Wojny, które wybuchają w XXI wieku pokazują, że wciąż są ludzie, którzy nie zważając na innych, realizują swoje cele, niszcząc wszystko i wszystkich, którzy są na ich drodze. Dlatego wspominając duchownych, którzy zginęli podczas II wojny światowej, módlmy się też za tych wszystkich, którzy giną dziś
- powiedział Przewodniczący Episkopatu z okazji zbliżającego się Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej oraz rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.
Już w najbliższy piątek, 29 kwietnia w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu będą miały miejsce ogólnopolskie uroczystości z racji Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Został on ustanowiony w 2002 roku przez Episkopat Polski w celu upamiętnienia księży, którzy stali się ofiarami systemów totalitarnych - nazizmu oraz komunizmu.
Plan obchodów - Piątek - 29.04.2022
11.00 Otwarcie wystawy i prezentacja multimedialna o kapłanach męczennikach
II wojny światowej w Sanktuarium św. Józefa
12.00 Msza święta pod przewodnictwem bp. włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego
Obchody są kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku, którzy w obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się św. Józefowi i ślubowali pielgrzymowanie do kościoła św. Józefa w Kaliszu, o ile przeżyją.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich oraz prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich aż 1773 pochodziło z Polski.
Opracowano na podstawie ekai.pl
/em