Apel Jasnogórski obchodził 68. "urodziny"

2021/12/9
original-black-madonna-of-czestochowa.jpg
Źródło: zbiory e-civitas.pl

8 grudnia 1953 roku, 68 lat temu, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej po raz pierwszy został odprawiony Apel Jasnogórski. Od tego dnia modlitwa ta jest odmawiana w intencji Kościoła i Ojczyzny codziennie o 21:00. 

Apel Jasnogórski był odpowiedzią na prześladowanie Kościoła w Polsce przez władze komunistyczne. W pierwszym Apelu brał udział m.in. zmarły niedawno o. Jerzy Tomziński, ówczesny przeor Jasnej Góry. 

Kard. Wyszyński, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski promował Apel Jasnogórski, który stał się niejako programem duchowej odnowy.

Jan Paweł II na złoty jubileusz modlitwy apelowej w 2003 r. w specjalnym liście skierowanym do ówczesnego generała Zakonu Paulinów o. Izydora Matuszewskiego tak pisał o Apelu Jasnogórskim: 

Poniekąd z tej właśnie modlitwy zrodziły się Jasnogórskie Śluby Narodu, które owocowały w sercach wierzących pragnieniem, by bardziej świadomie i odpowiedzialnie realizować zadania wypływające z przynależności do Chrystusa i do Kościoła. Jak wymownie brzmiały słowa Apelu na Szlaku Nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Częstochowskiej Bogurodzicy.

Apel Jasnogórski jednoczy Polaków przy Matce Bożej, jest wyrazem katolickiej i narodowej tożsamości - podkreślają biorący udział w modlitwie. 

Źródło: ekai.pl 

/ut

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Jasna Góra #częstochowa #apel
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej