Chrześcijański Klub Filmowy w Opolu

2013/09/30

Jak się zaczęło?

Pomysł na pokazywanie filmów z przesłaniem kiełkował w kilku głowach od 2011 roku. Punktem wyjścia okazała się dyskusja na temat jakości współczesnych mediów i repertuaru, który prezentują na antenie. Momentem decyzyjnym okazało się jedno ze spotkań formacyjnych w Oddziale „Civitas Christiana” – stwierdziliśmy, że większość filmów religijnych wyświetlana jest w godzinach uroczystości i świąt kościelnych. Dla osób aktywnie w nich uczestniczących pojawia się problem, który postanowiliśmy choć w części rozwiązać, tworząc Chrześcijański Klub Filmowy.

 Pierwszych kilka filmów prezentowaliśmy w kluczu bardziej znanych produkcji. Przez spotkania przewinęły się takie tytuły, jak Wyspa, Ludzie Boga, Car czy Agora. Zaczęła się wtedy krystalizować grupa członków Oddziału – osób chcących przeżywać spotkania głębiej, z objaśnieniem symboli zastosowanych przez autorów oraz dyskusją podsumowującą dany film. Często wspierał nas w tym trudnym dziele opiekun Oddziału, ks. dr Piotr Sadowski, prywatnie miłośnik dobrego kina.

Z pustego i Salomon nie naleje, czyli o kosztach inicjatywy

Wypadałoby napisać o kosztach przedsięwzięcia. Właściwie są dwie drogi do wyświetlania treści chronionych prawem autorskim. Z pierwszej, nieodpłatnej formy korzystamy regularnie. Jednak aby sprostać wymaganiom Ustawy o prawie autorskim w zakresie dozwolonego użytku chronionych utworów, spotkania odbywają się wyłącznie w gronie członków Stowarzyszenia. Spełniony zostaje zatem zapis w rozdz. 3 art. 23, mówiący o możliwości nieodpłatnego korzystania z rozpowszechnionego utworu przez krąg pozostających w stosunkach towarzyskich. Z drugiej, odpłatnej formy korzystaliśmy dotychczas dwukrotnie podczas Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wyświetlaliśmy w ramach pokazu publicznego filmy Ludzie Boga i Wyspa. Każdorazowo kontaktowaliśmy się z dystrybutorem filmu, zamawiając pokaz publiczny. W przypadku Ludzi Boga była to kwota 450 zł netto, w przypadku Wyspy 350 zł netto. Nie są to kwoty oszałamiające – jednak występują wtedy, gdy wstęp jest niebiletowany. W przypadku chęci pokazu biletowanego dystrybutor ustala jako swój zysk określony procent z puli sprzedanych biletów.

Oczywiście należy wspomnieć o kosztach związanych z urządzeniami do wyświetlania filmów. Najtańszą opcją, stosowaną w Oddziale w Opolu, jest korzystanie ze Stowarzyszeniowego laptopa, rzutnika i nagłośnienia. Obniżyło to koszty do minimum (właściwie musieliśmy kupić tylko mocniejszy zestaw głośników). W przypadku nieposiadania któregokolwiek ze składników technicznych można go wypożyczyć lub zakupić, co niestety zwiększa koszty inicjatywy. Pokazy publiczne prezentowaliśmy natomiast w Domach Kultury, korzystając ze sprzętu będącego własnością tychże instytucji.

W trakcie bieżącego Roku Wiary prezentowane są filmy związane hasłem „Ludzie Boga”. Zebrani mogli podyskutować o postaciach takich, jak Ojciec Pio, św. Teresa z Lisieux, św. Rita, św. Piotr czy św. Joanna Beretta Molla. Do końca roku pokażemy jeszcze filmy m.in. o Chiarze Badano, Marii Goretti oraz Hildegardzie z Bingen.

Potrzeba filmów z przesłaniem

W opinii uczestników spotkań filmy, zwłaszcza te bardziej ambitne, powinny być opatrzone odpowiednim komentarzem. Dobrze jest wyświetlać je w określonym kluczu, powiązane tematycznie. Największą frekwencję notujemy w miesiącach jesienno-zimowych, kiedy długie wieczory sprzyjają refleksji nad dobrym kinem, przekazującym wartości chrześcijańskie. Ponadto na ostatnim Walnym Zebraniu Oddziału, w czerwcu tego roku kontynuacja inicjatywy Chrześcijańskiego Klubu Filmowego zyskała wielu orędowników wśród członków Oddziału, którzy z uznaniem i radością wypowiadali się, że jest to miejsce na ożywioną dyskusję na temat wartości ukazywanych w dobrej kinematografii.

Kino i Nowa Ewangelizacja

Pod powyższym tytułem odbył się w 2012 r. Kongres otwierający Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich Mirabile Dictu w Rzymie. Pomysłodawczyni Kongresu Liana Marabini twierdzi, że kino jest obecnie tym, czym w czasach renesansu było malarstwo. Kino jednak jest bogatsze o muzykę, która obraz, kolor, formę i fakturę scala w jedno. Należy zatem wykorzystywać tę drogę ewangelizacji, promując filmy propagujące wartości i pozytywne role, by w ten sposób przyczyniać się do rozwoju społeczeństw, w których żyjemy. Podobny kongres odbędzie się w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

 

Daniel Bialik

Wiceprzewodniczący Rady Oddziału w Opolu

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Opole
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej