Bezpłatne projekcje filmów towarzyszą Targom Wydawców Katolickich

2023/04/20
Ulotki 002 kadr 2
Materiały organizatora

Tegorocznym Targom Wydawców Katolickich, które rozpoczęły się dziś w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie, towarzyszą projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych. Wszystko to dzięki życzliwej i długoletniej współpracy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich z Telewizją Polską S.A.

Na cztery targowe dni zaplanowano projekcje aż 20 filmów. Piątkowe pokazy skupią się wokół postaci niezwykle istotnych dla historii polskiego Kościoła i samej Polski – ks. Jerzego Popiełuszki, kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. Sobota z kolei upłynie pod znakiem produkcji TVP Polonia, która obchodzi swoje 30-lecie i ma w dorobku – o czym nie każdy wie - wiele własnych produkcji dokumentalnych. W niedzielę będzie można m.in. zobaczyć fabularny film „Prorok” o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Organizatorzy zapraszają do Sali Kinowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp wolny.

PLAN PROJEKCJI FILMÓW

CZWARTEK (20.04.2023 r.)

14.00 – 15.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Sanktuarium (50’)
Autor: Grzegorz Styła

Niezwykły film opowiadający o powstaniu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz o św. Faustynie – apostołce Bożego Miłosierdzia. Konsekracji tego niezwykłego miejsca na polskiej ziemi, dokonał ponad 20 lat temu, św. Jan Paweł II.

17.00 – 18.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Poszukiwacze światła – Różaniec młodych (45’)
Autor: Michał Bukowski

5 tajemnic Różańca, 5 bohaterów, rap i nietypowa sceneria – Baza Zbożowa. W Kielcach nagrano wyjątkową audycję, w której poprzez modlitwę uczczono
20. lecie wprowadzenia przez św. Jana Pawła II Tajemnic światła. Podczas modlitwy rozważano także słowa Papieża Polaka, w sposób wyjątkowy, w rytmie rap.

PIĄTEK (21.04.2023 r.)

11.00 – 12.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Jestem gotowy na wszystko (45’)
Autor: Paweł Woldan

Jestem przekonany, że to co robię, jest słuszne i dlatego jestem gotowy na wszystko. Autorem tych słów jest bohater filmu, ks. Jerzy Popiełuszko. W dokumencie poświęconym Jego drodze kapłańskiej, zakończonej męczeńską śmiercią, autor filmu wykorzystał fragmenty kazań z archiwalnych nagrań (m.in. ze zbiorów TVP) oraz część prywatnych zapisków księdza. Za wolną Polskę i prawdę poniósł największą ofiarę. W 1984 r., po odprawieniu Mszy św. w Bydgoszczy, ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył w drogę powrotną do Warszawy. Nigdy tam nie dojechał.

12.00 – 13.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. - Ojciec ( 55’)
Autorzy: Tomasz Kamiński i ks. Andrzej Gołębiewski

Film dokumentalny o człowieku i kapłanie, wielkim Polaku, kardynale Stefanie Wyszyńskim. Autorzy nie unikali trudnych spraw, takich jak inwigilacja kardynała przez księży współpracujących z UB i SB. Głównym celem filmu jest ukazanie postawy kardynała wobec ataków skierowanych na niego i na Kościół w Polsce w czasach komunizmu.

13.00 – 14.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Wyszyński - dobry kontakt w Niebie ( 52’)
Autor: Jacek Tarasiuk     

Jednym z pierwszych cudów za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego było uzdrowienie 19-letniej dziewczyny, która planowała wstąpić do zakonu. Podczas rutynowych badań wykryto, że ma ona raka z przerzutami. Leczenie nie przynosiło rezultatów. Lekarze nie dawali szans na poprawę. Siostry rozpoczęły modlitwę do Prymasa, by wyjednał u Boga uzdrowienie młodej kobiety. Siostra wyzdrowiała. Film jest świadectwem uzdrowionych, potwierdzających, że Prymas Wyszyński jest dobrym kontaktem w Niebie.

14.00 – 15.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Zwykły, święty człowiek (58’)
Autorzy: Krzysztof Tadej i Joanna Linczuk

O życiu u boku wielkiego Papieża-Polaka opowiadają jego najbliżsi współpracownicy, osoby duchowne i świeckie, również dziennikarze. Wspominają m.in.: kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Achille Slivestrini, abp Piero Marini, także G. F. Svidercoschi, Angela Buttiglione, Rocco Buttiglione oraz Ludmiła Grygiel. Abp Piero Marini, mistrz celebracji papieży, mówi m.in. jak poznał przyszłego Ojca Świętego, w Krakowie, w 1973 roku, kiedy przybył tu z wizytą.

15.00 – 16.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Tajemnica Jana Pawła II (25’)
Autor: Krzysztof Tadej

Ks. abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ówczesny ceremoniarz Ojca Świętego Jana Pawła II, a później papieża Benedykta XVI i Franciszka, po raz pierwszy w tym filmie, dzieli się wspomnieniami dotyczącymi Papieża - Polaka. Mówi o Nim wzruszająco pięknie. Przywołuje fakty nieznane dotąd publicznie.

16.00 – 18.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Święty (110’)
Autor: Sebastian Buttny

To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku, historia śledztwa w sprawie kradzieży z Katedry Gnieźnieńskiej, symbol kultu - wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Kradzież ta, której dokonano niespełna dwa lata po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, wstrząsnęła Polską.

SOBOTA (22.04.2023 r.)

