Dzień Modlitw Poświęconych Islamowi

2021/01/21
dzienislamu 1030x581

Kościół katolicki w Polsce corocznie 26 stycznia obchodzi Dzień Modlitw Poświęcony Islamowi.

Owy dzień został ustanowiony w 2001 roku przez Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i ma służyć przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między ich wyznawcami, wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli muzułmanów i chrześcijan – głosi bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, w zapowiedzi XXI Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

Tegoroczne hasło na Dzień Modlitw Poświęconych Islamowi brzmi „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie chroniąc miejsca kultu”. Jak dodaje bp Ciereszko  „Jest w nim [przyp. aut. haśle] podkreślenie znaczenia i roli tych miejsc, katolickich kościołów i muzułmańskich meczetów, w których oddawana jest cześć Bogu, odprawiane są modlitwy, przeżywane jest spotkanie z Bogiem”. 

Tegoroczne obchody z racji na obecne obostrzenia epidemiologiczne będą miały inny przebieg niż w poprzednich latach. Nie odbędzie się centralne w Warszawie jak to bywało w poprzednich latach, lecz miejscem tegorocznych dni modlitw będzie przekaz na kanale YouTube transmisji ze spotkania, przeprowadzanego on-line z udziałem przedstawicieli obu stron – katolickiej i muzułmańskiej.

Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce przypada zaraz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak dodaje bp Ciereszko „ma służyć szerzeniu wśród katolików i muzułmanów idei dialogu między katolikami i wyznawcami islamu, wzajemnemu poznawaniu chrześcijaństwa i islamu oraz istniejących w nich obyczajów, a także przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między ich wyznawcami, wskazywaniu na to, co łączy, a nie dzieli muzułmanów i chrześcijan”.

Jak dodaje Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi: "inicjatywy tej nie można traktować jako swoistego ukłonu w stronę islamu, wręcz przeciwnie, jako odważne stawanie przy prawdzie swej religii i okazanie autentycznej wolności w dialogu i zbliżeniu, bez lęku o naruszanie tożsamości swej wiary, która tylko może być pogłębiona i umocniona przez otwartość oraz prowadzony dialog z wyznawcami innych religii i światopoglądów”.

Przenosząc się historycznie do początków jednym z  modlitewnych pionierów spotkań katolików i muzułmanów była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości. W połowie 1997 r., podczas Dni Tatarskich w Warszawie zrodziła się idea powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Zarejestrowano ją w lutym 1999 r. Członkowie Rady spotkali się w 1999 r. z Świętym Janem Pawłem II w Drohiczynie, podczas odbywającej się w tym czasie pielgrzymki papieża w Polsce.

Kościół katolicki w Polsce Dzień Islamu obchodzi od 2001 roku, który został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako „dzień modlitw poświęcony islamowi”. Organizuje go Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który wchodzi w skład Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i zajmuje się przede wszystkim dialogiem z islamem. Przewodniczący Komitetu uczestniczy w pracach Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – jedynej takiej organizacji na świecie.

/nd

 

Natalia Dabrowska 2

Natalia Dąbrowska

Doradca rodzinny, mediator, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#islam #dzień modlitw
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej