W sobotę 16 września w Stawiszynie odbyła się uroczystość z okazji XX rocznicy nadania Stowarzyszeniu “Civitas Christiana” statusu organizacji katolickiej. W wydarzeniu uczestniczyli – oprócz Oddziału Miejskiego – Przewodniczący Zarządu Okręgowego Karol Irmler, ks. kan. Jakub Piotrowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Stawiszynie, burmistrz Stawiszyna Justyna Urbaniak oraz wielu innych szanownych gości.
Uroczystość rozpoczął referat przewodniczącego Zarządu Oddziału Okręgowego Karol Irmler na temat historii Stowarzyszenia, od założenia PAX-u do zmiany nazwy na “Civitas Christiana” w 1994 roku i uznania go w 1997 przez ówczesnego prymasa Polski za katolickie stowarzyszenie. Prelegent starał się ukazać tak jasne, jak i ciemne aspekty działalności PAX-u. Piasecki był twórcą, a PAX głosicielem utopijnej, z dzisiejszego punktu widzenia, ideologii trójzaangażowania: zaangażowanie światopoglądowo-katolickie, patriotyczne i socjalistyczne – mówił przewodniczący. Faktycznie PAX wybiórczo traktował naukę społeczną Kościoła, która nie pasowała do ideologii socjalistycznej. Wybierał bowiem z nauczania Kościoła to, co do tej ideologii pasowało, a pomijał to, co było z nią sprzeczne. PAX dzielił katolików na społecznie postępowych i reakcyjnych. Ta segregacja dotyczyła także kleru. To największy grzech PAX-u: dzielenie duchowieństwa na postępowe Karola Wojtyły i konserwatywne prymasa Wyszyńskiego.
Pan Irmler wspomniał także o pozytywnej aktywności Stowarzyszenia w czasach PRL-u, w tym wydawnictwo PAX, które wydało mnóstwo świetnych książek, oraz działalności mające na celu szeroką formację katolików. Dodał, że Civitas Christiana jako jedyne szczerze rozliczyło się ze swoją przeszłością i potępiło to, co było w niej złe.
Kolejnym punktem było wystąpienie ks. kanonika Jakuba Piotrowskiego, który opowiedział o roli świeckich w świetle Katolickiej Nauki Społecznej. Na początku wykładu ksiądz wyjaśnił, czym ona jest i na jakich podstawach opiera swoje założenia. Głównymi źródłami Katolickiej Nauki Społecznej są oczywiście Pismo Święte i żywa Tradycja Kościoła. Bardzo ważna rola świeckich została zauważona w trakcie Soboru Watykańskiego II. Laikat został wówczas nazwany “uśpionym olbrzymem”, który może i powinien aktywnie działać w strukturach Kościoła oraz w szerokich przestrzeniach świata. Jednym z głównych zadań ludzi świeckich jest budowanie opartych na Bogu rodzin.
Ksiądz kanonik zwrócił uwagę, że Katolickie Stowarzyszenia “Civitas Christiana” z powodzeniem realizuje misje świeckich, zadane przez Sobór Watykański II.
Po referatach odbyło się wręczenie medali i podziękowań dla członków i współpracowników Stowarzyszenia, którzy szczególnie przysłużyli się w pracy przez nie podejmowanej. Srebrne odznaki honorowe otrzymali burmistrz Stawiszyna, pani Justyna Urbaniak, oraz proboszcz parafii św. Bartłomieja, ks. kan. Jakub Piotrowski. Brązowymi zaś zostały uhonorowane panie Halina Gostyńska, Marianna Paluszczak i Zofia Tomaszewska. Kilku innym osobom wręczono specjalnie podziękowania od Oddziału Okręgowego za długoletnie i cenne zaangażowanie w działalność Civitas Christiana.
Część formalna zakończyła się krótkimi przemówieniami innych gości. Po nich miał miejsce krótki koncert zespołu “Stawiszynianki”, złożonego z członków Oddziału Stowarzyszenia w Stawiszynie. Zwieńczeniem całego wydarzenia był uroczysty obiad i zabawa.
Piotr Ewertowski
/ss