
1 kwietnia ukazał się drugi tegoroczny numer kwartalnika „Civitas Christiana” zatytułowany „Ciało – między uwielbieniem a nienawiścią”, którego tematyka oscyluje wokół ludzkiej cielesności, podejścia do ciała na przestrzeni wieków oraz nieporozumień, jakie się wokół niego rodzą.
„Tyle pytań, ile mamy o własną egzystencję, jej sens i przeznaczenie, tyleż mamy i o ciało – czym ono jest, jak z niego korzystać, czy to tylko narzędzie do używania, biologiczna maszyna? Czy jest emanacją naszego ja i naszej kreatywności? Czy ciało jest mną, czy jest moje? Dziś wyjątkowo łatwo uzyskać tu fałszywą odpowiedź i ulec złudzeniom” – pisze w tekście wprowadzającym redaktor naczelna Marta Karpińska. Wśród tekstów, które znalazły się w temacie numeru, jest artykuł o. Brunona Koniecko, benedyktyna z Tyńca, traktujący o ascezie, wyjaśniający, czym są praktyki ascetyczne i jak je stosować. „Asceza to nie jest wyrzeczenie się, ale nauczenie jakiejś umiejętności” – zaznacza autor i podkreśla, że asceza jest „dochodzeniem do wolności”. Z kolei o. Jan Strumiłowski OCist podejmuje temat pozornej opozycji między duchem a ciałem. „Chrześcijańska walka między ciałem a duchem nie jest zmaganiem między dwoma elementami natury ludzkiej. Jest to walka człowieka obdarzonego Duchem Świętym z pożądliwością, która jest skutkiem grzechu pierworodnego. Katolicka antropologia jasno stwierdza, że natura ludzka, jako stworzona przez Boga, jest dobra” – pisze o. Strumiłowski. Temat numeru zamyka artykuł ks. Krzysztofa Adamskiego, w którym próbuje on znaleźć odpowiedź na pytanie, czym będzie ciało postczłowieka i czy postczłowiek w ogóle będzie miał ciało. „Można przyjąć, że transhumaniści pragną gatunkowi ludzkiemu zaprojektować swoisty rytuał przejścia, w którym dotychczasowy homo sapiens bezpowrotnie opuści znany mu «świat ciała» i rozpocznie symboliczną podróż w stronę postgatunkowości” – pisze autor.
W piśmie nie zabrakło odniesień do teologii ciała Jana Pawła II, a artykuły związane z tematem numeru pojawiają się też w innych działach. Ks. Dariusz Wojtecki pisze o afirmacji ciała w chrześcijaństwie, Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, podnosi temat przedstawień ciała w sztuce, Rafał Bilicki – znaczenia ludzkiej twarzy, o różnych aspektach chaosu wokół ludzkiej cielesności piszą m.in. Mateusz Zbróg, Marcin Bąk oraz Emilia Bernaciak.
W numerze znalazły się też artykuły o inspirujących postaciach – młodej Irlandki s. Clare Crockett, której proces beatyfikacyjny został otwarty w styczniu br., oraz o Elżbiecie z Tarnowskich Esterházy.
Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a wersję elektroniczną pobrać TUTAJ
/mdk