Brylantowy Jubileusz. 75-lecie Spółki Grupa INCO S.A.

2022/07/7
DSC 0467 v2
Fot. Ewa Makowska

Brylant to najpiękniejszy, najtrwalszy i najszlachetniejszy z klejnotów. Dlatego właśnie on reprezentuje siedemdziesiątą piątą rocznicę ślubu. My, w środowisku „Civitas Christiana”, jeszcze nie obchodziliśmy tak symbolicznej rocznicy, ale warto podkreślić, iż rok 2022 to okazja do świętowania jubileuszu istnienia Grupy INCO S.A. Firmy z ogromnym potencjałem, która pomimo licznych zawirowań historycznych i politycznych, a przede wszystkim trudności ekonomiczno-gospodarczych oraz społecznych nadal istnieje, funkcjonuje i rozwija skrzydła na polu innowacyjności współczesnych technologii.

Rocznice mogą być powodem do dumy

Każda okrągła rocznica istnienia firmy, zakładu – to ogromny powód do dumy dla jej założycieli, gremium zarządzającego, pracowników oraz osób szeroko zaangażowanych w rozwój przedsiębiorstwa. I nie ma piękniejszego miejsca niż ośrodek „Gawra” w Wiknie, by w gronie ludzi życzliwych, oddanych i kibicujących Spółce celebrować ten jubileusz. W cudownych okolicznościach mazurskiej przyrody, w nastroju radości oraz wypełniającej serca dumy Zarząd Grupy INCO wspólnie z przedstawicielami naszego Stowarzyszenia oraz pracownikami i kierownictwem Spółki zainicjował w dniach 9-10 maja br. obchody jubileuszu. „To dopiero początek naszych uroczystości” – podkreślił prezes Zarządu Grupy INCO S.A. Sławomir Józefiak, który pierwszego dnia obchodów, podczas spotkania z przedstawicielami Stowarzyszenia, pełen wzruszenia oraz nieskrywanej dumy przybliżył zgromadzonym tło historyczne oraz okoliczności powołania do życia przedsiębiorstwa. „To lata licznych zawirowań, zmieniających się nastrojów politycznych, gospodarczych i ekonomicznych. Ale należy pamiętać, że firma to ludzie, którzy z pasją oddają się codziennym obowiązkom i z pełną rzetelnością oraz profesjonalizmem pracują na rzecz rozwoju naszego zakładu”.

Przygotowana prezentacja multimedialna, która zawierała unikalne fotografie z wcześniejszych dekad, stanowiła wyjątkową pamiątkę oraz niespodziankę dla zgromadzonych, ukazując losy firmy na przestrzeni minionych lat oraz zaangażowanie kadry pracowniczej w różne formy życia społecznego. „W tym przedsiębiorstwie pracują ludzie z wieloletnim stażem. Ponad pięćdziesiąt lat, czterdzieści siedem, czterdzieści dwa, to świadczy o przywiązaniu ludzi do tego środowiska” – nie krył wzruszenia w swojej wypowiedzi prezes Józefiak, mówiąc o pracownikach z najdłuższym stażem.

Siedemdziesiąt pięć lat to piękny jubileusz, który jest dowodem trwałości Spółki, szczególnie gdy ma się świadomość, jak zmienne i trudne były lata 70., 80. czy 90.

Niektórzy pamiętają jeszcze firmę jako przedsiębiorstwo wielobranżowe o zróżnicowanej strukturze: wydawniczej, produkcyjnej, z licznymi, ulokowanymi na terenie kraju zakładami. Również ogrom ośrodków wypoczynkowych, z których corocznie korzystało wielu pracowników wraz z rodzinami. Ewenementem była wymieniona przez prezesa, stworzona u początków działalności gospodarczej środowiska, społeczna komunikacja samochodowa, która prowadziła usługi przewozowe ludności miasta Warszawa.

„Dziewięć tysięcy dziewięć”

Na przestrzeni lat pod wpływem licznych zawirowań gospodarczych oraz decyzji gremium zarządzającego, uważanych do dziś za kontrowersyjne, które doprowadziły do utraty niektórych zakładów, Spółka przeżywała swoje wzloty i upadki. Ale dzięki determinacji oraz ogromnemu zaangażowaniu osób pragnących zadbać o potencjał oraz dalszy rozwój przedsiębiorstwa udało się przetrwać niesprzyjające czasy i utrzymać działalność na wysokim poziomie. Świadczy o tym wyjątkowe zainteresowanie oraz popularność produktów, z „nieśmiertelnym” Ludwikiem na czele.

Jak powiedział prezes Sławomir Józefiak, różnorodność portfolio marki, w której zawierają się produkty chemii gospodarczej, nawozy ogrodnicze, kosmetyki, opakowania oraz działalność na rynku nieruchomości, powoduje ciągłą potrzebę rozwoju, sięgania do nowoczesnych technologii, by utrzymać jakość oferowanych artykułów oraz dążyć ku ciągłemu ulepszaniu receptur, a tym samym podnoszeniu jakości produktów.

„9 tysięcy i 9 dni, tyle przepracowałam w Spółce, to mój jubileusz” – wspomniała Anna Rybak, członek Zarządu Grupy INCO S.A., która z nieskrywanym wzruszeniem przybliżyła zgromadzonym swoją osobistą relację ze środowiskiem, w którym na przestrzeni wielu lat pracy doświadczyła ludzkiej życzliwości oraz profesjonalizmu ze strony współpracowników. To cenne doświadczenie i szanse na rozwój, które otrzymała pani Anna, zbliżyły ją również do środowiska „Civitas Christiana”, gdzie przez pewien czas pełniła funkcję członka Zarządu Stowarzyszenia. „Bardzo dziękuję wszystkim osobom, od których otrzymałam ogrom sympatii oraz wsparcie przez lata mojej pracy w tym środowisku. Pragnę złożyć serdeczne gratulacje Panu Prezesowi oraz wszystkim pracownikom, życząc kolejnych równie pięknych i bogatych lat działalności Spółki”.

Również Zarząd Stowarzyszenia, na czele z prezesem Maciejem Szepietowskim oraz członkiem Zarządu Eweliną Goździewicz, złożył gratulacje z tytułu tak zacnego jubileuszu. „W imieniu naszej wspólnoty pragniemy podziękować Panu Prezesowi oraz całemu Zarządowi za zaangażowanie, za oddanie swojego serca na przestrzeni wielu lat pracy w Spółce INCO. Tak, to ogrom historii, bardzo zróżnicowanej, bo i czasy były trudne i zmienne. Ale zakład nadal istnieje i funkcjonuje i ten fakt napawa nas wszystkich dumą” – podkreślił prezes Szepietowski, który wręczył wyjątkową statuetkę. – „Niech ten symboliczny dar, który w połowie wykonany jest z drewna oraz w połowie ze szkła, uświadamia nam wszystkim długotrwałość historii, której symbolem jest drewno, w połączeniu z czymś nowym, innowacyjnym, którego symbolem jest z kolei szkło”.

Spotkanie z pracownikami Grupy INCO, podczas którego zostały wręczone upominki osobom z wieloletnim stażem pracy, ukazało wspólnotę osób, którym bliska sercu jest praca w Spółce. „To dla nas wyjątkowa okazja, zacny jubileusz, ale też możliwość spotkania się ze współpracownikami, z którymi nie widzieliśmy się twarzą w twarz. Reprezentujemy różne zakłady, inne jednostki i tym bardziej uradowało nas dzisiejsze spotkanie” – stwierdzili licznie zgromadzeni pracownicy zakładów. Uroczysty obiad to kolejna okazja do wspomnień. Przechodni mikrofon wywołał u niektórych małe zawstydzenie. Z kolei osoby, które były zdecydowane, by podzielić się swoim doświadczeniem, a nawet świadectwem, sprawiły ogromną radość wsłuchującym się w te wyjątkowe historie.

I choć, jak wspomniałam na wstępie, nie były to obchody jubileuszu brylantowej rocznicy ślubu, to i tak spotkanie było wyjątkowe i bardzo podniosłe. Wiele lat doświadczeń, wiele lat na rynku, ciągły rozwój, otwarcie na nowe technologie, liczne inwestycje, wyspecjalizowana kadra zarządzająca oraz pracownicza i mnóstwo zapału do dalszej pracy. I tego – w imieniu swoim oraz wszystkich członków, sympatyków oraz pracowników Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – życzymy Panu Prezesowi, Zarządowi Spółki oraz wszystkim pracownikom. Sto lat, a nawet więcej!

Materiał z kwartalnika "Civitas Christiana" nr 3 | lipiec - wrzesień 2022  

/em

2 Estera Ryczek

Estera Ryczek

Filozof, dziennikarz. Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik #kwartalnik Civitas Christiana #3-2022 #Grupa INCO S.A. #Sławomir Józefiak #jubileusz #relacja #Estera Ryczek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej