Adwentowy Dzień Skupienia Oddziału Okręgowego w Poznaniu

2016/12/21
dscf7806.jpg

10 grudnia w Poznaniu odbył się Adwentowy Dzień Skupienia, na który tradycyjnie przybyli członkowie Stowarzyszenia z całej Wielkopolski.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od nabożeństwa pokutnego i mszy św. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu. Eucharystię w intencji Stowarzyszenia i jego członków odprawił proboszcz parafii, a zarazem Asystent Kościelny Stowarzyszenia w Archidiecezji Poznańskiej – ks. dr Janusz Grześkowiak. W wygłoszonej homilii przywołał on historię śmiertelnie chorej 10-letniej dziewczynki do której wysłał list papież Franciszek. W słowach skierowanych do dziecka: ” […] Łączę moje ręce z Twoimi oraz z tymi wszystkimi, którzy teraz modlą się za Ciebie. W ten sposób stworzymy łańcuch tak długi, że – jestem pewien – dosięgnie on Nieba. Ale pamiętaj, że pierwszym ogniwem tego łańcucha jesteś Ty, ponieważ masz Jezusa w swoim sercu. Pamiętaj o tym! Dlatego rozmawiaj z Nim, mów od siebie do Niego. Ale rozmawiaj też z mamą i tatą, którzy potrzebują pomocy i wsparcia wobec tak trudnych sytuacji, z którymi muszą się zmierzyć“, papież przypomina nam, że nawet w obliczu nieszczęścia możemy pomóc innym, tak modlitwą, jak i uczynkiem. Oprawa liturgiczna Mszy św. została wzbogacona przez występ poznańskiej śpiewaczki Tatiany Pożarskiej-Klonowskiej.

dscf7802

W drugiej części spotkania, jego uczestnicy wysłuchali wystąpienia ks. dr Macieja Kubiaka. W swoim wystąpieniu pt. „Idźcie i nauczajcie  – wskazania wynikające z Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2016/2017″ wskazał na przyczynę konstruowania corocznego programu oraz poinformował o jego najważniejszych założeniach.

Przyszłoroczny program będzie wiązał się z tegorocznym “Nowe życie w Chrystusie”, którego głównym aspektem oprócz upamiętnienia 1050 rocznicy Chrztu Mieszka I było również duszpasterskie spojrzenie na rzeczywistość chrzcielnej. “Idźcie i głoście, słowa które hasłem tegorocznego roku duszpasterskiego, nawiązują do nakazu misyjnego Chrystusa, który odnajdujemy we wszystkich czterech Ewangeliach” – wyjaśniał ks. Kubiak – W tym przypadku hasło “Idzcie i głoście” jest odpowiedzią na pytanie: Co jest dla nas konsekwencją przyjęcia chrztu św.? “Chrzest dla samego chrztu nie ma sensu, aby w pełnić uczestniczyć w zbawieniu potrzebny jest dynamizm, wyrażony w głoszeniu Ewangelii, do którego każdy z nas jako chrześcijanin jest zobligowany” – stwierdził. Oprócz formacji wewnętrznej w ramach Stowarzyszenia, parafii, najbliższej wspólnoty, program zakłada również wyjście katolików “na zewnątrz”, czyli m. in. do przestrzeni mediów, które obecnie potrafią oddziaływać na coraz szersze kręgi ludzi, również tych nieznanych.

dscf7814

Zwrócono również uwagę na ważne rocznice przypadające w 2017 r. Z okazji setnej rocznicy śmierci, należy szczególnie spojrzeć na postawę i świadectwo patrona roku – św. Brata Alberta (św. Adama Chmielowskiego). W przyszłym roku mija również sto lat od momentu objawień maryjnych w Fatimie.

Spotkanie zakończyło zebranie Zarządu Oddziału Okręgowego, który podsumował działalność w mijającym roku, przyjął budżet na realizację projektów w 2017 r. oraz omówił sprawy statutowe.

Szymon Szczęsny

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Poznań #dzień skupienia #formacja #ks. dr Janusz Grześkowiak #ks. dr Maciej Kubiak #modlitwa #wykład
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej