Kamińscy: Był dla młodych Ojcem

2022/11/4
Fot. EiT Kaminscy 18
Fot. EiT Kamińscy

W Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego 27 października 2022 roku odbył się panel „Prymas Stefan Wyszyński do młodych, o młodych i z młodymi”. W wydarzeniu zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie wzięli udział uczniowie oraz nauczyciele ze szkół z Biłgoraja, Lubartowa, Lublina i Wilczopola.

Na widok ponad 160 młodych ludzi, z których wielu, z powodu braku krzeseł, ulokowało się na stolikach, opierając się o ścianę, Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego powiedziała wzruszonym głosem, że czuje się tak, jak za czasów, gdy na spotkania z biskupem Stefanem Wyszyńskim przychodziły takie tłumy młodych, że również brakowało krzeseł.

Ks. prof. hab. Dominik Zamiatała CMF z UKSW przypomniał dzieciństwo przyszłego Prymasa i patriotyczne wychowanie w rodzinie. Jako chłopiec był on bardzo odpowiedzialny. Ojciec potajemnie zabierał go na groby powstańców styczniowych, co mogło skończyć się nawet wywiezieniem na Sybir. Był jednak pewien, że Stefan nikomu o tym nie powie.

Ks. Dominik mówił o wielkiej trosce bł. Stefana Wyszyńskiego o Polskę, a zwłaszcza o polską młodzież. W czasach komunistycznych był zawsze gotowy do dialogu z władzą. Nie był naiwny, ale nie chciał, by Polacy doświadczyli większych cierpień. Stawiał na edukację i rozwój młodzieży, a nie na walkę, by młodzi doczekali lepszych czasów. Uczył szacunku do siebie nawzajem, do ziemi, do własnych korzeni. I młodzież pod jego wpływem odkrywała swoją tożsamość.

- Prymas wam ufa, tak mówił Kardynał Wyszyński przez trzy dekady, a młodzież wciąż go słuchała – powiedziała Beata Mackiewicz, kierownik Wydawnictwa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SOLI DEO, przypomniała, że na wykłady biskupa lubelskiego na KUL-u przychodziły wszystkie roczniki, a studenci nie mieścili się na sali. Podkreśliła, że Prymas uczył, iż wszyscy są ważni i wszyscy są darem dla siebie nawzajem. Przedstawiał wizję społeczeństwa, które może rozkwitać. Pokazywał, jak być wolnym w zniewolonym kraju i społeczeństwie. Nawet w więzieniu miał dokładny plan dnia. Dzięki samodyscyplinie i ufności Bogu był wolny. Mówił, że nie życie tworzy człowieka, ale człowiek tworzy życie.

Bogdan Kędziora, historyk, wieloletni nauczyciel, pasjonat nauczania i osoby Prymasa, mówił, że w obecnym czasie, charakteryzującym się kryzysem autorytetów, bł. Stefan Wyszyński, to wzór do naśladowania, prawdziwy ojciec, dający poczucie bezpieczeństwa, a także wychowawca, prowokujący do myślenia i wskazujący właściwą drogę. To autentyczny świadek Jezusa, który wskazuje, że można żyć Ewangelią. Żył tak, jak wierzył, a jego nauczanie jest aktualne w każdej epoce. Przypominał, że nie ma łatwego życia, że trzeba od siebie wymagać, a praca nad sobą, to podstawowy ludzki obowiązek. O trudnych sprawach potrafił mówić z miłością. Zawsze był sobą i dlatego jest wiarygodny.

Iwona Czarcińska, która znała osobiście Błogosławionego, mówiła o jego codziennym życiu. Wspominała wspólne spotkania i rozmowy. Fascynowało ją wielkie skupienie i uwaga, jaką przywiązywał do Eucharystii, ale także ogromne otwarcie, życzliwość i szacunek dla ludzi. Prymas umiał rozmawiać z każdym, i z dzieckiem, i z dorosłym. – Nie przygniatał swoją osobą, ale umiał słuchać innych ludzi – podkreślała. Cieszył się wielkim autorytetem wśród młodych. Jednocześnie był pełen empatii i dobroci dla innych. Zwracał uwagę na każdego i uczył wdzięczności. Nie potrafił nienawidzić. Uważał, że w każdym człowieku jest jakieś dobro.

Po prelekcjach zaprezentowany został spot najnowszego filmu pt. „Prorok” o bł. Stefanie Wyszyńskim. Młodzież miała okazję do zadawania pytań. Pierwsi odważni otrzymali wejściówki na przedpremierowy seans w Lublinie. – Chcę Wam bardzo podziękować za przybycie i za to, że z taką uwagą i skupieniem uczestniczyliście w spotkaniu – powiedział Marcin Sułek, Dyrektor Biura Regionalnego KS „Civitas Christiana”. Zapraszał do odwiedzania Centrum Myśli Stefana Wyszyńskiego i do udziału w kolejnych spotkaniach. Beata Mackiewicz zachęcała do zapoznania się z „Zapiskami więziennymi” Prymasa Wyszyńskiego. – Znajdziecie tam m.in. zdanie charakteryzujące Jego osobę: „Nie zmuszą mnie, żebym ich nienawidził” – powiedziała.

Spotkanie patronatem honorowym objęli: Abp Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski oraz Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty. Wydarzenie, realizowane w ramach projektu Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego finansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich 2018-2030.

Ewa i Tomasz Kamińscy

/em

Sulek v2

Marcin Sułek

Członek Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Kolekcjoner pamiątek związanych z Prymasem Tysiąclecia.

© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej