Droga Golubia-Dobrzynia do niepodległości

2018/10/11
wyklad-golub-dobrzyn-69.jpg

8 października w domu parafialnym w Golubiu-Dobrzyniu odbył się kolejny z serii wykładów dotyczących historii Polski i czasu walki o niepodległość Ojczyzny.

Spotkanie poprowadzili przewodniczący Zarządu Oddziału w Golubiu – Dobrzyniu Wojciech Kwiatkowski oraz proboszcz parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu nad Drwęcą ks. kan. Jarosław Wacław Kulesza. Brał w nim udział również Przewodniczący Oddziału Okręgowego w Toruniu, Piotr Hoffmann, który zapoznał uczestników z działalnością Stowarzyszenia. Miejsce poniedziałkowego wykładu było szczególne, ponieważ Golub-Dobrzyń do 1918 roku był miastem granicznym, a rzeka Drwęca oddzielała Cesarstwa Niemiec i Rosji. Stąd też zdarzało się, że mieszkańcy dwóch sąsiednich miast stawali po przeciwnych stronach frontu. Wykład wygłoszony przez dr Jana Wiśniewskiego związanego z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, przeniósł uczestników spotkania w realia Europy początku XX-wieku.

W wykładzie została przedstawiona sytuacja międzynarodowa, która sprawiła że doszło do odbudowy niepodległego państwa polskiego. Omówiono również działania patriotów – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz szczególnie ważnego dla regionu Pomorza Józefa Hallera. Prelegent podkreślił jak wielkie straty poniosło społeczeństwo polskie w czasie wojny. W wyniku walk w armiach państw zaborczych zginęło ponad 400 tysięcy żołnierzy i następne 100 tysięcy podczas wojen po odzyskaniu niepodległości 1919-1920. Do tej liczby należy doliczyć ofiary cywilne, których liczba w latach 1914-1920 jest szacowana na około 300 do 400 tysięcy osób. Dr Wiśniewski wspomniał także o wielkim zaangażowaniu Polonii w tworzenie polskiej sił zbrojnych na Zachodzie, z której następnie stworzono tzw. Błękitną Armię, dowodzoną przez gen. Józefa Hallera. Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja, w czasie której uczestnicy przedstawili wiele ciekawostek, relacji i wspomnień z czasów odzyskiwania suwerenności. Jednym z mniej znanych faktów są przygotowania do wybuchu polskiego powstania na terenie ziemi dobrzyńskiej i Pomorza przeprowadzone przez Polską Organizację Wojskową (POW), które nie doszło jednak do skutku wobec wzmocnienia sił niemieckich w regionie i odwołania całej akcji przez naczelne dowództwo.

Wykładowi towarzyszyła wystawa stworzona przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu – “Dumni z Polski”, prezentująca sylwetki osób szczególnie zasłużonych w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

Szymon Szczęsny (fot.)

więcej: http://www.civitaschristiana-torun.pl/

/ss

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Golub-Dobrzyń #dr Jan Wiśniewski #gen. Józef Haller #ignacy jan paderewski #Józef Piłsudski #ks. Jarosław Kulesza #slider #Wojciech Kwiatkowski
© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej