzymkom przewodzili i sprawowali Eucharystię w nawiedzanych kościołach księża asystenci oddziałów terenowych.
Oprac. Anna Staniaszek