30 lat TVP POLONIA

10.10 - 10.27
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Beacon Hill - Amerykańska Częstochowa ( 27’)
Autorzy: Jarosław Mazur i Henryk Cioczek

Film o ojcu Michale Zembrzuskim - paulinie i Amerykańskiej Częstochowie - Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej - miejscu kultu maryjnego Polonii amerykańskiej, oparty na unikatowych materiałach filmowych z 2001r. - ostatniej zarejestrowanej wypowiedzi ojca Michała Zembrzuskiego, świadectwie jego życia i dzieła.

10.30 - 10.45
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Polki w dżungli ( 15’)
Autor: Błażej Pyrka

Reportaż o polskich misjonarkach świeckich, które wyjechały do Peru i pracują w peruwiańskiej dżungli.

10.45 - 11.10
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Wypełnić pustkę ( 25’)
Autor: Błażej Pyrka

Reportaż o polskich kapłanach w Estonii, gdzie w Kościele katolickim jest zaledwie 13 kapłanów (w całym kraju), w tym 5 Polaków. Większość mieszkańców Estonii - około 75 % deklaruje, że nie jest związana z żadną religią. Reportaż pokazuje pracę polskich kapłanów w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy.

11.30 - 12.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Naszym siostrom, naszym braciom (30’)
Autorzy: Grażyna Sondej-Orłowska i Wojciech Królikowski

Przejmujący, nostalgiczny reportaż o pomocy Polaków dla mieszkańców Ukrainy. Pokazuje skalę tej pomocy, dzięki której mogą przeżyć najtrudniejsze chwile w swoim życiu. W reportażu wypowiada się m. in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski,

13.00 - 13.25
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Pastorałka dla pokoju (25’)
Autor: Marzena Grdeń

Reportaż o wyjątkowym koncercie chóru polsko – ukraińskiego w Ziemi Świętej. Było to wielkie wołanie o pokój w Ukrainie.

13.40 – 14.05
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Życie to jest być (25’)
Autor: Marzena Grdeń

Reportaż poświęcony s. Michaeli Rak i jej pracy w wileńskim hospicjum. S. Michaela człowiek - orkiestra, człowiek - instytucja, nazywana przez współpracowników „tsunami”. Jest to również opowieść o codzienności prowadzonego przez nią hospicjum. Oba wątki będą się przeplatać. Uzupełnią je rozważania s. Michaeli o powołaniu, wierze, cierpieniu, opiece paliatywnej i hospicyjnej, ale też o śmierci.

14.10 – 14.55
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Pokój i Dobro. Polacy w Peru (45’)
Autor: Błażej Pyrka

Film dokumentalny o polskich męczennikach zamordowanych w Peru - o. Michale Tomaszku i o. Zbigniewie Strzałkowskim, zakonnikach, którzy zostali beatyfikowani. W filmie pokazano w jaki sposób Peruwiańczycy pamiętają o polskich franciszkanach, także innych Polakach, którzy wpłynęli na rozwój tego kraju.

15.10 – 15.35
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Urodzona na Zamku (24’)
Autor: Bogumił Rawicz

Znakomity reportaż o sile człowieka, jego godności i zdolności pokonania najtrudniejszych, sytuacji życiowych. Ukazuje dramatyczne losy Magdaleny Zarzyckiej, która urodziła się jako dziecko działaczy WiN - więźniów politycznych w 1949 r., w ubeckim więzieniu na Zamku w Lublinie i spędziła tam prawie trzy lata. Przeżyła dzięki więźniarkom, które się nią opiekowały. Trafiła ostatecznie do placówki komunistycznej, gdzie była traktowana jako dziecko bandytów.

15.55 – 16.55
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska (58’)
Autor: Jadwiga Nowakowska

Film dokumentalny o śp. Karolinie Kaczorowskiej – nauczycielce, działaczce emigracyjnej, w latach 1989–1990, pierwszej damie Polski (żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego), osobie bardzo wierzącej, zaangażowanej w życie religijne w Wielkiej Brytanii. Czynienie dobra przez całej jej życie wynikało m. in. z przesłanek religijnych.

17.30 – 18.00
TELEWIZJA POLSKA S.A. – Pani Alicja od Rossy (25’)
Autor: Jadwiga Nowakowska

Opowieść o Alicji Klimaszewskiej – jednej z założycielek Stowarzyszenia Opieki nad Starą Rossą w Wilnie. To również reportaż o jednym z najstarszych i najpiękniejszych wileńskich cmentarzy.

NIEDZIELA (23.04.2023 r.)

13.00 – 14.00
TELEWIZJA POLSKA/ FUNDACJA STANICA KRESOWA – Świat według profesora Legutki ( 56’)
Autor: Tadeusz Arciuch

Film jest zapisem intelektualnej podróży z Ryszardem Legutko - w roli przewodnika - po antycznej myśli europejskiej, I i II Rzeczypospolitej, chrześcijańskich tradycjach Europy oraz współczesnej politycznej i społecznej rzeczywistości. Wspólnie z profesorem odwiedzamy miejsca związane z jego życiem oraz pracą w Polsce i Europie.

14.00 – 17.00
TELEWIZJA POLSKA S.A./ Fundacja Filmowa im. Św. Maksymiliana Kolbe – Prorok (126’)
Autor: Michał Kondrat

Prorok to film fabularny o Kardynale Stefanie Wyszyńskim – Prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Twórca filmu, także poprzez znakomitą grę aktorów, ukazuje przywódcę duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Targi Wydawców Katolickich #film religijny #film Prorok #TVP #TVP Polonia
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej