Dzień Skupienia Oddziału Okręgowego w Kielcach (Wiślica 2013 r.)

2013/06/28

Wiślica była ważnym ośrodkiem plemienia Wiślan. Legenda Panońska – „Żywot św. Metodego” – zawiera informację, że ok. 880 r. książę Wiślan przyjął chrzest z rąk misjonarzy, świętych Cyryla i Metodego. Pomyślność i rozwój Wiślicy zapewniły rządy synów Bolesława Krzywoustego – Henryka Pobożnego oraz Kazimierza Sprawiedliwego, z którymi wiąże się wybudowanie pierwszego kościoła romańskiego pw. św. Mikołaja. Obecna bazylika została wybudowana w latach 1350–1370 z fundacji króla Kazimierza Wielkiego i stanowi dobrze zachowany przykład architektury gotyckiej.

Od wieków szczególnym kultem otaczana jest rzeźbiona kamienna figura Matki Bożej Uśmiechniętej, zwanej Łokietkową, z ok. 1300 r. To jedyne z tego okresu w Polsce takie wyobrażenie Maryi z uśmiechem.

 Msza św. z uczestnikami Dnia Skupienia – Wiślica
Msza św. z uczestnikami Dnia Skupienia – Wiślica

Dzieje Polski odcisnęły piętno na Wiślicy i na bazylice. Godność bazyliki świątynia otrzymała jeszcze od Jana Pawła II w 2005 r. Z Wiślicą jako jednym z najstarszych ośrodków kościelnych i administracyjnych – tutaj mieściła się kapituła kanoników – związanych było wiele postaci historycznych, między innymi Królowa Jadwiga oraz prepozyt kapituły wiślickiej Jan Długosz, którego dom z 1460 r. zachował się do dnia dzisiejszego.

W tym miejscu zgromadzili się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Oddziału Okręgowego w Kielcach w liczbie 80, aby odbyć tradycyjny doroczny dzień skupienia. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. dr Andrzej Koszycki, kanclerz Kurii Kieleckiej, a zarazem kapelan Oddziału Okręgowego. Oprócz spotkania uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wiślickich zabytków.

(ec)

Zdjęcie grupowe uczestników Dnia Skupienia przed bazyliką mniejszą w Wiślicy
Zdjęcie grupowe uczestników Dnia Skupienia przed bazyliką mniejszą w Wiślicy

 

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#christiana #dzień #kilece #skupienia #wiślica
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej