Dni Skupienia warszawskiego Oddziału Okręgowego w Niepokalanowie

2017/06/30
dsc09164-1.jpg

Członkowie i sympatycy Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Warszawie w dniach 23–25 czerwca 2017 r. uczestniczyli w Dniach Skupienia w Niepokalanowie. Ksiądz Karol Oparcik – wikariusz w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie wygłosił nauki rekolekcyjne pt. ,,Dlaczego potrzebujesz wspólnoty?”.

Temat rekolekcji został przedstawiony wieloaspektowo Ks. Karol rozpoczął rozważania od najbliższej człowiekowi wspólnoty, tj. rodziny i małżeństwa. Następnie poszerzył omawiany krąg o inne środowiska, w których funkcjonujemy na co dzień, środowisko pracy oraz działania w organizacjach pozarządowych. Ukazał także, że wspólnotą jesteśmy jako naród. Wspomniał, iż należy pamiętać o wspólnocie międzynarodowej, szczególnie w kontekście światowych problemów i konfliktów. Rekolekcjonista podkreślał istotę relacji we wspólnocie. To do nich został stworzony człowiek – do relacji z Bogiem, ale i z drugim człowiekiem. Bardzo ważne, aby nie zaniedbywać żadnej z nich, jednocześnie przemyślanie i mądrze je budując. Dla łatwiejszego zrozumienia poruszanych zagadnień ks. Karol Oparcik posługiwał się konkretnymi przykładami z życia. Przeprowadził również wymagające refleksji ćwiczenia. Miało ono na celu lepsze poznanie siebie i swoich bliskich.

Uczestnicy rekolekcji usłyszeli, że wspólnota to także troska o drugiego człowieka, lecz z zachowaniem jego wolności. Odpowiedzialni jesteśmy zarówno za naszą rodzinę, za kraj, w którym żyjemy, jak i za wspólnotę religijną. Dlatego też nasze postępowanie nigdy nie jest obojętne, zawsze w jakimś stopniu oddziałuje na inne osoby. Dajemy świadectwo codziennie, nie tylko o sobie, ale i o wspólnocie do której należymy.

Rekolekcyjne konferencje dopełniały wspólne modlitwy: poranna jutrznia, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski. Msza Św. sprawowana przez ks. Karola w sobotę odbyła się w Bazylice NMP, zaś w niedzielę w Kaplicy św. ojca Maksymiliana. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzania Niepokalanowa, w tym Muzeum Pożarnictwa, Muzeum i celi św. Ojca Maksymiliana. Uczestnicy Dni Skupienia zobaczyli również Misterium Męki Pańskiej oraz Panoramę Tysiąclecia. Projekcja filmu pt. Jak Bóg da w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów w Niepokalanowie oraz spotkanie z Benonem Wylegałą–twórcą Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego były kolejnymi atrakcjami, z których skorzystali biorący udział rekolekcjach. Wspólnota obecnych zacieśniała się podczas wieczornych spotkań, rozmów i śpiewów.

Uświadomienie sobie faktu, jak szeroko należy rozumieć wspólnotę, było bardzo cenne dla uczestników rekolekcji, którymi były zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Różnica wieku nie przeszkodziła jednak, abyśmy mogli poczuć się wspólnotą. Można pokusić się o twierdzenie, że nie tylko nauki rekolekcyjne, ale i wspólnie spędzony czas podczas modlitwy, posiłków, rekreacji, zwiedzania, pozwoliły odpowiedzieć na pytanie będące tematem rekolekcji. Mianowicie każdy potrzebuje wspólnoty, nikt nie powinien być sam, ponieważ wszyscy jesteśmy powołani do życia w relacji. Nie można o tym zapominać, szczególne we współczesnym świecie.

Agnieszka Zalewska, Anna Janiszewska

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Warszawa #dzień skupienia #franciszkanie #ks. Karol Oparcik #Niepokalanów #św. Maksymilian Kolbe
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej