Archidiecezja wileńska podczas II wojny światowej – spotkanie w Sokółce

2015/06/16

Spotkanie autorskie z ks. dr Tadeuszem Krahelem przy parafii św. Antoniego w Sokółce

Ta książka powstawała wiele lat i jest to zbiór artykułów na temat Archidiecezji Wileńskiej w czasie II wojny światowej – mówił ks. dr Tadeusz Krahel, autor książki „Archidiecezja wileńska w latach II wojny światowej. Studia i szkice” na spotkaniu autorskim 9 czerwca b.r. w Sali Pielgrzyma przy parafii św. Antoniego w Sokółce.

– Na książkę składa się kilkanaście tekstów, z czego dwa nie były drukowane. Najstarszy z nich pochodzi z 1984 roku, zaś dwa najnowsze – z ubiegłego roku. Chciałem pokazać złożoność tamtych czasów, i martyrologię, i seminarium  i wydział teologiczny, i ratowanie Żydów przez duchowieństwo. Jest tam wiele wątków – mówił ks. dr Tadeusz Krahel.

Duchowny przez wiele lat korzystał ze źródeł archiwalnych i bogatej literatury. Książka opiera się także o wywiady ze świadkami zdarzeń sprzed lat.

– Materiał zebrany w publikacji być może jeszcze nie do końca wyczerpująco obrazuje sytuację Archidiecezji Wileńskiej, ale przynajmniej ją sygnalizuje – mówił duchowny. Podkreślił jednocześnie, że chciałby stworzyć pełną monografię tego największego w przedwojennej Polsce arcybiskupstwa, o bardzo skomplikowanych losach wojennych i powojennych znajdującego się obecnie w granicach trzech państw: Litwy, Białorusi i Polski.

Organizatorami spotkania była Parafia św. Antoniego Padewskiego w Sokółce, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Białystoku, Instytut Pamięci Narodowej, Biblioteka Publiczna w Sokółce, Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej oraz Klub Historyczny im. Kpt. Franciszka Potyrały „Oracza”.

/za isokolka.eu/

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #ks. dr Tadeusz Krahel #Parafia św. Antoniego Padewskiego #spotkanie autorskie
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej