Drugi dzień IV Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej

2020/09/19
S F

Zaplanowane na 18 i 19 września 2020 roku święto katolickiej nauki społecznej dobiegło końca. IV Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej przebiegł pod hasłem refleksji nad kondycją Unii Europejskiej i Polski w odniesieniu do nowych warunków gospodarczych, społecznych i politycznych powstałych po rozprzestrzenieniu się w Europie wirusa COVID-19.

Tegoroczna edycja Festiwalu okazała się wyjątkowa. Zaplanowane w jej ramach wydarzenia były pierwszymi w naszym środowisku, które odbyły się na szeroką skalę po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią, dodatkowo przeprowadzono je wyłącznie w formie transmisji online. Tym bardziej jednak, w obliczu bieżącej sytuacji, szukanie odpowiedzi na trudne pytania było potrzebne.  

Na drugi dzień Festiwalu zaplanowano warsztaty eksperckie online pt. „Tylko dla dorosłych? Pierwsze kroki w biznesie i polityce’’. Skierowano je do wszystkich zainteresowanych tematyką katolickiej nauki społecznej, ale w szczególności do ludzi młodych, którzy stawiają pierwsze samodzielne kroki w sferze gospodarczej, społecznej i samorządowej.

Warsztaty dotyczące początków w biznesie poprowadził Robert Tarantowicz. Moderatorem debaty był Kamil Sulej. Prelegent odwołując się do przykładów ze swojego życia przybliżył słuchaczom czynniki związane z zakładaniem własnej firmy, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia w całym procesie. Wskazał 3 filary, na których opiera się na każdy biznes: idea, sprzedaż, finansowanie. Aby je zweryfikować, zachęcał do przeprowadzenia „testu babci”, polegającym na przedstawieniu babci jako osobie bardzo doświadczonej i pozytywnie do nas nastawionej założeń biznesu. Jeżeli odbiór będzie pozytywny, nasze koncepcje są logiczne. Jeżeli już na tym etapie coś jest niezrozumiałe, powinniśmy jeszcze raz wszystko przemyśleć. Przyznał też, że nawet po dopracowaniu wszystkich trzech filarów, potrzeba dużych zapasów energii żeby je zrealizować.

Robert Tarantowicz podkreślił, że prowadzenie własnej firmy to coś więcej niż realizacja własnych celów i ambicji. To przede wszystkim ludzie, za których jesteśmy odpowiedzialni i dobro społeczne, do którego wytworzenia powinniśmy dążyć. Na końcu i tak najważniejsze jest pytanie: po co mi ten biznes, czy tylko dla realizacji prywatnych aspiracji i wzbogacenia się? Jeżeli tak, powinniśmy wrócić do samego początku i zweryfikować swoje plany.

Drugie warsztaty dotyczące początków w polityce poprowadził Krzysztof Bosak. Moderatorem debaty był Mateusz Zbróg. Polityk od początku podkreślał, że w społeczeństwie panuje mylne przeświadczenie o uprawianym przez niego zawodzie – często zapomina się o pernamentnym stresie i presji, które mu towarzyszą.

Prelegent wymienił 4 etapy zaangażowania politycznego (im dalszy etap, tym wyższy poziom napięcia i wkładanej energii): wejście w życie społeczne, wejście w życie polityczne, rywalizacja o władzę, sprawowanie władzy. Omawiając je, poseł dał młodym ludziom wiele wskazówek, m.in. konieczność włączania się w działalność organizacji społecznych, pracowanie nad takimi cechami charakteru jak: cierpliwość, ostrożność, odporność psychiczna, danie sobie czasu na spokojny rozwój. Mocno zaakcentował też, że polityk katolicki nie powinien wstydzić się swoich poglądów, a wręcz przeciwnie, mówić o nich głośno.

W trakcie trwania obydwóch warsztatów pojawiały się pytania od słuchaczy. Prelegenci byli proszeni m.in. o wymienienie książek, które mogą okazać się przydatne w danych dziedzinach. Wszystkie zabrane informacje okazały się bardzo przydatne, wprost dla młodych przedsiębiorców i polityków.

Marta Witczak-Żydowo

/mwż

Marta Witczak Zydowo

Marta Witczak

Politolog, publicystka, podróżniczka. 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej