dscn2244.jpg

1000. rocznica pokoju w Budziszynie (debata we Wrocławiu)

2018/1/31

30 stycznia 1018 roku Bolesław I Chrobry zawarł traktat pokojowy z cesarzem Niemiec Henrykiem II w Budziszynie. Dzięki temu traktatowi zakończyła się wojna o Czechy i Łużyce. Z tej okazji wczoraj, 29 stycznia, odbyła się w siedzibie Civitas Christiana we Wrocławiu debata dotycząca milenium pokoju w Budziszynie, jego skutkach i dalszych losach dynastii Piastów.

W debacie wzięli udział: mec. Adam Jaworski, który przybliżył działania Bolesława Chrobrego Wielkiego, które doprowadziły do pokoju w Budziszynie. Janusz Dobrosz podkreślił znaczenie traktatu pokojowego w świetle jedności Słowian. Wśród prelegentów obecny był również historyk prof. Tadeusz Marczak, który wychodząc od chrztu Polski i dobrym kontakcie z Czechami, starał się wytłumaczyć program Polski piastowskiej dla ziem zachodnich. Profesor przypomniał rolę pierworodnego syna Mieszka i Dobrawy – Bolesława, którego imię jest pochodzenia czeskiego, a w tamtych czasach imię było również wyznacznikiem programu politycznego.
Jako ostatni zabrał głos red. Artur Adamski, dziennikarz opowiedział o konsekwencjach pokoju w Budziszynie dla dalszych dziejów naszego kraju, a także wpływie na współczesną historię Polski.

***

O pokoju w Budziszynie czytaj także:

Pokój w Budziszynie – zapomniane millenium

 

Mateusz Cieniawski

mak

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#wrocław
© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej