Trwa międzynarodowa akcja #RedWeek. Tysiące kościołów, zabytkowych budynków i pomników na całym świecie oświetlane są na czerwono jako protest przeciw nieustannym prześladowaniom chrześcijan. Wydarzenie organizowane przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie odbywa się w dniach 18-25 listopada.
Według raportu Pew Research Center, 2018 rok był rekordowy pod względem ograniczeń wolności religijnej na świecie. Najbardziej prześladowaną grupą religijną wciąż są chrześcijanie - spotykają się z przemocą zarówno werbalną, jak i fizyczną.
- Międzynarodowa inicjatywa ma być znakiem wyznawców Chrystusa, którzy z powodu prześladowań „mają zamknięte usta”. Czerwone kościoły mają wyrażać ich „krzyk sprzeciwu” - mówi Thomas Heine-Geldern, przewodniczący Papieskiego Stowarzyszenia.
Do akcji przyłączyło się wiele krajów – od Kanady po Australię. Inicjatywa rozpoczęła się w Austrii, od wiedeńskiej katedry św. Szczepana, budynku parlamentu i ponad 50 innych kościołów w stolicy. Następnie na czerwono oświetlono m.in. Koloseum w Rzymie, zamek bratysławski na Słowacji, bazylikę Notre-Dame w Montrealu, a także pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro.
Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje akcję #RedWeek od 2015 roku. Służy ona zwiększaniu świadomości o Kościele cierpiącym na całym świecie, zachęcając do materialnego i duchowego wsparcia oraz solidarności z braćmi w wierze, którzy z różnych względów nie cieszą się wolnością wyznawania wiary w Chrystusa.
na podstawie: ekai, catholic news agency
/mwż