X Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku

2019/03/8
p1000589.jpg

Gala X Jubileuszowego Międzynarodowego Konkursu Artystycznego im. Włodzimierza Pietrzaka – “Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem” odbyła się 2 marca 2019 r.  w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Konkurs odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Celem konkursu jest pokazanie piękna otaczającego nas świata i promowanie młodych artystów. Twórczość artystyczna jest doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu, służącym rozwojowi osobowości dzieci i młodzieży, a także odkrywaniu talentów wśród dzieci niepełnosprawnych. Celem konkursu jest także przypomnienie postaci Włodzimierza Pietrzaka i jego twórczości poetyckiej. Tematami przewodnimi konkursu w kategoriach: fotografia i prace plastyczne były: Polska, moja Ojczyzna, Moja rodzina, Nigdy więcej wojny, Łączy nas sport, Szczęśliwy, kto sobie Patrona, Józefa ma za Opiekuna… W edycji recytatorskiej konkursu wzięło udział 33 uczestników w wieku od 9 do 22 lat, recytując trudną poezję Włodzimierza Pietrzaka, nadając jej własną często niepowtarzalną i ciekawą interpretację. W kategorii plastycznej konkursu otrzymano 385 prac od uczestników z Polski, Australii, Kazachstanu, Stanów Zjednoczonych i Republiki Południowej Afryki, a w kategorii fotograficznej nadesłano na konkurs 183 fotografie. Przez 10 lat przez konkurs przewinęło się blisko 12 tysięcy uczestników. Jak zauważyła dr Beata Michalak – przewodnicząca jury edycji artystycznej konkursu – najbardziej urzekające są prace najmłodszych uczestników. One są takie świeże, one są takie bezpośrednie i pokazują, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic.

Obecny na Gali poseł Ryszard Bartosik przekazał na ręce dyrektora konkursu Macieja Koniecznego okolicznościowy list od Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. – Dziękuję Państwu za uwrażliwianie młodzieży na polską historię i kulturę, za upamiętnianie postaci i twórczości Włodzimierza Pietrzaka, patrona konkursu, a przede wszystkim za umacnianie patriotyzmu młodych artystów uczestniczących w tym cennym przedsięwzięciu – napisał Marszałek Sejmu  Marek Kuchciński.  Podkreślił także, że kolejna edycja konkursu udowodniła, że młodzi ludzie bez względu na miejsce swojego zamieszkania potrafią z ogromnym zaangażowaniem zainteresować się kulturalnym dziedzictwem i historią swojej Ojczyzny, tworząc tym samym wspólnotę ludzi dumnych z narodowej tradycji. Okolicznościowy adres do twórców konkursu skierował także starosta turecki, Dariusz Kałużny wielkopolska kurator oświaty, Elżbieta Leszczyńska oraz przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski.

Z okazji X Jubileuszowej edycji konkursu jego twórcom oraz mecenasom wręczone zostały Honorowe Odznaki  Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Odebrali je dyrektor i pomysłodawca konkursu, przewodniczący Oddziału „Civitas Christiana” w Turku – Maciej Konieczny, a także dr Beata Michalak, dr Anna Sobczyk-Gąsiorek, dr Małgorzata Ratajczyk, prof. dr hab. Hanna Maria Ograbisz-Krawiec, prof. dr hab. Marek Szyryk – wieloletni członkowie kapituły konkursu i wykładowcy Wydziału Artystycznego UAM w Kaliszu oraz pan Ludwik Bogdan Greber – donator konkursu.

Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku przyczynia się nie tylko do rozwoju wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, ale także do promowania zapominanej już dziś postaci i twórczości Włodzimierza  Pietrzaka. Prezydent RP Andrzej Duda obejmując konkurs swoim patronatem napisał do organizatorów, że jest to cenna inicjatywa edukacyjno – artystyczna, która uwrażliwia na polską historię, kulturę i tradycję (….) „upamiętnia postać i twórczość Włodzimierza Pietrzaka, patrona Konkursu, poety prozaika i powstańca warszawskiego; w przekonaniu, że udział w kolejnych edycjach tego wydarzenia przyczynia się do umacniania patriotyzmu młodych artystów oraz rozwoju ich talentów i osobowości”.

Karol Irmler

Zdjęcia: Sławomir Zasadzki

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#konkurs #nagroda #Nagroda Pietrzaka #poezja #Włodzimierz Pietrzak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej