8 grudnia 1953 roku, 68 lat temu, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej po raz pierwszy został odprawiony Apel Jasnogórski. Od tego dnia modlitwa ta jest odmawiana w intencji Kościoła i Ojczyzny codziennie o 21:00.
Apel Jasnogórski był odpowiedzią na prześladowanie Kościoła w Polsce przez władze komunistyczne. W pierwszym Apelu brał udział m.in. zmarły niedawno o. Jerzy Tomziński, ówczesny przeor Jasnej Góry.
Kard. Wyszyński, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski promował Apel Jasnogórski, który stał się niejako programem duchowej odnowy.
Jan Paweł II na złoty jubileusz modlitwy apelowej w 2003 r. w specjalnym liście skierowanym do ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego tak pisał o Apelu Jasnogórskim:
Poniekąd z tej właśnie modlitwy zrodziły się Jasnogórskie Śluby Narodu, które owocowały w sercach wierzących pragnieniem, by bardziej świadomie i odpowiedzialnie realizować zadania wypływające z przynależności do Chrystusa i do Kościoła. Jak wymownie brzmiały słowa Apelu na Szlaku Nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Częstochowskiej Bogurodzicy.
Apel Jasnogórski jednoczy Polaków przy Matce Bożej, jest wyrazem katolickiej i narodowej tożsamości - podkreślają biorący udział w modlitwie.
Źródło: ekai.pl
/ut